Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepszy dowódca Marynarki Wojennej, Reaktywacja
 
Wybierzcie waszym zdaniem najlepszego
1.Karl Donitz [ 21 ]  [24.71%]
2.Erich Reader [ 4 ]  [4.71%]
3.Isoroku Yamamoto [ 32 ]  [37.65%]
4.Chester Nimitz [ 14 ]  [16.47%]
5.Chuchi Nagumo [ 0 ]  [0.00%]
6.John Tovey [ 0 ]  [0.00%]
7.Wiliam F.Halsey [ 3 ]  [3.53%]
8.Raymond Spruance [ 2 ]  [2.35%]
9.Andrew Cuningham [ 0 ]  [0.00%]
10.Takeo Takagi [ 0 ]  [0.00%]
11.Raizo Tanaka [ 2 ]  [2.35%]
12. Philip Vian [ 4 ]  [4.71%]
12. Zaden z powyzej wymienionych - podaj swojego kandydata [ 3 ]  [3.53%]
Suma głosów: 85
Goście nie mogą głosować 
     
Nagano
 

Admirał Floty Cesarskiej
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 548
Nr użytkownika: 5.088

Stopień akademicki: Ze co prosze? :D
Zawód: Student archeo
 
 
post 14/10/2006, 20:06 Quote Post

QUOTE
3.To już trudniej hmmmm...może E.Reader(postawiłbym na Cunninghama no ale go nie ma więc niech będzie).


9 pozycja - Andrew Cunningham.

CODE
1I.Yamamoto-chyba nie trzeba uzasadniać(wybitny strateg i dowódca,gdyby Amerykanie go nie zabili jeszcze byśmy onim usłyszeli)
2.K.Donitz-to również (chyba)oczywiste(również wybitny wojskowy)


Nie, nie wiemy czemu, oświeć nas rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Ungern
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 21.498

Zawód: uczen
 
 
post 15/10/2006, 13:27 Quote Post

[QUOTE]
9 pozycja - Andrew Cunningham.

Faktycznie, nie zauważyłem.
[QUOTE]
Nie, nie wiemy czemu, oświeć nas

Nie ma sprawy.Karl Dönitz był twórcą taktyki wilczych stad, która atakowała większą ilością okrętów podwodnych konwoje powodując bardzo duże straty wsród Aliantów przez pierwsze lata wojny.
Isoroku Yamamoto zagorzały zwolennik budowy lotniskowców,opracował plan ataku na Pearl Harbor(zadając Ameryce duże straty).
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
gen. Haller
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 102
Nr użytkownika: 25.502

Norbert
Zawód: uczen
 
 
post 19/03/2007, 9:56 Quote Post

Ja oczywiście wybieram Yamamoto nie musze chyba mówić dlaczego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 20/03/2007, 23:35 Quote Post

Zagłosowałem na Yamamoto,choc nie do końca jest dla mnie jasne pytanie w temacie.Czy chodzi o głównodowodzącego floty czy dowódcę liniowego?Z podanych w ankiecie pod liniowego moim zdaniem podchodzą Tanaka i Vian,ale też paru brakuje.Yamamoto:bo miał wizje wykorzystania lotniskowców i nie brakło mu realizmu w ocenie szans w wojnie.Świetny planista,w końcu osiągnąc sukcesy gdy przeciwnik czyta Twoje depesze a Ty o tym nie wiesz nie jest łatwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
orzel85A
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 34.355

Maciej Lebioda
Zawód: uczen
 
 
post 4/09/2007, 21:01 Quote Post

Ja zostanę patryjotą smile.gif Głosuję na Bolesława Romanowskiego. Podczs wojny to on zadał najwięcej szkód wrogowi. Pozdro smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Karolek Szósta Szklanka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 97.705

Zawód: uczen
 
 
post 24/08/2015, 14:53 Quote Post

Osobiście postawiłem na Nimitza ale naprawde można tutaj kłócić się o czterech admirałów:
Yamamoto - za nowość w marynarce japonii m.in. Lotniskowce.
Nimitz - za Midway i ogólne kierowanie amerykanami na Pacyfiku.
Donitz - za założenie stryczka Wielkiej Brytanii.
Cuningham - za uratowanie tyłka Brytyjczykom w Afryce Północnej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.631
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 24/08/2015, 17:29 Quote Post

QUOTE(Karolek Szósta Szklanka @ 24/08/2015, 15:53)
Osobiście postawiłem na Nimitza ale naprawde można tutaj kłócić się o czterech admirałów:
Yamamoto - za nowość w marynarce japonii m.in. Lotniskowce.
Nimitz - za Midway i ogólne kierowanie amerykanami na Pacyfiku.
Donitz - za założenie stryczka Wielkiej Brytanii.
Cuningham - za uratowanie tyłka Brytyjczykom w  Afryce Północnej.
*


Akurat pomiędzy nimi wybór jest trudny. Yamamoto i Doenitz popełnili jednak sporo błędów. Cunningham był krytykowany za Kretę-niezupełnie słusznie. Natomiast odpowiedzialność Nimitza była ogromna i sprostał zadaniu. Dlatego jego wybrałem - doceniam jednak także Spruance
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Bin Laden
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 83.410

Stopień akademicki: porucznik
Zawód: wyuczony
 
 
post 7/12/2015, 15:12 Quote Post

Isoroku Yamamoto jak dla mnie geniusz morskiej strategii, taki morski Rommel blietzkriegu smile.gif

O jego umiejętnościach niech świadczy fakt, że Amerykanie posunęli się do bardzo rzadkiego i nierycerskiego aktu zamordowania go po za frontem bo wiedzieli, ile znaczy dla japońskiej marynarki i jakim trudnym jest przeciwnikiem.


Dziwią mnie natomiast głosy na Donitza, czy naprawdę tak wielką sztuką wojenną i bohaterstwem jest torpedowanie bezbronnych frachtowców i nie udzielanie pomocy ich załogom?! confused1.gif

I to tylko do czasu jak pływały one same, bo jak tylko alianci zastosowali konwoje i udoskonalili metody walki z ubootami, to sukcesy jego "podwodnych rycerzy" się skończyły....
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.319
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 7/12/2015, 15:24 Quote Post

Skąd to przekonanie, iż Yamamoto był geniuszem? Jakieś przykłady genialnych decyzji?
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Bin Laden
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 83.410

Stopień akademicki: porucznik
Zawód: wyuczony
 
 
post 7/12/2015, 15:39 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 7/12/2015, 16:24)
Skąd to przekonanie, iż Yamamoto był geniuszem? Jakieś przykłady genialnych decyzji?
*




Chociażby to, że jako jeden z pierwszych zauważył siłę lotniskowców i że to one będą królować na morzach a nie pancerniki. No i dostosował do nich taktykę dla swojej floty, czyli szybkie zaskakujące ataki na wroga i unikanie walnych bitew morskich. Był takim Guderianem wojny na morzu, bardzo szybko zrozumiał i zastosował siłe lotniskowców. Ale atakami zarówno na Pearl Harbour jak i Midway dowodził Nagumo, który popełnił błędy, stąd wyszło jak wszyło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Wlad
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.164
Nr użytkownika: 20.015

W³odzimierz Konefa³
 
 
post 7/12/2015, 15:47 Quote Post

QUOTE
No i dostosował do nich taktykę dla swojej floty, czyli szybkie zaskakujące ataki na wroga i unikanie walnych bitew morskich

Jak to unikanie walnych bitew. Przecież Japończycy o niczym innym nie myśleli tylko o "drugiej Cuszimie". Takie rajdy jak Pearl Harbour miały tylko zmiękczyć przeciwnika przed walną bitwą. Przy ataku na Midway też był plan rozstrzygającej bitwy z US Navy. Toż przecież dlatego oszczędzali w pierwszych latach wojny pancerniki, żeby mogły stoczyć walną bitwę z odpowiednio uszczuploną przez okręty podwodne, samoloty i niszczyciele flotą amerykańską.

Ten post był edytowany przez Wlad: 7/12/2015, 15:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Bin Laden
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 83.410

Stopień akademicki: porucznik
Zawód: wyuczony
 
 
post 7/12/2015, 15:49 Quote Post

QUOTE(Wlad @ 7/12/2015, 16:47)
QUOTE
No i dostosował do nich taktykę dla swojej floty, czyli szybkie zaskakujące ataki na wroga i unikanie walnych bitew morskich

Jak to unikanie walnych bitew. Przecież Japończycy o niczym innym nie myśleli tylko o "drugiej Cuszimie". Takie rajdy jak Pearl Harbour miały tylko zmiękczyć przeciwnika przed walną bitwą. Przy ataku na Midway też był plan rozstrzygającej bitwy z US Navy.
*




iNapsałem o tym co się odbyło, co miało być to sobie darowałem bo nie było.... smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Wlad
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.164
Nr użytkownika: 20.015

W³odzimierz Konefa³
 
 
post 7/12/2015, 15:57 Quote Post

QUOTE
Napsałem o tym co się odbyło, co miało być to sobie darowałem bo nie było.... smile.gif

Ale marzenie o rozstrzygającej bitwie towarzyszyło Japończykom niemal do końca wojny.
Yamamoto wręcz pragnął rozstrzygającej bitwy, więc Twoje twierdzenie, że jej unikał jest nieprawdziwe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
yen
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 37.360

Jerzy Nawrocki
Zawód: fizyk
 
 
post 7/12/2015, 17:18 Quote Post

QUOTE(Wlad @ 7/12/2015, 15:57)
QUOTE
Napsałem o tym co się odbyło, co miało być to sobie darowałem bo nie było.... smile.gif

Ale marzenie o rozstrzygającej bitwie towarzyszyło Japończykom niemal do końca wojny.
Yamamoto wręcz pragnął rozstrzygającej bitwy, więc Twoje twierdzenie, że jej unikał jest nieprawdziwe.
*



Przecież Midway to właśnie była ta decydująca bitwa, tyle że przebiegła zupełnie nie po myśli Yamamoto...
Chciał zwabić w zasadzkę i pokonać flotę amerykańską, a skończyło się odwrotnie.

 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.319
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 7/12/2015, 17:39 Quote Post

QUOTE(Bin Laden @ 7/12/2015, 15:39)
QUOTE(Piegziu @ 7/12/2015, 16:24)
Skąd to przekonanie, iż Yamamoto był geniuszem? Jakieś przykłady genialnych decyzji?
*




Chociażby to, że jako jeden z pierwszych zauważył siłę lotniskowców i że to one będą królować na morzach a nie pancerniki. No i dostosował do nich taktykę dla swojej floty, czyli szybkie zaskakujące ataki na wroga i unikanie walnych bitew morskich. Był takim Guderianem wojny na morzu, bardzo szybko zrozumiał i zastosował siłe lotniskowców. Ale atakami zarówno na Pearl Harbour jak i Midway dowodził Nagumo, który popełnił błędy, stąd wyszło jak wszyło.
*


1. Yamamoto nie zauważył jako jeden z pierwszych siły lotniskowców, tym bardziej ciężko zgodzić się z twierdzeniem, iż królowały na morzach.
2. Element zaskoczenia jest celem praktycznie każdej operacji wojskowej.
3. Unikanie walnego starcia nie było doktryną Yamamoto, bo Japończyk chciał zupełnie odwrotnie - zmusić Amerykanów do przyjęcia decydującej bitwy. Na cztery operacje lotniskowce vs. lotniskowce za każdym razem celem strategicznym było szukanie kontaktu z głównymi siłami US Navy i ich zniszczenie.
4. Nagumo stał się kozłem ofiarnym fatalnej strategii Yamamoto na Centralnym Pacyfiku. Tam nawet Napoleon nie wiele by pomógł. Nie wspominając o tym jak fatalna w skutkach była konferencja z 5 kwietnia 1942 roku do bardzo obiecującego kierunku jakim był Południowy Pacyfik.
5. Pearl Harbor, a nie Harbour. W nazwach amerykańskich obowiązuje amerykańska, a nie brytyjska ortografia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej