Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepsza armia niemiecka w Rosji
     
wjje
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 7.237

Stopień akademicki: mgr
Zawód: nauczyciel
 
 
post 23/06/2005, 0:21 Quote Post

QUOTE(Morgan Ghost @ 21/06/2005, 23:41)
Ajj, mój błąd, myślałem że było inaczej, wobec tego zwracam honor Wjje wink.gif

Czym różniły się grupy pancerne Grup Armii Północ i Południe??
*


Jeżeli ktoś zwraca mi honor, to przyjmuję przeprosiny(?) i nie będę wdeptywał w glebę.
Do rzeczy:
1.GA Północ - 4 G Panc
-XXXXI KPanc (Reinhardt) - 3 DZmot, 1 i 6 DPanc
-LVI Kpanc (v. Manstein - tak, właśnie ten!) - 36 DZmot, 8 DPanc i SS Dyw. Totenkopf

2.GA POłudnie - 1 G Panc
-III KPanc
-XIV KPanc
-XXXXVIII KPanc
Ogółem dziewięć (9) DPanc i Zmot.
Jak z tego widać 1 G Panc była silniejsza, ale jej zadanie było o niebo, a nawet piekło trudniejsze! A z tą bitwą pancerną pod Równem, to szczera prawda! Tylko kto o tym wie?!?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Killer1
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 11.799

Stopień akademicki: Magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 12/12/2005, 17:05 Quote Post

po pierwsze to Grupa Armi Północ była najsłabsza z grup armi działających na terenie rosji a to że tak długo stawiała opory rosjanom zawdziecza ukształtowaniu terenu w Kurlandii gdzie działała.
najlepszą z grup armi które walczyły w rosji była grupa armi południe. zaś Grupa Kleist-a była tzw. pięscią pancerna rzucana po całym froncie rosyjskim:)
pod koniec wojny najsilniejsza była grupa armi środek pod dowództwem samego Himmler-a:)
co do armi to ja uważam za najlepszy.. związek taktyczny gen. Student-a:)smile.gifsmile.gif jedni nazywaja go korpusem inni armią (ja obstawłbym za nazewnictwem "armi" bo jesli weźmie sie pod uwage ilość dywisji pow-desant. które musiały walczyć na polach afryki (i mam na mysli inna jednostkę niz HERMANN GOERING wink.gif, włoch czy francji to robi to wrażenie. mam jednak świadomośc że jednostki te miały raczej zależność frontową a nie jak w alianckiej I Armi Pow.- Desant. odrębne dowodzenie:(
Co do chłopaków z 6 Panz SS Sepp-a Dietrich-a (na marginesie rzeźnika z zawodu który stał sie spec od czołgów bo pod koniec I wojny św. służył w nich "chwile") to.. zgadzam sie że był to kwiat armi niemieckiej.. "usychającej" juz niestety pod koniec wojny. wielkie pochwały za operacje w ardenach i na Węgrzech.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 19/11/2006, 19:03 Quote Post

Ciezki wybor bo Niemcy to nie Rosjanie,ich dyscyplina zapobiegala jakims wiekszym wpadkom.Przegrali po prostu z powodu przewagi sprzetowej,sily zywej i potencjalu gospodarczego sprzymierzonych.Ale jesli mialbym wybrac ta jedna to chyba 9 Armia.Walczyla w ramach GA"Srodek".Doszla pod sama Moskwe.Kontrofensywa radziecka omal jej nie zniszczyla.Jej dowodca-general Strauss przezyl zalamanie.Zastapila go wschodzaca gwiazda Wehrmachtu-general Model.Juz wkrotce bylo o nim glosno na calym ostfroncie.Byl obok generala Heinriciego mistrzem defensywy.Dzieki zastosowaniu nowatorskich metod[Schneckenoffensive i Hackmaschine] uratowal 9 Armie.Jesienia 42r Rosjanie rozpoczeli rownolegle dwie operacje:Uran{Stalingrad]i Mars[Rzew].Do obu uzyto rownie duzych sil,pod Rzewem dowodzil Zukow,a celem tej ofensywy mial byc Smolensk i zniszczenie calej GA"Srodek".Tylko doswiadczenie zolnierzy 9 Armii i zdolnosci dowodcze generala Modela[swietnie rozmiescil odwody]uchronily Niemcow od drugiego Stalingradu.A wiadomo co by to oznaczalo dla Niemcow.9 Armia walczyla do konca.Gdy jej legendarny dowodca-wtedy juz feldmarszalek Model popelnial samobojstwo,9 Armia[pod dowodztwem generala T.Busse] doprowadzala jeszcze wtedy Zukowa do wscieklosci swoja obrona Wzgorz Seelowskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
NORDWIND
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 126
Nr użytkownika: 57.050

Szymon Gornowicz
 
 
post 16/10/2017, 11:31 Quote Post

QUOTE(Killer1 @ 12/12/2005, 18:05)
po pierwsze to Grupa Armi Północ była najsłabsza z grup armi działających na terenie rosji a to że tak długo stawiała opory rosjanom zawdziecza ukształtowaniu terenu w Kurlandii gdzie działała.
najlepszą z grup armi które walczyły w rosji była grupa armi południe. zaś Grupa Kleist-a była tzw. pięscią pancerna rzucana po całym froncie rosyjskim:)
pod koniec wojny najsilniejsza była grupa armi środek pod dowództwem samego Himmler-a:)
co do armi to ja uważam za najlepszy.. związek taktyczny gen. Student-a:)smile.gifsmile.gif jedni nazywaja go korpusem inni armią (ja obstawłbym za nazewnictwem "armi" bo jesli weźmie sie pod uwage ilość dywisji pow-desant. które musiały walczyć na polach afryki (i mam na mysli inna jednostkę niz HERMANN GOERING wink.gif, włoch czy francji to robi to wrażenie. mam jednak świadomośc że jednostki te miały raczej zależność frontową a nie jak w alianckiej I Armi Pow.- Desant. odrębne dowodzenie:(
Co do chłopaków z 6 Panz SS Sepp-a Dietrich-a (na marginesie rzeźnika z zawodu który stał sie spec od czołgów bo pod koniec I wojny św. służył w nich "chwile") to.. zgadzam sie że był to kwiat armi niemieckiej.. "usychającej" juz niestety pod koniec wojny. wielkie pochwały za operacje w ardenach i na Węgrzech.
*




Dietrich nie był rzeźnikiem z zawodu, to plotka powtarzana przez Bullocka. Był chłopakiem na posyłki w piekarni. A potem traktorzystą. Po wojnie Max Amman załatwił mu pracę na stacji benzynowej 'Niebieski Kozioł'. Przez jakiś czas był też w Landespolizei w Monachium po I Wojnie. Skończył siedem klas przed I Wojną.

W Ardenach nie było 6 Armii Pancernej SS. W dokumentach jest wyraźnie napisane, że była to formacja operacyjny - strategiczna Wehrmachtu. W Ardenach osiągnęła bardzo mało. Na Węgrzech także. 5 Armia Pancerna osiągnęła więcej w Ardenach a była znacznie słabsza.

Student miał do dyspozycji XI Korpus Spadochronowy. 7 Dywizja Lotnicza ( Flieger, tak się nazywała ), pułk szturmowy. i jednostki szkolne. Gdzie tu armia? Trzeba najpierw trochę poczytać. Kolejne dywizje Strzelców Spadochronowych od nr 1 poczynając były uziemione. Walczyły jako elita piechoty i miały straszyć spadochronowym charakterem niejako korzystając z nimbu prawdziwych spadochroniarzy z lat 1940, 1941. W Afryce walczyła tylko niemiecka brygada Ramckego. Też uziemiona. Mimo, że miała lądować początkowo na Malcie. Sam Bernard Ramcke był wybitnym żołnierzem. Pierwszy skok spadochronowy przeszedł w wieku 50 lat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Lubuszanin89
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 103.725

Micha³ Makowski
Stopień akademicki: BANITA
Zawód: Ochroniarz
 
 
post 27/04/2020, 16:10 Quote Post

Jak dla mnie 9 Armia Niemiecka.
Szczególnie najbardziej zasłużona w obronie występu Rżewskiego który obroniła mimo ponawianych ataków Żukowa.
A pożniej sprawnie się z tego terenu wycofała i skróciła front.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.843
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 27/04/2020, 16:44 Quote Post

QUOTE(Lubuszanin89 @ 27/04/2020, 16:10)
Jak dla mnie 9 Armia Niemiecka.
Szczególnie najbardziej zasłużona w obronie występu Rżewskiego który obroniła mimo ponawianych ataków Żukowa.
A pożniej sprawnie się z tego terenu wycofała i skróciła front.


Jeszcze później 9-ta Armia skracała swój front jeszcze sprawniej.

Szczególnie wybitne osiągnięcia to Berezyna, Wisła-Odra czy też okolice uroczej miejscowości Halbe...

"Najlepsi" wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Lubuszanin89
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 103.725

Micha³ Makowski
Stopień akademicki: BANITA
Zawód: Ochroniarz
 
 
post 27/04/2020, 16:55 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 27/04/2020, 16:44)
QUOTE(Lubuszanin89 @ 27/04/2020, 16:10)
Jak dla mnie 9 Armia Niemiecka.
Szczególnie najbardziej zasłużona w obronie występu Rżewskiego który obroniła mimo ponawianych ataków Żukowa.
A pożniej sprawnie się z tego terenu wycofała i skróciła front.


Jeszcze później 9-ta Armia skracała swój front jeszcze sprawniej.

Szczególnie wybitne osiągnięcia to Berezyna, Wisła-Odra czy też okolice uroczej miejscowości Halbe...

"Najlepsi" wink.gif
*



Zanim zaczniesz szydzić prosze porównaj sobie dysproporcję sił podczas Bagrationu , czy operacji Berlińskiej i wskaż jaka inna Armia niemiecka poradziła by sobie lepiej to po pierwoj.

A po drugoj 9 Armia po wycofaniu z wystepu Rżewskiego wzięła udział w operacji Cytadela i z tego względu jej wartość bojowa spadła.

A skoro juz skrytykowałeś z przekąsem mój wybór to czekam na twój z uzasadnieniem.

Ten post był edytowany przez Lubuszanin89: 27/04/2020, 16:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.843
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 27/04/2020, 22:32 Quote Post

Zdaniem obodrzyty przy ocenie działań niemieckiej 9-tej Armii wypadałoby brać pod uwagę wszystkie jej kampanie w okresie 1940-1945r, a nie tylko te wybrane - pasujące pod stawianą tezę.
Zwracam też uwagę, że wśród oddziałów 9-tej Armii tylko jeden - Armee-Nachrichten-Regiment 511 - był od początku do końca w jej składzie. Korpusy, dywizje i heerestruppen zmieniały się w czasie. Stąd trudno oceniać jakość armii jako takiej, gdyż jej skład ciągle się zmieniał.
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliede...meen/9Armee.htm

Odpowiadając na pytanie lubuszanina89, obodrzyta teoretycznie powinien wybrać 3-cią Armię lub 5-tą Armię - z tego względu, iż tylko te armie nie doznały smaku porażki.
Ale to byłoby "pójście na łatwiznę"....

Dlatego też wybór obodrzyty pada na 1-szą Armię Spadochronową, która wywalczyła ostatnie niemieckie zwycięstwo w skali operacyjnej przy "bridge too far" i potrafiła dotrwać w obronie do końca wojny.


 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Lubuszanin89
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 103.725

Micha³ Makowski
Stopień akademicki: BANITA
Zawód: Ochroniarz
 
 
post 27/04/2020, 23:34 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 27/04/2020, 22:32)
Zdaniem obodrzyty przy ocenie działań niemieckiej 9-tej Armii wypadałoby brać pod uwagę wszystkie jej kampanie w okresie 1940-1945r, a nie tylko te wybrane - pasujące pod stawianą tezę.
Zwracam też uwagę, że wśród oddziałów 9-tej Armii tylko jeden - Armee-Nachrichten-Regiment 511 - był od początku do końca w jej składzie. Korpusy, dywizje i heerestruppen zmieniały się w czasie. Stąd trudno oceniać jakość armii jako takiej, gdyż jej skład ciągle się zmieniał.
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliede...meen/9Armee.htm

Odpowiadając na pytanie lubuszanina89, obodrzyta teoretycznie powinien wybrać 3-cią Armię lub 5-tą Armię - z tego względu, iż tylko te armie nie doznały smaku porażki.
Ale to byłoby "pójście na łatwiznę"....

Dlatego też wybór obodrzyty pada na 1-szą Armię Spadochronową, która wywalczyła ostatnie niemieckie zwycięstwo w skali operacyjnej przy "bridge too far" i potrafiła dotrwać w obronie do końca wojny.
*



Kryteria wyboru nie zostały do końca sprecyzowane, więc wybór jest dość szeroki.
Ja kierowałem się dokonaniami roku 1942 i ilością sił jakie RKKA angażowało w likwidację występu Rżewskiego smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 28/04/2020, 6:08 Quote Post

QUOTE(Lubuszanin89 @ 27/04/2020, 22:34)
Ja kierowałem się dokonaniami roku 1942 i ilością sił jakie RKKA angażowało w likwidację występu Rżewskiego smile.gif

Tylko, że wtedy tylko jedna armia spełnia warunki i nie za bardzo jest co porównywać.
 
Post #25

     
Lubuszanin89
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 103.725

Micha³ Makowski
Stopień akademicki: BANITA
Zawód: Ochroniarz
 
 
post 28/04/2020, 8:40 Quote Post

QUOTE(Karghul @ 28/04/2020, 6:08)
QUOTE(Lubuszanin89 @ 27/04/2020, 22:34)
Ja kierowałem się dokonaniami roku 1942 i ilością sił jakie RKKA angażowało w likwidację występu Rżewskiego smile.gif

Tylko, że wtedy tylko jedna armia spełnia warunki i nie za bardzo jest co porównywać.
*



Twierdzisz tak ponieważ?smile.gif
Czekam na twój wybór z uzasadnieniem smile.gif

Ten post był edytowany przez Lubuszanin89: 28/04/2020, 8:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 28/04/2020, 9:51 Quote Post

QUOTE(Lubuszanin89 @ 28/04/2020, 7:40)
Twierdzisz tak ponieważ?smile.gif

Ponieważ na występie rżewskim główną rolę odgrywał Model i jego armia.
 
Post #27

     
Lubuszanin89
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 103.725

Micha³ Makowski
Stopień akademicki: BANITA
Zawód: Ochroniarz
 
 
post 28/04/2020, 10:38 Quote Post

QUOTE(Karghul @ 28/04/2020, 9:51)
QUOTE(Lubuszanin89 @ 28/04/2020, 7:40)
Twierdzisz tak ponieważ?smile.gif

Ponieważ na występie rżewskim główną rolę odgrywał Model i jego armia.
*



Dlatego na nią zagłosowałem.
A ty na kogo oddasz głos ?biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.843
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 28/04/2020, 13:07 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 27/04/2020, 22:32)
Zdaniem obodrzyty przy ocenie działań niemieckiej 9-tej Armii wypadałoby brać pod uwagę wszystkie jej kampanie w okresie 1940-1945r, a nie tylko te wybrane - pasujące pod stawianą tezę.
Zwracam też uwagę, że wśród oddziałów 9-tej Armii tylko jeden - Armee-Nachrichten-Regiment 511 - był od początku do końca w jej składzie. Korpusy, dywizje i heerestruppen zmieniały się w czasie. Stąd trudno oceniać jakość armii jako takiej, gdyż jej skład ciągle się zmieniał.
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliede...meen/9Armee.htm

Odpowiadając na pytanie lubuszanina89, obodrzyta teoretycznie powinien wybrać 3-cią Armię lub 5-tą Armię - z tego względu, iż tylko te armie nie doznały smaku porażki.
Ale to byłoby "pójście na łatwiznę"....

Dlatego też wybór obodrzyty pada na 1-szą Armię Spadochronową, która wywalczyła ostatnie niemieckie zwycięstwo w skali operacyjnej przy "bridge too far" i potrafiła dotrwać w obronie do końca wojny.


Obodrzyta nie doczytał końcówki tytułowego tematu dyskusji "Najlepsza armia niemiecka w Rosji".

W związku z czym wskazywanie 1-szej Armii Spadochronowej (a także 3-ciej oraz 5-tej Armii) nie mieści się w założonym temacie.

Wobec tego zdaniem piszącego kandydatem na "najlepszą armię" zostaje 11-ta Armia operująca w Rosji [zakładam, ze chodzi tu o całe terytorium byłego CCCP, a nie o obecne terytorium Rosji].

kryterium wyboru:
- jedyna "niepobita" armia niemiecka "w Rosji"
- udane operacje latem 1941r (uderzenie bez dywizji pancernych znad Prutu do Dniepru skutkujące kotłem nad dolnym Bohem)
- skuteczne odparcie w grudniu 1941 i styczniu 1942 rosyjskiej próby odbicia Krymu
- błyskotliwe zniszczenie w maju 1942r Frontu Krymskiego w ramach operacji "Trappenjagd"
- zdobycie Sewastopola w lipcu 1942r
- kontratak jesienią 1942r nad rzeka Wołchow skutkujący odparciem ofensywy Frontu Wołchowskiego i uratowaniem sytuacji pod Leningradem

 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 28/04/2020, 15:07 Quote Post

@obodrzyta
Gdyby obodrzyta natomiast przeczytał pierwszy post tematu to byłoby jasne, że nie dość, że chodzi o Rosję to dodatkowo nie chodzi o armię wink.gif
 
Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej