Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najważniejsza bitwa
     
Starzec z Gór
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 261

 
 
post 18/01/2004, 17:47 Quote Post

Jaka waszym zadaniem bitwa podczas 2 wojny światowej była najważniejsza?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 18/01/2004, 21:27 Quote Post

To już zalezy od kategorii, np. czy na morzy, na lądzie, w powietrzu...
Na lądzie obstaję za Kurskiem, w powietrzu to w ogóle bitwa o Anglię, a w morzu?
Tu mam dylemat, morze podciągne pod to Pearl Harbour (lotniskowce na bazę).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ekonomista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 541

 
 
post 19/01/2004, 15:24 Quote Post

Według mnie Moskwa zimą 1941. Gdyby Niemcy wygrali i ZSRR upadł, kto wie, jak potoczyłaby się dalej wojna.
Pewnie Okupacja Rosji i tak wymagałaby duzych sił (może powstałyby jakieś zależne od Niemiec państwa), ale jakże potęzne siły Niemcy mogliby użyć na innych kierunkach (wsparcie w Afryce, atak na Bliski Wschód). Realne byłoby "podanie dłoni" Niemiec i Japonii w Indiach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 19/01/2004, 20:59 Quote Post

Moim zdaniem zakończył się już czas decydujących bitew. Kiedyś ......to było proste; szły na siebie 2 armie, spotykały się w polu i praktycznie 1 bitwa decydowała o losach wojny. Z czasem decydujących bitew zaczeło przybywać i ostatecznie "rozmyły sie.
Przeciez już za czasów Napoleona pojęcie "decydująca bitwa" trafiła do lamusa; bo przecież pomimo Austerlitz i Moskwy Napoleon nie zlamał karku wrogom, ani jemu nie zlamano. Zniszyło go dopiero wygnanie na wyspe św.Heleny.
A teraz apropos 2 ws/fr wschodni/ - co by zmieniło gdyby:
Hitler idzie na Moskwe a niw Kijów - dociera na przedpola miasta i .....staje z powodu braków zaopatrzenia
Stalingrad zdobyty - wojna trwa o rok dłużej
Zwycięstwo N pod Kurskiem - to samo
Dziś nie liczy się już wynik 1 bitwy; dzisiejsze wojny są na to zbyt skomplikowane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 19/01/2004, 22:10 Quote Post

QUOTE
Moim zdaniem zakończył się już czas decydujących bitew. Kiedyś ......to było proste; szły na siebie 2 armie, spotykały się w polu i praktycznie 1 bitwa decydowała o losach wojny. Z czasem decydujących bitew zaczeło przybywać i ostatecznie "rozmyły sie.


Wiesz Celcie to chyba nie jest dokładnie tak - wcześniej też bywało różnie. Przecież takie wnioski można wyciągnąć już odnośnie czasów starożytnych. Bitwa pod Issos nie była decydująca bo Imperium Achemenidów miało dość sił, aby zebrać jeszcze większe siły pod Arbelą (czy jak kto woli Gaugamelą). Cięgi jakie zebrał Rzym od Hanibala w 3 kolejnych bitwach też nie zadecydowały o wyniku wojny..Która z bitew I Wyprawy Krzyżowej miała znaczenie decydujące ? Śmiem twierdzić, że każda - gdyby którakolwiek zakończyła się klęską krzyżowców nie doszłoby do opanowania Ziemii Świętej.
Jednocześnie jako najważniejsze można wskazać bitwy, których rezultat prowadził do załamania sie nieprzyjaciela lub do poważnych konsekwencji politycznych jak np. rozpad Imperium Perskiego po Gaugameli czy też zawiązanie Ligii Świętej po Wiedniu 1683.
Wracając do tematu II WŚ - myślę, że można wskazać co najmniej Bitwę o Anglię oraz Moskwę lub Stalingrad. Zdobycie Moskwy mogło (hipotetycznie) doprowadzić do załamania się reżimu komunistycznego, a zdobycie Stalingradu ewentualnie do wystąpienia Japonii przeciwko ZSRR. Oczywiście to tylko mocno subiektywne opinie..

PS Czy któryś z moderatorów mógłby poprawić ortografię tego topicu ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 859
Nr użytkownika: 50

 
 
post 19/01/2004, 22:49 Quote Post

QUOTE
była najwarzniejsza?


Koszmarnie to wygląda huh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Ekonomista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 541

 
 
post 20/01/2004, 11:34 Quote Post

Do Celta - generalnie masz rację - np. w sprawie Kurska sądzę tak samo. Ale czasem dochodzi do przełomowych zmagań. Wrócę do mojej myśli z wcześniejszego postu - gdyby Niemcy zdobyli Moskwę w 41 r. (a mogli zdobyć) mogło (aczkolwiek nie musiało) skończyć się to rozpadem ZSRR i Armii Czerwonej. Ewentualna klęska pod Stalingradem nie miałaby dla ZSRR aż takiego znaczemia, ale w 41r. władza radziecka była tak przerażona szybką ofensywą Niemiec, że upadek Moskwy mógł doprowadzić do ostatecznego rozpadu struktur państwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Wszechbor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 568

 
 
post 29/01/2004, 20:03 Quote Post

Na lądzie to uważam jak większość interesujących się historia- Stalingrad, na morzu Pearl Harbour, w powietrzu "Bitwa o Anglię"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 30/01/2004, 12:49 Quote Post

QUOTE(Celt @ Jan 19 2004, 09:59 PM)
Moim zdaniem zakończył się już czas decydujących bitew. Kiedyś ......to było proste; szły na siebie 2 armie, spotykały się w polu i praktycznie 1 bitwa decydowała o losach wojny. Z czasem decydujących bitew zaczeło przybywać i ostatecznie "rozmyły sie.

Zgadzam się w 100%.

Jeśli chodzi o najważniejszą bitwę... Myślę, że bitwa o Anglię miała największe znaczenie. Czemu? Bo wyłączenie z rozgrywki Wielkiej Brytanii, bezpośredni na nią atak rozbiłby całą koalicję. Po upadku Francji Anglia była jedyną ostoją sił sprzymierzonych przeciwko nazizmowi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Ciubus
 

III ranga
***
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 256
Nr użytkownika: 582

 
 
post 26/02/2004, 20:49 Quote Post

Moim zdaniem jedną z najważniejszych bitew był Kursk - był to punkt zwrotny wojny Rosyjsko niemieckiej i początek zchyłku armi hitlerowskich niemiec..
Ważną bitwą o której warto wspomnieć była bitwa pod Midway oraz bitwa o Stalingrad ....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Foxer
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 737

 
 
post 23/03/2004, 16:45 Quote Post

Bitwa o Anglię, nie mam żadnych wątpliwości. Bez Churchilla na zachodzie Adolf mógł zaangażować wszelkie dostępne środki w Barbarossę. Łącznie z tymi siłami które lekkomyślnie wysłał do Afryki Północnej. (Rommel na froncie wschodnim pokazałby Stalinowi co to znaczy "Blitzkrieg")
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
eques
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 731

 
 
post 24/03/2004, 12:42 Quote Post

QUOTE
Bitwa o Anglię, nie mam żadnych wątpliwości
-ależ jej niemcy nie mogli wygrać. Nawet ewentualne zwycięstwo w powietrzu nie byłoby wystarczająco duże by zniszcyć Home Fleet.
Aby byc orginalnym powiem: Jelnia '41.
Bo ogólnie to jednak sprzet złoża logistyka fabryki...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
maks55m
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 837

 
 
post 10/04/2004, 11:36 Quote Post

Atak na Rosja był na pewno powodem klęski Hitlera, ale najistotniejszą bitwą był Stalingrad. Tam stracił 6 armie i ważny punkt zaczepienia do kolejnego ataku na Moskwę. Poza tym było tam wiele surowców, których brakowało Niemcom.
Klęska pod Stalingradem była punktem zwrotnym w wojnie i Kursk nie miał już znaczenia. Gdyby zostało to osiągnięte to wspomógł by Afrika Corps i być może nie dopuścił do lądownia w Normandii.
Najwieksza bitwa powietrzna to na pewno o Anglię, morska to prawdopodobnie Midway, ale i tak USA wygrało by używając atomówek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Gasio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 838

 
 
post 11/04/2004, 14:06 Quote Post

hmm moim skromnym zdaniem to chyba walki w ZSRR(chodzi mi i o kursk jak i o stalingrad) oraz bitwa o Anglie te bitwy moim zdnaiem byly bardzo istotne no i nie mozna pominac faktu Pearl z 7 grudnia. dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 19/04/2004, 13:58 Quote Post

wg mnie najwazniejsza bitwa na ladzie rozegrala sie pod Stalingradem, gdyz od tego momentu niemcy zostali zatrzymani i zmuszeni do odwrotu, konsekwencja tej bitwy byl Kursk - wg mnie rowniez istotna bitwa, przez ktora niemcy zupelnie stracili inicjatywe (jeszcze o jako takiej mozna bylo mowic przed ta bitwa) na froncie wschodnim.
nie uwazam, ze bitwa o moskwe, gdyby zakonczya sie po mysli niemcow doprowadzila by do szybkiego zakonczenia wojny, owszem moglaby ja skrocic.
rosjanie przeciez zdecydowna wiekszosc swych fabrym mieli za uralem, a do niego niemcy mieli jeszcze kawla drogi.
Jesli chodzi o bitwe powietrzna niewatpliwie byla nia Bitwa o Anglie - pierwsza znaczniejsza porazka armii niemieckiej.
a co do morskiej, to zastanawiam sie miedzy dwiema, miedzy tzw. bitwio o atlantyk oraz bitwa o midway.
midway - japonczycy stracili 4 wielkie lotniskowce, podaczas gdy amerykance tylko jeden. doprowadzilo to (podobnie jak u niemcow) do utraty inicjatywy na pacyfiku, a co do atlantyku to nie chce mi sie juz pisac, chyba kazdy wie o co chodzi, u-booty i te sprawy :/.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej