Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
28 Strony « < 26 27 28 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Moje zdanie o UPA
 
Moje zdanie o UPA
- bohaterowie swojego narodu w walce o niepodległość [ 121 ]  [18.45%]
- formacja co najmniej kontrowersyjna, patrioci, ale też ludobójcy [ 194 ]  [29.57%]
-bandyci i mordercy, nic o nich pozytywnego nie mogę powiedzieć [ 341 ]  [51.98%]
Suma głosów: 656
Goście nie mogą głosować 
     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 15/05/2012, 20:37 Quote Post

Byla akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Lubelszczyźnie , żadne wioski nie szły wtedy z dymem , a zbrodni ludobójstwa na Polakach Ukraińcy dopuścili się na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej .
 
Post #406

     
szuba44
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 290
Nr użytkownika: 48.921

andrzej szuba
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 6/07/2012, 19:23 Quote Post

QUOTE(przemchelm @ 15/05/2012, 21:33)
QUOTE(monx @ 15/05/2012, 20:10)
A moze ktos rozwinąc temat zachowania polskich władz na terenach przed wybuchem II wojny światowej. Bo dotychczas wydawało mi sie ze rezim był tam stosunkowo łagodny ale przeczytałem ostatnio, że sporo światyn i wsi w ramach pacyfikacji poszło z dymem. Nie usprawiedliwia to w zaden sposob bandyckiego zachowania UPA ale wielowiekowa dominacja na tych terenach swoje niewatpliwie zrobiła.
*


Na Chełmszczyźnie burzono cerkwie, tak. Ale Ukraińcy na Kielecczyźnie? Co to za bzdury wacko.gif Oczywiście, jeśli mnie ktoś oświeci to posypię głowę popiołem.
*



Chyba mam wytłumaczenie.
Żołnierze ukraińscy, którzy służyli w oddziałach Petlury, dzielnie walczyli po naszej stronie w 1920 roku. Bronili południowego odcinka frontu. Po wojnie zostali internowani a marszałek J.Pilsudzki osobiście ich odwiedził i przepraszał za internowanie. Później niektórzy zamieszkali np. w rejonie Częstochowy. Historie ta opowiadał mi na kontrakcie w Niemczech, znajomy kolegi którego ojciec byl atamanem u Petlury. Rozmowę prowadziliśmy oczywiście po polsku. Moj sympatyczny rozmówca jak twierdził ,mówił tez biegle po ukraińsku i po rosyjsku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #407

     
Razorblade1967
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 57.526

Zawód: emeryt
 
 
post 29/07/2012, 9:59 Quote Post

Co do oceny UPA - to jak zwykle punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. To tak jak z pewnym oddziałem powojennej partyzantki na terenie Polski (nieważne o jaki chodzi - to nie ten temat) - dla powojennej władzy i jej zwolenników byli "reakcyjną bandą", dla zdeklarowanych przeciwników władzy "bohaterami walki z komuną", dla ludzi umiarkowanych w poglądach i tych, których problem nie dotknął zanadto byli "nieszczęsnymi ludźmi, których sytuacja zmusiła do beznadziejnej walki, której wygrać nie mogli, a z której wycofać się nie mieli jak", a dla pewnej rodziny, którą kiedyś poznałem, a którą ten oddział brutalnie obrabował (tj. raczej ich rodziców, bo oni byli wtedy dziećmi) byli "zwykłą zbrojną bandą rabunkową". I obawiam się, że w ocenie UPA też o konsensus trudno ...
 
User is offline  PMMini Profile Post #408

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 29/07/2012, 11:42 Quote Post

Posty użytkownika Skin nawołujące do nienawiści narodowościowej i jako takie łamiące art. 5 regulaminu zostały usunięte a użytkownik został "nagrodzony" ostrzeżeniem.

 
User is offline  PMMini Profile Post #409

     
Hanss
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 78.846

Zawód: BANITA
 
 
post 29/07/2012, 12:05 Quote Post

UPA kojarzy się Polakom ze zbrodniami.Mam do nich podobne podejście jak Serbowie do Ustaszy.Taka sama brutalność, szokujące okrucieństwo , zarówno banderowców jak ustaszy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #410

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 29/07/2012, 13:07 Quote Post

QUOTE(Hanss @ 29/07/2012, 12:05)
UPA kojarzy się Polakom ze zbrodniami.Mam do nich podobne podejście jak Serbowie do Ustaszy.Taka sama brutalność, szokujące okrucieństwo , zarówno banderowców jak ustaszy.
*



chyba tak..przyklad z ustaszami maje racje..prawda,Upa miala tez rozne etapy..nie wszyscy byli zaangazowane w tych anty-polskich akciach..ktos walczyl z nkwd i nie mial stosunku do polakow albo przyszedl do szeregow pozno..
 
User is offline  PMMini Profile Post #411

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 30/07/2012, 12:26 Quote Post

QUOTE
UPA kojarzy się Polakom ze zbrodniami.Mam do nich podobne podejście jak Serbowie do Ustaszy.Taka sama brutalność, szokujące okrucieństwo , zarówno banderowców jak ustaszy.

Bardzo trafne porównanie. Wskazałbym jeszcze na jeden element wspólny - powszechną w świecie niewiedzę o skali zbrodni. Podobnie, jak mało kto na Zachodzie ma pojęcie o tym, co spotkało naszych rodaków na Wołyniu (notabene, ciężko się dziwić, wszak dzięki zabiegom "Gronkowca" po dziś dzień nie doczekalismy się nawet pomnika tej rzezi w Warszawie...), tak i Serbowie uznawani są gremialnie za jedynych sprawców zbrodni na Bałkanach w XX wieku (już nawet Albańczykom zaczyna się wyciagać różne brudne sprawki, Chorwaci wciąż pozostają pod płaszczykiem ochronnym - czyżby protekcja przyjaciół z Berlina?)...
 
User is offline  PMMini Profile Post #412

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 8/08/2012, 1:56 Quote Post

Monx
QUOTE
Bo dotychczas wydawało mi sie ze rezim był tam stosunkowo łagodny ale przeczytałem ostatnio, że sporo światyn i wsi w ramach pacyfikacji poszło z dymem

W tej chwili nie mam danych, ale z tego co pamiętam niszczono tylko cerkwie "nieużywane ".
QUOTE
I obawiam się, że w ocenie UPA też o konsensus trudno ...

Jeśli chodzi o cały konflikt między (najpierw OUN - m - a II RP) a następnie między (ogólnie) Polakami a UPA to rzeczywiści trudno o jednoznaczną ocenę (satysfakcjonującą obie strony).
Natomiast (uważam większość) spraw jest jednoznaczna, i wystarczy bezstronne podejście.
Np: To że nie kochano Ukraińców w IIRP i robiono wiele aby Im "uprzykrzyć" życie jest faktem nie podlegającym dyskusji.
Również faktem jest że to z inicjatywy OUN - B rozpoczęto rzeź wołyńską a odpowiedzialnym za przeprowadzenie jest UPA.
Część faktów jest jednoznaczna a część nie. W zależności z jakiej perspektywy na nie patrzymy (kto patrzy) widzimy różne prawdy. Tego nie zmienimy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #413

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 8/08/2012, 6:30 Quote Post

W poniedziałek obchodzono w Baligrodzie 68 rocznicę mordu. Nasz Kolega Wiesiek Cieślak w oparciu o nieznane historykom wspomnienia nauczycielki napisał o tym artykuł. Pozwolę sobie zacytować tylko fragment, nie mam zgody Autora na umieszczenie na forach.

"Swoje wstrząsające przeżycia w tych dniach, zanotowała w kronice Szkoły Podstawowej w Baligrodzie jej ówczesna kierowniczka, nieżyjąca już Pani Maria Makowska. Odwołajmy się do tych wspomnień:

…” przełom lipca i sierpnia. Następuje cofanie się wojsk niemieckich. Baligród zostaje bezpański. Władze administracyjne opuszczają miasteczko. Okolica staje siedliskiem band ukraińskich i partyzantów sowieckich. Coraz bliżej krążą zbrodniarze ukraińscy, którzy rekrutują się z siczowików, ukr. „SS”, miejscowej i okolicznej młodzieży wychowanej pod hasłem „ smert lacham”. Bandy ukraińskie zajmują wioskę Żernicę, gdzie mają stałą siedzibę. Zajmują Bereźnicę, Berezkę, Stężnicę i inne wsie na północny wschód. Partyzantka s
owiecka zajmuje Łopienkę, Jabłonki, Rabe a Baligród pozostaje w srodku. W końcu lipca panika w Baligrodzie dochodzi do ostatnich granic. Krążące wieści o mordach popełnianych przez Ukraińcach na Polakach i o przygotowaniu napadu na Baligród rozstraja nerwy do ostateczności. Polacy nie sypiają w domach lecz po jarach i potokach, zaroślach i ogrodach. Całymi procesjami uchodzą do Mchawy gdzie znajdowała się kwatera niemieckiego szpitala dla koni. W powietrzu wisi groza niewiadomego – tego zdaje się nieuniknionego.

Wreszcie dochodzi wiadomość, że bandy ukraińskie mają przemaszerować przez Baligród od strony Stężnicy – następuje to w niedzielę 31 lipca.

Naprzeciw im wychodzi pp. dr Śmietana, dr Schlap /Polacy/ i sędzia Wojtowicz – ukr.

Z wodzami bandy spotkali się u Syjczuka Józefa podejmowani przez tegoż wódką i zakąską. Po przedstawieniu sprawy bezpieczeństwa Polaków przez przedstawicieli bezpieczeństwa w Baligrodzie wodzowi bandy, tenże wódz daje „słowo oficerskie”

że Polakom w Baligrodzie nic nie grozi, jeżeli oczywiście Polacy nie wystąpią przeciwko Ukraińcom. Powracających z zapewnieniem całości życia i mienia wszyscy powitali z radością. Czujność została uśpiona mimo, że niektórzy nie dowierzali i bili na alarm… „ Więcej na http://www.grupabieszczady.pl/index.php?op...=160&Itemid=165
Wiesiek już nie napisał o dalszym ciągu, w odwecie wojsko polskie dowodzone przez wyjątkową kanalię Kiryluka zamiast walczyć z UPA spaliło Mchawę, w tym gospodarstwa polskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #414

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 12/08/2012, 2:21 Quote Post

QUOTE
Z wodzami bandy spotkali się u Syjczuka Józefa podejmowani przez tegoż wódką i zakąską. Po przedstawieniu sprawy bezpieczeństwa Polaków przez przedstawicieli bezpieczeństwa w Baligrodzie wodzowi bandy, tenże wódz daje „słowo oficerskie”
Wytrenowany schemat, powtarzający się prawie we wszystkich mordach (począwszy na Wołyniu). Uśpienie czujności poprzez kłamstwa, zapewnienie bezpieczeństwa, uspokojenie a następnie mord z zimną krwią jaka największej liczby Polaków.
Dwa fragmenty z pierwszego mordu we wsi Parośle:
QUOTE
Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką,

Oraz
QUOTE
Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji.




Ten post był edytowany przez gtsw64: 12/08/2012, 2:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #415

     
emil84
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 82.887

Emil Adamczuk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: funkcjonariusz
 
 
post 17/07/2013, 14:38 Quote Post

No niestety, jak by nie rozpatrywać, okrucieństwo UPA było ogromne, mimo że można doszukiwać się przesłanek narodowowyzwoleńczych. Dla mnie opcja nr 3.
 
User is offline  PMMini Profile Post #416

     
Igor_krk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 84.399

Stopień akademicki: magister
Zawód: ksiêgowy
 
 
post 20/10/2013, 21:12 Quote Post

Krótko: mordercy. Bohaterami to mogą być dla narodu Ukraińskiego, aczkolwiek nawet gdyby Polacy mordowali niewinnych ku słusznej sprawie nie nazwałbym ich bohaterami. Moja rodzina mieszkała w Złoczowie - w 1941 r nacjonaliści z OUN i SS mani wpadli do wioski i chata po chacie wyciągali ludzi na zewnątrz. Moja prababcia, wówczas w ciąży schroniła się w szafie na strychu...reszta zginęła. O metodach stosowanych przez oprawców nie będę wspominał, ale zapewniam że wprawieni SS-mani i gestapowcy nie mieli takiej wyobrażni...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #417

     
Bierutowiec
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 101.807

 
 
post 4/02/2018, 17:19 Quote Post

Ukraińska Powstańcza Armia według znanych mi faktów była armią, która walczyła o wolność Ukrainy. Walczyła z Niemcami, ZSRR i Polakami. Jednak podczas swojej walki dopuściła się niedozwolonych metod - dokonała ludobójstwa na ludności polskiej Wołynia i Małopolski Wschodniej. Dowództwo UPA złamało prawo międzynarodowe. Ludobójstwo trwało w latach 1943-1945. W tym samym czasie dochodziło do potyczek UPA z Niemcami, obrony ukraińskich wsi oraz walki z partyzantką sowiecką. Od 1944 roku UPA walczyła z sowiecką okupacją Ukrainy i toczyła bitwy z Armią Czerwoną i NKWD. Walka ta trwała od 1944 do 1960 roku, więc bardzo długo. Czy za tą walkę należy potępiać UPA? Czy należy potępić wszystkich jej żołnierzy. Moim zdaniem twardo oraz stanowczo trzeba potępić dowództwo UPA, bo to ono wydawało rozkazy do mordowania niewinnej ludności cywilnej. Wszyscy żołnierze UPA nie byli bandytami, na pewno Ci, którzy walczyli od 1944 czy 1945 roku nimi nie byli. Znam kilku weteranów UPA i to na prawdę fajne chłopaki, walczyli z komunizmem.

Dla mnie bandytami i barbarzyńcami są dowódcy UPA, którzy realizowali swoje krwawe marzenia. Utopili Wołyń i Małopolskę Wschodnią w polskiej krwi. Ciemny lud szedł na rozkaz i mordował polskich cywilów. niszczył polskie wsie, równał je z ziemią.

Natomiast żołnierze UPA, którzy nie mordowali niewinnych ludzi, a jedynie walczyli z sowieckim zniewoleniem są jak najbardziej bohaterami. Takich było dużo, sprawy nigdy nie są jednoznaczne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #418

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.630
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 4/02/2018, 18:37 Quote Post

Wywalili toto z forum dws to tutaj się przywlokło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #419

28 Strony « < 26 27 28 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej