Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
28 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Moje zdanie o UPA
 
Moje zdanie o UPA
- bohaterowie swojego narodu w walce o niepodległość [ 121 ]  [18.45%]
- formacja co najmniej kontrowersyjna, patrioci, ale też ludobójcy [ 194 ]  [29.57%]
-bandyci i mordercy, nic o nich pozytywnego nie mogę powiedzieć [ 341 ]  [51.98%]
Suma głosów: 656
Goście nie mogą głosować 
     
Punio
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 50.335

Dimitr Radek
Zawód: Sklepikarz
 
 
post 11/11/2008, 14:41 Quote Post

Czołem Christian!Pochodze z Rusi Zakarpackiej ale jestem jakby nie patrzeć częścią Ukraińskiego Społoczeństwa.Większość moich ukrainskich znajomych gdyby wypełniała tę ankietę wybraął by 2 lub 1.
Mimo że jestem ze wschodu nie wybiorę 1 bo to by obrażało mój honor.
UPA to kontrowersyjna formacja,mieszanka patriotów i rzeźników.
Dla mnie to byli patrioci walczący o niepodległą ukrainę której sie nie doczekali aż do 1991 roku.Ktoś na forum stwierdził że Polacy byli dla nas okupantami.Jestem wściekły gdy słysze że UPA to "wielcy,szlachetni patrioci nieskalani krwią niewinną".Szlak człowieka bierze naprawde wierzcie mi.Wierzcie mi że byli patriotami.
Ale pomylili patriotyzm z nacjonalizmem i nienawiscią i wyszło to co wyszło-rzeź wołyńska.Mój dziadek jest weteranem wojenny.Najpierw walczył w siczy karpackiej przeciw węgrom a gdy zakarpacie padło wstapił do Ukraińskiej Powstańczej Armii.Liczył że spotka równych sobie:ogromnych patriotów którzy kochali matkę ukrainę,królową stepów
ponad wszystko.Ale spotkał tam także i sadystycznych psychopatów.
Nie brał udziału w tym wszystkim co zwie sie rzezią wołyńską.Jestem ostatnią osobą kóra powinna cos takiego mówić ale W IMIENIU NARODU UKRAIŃSKIEGO PRZEPRASZAM ZA WOŁYŃ I KREW NIEWINNĄ.Nie jestem politykiem ani członkiem UPA.Ale jestem ukraińcem,zakarpackim ale jednak ukraińcem i moim obowiązkiem jest przeprosić inny naród z którym żyliśmy przez wieki dom w dom za to co się stało.Nic tego nie usprawiedliwi bo tego nie można usprawiedliwić.Ktos wspomniał że nawet SS-mani byli przerażeni działanością UPA to akurat prawda.Dziadek niejednokrotnie słyszał opinie panów w czarnych mundurach na ten temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Tomasz Sobczuk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 20.080

Tomasz Sobczuk
Stopień akademicki: magister
Zawód: Specjalista ds. adm.
 
 
post 28/01/2009, 14:38 Quote Post

Mieszkam "rzut kamieniem" od obecnej granicy polsko-ukraińskiej, rodzina od strony mojego ojca i matki mieszka na tej ziemi od wielu pokoleń... Z relacji od osób, które pamiętają okres walk wiem, że UPA było organizacją bardziej zbrodniczą, niż wojska niemieckie. Na Chełmszczyźnie i Roztoczu, w mniejszym stopniu niż na Wołyniu, ale jednak dochodziło do mordowania ludności polskiej przez UPA. Polecam chociażby książkę Henryka Smaleja "Zbrodnie ukraińskie na terenie gminy Moniatycze pow. Hrubieszów w l. 1939-1944" Wyd.I Zamość 2003, Wyd. II poprawione i uzupełnione, Zamość 2005. Książka opisuje nie tyle zbrodnie samego UPA, ale również Policji Ukraińskiej, która była podczas okupacji podległa Niemcom.
O mordach UPA można wiele pisać, ja nie będę się powtarzał, bo wyraziłem się w temacie Ludobójstwo Oun-b, a inne zbrodnie w konflikcie.
Dla Ukraińców UPA jest bohaterską organizacją, która walczyła o wolną, "samostijną" Ukrainę i chroniła ludność ukraińską przed działaniami ze strony polskiej. Jest to organizacja, która dla Ukraińców jest tym samym, co dla Polaków Armia Krajowa.
Jednakże nie można zaprzeczyć, że eksterminacja ludności polskiej na Wołyniu, jak też "po tej stronie Buga", było akcją eksterminacyjną, żeby nie powiedzieć zbrodnią przeciwko ludzkości, którą porównać możemy z holokaustem! Dlatego też, pomijając wzniosłe idee narodowowyzwoleńcze, należy uznać UPA za organizację zbrodniczą (dziś nazwalibyśmy ją "terrorystyczną"). Jeśli chodzi o akcje przeciw partyzantce polskiej, czy też Armii Czerwonejlub wojskom niemieckim, a po wojnie Milicji i Służbie Bezpieczeństwa, to działania UPA można zrozumieć, jednakże działania przeciw niewinnej, nieuzbrojonej, ludności cywilnej, jak też nieludzkie metody zadawania śmierci sprawiają, że wybór odpowiedzi 3 wydaje się być uzasadnionym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Qlpi
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 53.658

 
 
post 14/02/2009, 21:49 Quote Post

Dla mnie UPA to organizacja przestępcza, mimo, że (w każdym razie w teorii) walczyła o niepodległość własnego państwa. Myślę, że jako Polacy, wiemy czym jest walka o niepodległość, ale żadna prawdziwa Polska organizacja niepodległościowa nie stosowała metody "cel uświęca środki" i nie zniżała się do poziomu mordowania dzieci. Uważam, że stwierdzenie "nie mogli ich wypędzić, więc ich wymordowali" jest nielogiczne. To zupełnie inna kwestia wypędzić Niemców na tereny im należne, a w sadystyczny sposób wymordować ludność cywilną bo "może w przyszłości stanowić zagrożenie-to jest myślenie perspektywiczne". Zresztą coś z tym myśleniem było u Ukraińców nie tak skoro mordowali ludzi niezależnie od wieku i płci , nigdy nie uwierzę, że 60-letnia staruszka może w przyszłości stanowić zagrożenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
abba18
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 47.115

Albert Pleśniak
Stopień akademicki: gimnazjalny
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/03/2009, 16:38 Quote Post

Pochodzę z Sanoka ta miejscowość jest na Podkarpaciu nie daleko dzisiejszej Ukrainy. Mam dziadzia który mieszkał i nadal mieszka w Temeszowie < jest to wieś,ta miejscowość też jest na Podkarpaciu i też nie daleko Ukrainy>
5km od Temeszowa jest wieś Witryłów przed II WŚ i po II WŚ żyli tam Ukraińcy i po II WŚ powstała UPA <mogła szybciej powstać tam> Już przed II WŚ mieszkańcy Temeszowa i innych polskich wsi z Ukraińskimi wsiami dochodziło do bójek. Jak Hitler zajął te tereny było spokój że Polacy zapomnieli że Ukraińcy są bowiem nie daleko dlatego był taki spokój bo doszło w październiku do bójki pianych polaków z Ukraińcami w 39' Gestapo odrazu jak wszystkich wyłapała tych co się pobili przy ludziach rozstrzelali i to był znak że nie tolerują bijatyk i potem ani jednej takiej sytuacji za panowania Hitlera na tych terenach nie było. Jak Polacy z ruskimi odzyskali te tereny znowu zamieszki powstały Polsko Ukraińskie. Upa już wtedy powstało <dziadzio nie morzę sobie tego dokładnie przypomnieć> Ci zaczęli pobliskie okolice okradać ale się bali polskiej MO i Wojska Polskiego stacjonująca nie daleko. Posterunek MO znajdował się 10 km od Temeszowa dziadzio mówił ze stan do 1947r liczył załogi tylko 2 milicjantów ale za to mieli niezły arsenał. UPA o tym nie wiedziała ile liczy załoga MO w Dydni ale i tak szaleli. Pewnego dnia Ukraińcy okradli biedną lecz cenioną rodzinę w Temeszowie za to Polacy poszli do Witryłowa i rozstrzelali tych sprawców a za 3dni przyszedł odwet ze strony UPA tam stacjonującej i spalili calutki Temeszów przy dzieciach pewnego mężczyzny UPOwcy podpaliła a potem zrzuciła z dachu mężczyznę i mój to dziadzio widział potem jeden Ukrainiec uzbrojony w MP40 podszedł do nich jeżeli wasi rodzice bd nas gnębić wtedy was zabijemy. To było w pewną majową noc w 1946r. Zginęło 9 mieszkańców tej wsi i w tym sam ksiądz.
Tera przytoczę historie którą też mi dziadzio powiedział że Polacy też nie byli mili i łagodni po wojnie światowej dla Ukraińców. Pewnego dnia przed podpaleniem Temeszowa sąsiad tego co UPOwcy spalili i zrzucili z dachu był sobie nad Sanem odpoczywał sobie po chwili zobaczył Ukraińca który jeździł sobie konną o tak o. Miał on pięknego konia. Tak tego polaka zazdrość wzięła o tego konia że postanowił zabić tego Ukraińca podszedł do niego ten się zatrzymał i zapytał się go po Polsku co chcesz? a polak go zżucił z konia i wziął kamień i go po głowie zaczął bić i tak go zabił a potem wziął zwłoki i wrzucił do Sanu i pojechał pięknym koniem do domu.
Ale tera przytoczę historie którą mi moja babcia opowiedziała jak to UPOwcy mordowali Polaków w Dynowie.
Mój pradziadek wracał pociągiem z Niemiec z obozu pracy do Norsca pociąg się zatrzymywał w Dynowie potem trzeba było dojść pieszo do Norsca. Gdy dojechał do Dynowa wysiadł z pociągu poczuł potrzebę fizjologiczną więc poszedł i zrobić powiedział kolegom z przedziału żeby na dworcu na niego poczekali poszedł gdzieś w krzaki bowiem nie było w tedy na dworcu toalety. Po 15 min wracał zadowolony że Polska jest niepodległa że wrócił do swoich korzeni a tu nagle widzi UPOwców myślał że to MO ale jeden z ludzi migami kazał mu odjeść więc uciekł i zaczął patrzeć co się dzieje po chwili kazali UPOwcy podejść pod mur i ich rozstrzelali potem mój pradziadek uciekł. Więc uważam ze to co UPOwcy robili z agresji do nas ale my w tych sprawach nie byliśmy gorsi od nich. Ale uważam co oni robili nam Polakom to nie jest walka o niepodległość. Dziadzio mi mówi że Ukraińcy po II WŚ nienawidzili za to że myśmy Hitlera z Sowietami pokonaliśmy bowiem hitlerowcy im nagadali że jak jeszcze pokonają sowietów to specjalnie Hitler zrobi dla nich osobne państwo.

Mimo fatalnego stylu oraz licznych bledow ortograficznych, pozostawie ten post.
MODERATOR N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 29/03/2009, 17:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 29/03/2009, 17:21 Quote Post

Dla mnie UPA to banda morderców i najgorszych zwyrodnialców. Przy ich wyczynach zbrodnie SS i NKWD "wymiękają", oczywiście pod względem okrucieństwa. Mordowali każdego kto wpadł w ich ręce. Nieważne czy to była kobieta, czy 10-letnie dziecko, czy jakiś staruszek. Dla nich ważne było, że to był Lach. I to nie było zwykłe morderstwo. Ukraińcy torturowali swoje ofiary.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 15/08/2009, 23:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Nicker
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 139
Nr użytkownika: 57.247

 
 
post 13/07/2009, 15:08 Quote Post

Według nas (Polaków) UPA to wyłącznie ludobójcy i zbrodniarze czasów II wojny światowej, natomiast dla naszych wschodnich sąsiadów (Ukraińców) owa organizacja była czymś w rodzaju obrońców narodu. Natomiast według mnie to była organizacja zbrodniarzy nacjonalistów, która niszczyła wszystko, co nie było ukraińskie, nie pomijając także ludności Polskiej na terenach, które uważanych za ukraińskie, mimo, że nie stanowili nawet większości tamtejszej społeczności (Wołyń). Pragnęli ponad wszystko stworzyć swoje, ukraińskie jednonarodowościowe państwo i na drodze stali im wówczas, jak uważali, Polacy i nie widzieli innego sposobu jak tylko wybić ich do ostatniego (przepraszam za mocne słownictwo).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 13/07/2009, 15:20 Quote Post

QUOTE
nie stanowili nawet większości tamtejszej społeczności (Wołyń)


A wg. podręcznika Nowa Era na Wołyniu Ukraińcy stanowili 68% ludności, więc stanowili większość, Nickerze. smile.gif

m113
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
accepted
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 52.545

Michal Ruszkiewicz
Zawód: nie milosny
 
 
post 13/07/2009, 17:55 Quote Post


UPA była zbrodniczą organizacją, walkę o wolność nie toczy się z ludnością cywilną tylko z wojskiem, a UPA głównie mordowała i ciemiężyła ludność cywilną. To co UPA przekazywała do wiadomości Polakom to nie była nawet wrogość to jawna nienawiść, najchętniej by Polaków eksterminowali. Przy czym nie powiązywał bym UPA w stosunku do wszystkich Ukraińców, bo dotyczyła UPA tylko ta faszystowska część ukraińskiego społeczeństwa, która na pewno nie była w większości.
Pozdrawiam, Michał

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 15/08/2009, 23:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
krzysztof0401
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 48.510

krzysztof licholat
Zawód: urzednik panstwowy
 
 
post 15/08/2009, 11:04 Quote Post

Zgadzam się z wypowiedzią Michała, gdyż manipulowanie historią i przypisywanie całemu narodowi odpowiedzialności, w naszym mniemaniu jest pomyłką. Ale naród daje sie manipulować i robi to z premedytacją, wystarczy poczytać wypowiedzi i posłuchać o czym mówią i w jaki sposób wypowiadają się ukraińscy uczestnicy tamtych dni. Polaka i teraz widzą tylko na szafocie, a Polskę jako ogromny ugór porośnięty zdziczałymi sadami.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 15/08/2009, 12:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
20 Sądecki Pułk Piechoty
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 678
Nr użytkownika: 56.241

Stopień akademicki: antykomunista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/08/2009, 19:23 Quote Post

Przypadki typu Jedwabne dokonywały niewielkie grupy osób nie można tego przypisac całemu narodowi
W przypadku UPA ja bym jednak był bardziej skłonny przypisać to całemu narodowi.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 15/08/2009, 21:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 16/08/2009, 10:36 Quote Post

QUOTE
Dla mnie UPA to banda morderców i najgorszych zwyrodnialców. Przy ich wyczynach zbrodnie SS i NKWD "wymiękają", oczywiście pod względem okrucieństwa. Mordowali każdego kto wpadł w ich ręce. Nieważne czy to była kobieta, czy 10-letnie dziecko, czy jakiś staruszek. Dla nich ważne było, że to był Lach. I to nie było zwykłe morderstwo. Ukraińcy torturowali swoje ofiary.

Licytowanie się co do okrucieństwa jest nie na miejscu.
Czy faszyści nie mordowali kobiet, dzieci czy staruszek?
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 16/08/2009, 12:24 Quote Post

Jeśli chodzi o UPA związaną z OUN-B, to odp. nr 2, choć właściwie moje zdanie oscyluje raczej gdzieś pomiędzy 2 a 3. UPA to przede wszystkim mordercy, ludobójcy, faszyści, szowiniści i sadystyczni bandyci, lubujący się w rżnięciu piłą, paleniu żywcem, obdzieraniu ze skóry i zadawaniu wszelkiego rodzaju tortur przypadkowym Polakom i Żydom. To wszystko nie miało nic wspólnego z działaniami na rzecz Samostijnej Ukrainy. Z drugiej jednak strony, UPA walczyła też z sowiecką partyzantką, Armią Czerwoną, NKWD i sowieckimi urzędnikami, a czasami nawet z Wehrmachtem. Czyli była antykomunistyczna. I to należy jej zapisać na plus. Jednak negatywne aspekty zdecydowanie przeważały.

Natomiast UPA Borowecia "Bulby", niezwiązana z OUN - odp. 1.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
PISTYNKA
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 4.607

 
 
post 16/08/2009, 13:29 Quote Post

Patologiczni mordercy, przekroczyli granice człowieczeństwa robiąc z ludobójstwa powód do narodowej ukraińskiej dumy, prześcigali się w okrucieństwie wobec bezbronnej polskiej ludności np. wbijając małe dzieci na pal, wieszając dzieci na jelitach matek, wydłubując oczy etc.

Nie mam najmniejszej wątpliwości wybierając odpowiedź nr 3.

Nie słyszałam, aby walczyli z Niemcami.

Wprost przeciwnie, założyciel UPA niejaki Czuprynka, to oficer SS-Galizen. Mordercy z Bełżca, Auschwitz, Treblinki, Sobiboru np. Іван Миколайович Демьянюк, to też Ukraińcy. Mordowali powstańców warszawski w tak bestialski sposób, że protestowali nawet hitlerowcy ........
Razem z Niemcami pacyfikowali polskie wsie, a jedynymi którzy bronili Polaków w Małopolsce Wschodniej przed banderowcami byli Sowieci (co nie przeszkadzało im równocześnie wysyłać Polaków na Sybir).

Wszyscy banderowcy szczerze nienawidzili Polaków. Za co ich teraz mam kochać, skoro zachodnia Ukraina jak długa i szeroka jest zasłana pomnikami z czarno-czerwonymi flagami, a ich ofiarom odmawia się nawet upamiętnienia przez kogo, kiedy, gdzie i dlaczego zostali zamordowani?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/08/2009, 13:33 Quote Post

QUOTE
jedynymi którzy bronili Polaków w Małopolsce Wschodniej przed banderowcami byli Sowieci

Przed barbarzyństwem Ukraińców (jeszcze tym przedbanderowskim) bronili Polaków na Kresach również Węgrzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 16/08/2009, 13:45 Quote Post

Pistynko - poczytaj pracę Grzegorza Motyki "Ukraińska partyzantka 1942-1960". Jest łatwo dostępna w bibliotekach i księgarniach. Tam znajdziesz więcej informacji na temat walk UPA.
Poza tym, to, co piszesz, dotyczy chyba tylko UPA związanej z OUN-B, a nie UPA Borowecia "Bulby".
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

28 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej