Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
28 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Moje zdanie o UPA
 
Moje zdanie o UPA
- bohaterowie swojego narodu w walce o niepodległość [ 121 ]  [18.45%]
- formacja co najmniej kontrowersyjna, patrioci, ale też ludobójcy [ 194 ]  [29.57%]
-bandyci i mordercy, nic o nich pozytywnego nie mogę powiedzieć [ 341 ]  [51.98%]
Suma głosów: 656
Goście nie mogą głosować 
     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 1/06/2008, 21:02 Quote Post

Jako Polak nie mogę o UPA nic dobrego powiedzieć. Ci barbarzyńscy sadyści, dopuszczający się mordów za pomocą metod, które chyba nawet wielu SS-manom wydałyby się zbyt okrutne. Natomiast jeżeli chodzi o czysto militarne aspekty działalności owej organizacji to fakt, że ostatni oddział Armia Czerwona rozbiła w 1960 roku w ogóle mnie nie dziwi. Rzeczą zupełnie normalną jest przecież to, że niszczenie partyzantki trwa czasem i kilka dekad, więc nie ma co ich podziwiać.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Norman91
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 139
Nr użytkownika: 46.618

Pawel Koc
Zawód: uczen
 
 
post 24/06/2008, 0:23 Quote Post

Czesto tego typu dzialania nie moga sie obejsc bez drobnych mordow, ale to co oni robili to juz przesada. odp. 3
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
szejen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 46.243

 
 
post 15/07/2008, 13:45 Quote Post

nawet chwili nie miałem wątpliwości - 3 , m.in. dlatego :

Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich – ugrupowanie powstałe w 1929r. na emigracji (w Pradze). Podstawy programowe OUN opierały się na doktrynie pisarza i publicysty Dmytra Doncowa, ukraińskiego tłumacza „Mein Kampf”, autora „Nacjonalizmu”. Wg Doncowa nowoczesny nacjonalizm powinny cechować m.in. fanatyzm i amoralność oraz „twórcza przemoc”. Dzieło Doncowa ponoć napisane błyskotliwym stylem, wywarło ogromny wpływ na radykalną ukraińską młodzież w Polsce. Podobno S. Bandera znał obszerne fragmenty „Nacjonalizmu” na pamięć. Paradoksalnie – wydano je legalnie we Lwowie w 1926r.**

Program OUN mówił m.in. o potrzebie powołania wielkiego państwa ukraińskiego obejmującego wszystkie „ukraińskie ziemie etnograficzne”, co w mniemaniu jego twórców oznaczało ziemie od Wołgi po San. Mówił też o „całkowitym usunięciu wszystkich najeźdźców (zajmańciw)" z ziem ukraińskich w wyniku narodowej rewolucji. Słowa te niektórzy badacze ukraińskiego nacjonalizmu interpretują jako zapowiedź przyszłych czystek etnicznych.

OUN określała siebie jako organizację „nowego typu”, co w ówczesnej nomenklaturze oznaczało organizację faszystowską. Podkreślano znaczenie woluntaryzmu. Naród uważano za „najwyższy typ ludzkiej współnoty”. W przyszłym państwie ukraińskim partie polityczne miały być zakazane. Jedyną formą aktywności politycznej miała być OUN. Ustrój państwa miał być oparty na „nacjonalnej solidarności, ponadklasowości i ponadpartyjności”. Odrzucano demokrację, kapitalizm i komunizm.

Niewątpliwie na wybór tak radykalnej drogi przez działaczy ukraińskich wpływ miała frustracja z powodu przegranych walk o wolne państwo ukraińskie, dyskryminacyjna polityka narodowościowa II RP oraz ówczesna popularność faszyzmu w Europie. Podobnie jak w Niemczech, niezadowolenie z porządku powersalskiego przydało popularności rozwiązaniom skrajnym.***

Na wzór włoski i niemiecki przywódcę OUN nazywano Wodzem. Pierwszym Wodzem OUN został Jewhen Konowalec. Po śmierci Konowalca w 1938r. zastąpił go Andrij Melnyk.

OUN aktywnie wsparła Niemcy we wrześniu 1939r., licząc na uzyskanie państwa ukraińskiego z nadania III Rzeszy. Wcześniej Niemcy finansowały OUN i szkoliły jej działaczy.

Na przełomie 1939-40r. w OUN doszło do rozłamu na zwolenników A.Melnyka i Stepana Bandery. Najprawdopodobniej rozłam miał podłoże ambicjonalne i pokoleniowe. Powstały dwie konkurujące ze sobą organizacje: OUN-M (od Melnyka, tzw. melnykowcy) i OUN-B (od Bandery, tzw. banderowcy). Konkurencja między nimi przybierała czasem krwawe formy.

Od początku 1943r. OUN-B tworzyła partyzantkę, która z czasem przyjęła nazwę Ukraińska Powstańcza Armia (UPA).

Dziś, gdy zastanawiamy się nad genezą rzezi kresowych, nie sposób racjonalnie wskazać inną przyczynę niż agresywny, faszystowski charakrer OUN. To w 1943r., podczas rzezi na Wołyniu działali agitatorzy OUN, niczym misjonarze uczący ludność Dekalogu ukraińskiego nacjonalisty, w którym nakazywano m.in.:

7. Nie zawahasz się spełnić największej zbrodni, kiedy tego wymaga dobro sprawy.

8. Nienawiścią oraz podstępem będziesz przyjmował wroga Twego Narodu.

10. Będziesz dążył do rozszerzenia siły, sławy, bogactwa i obszaru państwa ukraińskiego nawet drogą ujarzmienia cudzoziemców.


--------------------------------------------------------------------------------

Dziś możemy sobie tylko wyobrażać, co by było, gdyby OUN udało się powołać do życia własne państwo ukraińskie, będące elementem „nowego sprawiedliwego faszystowskiego porządku”, jak wyraził się samozwańczy premier rządu tego niedoszłego państwa, Jarosław Stećko (OUN-cool.gif w liście do Mussoliniego, gen.Franco i Ante Pavelicia w 1941r. Z pewnością jeszcze pełniej ziściłyby się słowa marszu OUN:

Śmierć, śmierć, Lachom śmierć

Śmierć moskiewsko-żydowskiej komunie

Prowadzi nas OUN w krwawy bój
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
kLaudi
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 364
Nr użytkownika: 15.043

Zawód: BANITA
 
 
post 16/07/2008, 14:59 Quote Post

Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie...
-UPA pod wodzą Borowcia-Bulby - 1
-UPA stworzona/opanowana przez OUN-B - 3
-UPA po zakończeniu II wojny światowej - 2

CZYLI TAK OGÓLNIE TRZEBA PRZYJĄĆ ODP. 2
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
sick-steven(aka WOJTEKK)
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 41.721

 
 
post 23/07/2008, 19:27 Quote Post

Wybrałem 3. Jestem z Bieszczadów, dostatecznie dużo nasluchałem się rzeczy praktycznie z pierwszej ręki na temat tego co sie działo tutaj w latach 45-47, żeby mieć absolutnie jednoznaczny pogląd na tą "firmę".
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Polak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 3.593

Tomek
Zawód: Uczen
 
 
post 23/07/2008, 21:29 Quote Post

Właśnie. Bardzo ciekawą opinię znalazłem w książce S.Myślińskiego. Odzwierciedla ona punkt widzenia Ukraińców:

Tymczasem Ukraińcy wyrównują rachunki. Za tamte dwa dwudziestolecia, kiedy traktowano nas jako obywateli Polski drugiej kategorii. To zakrawało na żałosny paradoks. Zofia Nałkowska w książe "Granica" - pisała: ... "Kiedyś za okrzyk >>Niech żyje Polska<< - kibitki i wiezięnia stosowane przez carskich siepaczy. Po odzyskaniu niepodległości Polski - za okrzyk >>Chaj żywe Ukrajina<< - wtrącali do więzień, ci których niedawno wtrącano".

Jest to opinia pewnego Ukraińca z UPA w w/w książce. Nie należy ego lekceważyć, choć oczywiście nie usprawiedliwiam UPA w najmniejszym stopniu.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Petreus007
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 44.765

Piotr Szymiec
Stopień akademicki: doktor
Zawód: doradca inwestycyjny
 
 
post 31/07/2008, 22:40 Quote Post

Ostatnio w prasie ukazało się bardzo wiele artykułów o Wołyniu i UPA. Co ciekawe wszyscy wspominają jedynie zbrodnie - oczywiście tego zapomnieć się nie da, ale myślimy jedynie w kategoriach "jako Polak" trzeba zauważyć także motywy jakimi organizacja się kierowała. Po przemyśleniu wybrałbym drugi wariant.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Stolem
 

Pies Pawłowa na banderowców i banderofili
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 724
Nr użytkownika: 47.298

Stopień akademicki: Obwieszczacz
Zawód: Rozbieracz i Scalacz
 
 
post 31/07/2008, 23:00 Quote Post

Nr 3 bez żadnych wątpliwości. Zaplanowane ludobójstwo nie daje innego wyboru. Porównywalni z brygadą Dirlewangera.



www.65-lat-temu.salon24.pl - bardzo interesujący blog, mam go w RSS
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 31/07/2008, 23:08 Quote Post

Nr. 2, walczyli o wolność własnego narodu a, ze bandyckimi metodami? Cóż wojna wiele usprawiedliwia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 4/09/2008, 9:24 Quote Post

Opcja nr 3 rzecz jasna - innej możliwości nie mogę niestety wybrać...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
yrus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 375
Nr użytkownika: 20.444

 
 
post 4/09/2008, 11:26 Quote Post

nr 3. Mam informację z pierwszej ręki, że mordowali niemowlęta w kołyskach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 4/09/2008, 11:37 Quote Post

UPA robiła różne okropieństwa , które opisywał prof.Wieczorkiwicz chocby w ostatnim Wproście . Włosy deba stawają . Oczywiście opcja numer 3 .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
krzysztof0401
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 48.510

krzysztof licholat
Zawód: urzednik panstwowy
 
 
post 22/09/2008, 16:31 Quote Post

Tzw. UPA to organizacja zbrodnicza, nikt chyba nie ma wątpiliwości, jeśli chodzi o tożsamość tych ludzi. A o samej zbrodni, to brak czasu i miejsca, aby opisywać. Ja pochodzę z rejonu Polski, gdzie bandy siały spustoszenie, śmierć była codziennością i nikt nie pytał, czy ktoś jest Polakiem czy Ukraińcem. Do dnia dzisiejszego mieszkańcy Wiązownicy nie wszystko powiedzieli. I wcale im się nie dziwię. I ktoś będzie pisał o narodowych bohaterach z tryzubem w tle.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Abruzzi
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 49.383

Christian Fusch
Zawód: Student
 
 
post 11/11/2008, 10:17 Quote Post

Mam 3 kolegów z Ukrainy. Chociaz jednogo można wykluczyć bo pochodzi z Zakarapacia i bardziej uwaza się za Rusina Zakrapackiego.
Tak czy siak dziadkowie: 2 z nich walczyło w UPA także z AK. Nie wyrażają wstydu z tego faktu poniewaz jak twierdzą dziadkowie{rozmawiałem z nimi} nie prowadzili barbarzynskiej wojny jaka toczyła się w niektórych rejonach. Jeden z nich, niestety zmarł na raka płuc niecałe 2 tygopdnie temu powiedział kiedyś: "Lachy to dobre wojaki,wojowalismy z nimi po Wołyniu. To co po nich pamietam to szaleńcza wrecz kozacka odwaga. Ale potem byly te masakry i wstyd nam było wkraczac na wsi i patrzec na oczeta Lachów i Ukraińców.Mysmy nie zabijali cywili bo ci niewinni,ja złapanych jeńców wypuszczałęm z powrotem..."


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 15/08/2009, 22:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
zgrywus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 33.149

Zawód: absolwent ;P
 
 
post 11/11/2008, 13:49 Quote Post

Nic innego oprócz 3 tu nie pasuje... i tyle do powiedzenia!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

28 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej