Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
28 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Moje zdanie o UPA
 
Moje zdanie o UPA
- bohaterowie swojego narodu w walce o niepodległość [ 121 ]  [18.45%]
- formacja co najmniej kontrowersyjna, patrioci, ale też ludobójcy [ 194 ]  [29.57%]
-bandyci i mordercy, nic o nich pozytywnego nie mogę powiedzieć [ 341 ]  [51.98%]
Suma głosów: 656
Goście nie mogą głosować 
     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 17/10/2006, 8:19 Quote Post

Jakie jest wasze zdanie o tej formacji?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Tiso
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 9.664

Tiso
Zawód: Zbanowany klon GOTFRYDLA
 
 
post 27/10/2006, 8:17 Quote Post

UPA mordowała Polakow, Zydów, Rosjan, ale też walczyła Z NIEMCAMI i bolszewikami o wolność swojego narodu, wzniecali powstania nawet w łagrach.

Aby kolejny post miał sens ten wyjątkowo zostawiam, choć został napisany przez użytkownika gotfydl z innego konta w celu zrobienia sztucznego tłoku w dyskusji.

wysoki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
roksolana
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 24.969

Zawód: studentka
 
 
post 25/11/2006, 20:38 Quote Post

Ba, istniał nawet prowid OUN za Kołem Polarnym...

Moje odczucia wobec tej formacji są...hm...ambiwalentne. Wszyscy wiemy o rzezi wołyńskiej (nie dość, że ludobójstwo, to jeszcze idiotyzm- jakie korzyści w walce o niepodległą Ukrainę to przyniosło?), która raczej nie pozwala na pozytywną ocenę UPA, ale z drugiej strony uparta, długoletnia (ostatni oddział został zlikwidowany w 1960 roku!) walka z sowietami zapisuje się upowcom zdecydowanie na plus.

Ciekawą sprawą są opinie współczesnych Ukraińców wobec UPA- jednoznacznie negatywnie oceniają ją niemal wyłącznie wszelcy rusofile (nie wiem czy kwalifikują się oni pod kategorię "Ukraińcy"), reszta jest nastawiona w mniejszym lub większym stopniu pozytywnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 25/11/2006, 22:05 Quote Post

Zadałem sobie proste pytanie - co bym zrobił, gdybym był wtedy Ukraińcem na Ukrainie? Odpowiedź jest również prosta - wstąpiłbym do UPA. Dlatego wybrałem odpowiedź nr 1 - to są bohaterowie swojego narodu (co wcale nie znaczy, że muszą być bohaterami mojego).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 25/11/2006, 23:16 Quote Post

Moim zdaniem odp nr2. Walka z Sowietami to niewątpliwie plus, jednak masowe mordy ludności cywilnej (Polacy, Żydzi) bezwzględnie stanowią, iż jest to formacja "kontrowersyjna". Patrioci, ale też mordercy. Stąd nr 2.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 27/11/2006, 8:34 Quote Post


UPA oceniłem na 3 - wiem że nieco niesprawiedliwie i emocjonalnie,ale
oni zrobili coś, czego sie robić nigdy nie powinno. Znam te fakty ze wspominek starszych ludzi ,którzy trafili na nasze pogranicze z Wołynia.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 15/08/2009, 21:18
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
craft
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 15.021

 
 
post 27/11/2006, 11:17 Quote Post

Zdecydowanie wybrałem odpowiedz 3 ponieważ UPA może i walczyła o wolność swojego kraj,może i byli to patrioci ale co z tego jeżeli stosowali podobne metody jak Niemcy.Co to wogóle była za metoda walki mordowanie ludzi. My mieliśmy AK i o nich można powiedzieć że byli bohaterami.Nie każdy sposób walki o wolność jest słuszny i dobry i ten najgorszy wybrała właśnie UPA. Dla mnie są tylko i wyłącznie zbrodniarzami takimi jak III Rzesza.Nie widze w tej organizacji nic pozytywnego
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 28/11/2006, 10:05 Quote Post

Wiemy, ze walczyli nie tylkoz bolszwikami, ale też Niemcami (obława Bacha-Zelewskiego), organizowali powstania w łagrach (Sołżenicyn pisał, że przybycie ukraińskich, ale też estońskich i łotewskich leśnych pomagało politycznym w przeciwstawieniu się kryminalistom i odzyskaniu ludzkiej godności). Ale też UPA w 1943-44 dopuszczało się zbrodni, których inaczej niż ludobójstwem nazwać nie można i cel szczytny nie może przesłaniać haniebnych metod. Dodajmy, że spora grupa Ukraińców, w tym tez niekwestionowanych autorytetów jak Szeptycki, odcięło się i potępiło to, co działo się na Wołyniu w latach wojny. Mój wybór to oczywiście 2.
A propos, partyzantki antysowieckiej topiki mamy też tu:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=23404&hl=
i zdaje się, ze założyłem jescze jeden, ale nie mogę go odnaleźć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 30/11/2006, 14:34 Quote Post

Dla mnie UPA to zbrodniarze, wierni uczniowie Adolfa H. Rozumiem, że przyświecały im szczytne cele (nie tylko im) - ale za bohaterów nie potrafię ich uznać. Kwestia polska ich dyskwalifikuje. Przytoczę słowa jednego z dowódców tej organizacji (za: G. Motyka, Ukraińska partyzantka 1942-1960, Warszawa 2006, s. 307): "Jeśli chodzi o sprawę polską to nie jest to zagadnienie wojskowe tylko mniejszościowe. Rozwiążemy je tak, jak Hitler sprawę żydowską". UPA nie chodziło o wysiedlenie Polaków, tylko o eksterminację, i nie sądzę, żeby mordy były przeprowadzane z braku czasu na inne działania- wówczas nie mordowano by przecież Polaków uciekających ze swoich wsi. Brak czasu nie tłumaczy także sposobu, w jaki "pozbywano się" polskich wyzyskiwaczy- mężczyzn, kobiet i dzieci, również tych, którzy współpracowali z UPA czy dostarczali jej żywność.
Bohater to ktoś godny naśladowania, wzór... a ja dziękuję za Ukraińców, którzy mieli by naśladować czyny tych zwyrodnialców.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 13/01/2007, 19:39 Quote Post

Odnosząc się do tematu UPA trzeba chyba spojrzeć na to z ciut szerszej perspektywy.
Pierwsze pytanie: "Kim są Ukraińcy"
odp. Współcześni Ukraińcy to potomkowie ludzi którzy kolonizowali Dzikie Pola, byli to przeważnie uciekinierzy spod pańszczyzny w Rosji i Koronie, ludzie którzy wybrali nędze i swobode nad byle jaką (ale w miare pewną) egzystencje i pańszczyznę. Do tego dochodziły rzecz jasna różnego rodzaju "niebieskie ptaki". Ukraińcy jako naród przeszli praktycznie całą droge ewolucji, od rodzin (rodów) po zorganizowane państwo (za Chmielnickiego). Nie wiem czemu ale historia Ukrainy przypomina mi w tym zakresie historie USA (przykład Texasu).
pyt. 2 - "z czego żyli pierwsi Ukraińcy"
odp - Z miecza -wynajmując się Koronie, potem Rosji, oraz pługa.
To tłumaczy nam bardzo dusze Ukraińca, człowieka wolnego, niepokornego, przywiązanego do swej ziemi, której będzie bronił szablą...a gdy ta sie złamie - zębami!!!! (czy nie przypomina wam to troszke innego narodu wink.gif )
Pytanie trzecie - Jaką politykę prowadziły władze 2RP na ziemiach Ukraińskich?
- polecam tematy tutaj
Pytanie czwarte - Rzeź wołyńska; jak wyglądała.
Nie ukrywajmy że UPA ostrzegła Polaków że jeżeli nie opuszczą ziem Ukraińskich to może spotkać ich krzywda, najpierw ostrzegli dopiero potem rezali.

Nieralne plany Ukrainców w temacie własnego państwa po IIWS - przecież za równie absurdalne można brać plany odrodzenia państwowości Polski w wyniku IWS które snuto na dobrą sprawę przed wybuchem tej wojny !!!

Podsumowując: ciężko mi jest jednoznacznie ocenić UPA, zresztą nie mogę chyba być tu dobrym sędzia jako że ... ktoś z mojej rodziny należał do UPA (wstąpił tam ...bo tak trzeba było...skąd Polacy to znająwink.gif ).
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 18/01/2007, 20:29 Quote Post

Moja ocena UPA też nie jest obiektywna, bo ktoś z mojej rodziny otrzymał dwukrotnie Krzyż Walecznych za walki z Ukraińcami (tyle że nieco wcześniej)...

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 15/08/2009, 22:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 18/01/2007, 20:38 Quote Post

No dobra- moja Babcia mieszkała na Ukrainie we wsi zamieszkanej przezPolaków, Żydów, Niemców i Kozaków jednocześnie- i nikt nikogo nie rezał.Ale opwiadała,że nie wszędzie było tak dobrze- w innych wsiach Ukraińcy wywlekali Polaków w nocy z chat i żywcem palili oblanych benzyną.
UPA własnymi rękami ukręciła bat na siebie- Polacy służacy w LWP nie patrzyli już na to, że służą Sowietom- byli żądni zamsty na rezunach.
Zwłasza że działali na ziemiach rdzennie polskich (lubelskie, ale również Lwowskie), co znaczy, że mieszkały tam ogromne ilości Polaków, którzy nie mogli się tak po prostu wynieść.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
shunkaha
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 185
Nr użytkownika: 39.054

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 31/05/2008, 18:56 Quote Post

UPA-oczadziali oparami krwi niewinnych ofiar bandyci,mordercy i dzieciobójcy.Jeśli według nich patriotyzm miał polegac na masowych mordach niewinnych ludzi,tylko za to,ze byli Polakami, to innego zdania o nich nie moge wyrazic. Temat brzmi - "Twoje zdanie o UPA", więc je wyrażam, w końcu chyba mamy wolnośc słowa i swobodę wyrażania poglądów na różne tematy, nie?

Do wymiany pogladow z Moderatorem sluzy PM. "Wolnosc slowa i swoboda wyrazania pogladow" to takze obowiazek odpowiedzialnosci za wyrazane poglady. "Wolnosc slowa" nie bedzie pozwoleniem do ignorowania podstawowych zasad ortografii j. polskiego.
MODERATOR N_S











Ten post był edytowany przez Net_Skater: 31/05/2008, 19:14
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
KriSzu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 40.594

Stopień akademicki: magister
 
 
post 31/05/2008, 20:56 Quote Post

Właściwie to wybrałbym odpowiedź nr 2, gdyby nie mnóstwo "nieprawomyślnych" Ukraińców zabitych przez OUN-UPA. W.Poliszczuk ocenia ich liczbę na 80 tysięcy.
Każdy, kto uważa UPA za formację narodowowyzwoleńczą powinien sobie odpowiedzieć na pytanie, czy faszyzm (bo faszystowską była OUN) może kogokolwiek wyzwolić.

www.65-lat-temu.salon24.pl
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 1/06/2008, 20:49 Quote Post

Ja wybrałem odpowiedź nr. 2, ale mój Ojczulek, który miał z nimi do czynienia podczas II wojny światowej wybrał by raczej nr 3. Moja Babcia wpadła bowiem na pomysł, że najbezpieczniejszym miejscem dla samotnej kobiety z trójką dzieci, do przeczekania II wojny będzie mała chatka pod lasem w stolicy Wołynia, Łucku. Jak się okazało nie był to najlepszy pomysł.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

28 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej