Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepsza służba wywiadowcza II WS
 
Jaka była najlepsza służba wywiadowcza II wojny światowej
1. Abwehra [ 15 ]  [19.48%]
2. SD [ 4 ]  [5.19%]
3. MI-6 [ 17 ]  [22.08%]
4. OSS [ 4 ]  [5.19%]
5. NKWD [ 16 ]  [20.78%]
6. GRU [ 13 ]  [16.88%]
7. Inne [ 8 ]  [10.39%]
Suma głosów: 77
Goście nie mogą głosować 
     
kopciuch1939
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 341
Nr użytkownika: 16.174

 
 
post 18/04/2006, 17:26 Quote Post

Chodzi mi o okoliczności poprzedzające zamach. Heydrich schwytał agenta Abwhery o pseudonimie "Franda" który kontaktował się z czeskim podziemiem. Heydrich zdążył co prawda czeski podziemie (tak zwanych trzech króli) rozpracowac, jednak Franda był agentem Abwhery i Heydrich wiedział, że jego zeznania mogą obciążyc Canarisa. Brytyjczycy wydali rozkaz czeskim komandosom aby ci przerwali przygotowania do zamachu na Heydricha a uwolnili Frande. Okazało się to jednak zbyteczne gdyż Franda posiadał złotą odznakę członka NSDAP przez co nie mógł byc poddany torturom, a po interwencji Canarisa został uwolniony.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 20/04/2006, 0:02
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.630
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 19/04/2006, 9:39 Quote Post


QUOTE
, heidrich zdążył co prawda już to czeski podziemie ( tak zwanych trzech króli ) rozpracowac

Tylko, że zamachu dokonali komandosi z Anglii.
QUOTE
jednak franda był agentem abwhery i Heidrich wiedział , że jego zeznania mogą obciążyc Canarisa

W jaki sposób? Od kiedy to szeregowy agent ma haki na samego szefa?
QUOTE
. Brytyjczycy wydali rozkaz czeskim komandosom aby ci przerwali przygotowania do zamachu na Heidricha a uwolnili frande .

Rozumiem, że masz na to jakiś dowód w formie pisanej.
QUOTE
Okazało się to jednak zbyteczne gdyż franda posiadał złotą odznakę członka NSDAP przez co nie mógł byc poddany torturom

Akurat bo to gestapo robiło różnicę.
QUOTE
, a po interwencji Canarisa został uwolniony .

A co miał admirał zrobić? Miał agenta w czeskim ruchu oporu to miał pozwolić, żeby gestapo go zatłukło?

I byłbym wdzięczny za podanie źródeł tych rewelacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 20/04/2006, 2:37 Quote Post

Wyrecze uzytkownika kopciuch1939, prostujac jednoczesnie szereg niescislosci w jego poscie.
QUOTE
Heydrich zdążył co prawda już to czeski podziemie (tak zwanych trzech króli) rozpracowac

Specyfika czeskiego podziemia byla zupelnie inna niz np. polskiego. Opierala sie na dzialalnosci niewielkich grupek czeskich "cichociemnych" szkolonych przez brytyjska SOE (Special Operations Executive) i zrzucanych na terytorium Protektoratu, glownie z zadaniem przekazywania droga radiowa meldunkow gromadzonych przez lokalny ruch oporu UVOD. Wielu zrzutkow bylo wczesnie przychwytywanych przez Gestapo, ale nowe grupki "uzupelnialy" straty. Jedna ze zrzuconych grupek, pod kryptonimem ANTHROPOID, to sierzanci Josef Gabcik i Jan Kubis, wykonawcy zamachu na Reinharda Heydricha.
"Trzech Kroli" to nie cale czeskie podziemie tylko grupa zwiazana podziemna organizacja militarna, w skladzie: plk. Balaban, plk. Maslin i kpt. Moravek. Ich zadaniem bylo przekazywanie do Anglii informacji otrzymywanych przez "wtyczke" w Abwehrze. Grupa ta zostala rozbita pod koniec 1941 roku.
QUOTE
QUOTE
jednak Franda był agentem Abwhery i Heddrich wiedział, że jego zeznania mogą obciążyc Canarisa.

W jaki sposób? Od kiedy to szeregowy agent ma haki na samego szefa?

Nie wiem, skad uzytkownik kopciuch1939 wydobyl pseudonim tego agenta. Kim on byl ?
Paul Thummel, pracownik Abwehrstelle Dresden, noszacy zlota odznake NSDAP, przyjaciel wielu weteranow partii z czasow zmagan o przejecie wladzy, bedacy na uslugach wywiadu czeskiego od 1937 roku, zrodlo ogromnej ilosci wartosciowych informacji, bezcennych dla rzadu premiera Benesa. Ostatecznie aresztowany 13 pazdziernika 1941 r., 12 dni pozniej zwolniony. Dlaczego ? Heydrich ugial sie pod presja osobistych telefonow od Bormanna, Himmlera i Canarisa. Osobisci przyjaciele Thummela nie zawiedli ! Szeregowy agent nie potrzebowal "hakow na samego szefa", wystarczyly jego osobiste koneksje z bonzami III Rzeszy.
QUOTE
.Brytyjczycy wydali rozkaz czeskim komandosom aby ci przerwali przygotowania do zamachu na Heydricha a uwolnili Frande.

Niemozliwe. Czesi wchodzacy w sklad SOE byli pod bezposrednimi rozkazami ich dowodcy, pplka. Frantiska Moravca, ktory byl podporzadkowany wylacznie premierowi Benesowi. Czesi, bardzo wazliwi na punkcie niezaleznosci dzialania, nie mieli zwyczaju dyskutowania z innymi stronami o swoich akcjach - a szczegolnie juz o dzialaniu ich ruchu oporu w Protektoracie. To, ze ich ludzie byli szkoleni przez SOE, to, ze informacje z kraju byly uzytkowane przez SIS (Secret Inteligence Service) nie mialo zadnego wplywu na decyzje podejmowane przez Benesa i Moravca.

Zrodla: C.MacDonald, The Killing of SS-Obergruppenfuehrer Reinhard Heydrich. H.Hohne, Canaris - Hitler's Master Spy

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Xjx
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 17.161

Michal
Zawód: uczen
 
 
post 3/10/2006, 8:08 Quote Post

Według mnie mi6 i mi5 podwujni agenci itp. itd.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
superfist
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 73.074

 
 
post 22/04/2012, 20:30 Quote Post

Bez wątpienia najlepszą służbą wywiadowczą była "polska dwójka" - nie licząc tej wpadki z dokumentami z Bydgoszczy. Zresztą, która służba wywiadowcza jakiejś większej wpadki nie zaliczyła ?

1. Rozpracowanie przedwojennej Enigmy co dało Brytyjczykom solidne fundamenty do rozpracowania kolejnych wersji.

2. Utworzenie siatki wywiadowczej w północnej Afryce (Mieczysław Słowikowski) - jedyna aliancka siatka wywiadowcza w tym regionie. Słowikowski przygotował grunt pod operację Torch m.in. poprzez ideologiczne "rozmiękczanie" Francuzów.

3. Utworzenie siatki wywiadowczej na terenie Francji. Brytyjczycy przyznali się po wojnie do tego, że po przegranej kampani francuskiej nie mieli na teretorium Francji ani jednego agenta (sic!).

4. Sprawa Romana Czerniawskiego.

5. Wyszkolenie przyszłej kadry założycielskiej Mosadu biggrin.gif

Ten post był edytowany przez superfist: 22/04/2012, 20:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 22/04/2012, 23:18 Quote Post

A czym to błysnęła ''dwójka'' po 1939 roku? Może jakieś konkretne przykłady jej działalności?

QUOTE
Bez wątpienia najlepszą służbą wywiadowczą była "polska dwójka" - nie licząc tej wpadki z dokumentami z Bydgoszczy. Zresztą, która służba wywiadowcza jakiejś większej wpadki nie zaliczyła ?


W Warszawie.
Tyle, że te wpadki były katastrofalne dla Oddziału II SG WP. I spowodowały to, że Żychoń stał się podejrzany.

Ten post był edytowany przez Andrea$: 22/04/2012, 23:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
superfist
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 73.074

 
 
post 23/04/2012, 7:08 Quote Post

Punkty 2,3 i 4 są przykładami osiągnięć dwójki już po roku 1939. Kolejnym przykładem jest wyszkolenie grupy polskich oficerów do walki w warunkach partyzanckich na tyłach wroga jeszcze przed wojną. Nie mówiąc już o tym, ze ludzie związani z dwójką napisali podręczniki operacyjne dla AK. Tutaj nie jestem pewien ale z tego co wiem to MI6 rozpracowało szyfry amerykańskie ale do końca wojny nie udało im się rozpracować szyfrów polskich - co też mówi sporo o jakości naszych służb.


PS
Dokumenty były w Warszawie ale pochodziły z ekspozytury w Bydgoszczy.

Ten post był edytowany przez superfist: 23/04/2012, 7:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 23/04/2012, 7:58 Quote Post

Stawiam na wojskowe służby sovieckie, byli prawie we wszystkich innych służbach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 23/04/2012, 13:41 Quote Post

QUOTE(kopciuch1939 @ 4/04/2006, 21:59)
Abwera nie pokazała w czasie wojny nic niezwykłego

A jak to było z oszacowaniem potencjału wojennego Sowietów przez Abwehrę przed Barbarossą? Bo ja spotykałem się z opniami, że tu zawiedli na całej linii, a mam cytaty śwadczące o czymś zupełnie innym. Jak "sie twierdzi" dzisiaj w światku historyków?

Ten post był edytowany przez emigrant: 23/04/2012, 14:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
superfist
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 73.074

 
 
post 24/04/2012, 10:21 Quote Post

Po zakończeniu wojny w raporcie dla Churchilla, kmdr Dunderdale, łącznik wywiadów polskiego i brytyjskiego, podawał, że z 44770 meldunków w okresie pomiędzy 3 września 1939 r. a 8 maja 1945 r. 22047 pochodziło z polskich źródeł. Brytyjski oficer tak podsumował tę współpracę: „Jak widać polscy agenci prowadzili intensywną działalność przez ostatnie 5 lat, a informacje, które dostarczali, często z narażeniem swojego życia i życia bliskich osób, stanowią ogromny materiał wszelkiego rodzaju, obejmujący szeroki wachlarz zagadnień. Polskie Służby Wywiadowcze wniosły bezcenny wkład w planowanie i udane przeprowadzenie inwazji na siły niemieckie w Europie oraz przyczyniły się do ostatecznego zwycięstwa Sił Sprzymierzonych w Europie”.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 16/05/2012, 21:58 Quote Post

QUOTE
QUOTE(Sosabowski @ 3/04/2006, 22:22)
Abwera byłan najlepszą siatką szpiegowską.

6. Ich szef [Canaris] pisał pamiętniki (przez co go powiesili)

Faktycznie, najlepsi.


Co ma pisanie pamiętników do powieszenia Canarisa? Podpadł za to, że był w opozycji do Hitlera.
Poza tym kto odpowiadał za rozpracowanie Czerwonej Orkiestry?

Co ma pisanie pamiętników do powieszenia Canarisa?
Duzo. Jest o tym napisane na Forum.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 20/05/2012, 4:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Batistuta86
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 63.064

Michal Gorecki
Stopień akademicki: magister
Zawód: stazysta
 
 
post 19/05/2012, 23:53 Quote Post

Odnosząc się do wszystkiego to każdy wywiad miał swoich asów jak i swoje porażki. Ale moim zdaniem najlepsi byli Sowieci (oczywiście nie neguje dokonań naszych "tajniaków"). Dzięki nim Stalin a w zasadzie ich robocie Stalin miał ogromne pole manewru.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 20/05/2012, 12:31 Quote Post

QUOTE
Co ma pisanie pamiętników do powieszenia Canarisa? Podpadł za to, że był w opozycji do Hitlera.
Poza tym kto odpowiadał za rozpracowanie Czerwonej Orkiestry?

Co ma pisanie pamiętników do powieszenia Canarisa?
Duzo. Jest o tym napisane na Forum.
Moderator N_S


Tyle, że przedmówca sugerował, że pisanie pamiętników było przejawem niedojrzałości Canarasina, że zachowywał się jako 16 latek pisząc pamiętniki i pod tym względem zastanawia mnie to co ta osoba sugeruje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Glasisch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 920
Nr użytkownika: 54.293

Michal Jarczyk
Zawód: germanista
 
 
post 20/05/2012, 18:26 Quote Post

nie głosowałem, bo to nie sztuka, jak się jest w stanie czytać radiogramy wroga - Enigma, Ultra, kod purpurowy to co za za sukces, za wszelką cenę i wszystkie chwyty dozwolone, czego nie potępiam. Ale to właśnie przeważyło o takich a nie innych losach wojny. Oprócz tego masa szpiegów na najwyższych szczeblach, Canaris, na przykład, w związku z czym Churchill kazał zlikwidować Heydricha w Protektoracie, który temu szubrawcy w admiralskim mundurze był bliski złapania.

Niemiecki B-Dienst, działający bez takiego "wsparcia" nie był wcale gorszy od przeciwnika.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 21/05/2012, 9:37 Quote Post

QUOTE("emigrant")
jak to było z oszacowaniem potencjału wojennego Sowietów przez Abwehrę przed Barbarossą? Bo ja spotykałem się z opniami, że tu zawiedli na całej linii, a mam cytaty śwadczące o czymś zupełnie innym. Jak "sie twierdzi" dzisiaj w światku historyków?

Moze tak: dobrze oszacowali rzeczywisty stan RKKA w zachodnich OW, ale kompletnie się wyłożyli w ocenie potencjału mobilizacyjnego i gospodarczego ZSRR.
 
Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej