Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Postawa duchowieństwa, Dobra czy zła ?
     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 27/02/2006, 21:09 Quote Post

Ciekawi mnie rola i postawa duchowieństwa w czasie II WŚ. Słyszałem, że podobno kościół uratował życie nawet 800 tys. Żydów. Papież nie opowiadał się mocno przeciwko polityce Hitlera, bo to mogło zwiększyć represje. Wielu duchownych zginęło w obozach. Biskupi narażali zycie tworząc tajne seminaria. Należy nie zapominać, że to w takim tajnym seminarium został wyświęcony na księdz Karol Wojtyła przyszły papież. Interesuje mnie co wy myślicie na ten temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
vojti
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 87
Nr użytkownika: 2.334

Wojtek Wojtkowiak
 
 
post 27/02/2006, 21:54 Quote Post

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=10569

Notka: domyslam sie, ze chodzi o postawe duchowienstwa w okupowanych krajach Europy - z wylaczeniem Polski (bo wtedy temat nalezy umiescic w dziale II WS A POLSKA) i III Rzeszy (patrz watek wskazany przez uzytkownika vojti).
MODERATOR


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 2/03/2006, 3:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
predator301
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 8.187

Zawód: Uczeñ
 
 
post 1/03/2006, 22:01 Quote Post

Niebiore za to zdjęcie żadnej odpowiedzialności.

Znalazłem to zdjęsie gdzieś i ono przedstawia postawe.



Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 2/03/2006, 21:21 Quote Post

QUOTE
Notka: domyslam sie, ze chodzi o postawe duchowienstwa w okupowanych krajach Europy - z wylaczeniem Polski (bo wtedy temat nalezy umiescic w dziale II WS A POLSKA) i III Rzeszy (patrz watek wskazany przez uzytkownika vojti).
MODERATOR

Chodzi mi o postwę duchowieństwa w całej Europie, także w Polsce.

Uzytkownik maniutek13: azeby uniknac jakichkolwiek nieporozumien, przeczytaj jeszcze raz moja notke a szczegolnie okreslenie: z wylaczeniem Polski (bo wtedy temat nalezy umiescic w dziale II WS A POLSKA).

MODERATOR




Ten post był edytowany przez Net_Skater: 3/03/2006, 5:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Premislaus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 8.534

 
 
post 1/06/2006, 18:59 Quote Post

QUOTE(predator301 @ 2/03/2006, 0:01)
Niebiore za to zdjęcie żadnej odpowiedzialności.

Znalazłem to zdjęsie gdzieś i ono przedstawia postawe.
*



Widzę na tym zdjęciu ministra propagandy III Rzeszy. Ale nie jest tak, jak mówisz. Oceniłeś wszytskich na podstawie jednego zdjęcia. Nie mam w tej chwili materiałów do tego postu, ale przypomę postać biskupa Munsteru - Clamensa Augusta von Galena. Sprzeciwał się notorycznie hitlerowcom, za co po zakończeniu wojny, miała spotkać go kara. Jednakże popracie biskupa przez wiernych było tak duże, że hitlerowcy nie zdecydowali się na jego aresztowanie. Setki księży, zarówno z Kościoła Rzymsko - Katolickiego, jak i Kościołów Protestanckich zostało uwięzionych z i zamordowanych za pomoc przeciwnikom III Rzeszy, za sprzeciwianie się hitlerowcom. Więc o czym Ty piszesz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 1/06/2006, 21:58 Quote Post

żeby nie ograniczyć się do kościoła Rzymsko-Katolickiego i wspólnot protestanckich należy niezapominać o Kościele Grekokatolickim.

Przyczynkiem do tego jest postawa abp. Andrzeja Szeptyckiego (list "NIe zabijaj), a także przypomniane losy b. ministra spraw zagraniczncyh Adama Rodfelda, który w czasie wojny uratował się ukrywając się w klasztorze studytów (rola brata arcybiskupa - archimandryty Kazimierza Szeptyckiego)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.630
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 2/06/2006, 8:42 Quote Post

albo "proboszcza Majdanka", ks. Emiliana Kowcza uznanego ostatnio za świętego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
MarekMRB
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 430
Nr użytkownika: 73.402

Marek Piotrowski
Stopień akademicki: magister
Zawód: informatyk
 
 
post 20/01/2018, 13:27 Quote Post

QUOTE(predator301 @ 1/03/2006, 23:01)
Niebiore za to zdjęcie żadnej odpowiedzialności.

Znalazłem to zdjęsie gdzieś i ono przedstawia postawe.
*



Hierarchowie uwiecznieni na tym zdjęciu to Franz Rudolf Bornewasser oraz Ludwig Sebastian. Czy "salut rzymski" oznaczał ich poparcie dla Hitlera?(pamiętajmy że był on wówczas jeszcze - jest to rok 1933 - przed wszystkim gestem państwowym, którym pozdrawiano np. flagę - i to nie tylko w Niemczech, również w Polsce).

Przyjrzyjmy się tym dwóm postaciom:

Franz Rudolf Bornewasser
Związany z regionem Saar, gorący orędownik jego powrotu do Niemiec (na mocy plebiscytu). Utrzymywał jednak bliskie kontakty z głównym rabinem Trewiru Adolfem Altmannem.
W kazaniach na dzień Wszystkich Świętych w latach 1934 i 1935 odrzucił publicznie hitlerowską doktrynę rasową. W 1941 roku wszedł w ostry konflikt z nazistami z powodu gwałtownego sprzeciwu wobec masowej zagłady niepełnosprawnych (plan T4).


Ludwig Sebastian
Już w 1933 roku odmówił podpisania poparcia dla nazistów. Demonstracyjnie odwiedzał więźniów politycznych i pokazywał się z osobami usuniętymi ze służby wojskowej z powodu ich żydowskiego pochodzenia.
Odmówił w 1935 roku wypełnienia prawa wydanego przez władze państwowe, nakazującego w święta państwowe dekorowanie budynków – także kościelnych – flagami ze swastyką (wywiesił jedynie flagi kościelne i starą, przednazistowską flagę państwową).
Gdy w 1937 roku papież wydał antynazistowską encyklikę Mit brennebder Sorge wydał wspierający ją własny list apostolski. Gauleiter Josef Burckel atakuje hierarchę jako „wroga publicznego” i oskarża go o „zniesławianie Niemiec”. Podobnie przez NS-Paroleder Woche (Nazistowskie Hasło Tygodnia) z 14 lipca 1937 biskup zostaje oskarżony o „przekazywanie oszczerczych komunikatów o naszej władzy”. Siedziba biskupa zostaje obrzucona kamieniami, a 6 jego księży diecezjalnych naziści wysyłają do obozu koncentracyjnego Dachau. 40 tysięcy członków NSDAP manifestuje pod siedzibą biskupa.
W 1938 roku Ludwig Sebastian wydał wielkopostny list pasterski, w którym ostro potępił ideologię nazistowską.
Na krótko przed śmiercią, 10 lipca 1942 wydaje list pasterski w którym ubolewa nad sytuacją Kościoła w III Rzeszy.

Więcej omówień takich "dyżurnych" zdjęć "udowadniających" współpracę III Rzeszy i Kościoła zamieściłem tu:
http://analizy.biz/opracowania/hitlerzdjecia/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej