Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najskuteczniejsze elitarne jednostki lądowe
 
Jakie były najskuteczniejsze lądowe jednostki elitarne?
-Radzieckie dywizje gwardii [ 4 ]  [8.33%]
-Radzieckie dywizje syberyjskie [ 0 ]  [0.00%]
-Japońskie dywizje gwardii [ 2 ]  [4.17%]
-Amerykańskie jednostki powietrznodesantowe [ 1 ]  [2.08%]
-Amerykańscy Marines [ 5 ]  [10.42%]
-Brytyjskie jednostki powietrznodesantowe [ 1 ]  [2.08%]
-Brytyjscy Gurkhowie [ 3 ]  [6.25%]
-Kanadyjczycy [ 0 ]  [0.00%]
-Francuzka Legia Cudzoziemska [ 2 ]  [4.17%]
-Polskie jednostki powietrznodesantowe [ 2 ]  [4.17%]
-Niemieckie jednostki Waffen SS [ 19 ]  [39.58%]
-Niemieckie jednostki powietrznodesantowe [ 7 ]  [14.58%]
-Włoscy Bersalierzy [ 1 ]  [2.08%]
-inni [ 1 ]  [2.08%]
Suma głosów: 48
Goście nie mogą głosować 
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.839
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/01/2014, 22:46 Quote Post

QUOTE
2)Pochodziły między innymi z Syberii,więc pewnie dlatego nazwano je syberyjskimi

O jakie konkretnie jednostki tutaj chodzi? Co rozumiesz jako "dywizje syberyjskie"?
Padło tu te z pytanie na które nie widzę odpowiedzi:
QUOTE
Punkt dziesiaty ankiety: "polskie jednostki powietrznodesantowe".
Ze zapytam: a ile ich bylo zeby uzyta zostala liczba mnoga ?


Ten post był edytowany przez wysoki: 29/01/2014, 19:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.554
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/01/2014, 0:40 Quote Post

No przeca były 1 SBS, 1 batalion powietrznodesantowy vel 1 batalion szturmowy vel 1 polski samodzielny batalion specjalny.

Od biedy jednostką powietrznodesantową była 1 skg. W sumie 3.

Komandosi nie byli spadochroniarzami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
biały Apacz2
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 86.937

Stopień akademicki: mgr
Zawód: student
 
 
post 28/01/2014, 12:52 Quote Post

QUOTE
CODE
2)Pochodziły między innymi z Syberii,więc pewnie dlatego nazwano je syberyjskimi

O jakie konkretnie jednostki tutaj chodzi? Co rozumiesz jako "dywizje syberyjskie"?
Padło tu te z pytanie na które nie widzę odpowiedzi:
CODE
Punkt dziesiaty ankiety: "polskie jednostki powietrznodesantowe".
Ze zapytam: a ile ich bylo zeby uzyta zostala liczba mnoga ?



2)Dywizje syberyjskie:"W pierwszym etapie sił
y radzieckie prowadziły strategiczną obronę obwodu moskiewskiego w oparciu o trzy pasy obrony, wykorzystując nowo zmobilizowane armie rezerwowe oraz wprowadzając do walki dywizje z Syberyjskiego i Dalekowschodniego Okręgu Wojskowego.","Chociaż rola „Sybiraków” została mocno wyolbrzymiona, kilka jednostek przybyłych z dalekiego Wschodu i Azji Środkowej sformowano jeszcze przed wojną, były to oddziały dobrze wyszkolone i posiadające pełne stany etatowe. Kiedy już się okopały, Niemcom było niezwykle trudno wyprzeć je z zajętych pozycji"

Ten post był edytowany przez wysoki: 29/01/2014, 19:23
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
michalst
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 22.347

Zawód: programista
 
 
post 28/01/2014, 14:09 Quote Post

QUOTE
2)Dywizje syberyjskie:"W pierwszym etapie sił


Z tego co się orientuje to nie było dywizji "syberyjskich", oficjalnie nazywały się dywizjami strzeleckimi. Moze niech lepiej kolega zmieni ankietę i wpisze o które dywizje dokładnie chodzi ?


----------EDIT---

Widze ze nie tylko ja jestem ciekaw o które dywizje chodzi..

Inna sprawa to bym to

QUOTE
Niemieckie jednostki Waffen SS


zmienił na

QUOTE
Niemieckie dywizje pancerne Waffen SS


No bo raczej nikt Dirlewangera do elity chyba nie zaliczy ?



Ten post był edytowany przez michalst: 28/01/2014, 14:14
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
biały Apacz2
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 86.937

Stopień akademicki: mgr
Zawód: student
 
 
post 28/01/2014, 15:35 Quote Post

Co do dywizji waffen SS, to zmiana jest niemożliwa,jak klasyfikować dywizje które przez dużą część wojny były zmotoryzowanymi pózniej grenadierami pancernymi,a na końcu zostały pancernymi.
Jeszcze, o Kanadyjczykach,czepiacie się,że ponoć stosuję różne kryteria, przecież pisałem,że do kryteriów należą zideologizowanie,a pózniej,że Kanadyjczycy się z tego powodu zaciągali,więc wszystko,gra nieprawdaż?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Halsey42
 

Dauntless Wildcat Avenger
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.936
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka
 
 
post 28/01/2014, 15:42 Quote Post

QUOTE(biały Apacz2 @ 28/01/2014, 15:35)
Jeszcze, o Kanadyjczykach,czepiacie się,że ponoć stosuję różne kryteria, przecież pisałem,że do kryteriów należą zideologizowanie,a pózniej,że Kanadyjczycy się z tego powodu zaciągali,więc wszystko,gra nieprawdaż?
*


Wysoki poziom zmotywowania nie przekłada się bezpośrednio na skuteczność. Zob. japońskie ataki na Guadalcanalu podczas Bitwy o Henderson Field i ofensywy październikowej.
Albo reprezentacja Polski na Euro. wink.gif

Ten post był edytowany przez Halsey42: 28/01/2014, 15:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
biały Apacz2
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 86.937

Stopień akademicki: mgr
Zawód: student
 
 
post 28/01/2014, 16:23 Quote Post

QUOTE(Halsey42 @ 28/01/2014, 15:42)
QUOTE(biały Apacz2 @ 28/01/2014, 15:35)
Jeszcze, o Kanadyjczykach,czepiacie się,że ponoć stosuję różne kryteria, przecież pisałem,że do kryteriów należą zideologizowanie,a pózniej,że Kanadyjczycy się z tego powodu zaciągali,więc wszystko,gra nieprawdaż?
*


Wysoki poziom zmotywowania nie przekłada się bezpośrednio na skuteczność. Zob. japońskie ataki na Guadalcanalu podczas Bitwy o Henderson Field i ofensywy październikowej.
Albo reprezentacja Polski na Euro. wink.gif
*



Tylko,że każda jednostka,aby była elitarna tzn. wyróżniająca się z tłumu przeciętności powinna się charakteryzować większym jak to mówili Rosjanie uświadomieniem politycznym,tylko tacy ludzie mogli dać z siebie wszystko co mieli najlepszego.Dalej, chyba jasne jest,że odpowiednio ukształtowani ideologicznie-walczący za sprawę żołnierze byli skuteczni w eliminowaniu wroga, jak i w wypełnianiu przedstawionych im zadań. Nie powiesz mi,że wierzący w swą nad ludzkość esesmani gorzej walczyli-byli mniej skuteczni w tym co robili; niż wierzący chrześcijanie z Werhmachtu, z reguły nastawieni pesymistycznie do nazizmu i wojny jako takiej. Co do to czy przypadkiem nie stracili Guadacanalu poprzez błędy swoich dowódców?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Halsey42
 

Dauntless Wildcat Avenger
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.936
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka
 
 
post 28/01/2014, 16:51 Quote Post

QUOTE(biały Apacz2 @ 28/01/2014, 16:23)
Tylko,że każda jednostka,aby była elitarna tzn. wyróżniająca się z tłumu przeciętności powinna się charakteryzować większym jak to mówili Rosjanie uświadomieniem politycznym,tylko tacy ludzie mogli dać z siebie wszystko co mieli najlepszego.Dalej, chyba jasne jest,że odpowiednio ukształtowani ideologicznie-walczący za sprawę żołnierze byli skuteczni w eliminowaniu wroga, jak i w wypełnianiu przedstawionych im zadań.
*


Powtarzam, że to nie wszystko. Bez wyszkolenia i taktyki - ni huhu. Kolejny przykład: rzeź podczas pierwszych szturmów Powstania Warszawskiego.

QUOTE(biały Apacz2 @ 28/01/2014, 16:23)
Nie powiesz mi,że wierzący w swą nad ludzkość esesmani gorzej walczyli-byli mniej skuteczni w tym co robili
*


No właśnie przy braku doświadczenia zdarzały im się wpadki, szczególnie właśnie "zielonym" jednostkom. Niedostatek doświadczenia powodował też ponadnormatywne straty.

QUOTE(biały Apacz2 @ 28/01/2014, 16:23)
niż wierzący chrześcijanie z Werhmachtu, z reguły nastawieni pesymistycznie do nazizmu i wojny jako takiej
*


Jakieś przykłady takiego zjawiska w skali jednostek wojskowych?

QUOTE(biały Apacz2 @ 28/01/2014, 16:23)
Co do  to czy przypadkiem nie stracili Guadacanalu poprzez błędy swoich dowódców?
*


Wymieniłem bitwy, które pomimo popełnionych błędów były do wygrania.
A co ty konkretnie masz na myśli? Całokształt kampanii?
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
biały Apacz2
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 86.937

Stopień akademicki: mgr
Zawód: student
 
 
post 28/01/2014, 17:12 Quote Post

QUOTE(Halsey42 @ 28/01/2014, 16:51)
QUOTE(biały Apacz2 @ 28/01/2014, 16:23)
Tylko,że każda jednostka,aby była elitarna tzn. wyróżniająca się z tłumu przeciętności powinna się charakteryzować większym jak to mówili Rosjanie uświadomieniem politycznym,tylko tacy ludzie mogli dać z siebie wszystko co mieli najlepszego.Dalej, chyba jasne jest,że odpowiednio ukształtowani ideologicznie-walczący za sprawę żołnierze byli skuteczni w eliminowaniu wroga, jak i w wypełnianiu przedstawionych im zadań.
*


Powtarzam, że to nie wszystko. Bez wyszkolenia i taktyki - ni huhu. Kolejny przykład: rzeź podczas pierwszych szturmów Powstania Warszawskiego.

QUOTE(biały Apacz2 @ 28/01/2014, 16:23)
Nie powiesz mi,że wierzący w swą nad ludzkość esesmani gorzej walczyli-byli mniej skuteczni w tym co robili
*


No właśnie przy braku doświadczenia zdarzały im się wpadki, szczególnie właśnie "zielonym" jednostkom. Niedostatek doświadczenia powodował też ponadnormatywne straty.

QUOTE(biały Apacz2 @ 28/01/2014, 16:23)
niż wierzący chrześcijanie z Werhmachtu, z reguły nastawieni pesymistycznie do nazizmu i wojny jako takiej
*


Jakieś przykłady takiego zjawiska w skali jednostek wojskowych?

QUOTE(biały Apacz2 @ 28/01/2014, 16:23)
Co do  to czy przypadkiem nie stracili Guadacanalu poprzez błędy swoich dowódców?
*


Wymieniłem bitwy, które pomimo popełnionych błędów były do wygrania.
A co ty konkretnie masz na myśli? Całokształt kampanii?
*



1)Ależ oni byli dobrze wyszkoleni, najlepiej stwierdzić na podstawie ich działań w Normandii, no chyba nie bez podstawy zostali nazwani rzeznikami
2)Przypadek 12 Dywizji Hitlerjugend pokazał,że walczący fanatycznie mogą góry przenosić
3)Pod ręką nie mam,ale choćby sytuacje w Rosji gdzie żołnierze Werhmachtu nie wykonywali rozkazów- dobra były to zbrodnicze rozkazy,ale jednak rozkazy; Nawiasem mówiąc,ciekawe jak by się zachowali jak by w ich stronę szła baba z karabinem
4)I co ideologizacja przyczyniła się do przegranej?
5)Na kolejnym marginesie dodam,że jestem zadowolony z tej ankiety porównując ją z innymi. Najbardziej in minus zaskoczyła mnie ankieta dotycząca japońskich lotniskowców. Ciekawe,czy z moich błędów,czy z tego,że nie każdy kto interesuję się tym konfliktem od razu jest entuzjastą uzbrojenia

Ten post był edytowany przez biały Apacz2: 28/01/2014, 17:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 28/01/2014, 18:01 Quote Post

QUOTE(biały Apacz2 @ 27/01/2014, 18:49)
1)Czym różni się armia zawodowa od armii ochotników?

Tak dla Ciebie to polecam filmy "300" i "Patriota". Tam dobrze widac roznice pomiedzy zawodowcami, a ochotnikami.

A roznica jest zasadnicza - armia zawodowa sklada sie z zawodowcow - ludzi, ktorzy wykonuja zawod zolnierza. Armia ochotniacza natomiast to armia skladajaca sie z ochotnikow, ktorzy moga (choc nie musza) miec inne zawody (ksiegarz, ksiegowy)
QUOTE(biały Apacz2 @ 27/01/2014, 18:49)
2)Pochodziły między innymi z Syberii,więc pewnie dlatego nazwano je syberyjskimi

I to swiadczy o ich elitarnosci ?
QUOTE(biały Apacz2 @ 27/01/2014, 18:49)
3)Może według Ciebie jest innym jednak według mnie nie,ja stworzyłem ankietę, której nie zdjęto,więc o co chodzi?Co do tego co było w pierwszym poscie to:"Innym kryterium może być kryterium wyszkolenia oraz motywacji tak dużych grup bojowych."
Jakie to propagandowe jednostki umieściłem?

Mityczne sa jednostki syberyjskie, a propagandowe "Radzieckie dywizje gwardii" i "Niemieckie jednostki Waffen SS"
QUOTE(biały Apacz2 @ 27/01/2014, 18:49)
4) Jaki sposób, bo ja pisząc o nieporadności Niemców z Rosjanami oparłem się na książce T.Koneckiego"operacja Cytadela". Przecież pisałem,że większość tego co cytowałeś-w punkcie 4); to moje przemyślenia

Cieszy mnie, ze masz przemyslenia. Przed zalozeniem nastepnej ankiety przemysl najpierw jej kryteria
 
Post #25

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 28/01/2014, 18:04 Quote Post

QUOTE(biały Apacz2 @ 28/01/2014, 16:12)
[...]3)Pod ręką nie mam,ale choćby sytuacje w Rosji gdzie żołnierze Werhmachtu nie wykonywali rozkazów- dobra były to zbrodnicze rozkazy,ale jednak rozkazy; [...]

Tak sie sklada, ze roznica miedzy Wehrmachtem i Waffen SS byla zadna. Ci drudzy rowniez nie wykonywali rozkazow Fuhrera.
 
Post #26

     
biały Apacz2
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 86.937

Stopień akademicki: mgr
Zawód: student
 
 
post 28/01/2014, 18:19 Quote Post

1)Dobra mój błąd,ale to chyba nie oznacz,że ochotnicy nie mogą być elitą wśród Alianckich sił zbrojnych
3)Propagandowe,to chyba, nie za bardzo znasz ich dokonania.
Co do elitarności tych jednostek to,że np.w waffen SS służyli ochotnicy i ogólnie ich uzbrojenie było lepsze niż Werhmachtu- szczególnie pod koniec wojny
W jednostkach gwardii najczęściej, wyjściowe składy osobowe były pełne i zgodne z teoretycznymi składami zatwierdzonymi przez sztabowców;jednostki posiadły jednolite wyposażenie np.całe były uzbrajane w T-34; no i jednostki składały się z oddziałów doświadczonych żołnierzy,lub czegoś wcześniej dokonali
4) Była duża ta różnica. Choćby w męstwie,czy w odsetku dezerterów, przypadających na jednostkę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
thrax
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 84.107

 
 
post 28/01/2014, 19:01 Quote Post

Tak na marginesie dyskusji o Kanadyjczykach to oczywiście prawdą jest,że jednostki walczące poza terytorium Kanady składały się wyłącznie z ochotników, natomiast nie jest prawdą, że było to jakimś wyjątkiem. Ta sama zasada obowiązywała chociażby w Australii i Nowej Zelandii, to taka specyficzna cecha armii dominiów.
Natomiast nie wiem dlaczego wśród licznie reprezentowanych w ankiecie jednostek powietrzno desantowych zabrakło miejsca dla Włochów z Folgore. Oni zasłużyli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 28/01/2014, 19:03 Quote Post

W Waffen SS nie służyli wyłącznie ochotnicy jak najbardziej wcielano tam z przymusowego poboru, z tym lepszym wyposażeniem i uzbrojeniem to też mit bo początkowo dawano im to czego Heer chciał się pozbyć czyli broń nietypową i zdobyczną.
Z pułkami gwardyjskimi i tymi pełnymi stanami to następny mit , moje okolice wyzwalała/zdobywała(wybierz odpowiednie słowo)Armia gwardyjska gdzie pułki pancerne miały po 10 czy 15 czołgów... a bywały takie gdzie w jednym związku taktycznym bywały czołgi nie tylko różnych typów ale i różnej produkcji (amerykańskie czy angielskie)
Teraz kwestia uświadamiania politycznego czy ideologicznego a elitarność jednostek. W SS Totenkopf bywało tak, że oficer esesmanów z okopu musiał wyganiać wrzucając do środka granat wink.gif a powszechnie uważane za wyjątkowo bitne regimenty Gurkhów żadnego szkolenia ideologicznego nie przechodziły podobnie jak Legia Cudzoziemska obecnie. Elitarne jednostki mją być dobrze wyszkolone, wyposażone i dowodzone. Politruków nie trzeba im wcale...
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
koko36911
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 145
Nr użytkownika: 84.135

Adam Zunski
 
 
post 28/01/2014, 19:07 Quote Post

QUOTE(biały Apacz2 @ 28/01/2014, 19:19)
1)Dobra mój błąd,ale to chyba nie oznacz,że ochotnicy nie mogą być elitą wśród Alianckich sił zbrojnych
3)Propagandowe,to chyba, nie za bardzo  znasz ich dokonania.
Co do elitarności tych jednostek to,że np.w waffen SS służyli ochotnicy i ogólnie ich uzbrojenie było lepsze niż Werhmachtu- szczególnie pod koniec wojny
W jednostkach gwardii najczęściej, wyjściowe składy osobowe były pełne i zgodne z teoretycznymi składami zatwierdzonymi przez sztabowców;jednostki posiadły jednolite wyposażenie np.całe były uzbrajane w T-34; no i jednostki składały się z oddziałów doświadczonych żołnierzy,lub czegoś wcześniej dokonali
4) Była duża ta różnica. Choćby w męstwie,czy w odsetku dezerterów, przypadających na jednostkę.
*



Powtarzasz mit , ze Waffen SS skladalo sie tylko z ochotnikow. Od 1943 roku zapelniali te jednostki poborowymi. Elitarne jednostki w sile 38 dywizji?
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej