Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jezioro Zamkowe w Radzyniu
     
inzynier102
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 83.159

Marcin
Zawód: inz.
 
 
post 16/07/2013, 12:49 Quote Post

Witam kolegów - to mój pierwszy wpis na forum
Czy ktoś z kolegów wie kiedy osuszono jezioro Zamkowe w Radzyniu Chełmińskim? Na mapach WIG jeszcze istnieje, więc pewnie jakoś po II wojnie. Nie mogę nic znaleźć na ten temat w internecie.

z góry dzięki i pozdrawiam pasjonatów historii
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
ptychoo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 93.935

Krzysztof
 
 
post 17/06/2014, 13:29 Quote Post

QUOTE(inzynier102 @ 16/07/2013, 12:49)
Witam kolegów - to mój pierwszy wpis na forum
Czy ktoś z kolegów wie kiedy osuszono jezioro Zamkowe w Radzyniu Chełmińskim? Na mapach WIG jeszcze istnieje, więc pewnie jakoś po II wojnie. Nie mogę nic znaleźć na ten temat w internecie.

z góry dzięki i pozdrawiam pasjonatów historii
*



Witam.
Odgrzeję kotleta i odpowiem na zadane pytanie, które przez rok było bez odpowiedzi.
Otóż z tego co wiem jezioro uległo naturalnej degradacji. W opowieści mojej babci ur. w 1935 roku w latach powojennych jezioro wyglądało normalnie. To znaczy miało normalną linię brzegową. Podczas zimy wraz z rówieśnikami jeździła na "łyżwach" (odpowiedniku na owe czasy). Później jezioro zaczęło stopniowo zarastać trzciną, którą sukcesywnie wycinano w celach produkcyjnych.
Ja jako dziecko (ur. w 1976 roku)już takiej wycinki nie pamiętam. Pamiętam natomiast plamę wody na tle owej trzciny, zmniejszającą się co roku. Sama woda mogła zajmować w latach osiemdziesiątych obszar wielkości większego stawu.
Prawdopodobnie do tego zarastania przyczyniła się jakość gleby i zamulenie zbiornika. Z tego co pamiętam jezioro otaczała ziemia torfowa.
Jezioro jest połączone strugami z jez. Kneblowo i chyba jez.Szumiłowo
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej