Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ruch Egzekucyjny, "egzekucja praw"
     
asti
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 8.702

ela
Stopień akademicki: nie mam
Zawód: student
 
 
post 6/09/2005, 14:34 Quote Post

W XVI w. za czsówe Zygmunta II Augusta . Opozycja szlachecka sformułowała własny program tym samym przeciwstawijąc się królowi. Jego naczelnym hasłem była "egzekucja praw".

Mam prosbe czy ktos mugł by mi napisać o tym cos więcej.wiem tylko tyle o tym ruchu egzekucyjnym a musze mieć troche bardziej wyczerpująca notatke.

Prosze worthy.gif i z góry dziekuje
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 6/09/2005, 14:45 Quote Post

Na ten temat dysuksja toczy się tutaj
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 6/09/2005, 15:05 Quote Post

EGZEKUCJA PRAW, zespół postulatów wysuwanych w Polsce w 2 i 3 ćwierci XVI w. przez tzw. ruch egzekucyjny, reprezentujący interesy średniej szlachty, godzący głównie w interesy starych rodzin możnowładczych i hierarchii kościelnej; dotyczyły m.in.: uporządkowania i zmodernizowania norm prawnych i ustrojowych, uznania zasady elekcyjności tronu, przeprowadzenia egzekucji dóbr, reformy skarbu, sądownictwa i wojska, zakazu łączenia urzędów centralnych z prowincjonalnymi, tolerancji wyznaniowej, przeprowadzenia unii pol.-litew., ścisłego zespolenia Prus Królewskich i Mazowsza z Koroną, przyłączenia księstw oświęcimskiego i zatorskiego; egzekucjoniści różnowiercy żądali wprowadzenia Kościoła narodowego i uniezależnienia Polski od Rzymu. Pierwszy etap walki o egzekucję praw zakończył się kompromisem na sejmach: piotrkowskim (1538) i krakowskim (1538-39); Zygmunt I Stary zaręczył, że nie pogwałci praw i nie będzie wydawał konstytucji bez zgody sejmu, a po zgonie jego syna odbędzie się elekcja z udziałem całej szlachty. W drugim etapie walki o egzekucję praw (1552 ok. 1575) szlachta zrealizowała wiele wysuwanych postulatów, m.in. uchwalono egzekucję dóbr (1562-64), dokonano reformy systemu podatkowego, doprowadzono do zawarcia unii polsko-litewskiej (1569), przeprowadzono inkorporację księstw śląskich (oświęcimskiego, zatorskiego), włączono ustrojowo Prusy Król. do ziem koronnych; zagwarantowano tolerancję religijna (1573 konfederacja warszawska); utworzono szlacheckie sądownictwo najwyższej instancji Trybunał Koronny (1578) i Litewski (1581).
Z egekucją praw łączy się ściśle EGZEKUCJA DÓBR. Jest to rewindykacja rozdanych, sprzedanych, zastawionych lub zagarniętych dóbr królewskich w Polsce XVI XVII w.; jeden z głównych postulatów ruchu egzekucyjnego (egzekucja praw), wysuniętych przez średnią szlachtę, a skierowanych przeciw magnaterii; egzekucja dóbr łączyła się ze sprawą reform skarbu i wojska, gdyż królewszczyzny miały być źródłem dochodów skarbowych i podstawą utrzymania stałego wojska; egzekucja dóbr, uchwalona przez sejmy 1562-64, doprowadziła do kontroli tytułów posiadania i stopniowej, częściowej rewindykacji dóbr królewskich w Koronie, nie objęła zaś ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego (sprzeciw litewskich magnatów); dochody otrzymywane z rewindykowanych dóbr królewskich pozwoliły m.in. na utworzenie kwarcianego wojska.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej