Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Badania operacyjne formacji wojskowych, Przewidywanie wyniku bitwy
     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 6/10/2019, 21:05 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 6/10/2019, 20:22)
Tu już powinno być prościej, sam kojarzę dosyć dokładne spisy czy to załóg, czy wymagań co do nich.
Generalnie opierało się to zapewne na metrze bieżącym umocnień, tak jak liczono to i później.


Np. na szybko z Wojny w średniowieczu Philippe'a Contamine'a załoga zamku Safed: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Safed to w czasie pokoju 1700 osób, z tego: 50 rycerzy, 80 sierżantów, 50 turkopolów, 300 kuszników, 400 niewolników i 820 służących. W czasie wojny zwiększano go do 2200 ludzi.
*



Ale takich pytań mogę wygenerować setki smile.gif Ciekawi mnie czy ktoś się zajmował tym problemem na poważnie? Wiem, że archeologia rekonstrukcyjna zajmuje się pewnymi drobnymi wycinkami tematu. Miecz kontra zbroja, łuk kontra zbroja... W sumie takie modelowanie byłoby też narzędziem dla historyków do oceny wiarygodności przekazów. W tej chwili ocena czy mogły być takie straty przy takich siłach, takim czasie bitwy robione są bardziej intuicyjnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 10/10/2019, 21:38 Quote Post

Na razie grzebię sobie w załogach tylko z doskoku, więc jeszcze mi to trochę zajmie niestety sad.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 10/10/2019, 22:14 Quote Post

Ja grzebię po bitwach, niestety bardzo mało ma jakieś wiarygodne dane co do liczby uczestników i strat. W dodatku nie wiadomo czy straty są liczone z tymi co zmarli od zakażeń czy bezpośrednimi i czy wliczają rannych. Jak mi się uda zebrać trochę danych to zrobię wykres. Ogólnie to powinien to być teoretycznie rozkład gaussowski, ale już widzę, że będą dwie górki. Jedna górka to jakieś 0,2-0,3 zabitego na jednego wojownika strony wygranej, i potem górka przy rzeziach ok. 1,5 na jednego. Z kolei przegrani mają zaliczonego ok. 0,05 przeciwnika na żołnierza.

Ten wynik ok. 0,25 zabitego to uważam za całkiem sensowny. Nie oznacza to, że tak było w każdej bitwie, ale średnia. I to miałoby sens ze względów demograficznych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej