Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 12 Mahajanapadas
     
Pacal_II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 268
Nr użytkownika: 40.926

Zawód: Student
 
 
post 22/12/2008, 18:33 Quote Post

Zna ktoś książkę w której opisane dość szczegółowe byłyby 16 Mahajanapadas. Czyli jeszcze przed wzrostem imperium magadha.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Pacal_II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 268
Nr użytkownika: 40.926

Zawód: Student
 
 
post 7/01/2009, 22:31 Quote Post

Poprawiłem chodziło mi o szesnaście mahajanapadas. Nie ma naprawdę, żadnej książki o tym w Polsce, chociażby zagranicą nawet?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
KrzysiekI
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 52.444

Krzysiek I
Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/01/2009, 22:08 Quote Post

Pascalu II, nie wiem czy o samych szesnastu mahadźanapadach coś możesz znaleźć, ale o dźanapadach jako ustroju politycznym - tak.

Bo wiesz, o ile ja wiem, to to nie jest, że te szesnaście majadźanapad to był jakiś konkretny organizm, jakiś sojusz czy coś takiego. Po prostu bodajże w VI w.p.n.e. (czy teraz przesunięcie daty narodzin Buddy przesunęły i tą datę - nie wiem) jakichś tekst wymienia istnienie szesnastu mahadźanapad. Ale to tyle. To tak, jakby jakichś tekst wymienił szesnaście królestw w Europie w danym stuleciu. To nie znaczy, że te szesnaście mahadźanapad to jakaś konkretna całość, tylko pewna lista.
Dlatego szukanie informacji akurat o tych szesnastu mahadźanapadach chyba wielkich rezultatów nie przyniesie (czy poza tym jednym źródłem ktoś je wymienia?).

Szukaj po prostu informacji o dźanapadach (ang. janapada) jako formie organizmu politycznego, to znajdziesz. Np. Romila Thapar w swojej historii Indii o nich pisała.
I troszkę Basham w wydanych po polsku ,,Indiach'', ale o tym to już na pewno wiesz.smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Pacal_II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 268
Nr użytkownika: 40.926

Zawód: Student
 
 
post 10/01/2009, 10:22 Quote Post

Wiem, oczywiście te teksty to Ramayana i Mahabharata. Nie tworzyły one ze sobą sojuszu, a nawet często ze sobą walczyło. Gdyby tak było to Bimbisara wyszedł by na jakiegoś zdrajcę wink.gif. Ale dzięki, poszukam informacji w tych dwóch książkach informacji, a nie zaszkodzi przecież poszerzyć trochę wiadomości ogólnie o historii Indii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
KrzysiekI
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 52.444

Krzysiek I
Stopień akademicki: magister
 
 
post 16/01/2009, 14:51 Quote Post

Tak, w Mahabharacie na pewno jest o dźanapadach. Czy w Ramajanie: po prostu nie wiem, ale czemu nie.
Ale mi chodziło o jakiś tekst buddyjski, który wymienił konkretnie ,,szesnaście mahadźanapad'', ale nie pamiętam jaki. Romila Thapar o tym pisze.

Jak powiedziałem, jeśli szukasz informacji nie tylko o tych konkretnie szesnastu dźanapadach (nie ma co się przywiązaywać do myśli, że faktycznie było ich szesnaście:p) ale o dźanapadach w ogóle, to w każdej historii Indii powinieneś coś znaleźć. Z wydanych po polsku podręczników jak wiesz są Kieniewicz, Basham, Panikkar, po angielsku masz choćby takich autorów jak Thapar, Keay, Ludden itd.

Powodzenia:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej