Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
19 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rajtaria vs dragonia, Co lepsze?
 
Która formacja była skuteczniejsza?
Dragonia [ 105 ]  [77.21%]
Rajtaria [ 31 ]  [22.79%]
Suma głosów: 136
Goście nie mogą głosować 
     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 1/02/2006, 20:36 Quote Post

Co Waszym zdaniem było skuteczniejsze w walce i odnosiło większe zwycięstwa. Dragonia - lekka jazda raczej polskiego autoramentu, czy rajtaria - ciężka jazda autoramentu zagranicznego? Czekam na Wasze opinie, liczę na małe wybory. Jako król czy hetman gdybyście mieli przeznaczone pieniądze na wojsko, to którą formację byście zaciągnęli? Zachęcam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 1/02/2006, 20:51 Quote Post

Dragonie, ponieważ była to jazda lekka spieszana w czasie walki. Była dobra w czasie obrony, jak i zdobywania twierdz. Była lekka więc mogła doścignąć Tatarów. Poza tym słynny pierwszy wechmistrz kraju imć Jan Wołodyjowski był dragonem.biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 1/02/2006, 21:30 Quote Post

oba rodzaje wojsk to w gruncie rzeczy było to samo tyle że rajtar miał więcej pancerza a Dragon miał jeszce ten swuj maleńki pistolecik
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 1/02/2006, 22:21 Quote Post

Dragonia to była piechota, która do przemieszczania się używała koni, była zatem bardziej mobilna od zwykłej piechoty podczas marszów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 1/02/2006, 22:32 Quote Post

QUOTE
  oba rodzaje wojsk to w gruncie rzeczy było to samo tyle że rajtar miał więcej pancerza a Dragon miał jeszce ten swuj maleńki pistolecik

Rajtaria miała pancerz tak, pozostałość po rycerstwie średniowiecznym, a zamiast miecza uzywali rapiera. Dragonia natomiast to była piechota, jeżdżąca konno. Uzywała muszkietu (drogonu), szabli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 1/02/2006, 22:37 Quote Post

maniutek13 dziękuję za wsparcie z niewiedzą i ignoranctwem rolleyes.gif

A tak a propos to zapraszam do quizu nowozytnego - istnieje od wczoraj smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Castellanus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 3.371

Stopień akademicki: doktorant
Zawód: tlumacz, autor
 
 
post 1/02/2006, 23:59 Quote Post

Kilka szczegółów do "wyprostowania"

1. Co do rapiera u rajtarii, to są spore wątpliwości. Niewykluczone, że były to pałasze lub miecze z dodatkową osłoną ręki, które polscy bronioznawcy mylnie zwali rapierami.

2. Dragonia nie była autoramentem "raczej polskim", tylko cudzoziemskim.

3. Dragoni używali broni długolufowej (rusznicy), nie pistoletów.

Lepszą formacją była dragonia. Dalszy zasięg strzału, bardziej zwarty szyk, przydatność na polu bitwy i w oblężeniach. Szczególnie uniwersalni stali się pod wodzą Sobieskiego, który wyćwiczył swoich dragonów w walce kawaleryjskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Hornet
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 12.528

Jiri Lejnar
 
 
post 2/02/2006, 14:28 Quote Post

QUOTE(Castellanus @ 2/02/2006, 8:59)
1. Co do rapiera u rajtarii, to są spore wątpliwości. Niewykluczone, że były to pałasze lub miecze z dodatkową osłoną ręki, które polscy bronioznawcy mylnie zwali rapierami.


Nie wiem, ale myśle, źe rajtaria mogla poslugivać sie rapierami. Moim zdaniem ale to palasz jest podstawowa bronia jazdy. Jest cieźki i przydatniejszy do zadawania ciosów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
jabol
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 327
Nr użytkownika: 7.734

 
 
post 2/02/2006, 14:51 Quote Post

QUOTE
Szczególnie uniwersalni stali się pod wodzą Sobieskiego, który wyćwiczył swoich dragonów w walce kawaleryjskiej.


Dragonia w Rzeczpospolitej w zasadzie nie walczyła jak kawaleria, nawet za Sobieskiego i później a już na pewno nie szarżowała.

Natomiast Wołodyjowski choć u Sienkiewicza był dragonem to w rzeczywistośi dowodził chorągwią wołoską.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 2/02/2006, 15:48 Quote Post

W RON dragonia była piechotą, która konno tylko sie przemieszczała, dzięki czemu miała przewagę nad zwykłą piechotą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Castellanus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 3.371

Stopień akademicki: doktorant
Zawód: tlumacz, autor
 
 
post 2/02/2006, 17:29 Quote Post

QUOTE(Hornet @ 2/02/2006, 15:28)

Nie wiem, ale myśle, źe rajtaria mogla poslugivać sie rapierami. Moim zdaniem ale to palasz jest podstawowa bronia jazdy. Jest cieźki i przydatniejszy do zadawania ciosów.
*



Z rapierem jest tak: dzisiejsi bronioznawcy podrwiwają sobie z tego, że w naszej terminologii dawniej klasyfikowano broń nie według klingi i techniki walki, tylko według konstrukcji rękojeści. I w takim rozumieniu "miecz" miał wyłącznie prostą, krzyżową rękojeść, jeśli zaś dodano do niej choćby jeden kabłąk osłaniający dłoń, to już stawał się rapierem. Ktoś tam (nie pamiętam kto) próbował wprowadzić termin "mieczorapier" dla broni tego typu - klinga mieczowa, ale rękojeść obudowana. (Ja bym to nazywał wczesną odmianą pałasza.) Logicznie rzecz biorąc, rajtaria powinna mieć taki właśnie oręż, a nie rapiery. Rapier jest bronią do walki pieszej, natomiast dla kawalerzysty jest beznadziejny i współcześni zdawali sobie z tego sprawę. Tak więc są dwie możliwości:

1) Niewykluczone, że rajtaria miała "mieczorapiery", które nasi XIX-wieczni historycy zwali rapierami.

2) Ale i to możliwe, że mimo wszystko mieli rapiery, ponieważ rajtaria walczyła głównie pistoletami, a broń biała miała u nich drugorzędne znaczenie. Może im nie zależało. :>
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Castellanus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 3.371

Stopień akademicki: doktorant
Zawód: tlumacz, autor
 
 
post 2/02/2006, 17:38 Quote Post

QUOTE(jabol @ 2/02/2006, 15:51)
Dragonia w Rzeczpospolitej w zasadzie nie walczyła jak kawaleria, nawet za Sobieskiego i później a już na pewno nie szarżowała.
*



Sobieski wojując z Tatarami zaczął stosować dragonów jako jazdę walczącą szablami. Dragoni byli zresztą jego ulubioną formacją. W razie wątpliwości mogę poszukać na to cytatów z odpowiednich opracowań.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 2/02/2006, 17:48 Quote Post

QUOTE
Sobieski wojując z Tatarami zaczął stosować dragonów jako jazdę walczącą szablami. Dragoni byli zresztą jego ulubioną formacją. W razie wątpliwości mogę poszukać na to cytatów z odpowiednich opracowań.

To poszukaj, bo ja nigdy takich nie widziałem.
Że dragoni walczyli szblami, to prawdopodobne - tylko czy walczyli konno...
QUOTE
Z rapierem jest tak: dzisiejsi bronioznawcy podrwiwają sobie z tego, że w naszej terminologii dawniej klasyfikowano broń nie według klingi i techniki walki, tylko według konstrukcji rękojeści.

Dawniej? Oni to robią do tej pory. Już widziałem schiavonę nazwaną rapierem u Żygulskiego.
QUOTE
Ktoś tam (nie pamiętam kto) próbował wprowadzić termin "mieczorapier" dla broni tego typu - klinga mieczowa, ale rękojeść obudowana. (Ja bym to nazywał wczesną odmianą pałasza.)

Dla mnie "mieczorapier" jest ok - posiada ricasso, w przeciwnieństwie do pałasza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
jabol
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 327
Nr użytkownika: 7.734

 
 
post 2/02/2006, 18:11 Quote Post


QUOTE
Sobieski wojując z Tatarami zaczął stosować dragonów jako jazdę walczącą szablami. Dragoni byli zresztą jego ulubioną formacją. W razie wątpliwości mogę poszukać na to cytatów z odpowiednich opracowań.


Ja znalazłem taki cytat: "Dragonia polska była uzbrojona w muszkiety lontowe, szable i pistolety. Jej konie były dość marne ale też służyły głównie do przewozu jeźdżców podczas marszów.Dragonia polska brała wprawdzie i konno udział w walkach na białą broń ale podstawowym jej zadaniem była walka ogniowa piesza" J. Wimmer " Wojska Rzeczpospolitej w dobie wojny północnej" Wyd. MON 1956 s. 149.

Częśćiowo to potwierdza twe słowa. Faktem jest jednak i to, że dragonia nigdy nie przekształciła sie w kawalerie jak to sie stało w Europie Zach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 2/02/2006, 19:59 Quote Post

QUOTE(Ptolemaios Theos Neos Epiphanes @ 1/02/2006, 23:21)
Dragonia to była piechota, która do przemieszczania się używała koni, była zatem bardziej mobilna od zwykłej piechoty podczas marszów.
*




QUOTE(Ptolemaios Theos Neos Epiphanes @ 1/02/2006, 23:37)
maniutek13 dziękuję za wsparcie z niewiedzą i ignoranctwem  rolleyes.gif

A tak a propos to zapraszam do quizu nowozytnego - istnieje od wczoraj  smile.gif
*




Co to ma znaczyć z Ignoranctwem ???!!! confused1.gif jeśli to sie odnosi do mojego postu to ja sobie wypraszam !!!!!!!!!!!!!Niewiedza może ale Ignoranctwo !!!???

Jęli już poruwnujemy konnice to poruwnujmy konnice ja porównałem Rajtara z Dragonem na koniu i jego skuteczniśc na koniu w koncu Dragonia często walczyła konno zwłaszcza w polsce i nie tylko
podczas bitwy pod Lutzen w Brandenburgii gdy wojska Fryderyka II starły się z Austriakami to tam Pruska Dragonia latała konno po całym polu bitwy i wspierali ogniem piechote ogólnie na początku Dragonia rzeczywiście używała koni do transportu ale już w XVIII wieku byli ,,grupą szybkiego wsparcia ogniowego " na polu bitwy która wspierała piechurów tam gdzie nie starczyło siły ognia piechoty i nie zsiadali z koni.

pozdrawiam sleep.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

19 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej