Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

> Ewolucja języków germańskich

Maciek Gorywoda

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 104.214

Maciek Gorywoda
Stopień akademicki: mgr
Zawód: programista

post 18/01/2019, 12:07 Quote Post

Ewolucja Języków Germańskich

Na portalu językowym Woofla właśnie pojawił się mój gościnny artykuł o rozwoju języków germańskich i stojącej za nimi historii.
Tekst jest dość długi i pełen nazw wymarłych i współczesnych języków, jako pomoc naukową przygotowałem więc animowany diagram. Języki wymienione w tekście pojawiają się na animacji w kolejności, w jakiej są omawiane. Animację zamieszczam poniżej, ale znajdziecie ją również w samym tekście.

Ten post był edytowany przez Maciek Gorywoda: 18/01/2019, 12:07

User is offline  PMMini Profile Post #1

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi

Maciek Gorywoda

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 104.214

Maciek Gorywoda
Stopień akademicki: mgr
Zawód: programista

post 19/01/2019, 10:46 Quote Post

Dziękuję za zainteresowanie smile.gif

Bokmal i nynorsk to nie są języki - to standardy pisemne. Sposobów wymowy każdego z nich jest kilka, podobnie jak Norwegowie z różnych części kraju, mimo iż rozumieją się nawzajem, mogą skłaniać się ku używaniu różnych synonimów i form gramatycznych, mniej lub bardziej zbliżonych do duńskiego. Jest to skomplikowana sytuacja i świadomie zdecydowałem się nie opisywać jej w artykule, bo i bez tego ma on siedem stron w PDFie + jeszcze jedna na bibliografię. Podobnie zdecydowałem nie pisać o jidysz - bo to również wymagałoby dłuższego akapitu, który skomplikowałby jeszcze bardziej i tak już trudny tekst - oraz o pomniejszych dialektach, jak farerski, gotlandzki, oraz poszczególne dialekty szwajcarskie. Jak bardzo by się nie wgryźć w szczegóły historii języków, zawsze pozostanie coś jeszcze do napisania. Musiałem więc gdzieś postawić granicę smile.gif

Za to na diagramie zaznaczyłem, że język norweski, mimo iż pochodzi od zachodnich dialektów nordyckich, jest obecnie z grubsza zrozumiały dla Szwedów i Duńczyków.

Być może o historii norweskiego napisałbym osobny tekst, ale nie w najbliższej przyszłości. Na razie moje pomysły krążą wokół niemieckiego, oraz kilku innych nie-lingwistycznych projektów.

Ten post był edytowany przez Maciek Gorywoda: 19/01/2019, 11:09

User is offline  PMMini Profile Post #2

> Posts in this topic

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej