Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Warmia - zamki krzyżackie
     
mksz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 27.989

Stopień akademicki: staram siê ...
Zawód: student
 
 
post 1/09/2008, 23:58 Quote Post

Drugi kraniec Polski: polecam objazd po Warmii plus Elbląg i wielu bardzo interesujących miejscach.
Przykładowa trasa -
1. Elbląg, obok Gdańska i Torunia jedno z trzech wielkich średniowiecznych miast Prus Królewskich
2. Frombork, jedno z dwóch miast Mikołaja Kopernika, pięknie położone nad Zalewem Wiślanym, z muzeum, katedrą i wieżą widokową
3. Braniewo, historyczna stolica Warmii, będąca nią dużo wcześniej niż Lidzbark, tutaj szczególnie bazylika mniejsza i collegium hosianum
4. Pieniężno i Orneta - dwa miasta mniej znane, z tradycją średniowieczną, które także warto zwiedzić
5. Lidzbark Warmiński - oczywiście zamek tongue.gif

Propozycja druga:
Objazd po Zamkach Krzyżackich:
1. Malbork
2. Gniew
3. Kwidzyn
4. Grudziądz
5. Golub-Dobrzyń
6. Chełmno
7. Toruń

Taka ciekawostka: jak popatrzymy na mapę rozlokowania zamków krzyżackich to nie wyda wcale nam się dziwne, że Krzyżacy mieli system ostrzegania za pomocą światła, przekazywany z zamku na zamek za pomocą rozpalanych ognisk zapewniał kontakt w razie zagrożenia między dwoma największymi miastami Pomorza Gdańskiego - Gdańskiem i Toruniem smile.gif prawie jak we Władcy Pierścieni hehe
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 15/06/2009, 23:14 Quote Post

Jako że jestem wielkim miłośnikiem krzyżackich budowli obronnych, z miejsca polubiłem ten topik smile.gif

Zamki państwa krzyżackiego (dlaczego piszę "państwa", o tym zaraz) stanowią wspaniały przykład gotyku ceglanego i z pewnością warte są zwiedzenia. Ich duże zagęszczenie wynika przynajmniej z dwóch faktów:

1) reguła Zakonu nakazywała, aby Krzyżacy spędzali noce w swoich posiadłościach - stawiano więc zamki w takiej odległości, aby dzieliła je co najwyżej odległosć dnia marszu,

2) Krzyżacka metoda podboju nowych ziem zakładała błyskawiczne wznoszenie fortyfikacji na zdobytych terenach - celem wzmocnienia swojej pozycji militarnej i utrwalania władzy.

I bardzo dobrze, bo dzięki temu my, współcześni, mamy dziś sporo do zwiedzania wink.gif, zaś poszczególne obiekty można dowolnie łączyć w dłuższe trasy.

Teraz wyjaśniam:
napisałem o zamkach "państwa krzyżackiego", a nie "krzyżackich", bo przecież nie wszystkie zamki należały do Krzyżaków. W 1243 roku legat papieski Wilhelm z Modeny ustanowił tu cztery diecezje: chełmińską, pomezańską, warmińską i sambijską. Ziemie te, stanowiące mniej więcej jedną trzecią terytorium państwa zakonnego, należały odtąd do biskupów i ich kapituł, a nie do Zakonu - tak jak i wzniesione na tych obszarach zamki. Dlatego też mówiąc o Braniewie, Ornecie czy Lidzbarku Warmińskim mówimy w rzeczywistości o zamkach biskupów warmińskich, a w przypadku Fromborka, Pieniężna czy Olsztyna - o zamkach kapituły warmińskiej. Spośród tych zamków, ktore wymieniłeś, zamkami krzyżackimi będą właściwie tylko Elbląg, Gdańsk, Malbork, Gniew, Grudziądz, Golub-Dobrzyń, Chełmno oraz Toruń (zaś Kwidzyn jest zamkiem biskupów pomezańskich, choć wcześniej była tu również druga warownia - krzyżacka).

No i jeszcze jedna problematyczna sprawa: otóż obszar, na jakim znajdują się zamki państwa krzyżackiego, należy dzisiaj nie tylko do województwa warmińsko-mazurskiego, ale również kujawsko-pomorskiego (właśnie tu będzie choćby Toruń, Chełmno czy Golub-Dobrzyń) oraz pomorskiego (tu będzie np. Malbork, Gniew czy Kwidzyn). A na dobrą sprawę gdyby do zamków krzyżackich dodać jeszcze taki Świdwin (wszak był w posiadaniu Zakonu przez ponad 70 lat), to trzeba by jeszcze dorzucić czwarte województwo - zachodniopomorskie.

No i teraz moja wątpliwość: nie wiem, czy to akurat dobry pomysł, by na forum warmińsko-mazurskim pisać o Toruniu czy Malborku - miastach z innych województw. A z drugiej strony szkoda byłoby dzielić temat zamków krzyżackich na trzy fora, tylko z uwagi na obecny podział administracyjny Polski...
Co sądzicie?

Serdeczności,
B.

PS. A może istniałaby techniczna możliwość podlinkowania tematu pod trzy fora? (warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 16/06/2009, 5:45 Quote Post

QUOTE(_Bodzio_ @ 16/06/2009, 0:14)
Co sądzicie?

Serdeczności,
B.

PS. A może istniałaby techniczna możliwość podlinkowania tematu pod trzy fora? (warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie)?
*



Piszcie spokojnie w tym temacie, później porobię przelinkowania w innych działach wojewódzkich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 16/06/2009, 18:53 Quote Post

QUOTE(Rothar @ 16/06/2009, 4:45)
Piszcie spokojnie w tym temacie, później porobię przelinkowania w innych działach wojewódzkich.
*



Świetnie, że istnieje taka możliwość, nie byłem pewien.

Ja, przy planowaniu podróży po zamkach państwa krzyżackiego, polecam zaopatrzenie się w tematyczną mapę (choćby z netu - TUTAJ) i na jej podstawie planowanie tripów, najlepiej po miejscowościach pozostających w nieznacznej odległości. Krótkie wycieczki, jakie odbyłem, obejmowały np.:

Toruń - Bierzgłowo - Chełmno - Świecie
Toruń - Golub-Dobrzyń - Brodnica
Grudziądz - Rogóźno Zamek
Gniew - Kwidzyn
Szymbark - Iława (tu też kiedyś był zamek smile.gif) - Ostróda
Kętrzyn - Reszel - Lidzbark Warmiński
itp.

W ostatnich latach udało mi się zwiedzić całkiem sporo zamków i warownych miast krzyżackich, obiecuję się wypisać w tym temacie po swoim urlopie cool.gif

Serdeczności,
B.
_____

PS.
Na wszelki wypadek donoszę (choć zasadniczo donosicielstwa się brzydzę wink.gif), że temat zamków krzyżackich w Polsce rozpocząłem na forum kujawsko-pomorskim, TUTAJ.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej