Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pożar Reichstagu, Kto podpalił i po co?
     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 28/04/2014, 14:02 Quote Post

OK, jako, że zostałem poproszony o rozwinięcie tematu podpalenia Reichstagu ( http://www.historycy.org/index.php?showtop...0&#entry1328436 ), a odpowiedniego tematu nie znalazłem (o dziwo!), zakładam nowy.

CODE
E:Sprawa podpalenia Reichstagu w maju 33 roku. Kiedyś w PRLu sprawa była "jasna": nazistowska prowokacja czyli naziści podpalili i zwalili na komunistów, żeby sobie pretekst znaleźć do masowych prześladowań. Obecnie wiadomo, ze komuniści podpalili choć tło nie jest do końca wyjaśnione.
M:Emigrancie, mógłbyś coś więcej na ten temat? W odpowiednim wątku oczywiście.


Jeszcze w latach 70-tych i osiemdziesiątych w polskim pisaniu o tym wydarzeniu sprawa była prosta: naziści podpalili i zwalili na komunistów, żeby mieć pretekst do represji i pokazać, że są jedynym lekarstwem na zagrożenie. Miało to także usprawiedliwiać wdrażanie przez nich coraz bardziej antydemokratycznych praw.

Obecnie sprawa jawi się jako bardziej skomplikowana. Tu sprawa w wielkim skrócie.
Kwestię tę opisuje szczegółowo Irving na podstawie dostępnych dokumentów w biografiach Hitlera i Goebbelsa.
Wynika z nich zaskoczenie nazistów całą sprawą, ale i natychmiastowe obrócenie jej na swoją korzyść. Jak pisałem: kwestia jak narodowi socjaliści wykorzystali całą aferę nie budziła wątpliwości wtedy i nie budzi teraz. Tutaj raczej się nic nie zmieniło. Natomiast autorstwo komunisty jeśli chodzi o pożar jest praktyczne pewne. Ale tło nie jest do końca jasne. Faktem jest także, że pożar "spadł nazistom jak z nieba"...
A czy Wy macie jakieś nowe dane na ten temat? Czy w pamiętnikach Dymitrowa jest coś na ten temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 28/04/2014, 21:18 Quote Post

Witam!

Ogień ciągle się tli...

user posted image
I wypadałoby dodać obrazek (właściwie fotografię) przedstawiający pożar.
QUOTE
Hitler wezwał mnie do Kaiserhof. Wyraża się entuzjastycznie o moich [radiowych] komentarzach. Mówi, że wystąpienia w Monachium i Norymberdze również były wspaniałe [...] Hitler jak zawsze cudowny [...] Potem do domu, żeby pracować. Wiele pracy. o 21.00 przyszli Hitler i Auwi. Słuchaliśmy muziki, wymienialiśmy plotki. Potem zadzwonił Hanfstaengl; powiedział, że Reichstag płonie. Cóż za wyobraźnia! Lecz okazało się to prawdą. Popędziliśmy na miejsce wraz z Hitlerem. Cały budynek w ogniu. Poszliśmy naprzód. Za nami Göring. Był tam również Papen, którego poznałem wtedy osobiście; Gmach podpalono w 30 miejscach. Ogień podłożyli komuniści. Göring wybucha wściekłością. Również Hitler szaleje z gniewu. Papen nie stracił zimnej krwi. Główna sala obrad zniszczona do szczętu. Teraz trzeba wziąć się do roboty [...] Do dzieła! Hitler rozmawia z Papenem. Spotykamy się w Kaiserhof. Wszyscy rozpromienieni. Tak, to była ostatnia kropla przepełniająca puchar. Upłynęło trochę czasu. Schwytano podpalacza, 24-letniego holenderskiego komunistę

Papiery Josepha Goebbelsa (skopiowane z Wikipedii, ale miało źródła wink.gif ).

Czyli panowie się zbulwersowali, jak to zobaczyli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Mathilius
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 79.102

Zawód: student
 
 
post 29/08/2014, 11:14 Quote Post

Jak z kolei słyszałem, że zrobił to Marinus van der Lubbe, holenderski komunista.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Morpheuss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 704
Nr użytkownika: 88.133

Asmodeusz
Stopień akademicki: III krag piekla
Zawód: Operator smolarki
 
 
post 29/08/2014, 11:26 Quote Post

QUOTE(Mathilius @ 29/08/2014, 12:14)
Jak z kolei słyszałem, że zrobił to Marinus van der Lubbe, holenderski komunista.
*



Gdyż taka jest wersja oficjalna, która wymagała znalezienie kozła ofiarnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 29/08/2014, 12:52 Quote Post

QUOTE(Morpheuss @ 29/08/2014, 11:26)
QUOTE(Mathilius @ 29/08/2014, 12:14)
Jak z kolei słyszałem, że zrobił to Marinus van der Lubbe, holenderski komunista.
*



Gdyż taka jest wersja oficjalna, która wymagała znalezienie kozła ofiarnego.
*


A wersja nieoficjalna, czyli ta prawdziwa to według Ciebie jaka jest? I na jakiej podstawie tak sądzisz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Morpheuss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 704
Nr użytkownika: 88.133

Asmodeusz
Stopień akademicki: III krag piekla
Zawód: Operator smolarki
 
 
post 29/08/2014, 13:00 Quote Post

Gdzie stwierdziłem, że wersja nieoficjalna jest tą prawdziwą?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej