Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czechy XVII -XVIII wiek
     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 19/10/2014, 20:14 Quote Post

QUOTE
Co sądzicie o założeniu tematu o jednostkach wojskowych w XVII wieku.

Ale czego taki temat miałby dotyczyć - wszystkiego i niczego? Liczysz, że w krótkich słowach ktoś Ci opisze i usystematyzuje siły zbrojne na całym kontynencie i na przestrzeni 100 lat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 19/10/2014, 21:34 Quote Post

QUOTE
Przeglądając strony internetowe niekoniecznie w języku polskim mam spore problemy ze znalezieniem czegoś w tym stylu

Skoro temat Cię tak interesuje to nie myślałeś o starym, ale nadal dobrym sposobie, czyli zakupie odpowiedniej literatury?

Bo jest niestety tak jak Ci napisał Ramond, ciężko będzie znaleźć stronę, gdzie ktoś zada sobie trud opisania wojsk całego świata za okres 100 lat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 20/10/2014, 8:56 Quote Post

QUOTE(Jurand1908 @ 19/10/2014, 19:56)
Co sądzicie o założeniu tematu o jednostkach wojskowych w XVII wieku.

Na początek kup sobie i przeczytaj tą książkę:
WOJNY W XVII-WIECZNEJ EUROPIE. Zarys problematyki - Paweł Skoroda.
http://www.wanax.pl/index.php?p1654,wojny-...ys-problematyki

Jak przeczytasz to podziel się opinią. Ja jej jeszcze nie czytałem ale zamierzam. A każda opinia się liczy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Jurand1908
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 95.274

Jurand Morderca
Zawód: student
 
 
post 20/10/2014, 9:52 Quote Post

No ładnie od razu trzy odpowiedzi i wszystkie negatywne. Temat o wojskowości można wyszczególnić do np. Europy środkowo wschodniej lub północnej a jak wcześniej wspominałem to takiego typu opracowanie sprowadzają się do liczb. Niemniej jednak posty mogły by wyglądać tak:
(wprowadzenie do opisywanego państwa)
Wojska Tureckie w XVIIw.
Siły zbrojne imperium Osmańskiego stanowiły swoistą mieszankę najróżniejszych formacji zarówno stałych(zaciężnych) jak i tworzonych doraźnie - pospolitego ruszenia, które podlegały władzy i administracji centralnej. Siły Turcji uzupełniały dodatkowo Wojska terytoriów wasalnych. Pierwszą z nich tworzyło podległe władzy centralnej wojsko stałe, opłacane przez skarb państwa, składające się z rekrutów nazywanych adżemi, janczarów, sipahów, saperów...
(wyszczególnienie formacji)
Spahisi (tur. Sipahi, per. سپاهی) – feudalne oddziały nieregularnej jazdy tureckiej za czasów imperium osmańskiego. Spahisi byli tureckimi odpowiednikami europejskiego rycerstwa. Zwani byli także timariotami, jako lennicy niewielkich posiadłości ziemskich zwanych "timar". Po raz pierwszy zorganizowane ok. 1326 roku. Od XVI wieku stopniowo tracili na znaczeniu. Do służby wojskowej w kampaniach sułtana powoływani byli przez sandżakbejów - lokalnych namiestników, odpowiadających przed bejlerbejami.

Formacja ta tworzyła wraz z janczarami trzon tureckiej armii. Spahisi stanowili ciężką jazdę, stacjonującą na europejskich granicach sułtanatu tureckiego. Byli znakomicie wyszkoleni w działaniach bojowych i jeździe konnej, a także w walce wręcz. Żołnierce poświęcone było całe ich życie. Byli swoistą kastą wojowników, do pewnego stopnia porównywalną z europejskim rycerstwem. Spahisi byli wyposażeni w różnorodne uzbrojenie m.in.: kaftan z kolczugi lub zbroję perską typu "cztery zwierciadła", parę karwaszy, tarczę typu kałkan, łuk refleksyjny, krótką spisę, szablę, arkan, misiurkę lub szyszak perski.

Podczas wojen, naczelnicy spahisów zwali się bołukami (w radzie zasiadało ich siedmiu).

P.S
Nikt nie mówił że opisanie wojsk z całego świata na przełomie 100 lat jest rzeczą prostą ale po zgromadzeniu takich informacji będzie czymś niezwykle przydatnym. Temat nie dotyczyłby wszystkie i niczego tylko jak na górze dałem przykład zaczynał by się od wprowadzenia wojskowości państwa i opisaniu poszczególnych jednostek ich uzbrojenia, wyglądu itp. a zawsze można było by coś dopisać jak się przypomni. Na początek można ograniczyć się do tych paru państw z którymi graniczyliśmy w XVII wieku a w miarę rozwoju tematu opisywać coraz to dalsze kraje, te z którymi graniczyliśmy sam mógłbym nawet zredagować bo problemy mam dopiero z takimi jak Maroko, albo właśnie Czechy które oficjalnie nie widniały na mapach jako osobne państwo.
Można by też napisać coś o jednostkach regionalnych typowych tylko dla danego obszaru jak np. Strzelcy Moskiewscy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 20/10/2014, 15:44 Quote Post

QUOTE
Niemniej jednak posty mogły by wyglądać tak:

Mogłyby Jurandzie tylko kto ma czas na pisanie takich postów polegających na przepisywaniu przynajmniej kilkunastu prac? Łatwiej je polecić zainteresowanemu, on je sobie kupi bądź pożyczy w bibliotece i jeżeli będzie chciał to sam przepisze. Ty też jakoś sobie trudu pisania nie zadałeś, tylko po prostu skopiowałeś już gotowy tekst z Wikipedii...

QUOTE
Nikt nie mówił że opisanie wojsk z całego świata na przełomie 100 lat jest rzeczą prostą ale po zgromadzeniu takich informacji będzie czymś niezwykle przydatnym.

Masz podrzucony namiar na pierwszą pracę, kup, przeczytaj i do dzieła, pisz smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
feldwebel Krzysztof
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 730
Nr użytkownika: 56.377

Krzysztof Czarnecki
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 20/10/2014, 18:42 Quote Post

A ja mam inne pytanie - na co komu takie ogólnikowe opinie, kilkuzdaniowe informacje na temat wybranych formacji? Jeśli jestem zainteresowany jakąś armią czy jednostką, to chcę wiedzieć wszystko, a nie parę banałów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 20/10/2014, 19:47 Quote Post

QUOTE
  No ładnie od razu trzy odpowiedzi i wszystkie negatywne. Temat o wojskowości można wyszczególnić do np. Europy środkowo wschodniej lub północnej a jak wcześniej wspominałem to takiego typu opracowanie sprowadzają się do liczb. Niemniej jednak posty mogły by wyglądać tak:
(wprowadzenie do opisywanego państwa)

Ale to jest forum dyskusyjne, nie opracowanie. Ludzie generalnie przychodzą tu podyskutować na jakiś konkretny temat, a nie zaspokajać czyjąś leniwą ciekawość.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Jurand1908
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 95.274

Jurand Morderca
Zawód: student
 
 
post 21/10/2014, 12:20 Quote Post

Skopiowałem z wiki bo podawałem przykład, takie forum odwiedza grono ludzi od takich co interesują się historią, piszą prace na takie tematy, po ludzi którzy robią modyfikacje do gier a ja nie jestem pewny czy wszyscy z nich mają czas na czytanie publikacji które jak już wcześniej pisałem sprowadzają się do strasznych ogółów podwójny ból wydać pieniądze i niczego się nie dowiedzieć. W niektórych przypadkach jak ten co podałem rzeczywiście opis byłby na zasadzie kopiuj wklej ale myślę że było by to nie więcej niż 10% bo spróbujcie wymienić mi jakąkolwiek jednostkę Maroko z XVII wieku albo podać link do takiej strony gdzie coś o nich znajdę a skoro jest to forum dyskusyjne trzeba mieć najpierw o czym dyskutować ten temat był o Czechach i o ile się nie mylę to umarł w zeszłym roku a moje pytanie o wojskach Czech w XVII wieku nie doczekało się odpowiedzi no sorry padła taka że ich nie było i daję rękę że jak zapytam czecha to z miejsca zacznie mi takie wymieniać, w sumie to samo myślą ludzie z zagranicy o Polsce pod zaborami skoro jej nie było to i żadnych formacji nie mogła mieć a chyba jednak trafili się nam yyy Kosynierzy.

feldwebel Krzysztof na bezrybiu i rak ryba skoro niema nic o jakiejś jednostce to lepiej znaleźć najbardziej ogólnikowy opis i go tu wrzucić może ja tylko tak mam ale uważam że wiedza powinna być ogólnodostępna i skoro już coś znajdę z wielkim trudem i nieraz pomocą znajomych z innych krajów to czemu nie podzielić się tym z innymi którzy też szukają takich informacji a nieraz nie są wstanie ich po prostu znaleźć.



Ten post był edytowany przez Jurand1908: 21/10/2014, 12:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 21/10/2014, 13:12 Quote Post

Vitam

spróbujcie wymienić mi jakąkolwiek jednostkę Maroko z XVII wieku albo podać link do takiej strony gdzie coś o nich znajdę (Jurand1908)

Służę linkiem.

moje pytanie o wojskach Czech w XVII wieku nie doczekało się odpowiedzi no sorry padła taka że ich nie było i daję rękę że jak zapytam czecha to z miejsca zacznie mi takie wymieniać, w sumie to samo myślą ludzie z zagranicy o Polsce pod zaborami skoro jej nie było to i żadnych formacji nie mogła mieć a chyba jednak trafili się nam yyy Kosynierzy. (Jurand1908)

Ale co - kosynierzy? Jako przykład wojska polskiego pod zaborami, jako przykład wojska specyficznego dla kultury naszego kraju, czy jeszcze coś innego? Ani pierwsze ani drugie niezbyt trafne.

No ale może wróćmy do Czech.
 
Post #24

     
Jurand1908
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 95.274

Jurand Morderca
Zawód: student
 
 
post 21/10/2014, 14:01 Quote Post

Zmęczony jestem pisanie odpowiedzi na takie posty więc powiem tak Qbk
linka do okładki książki tez mogę ci wysłać a już pisałem że w takich tytułach z reguły są opisy typu Maroko wysłało X wojsk pod dowództwem X generała a skoro się mylę to mi udowodnij zeskanuj albo zrób co chcesz bo nie zamierzam wydawać pieniędzy na makulaturę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Duroc
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.097
Nr użytkownika: 41.528

 
 
post 21/10/2014, 14:19 Quote Post

Kolego, trochę więcej szacunku dla książek. W końcu jesteś studentem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 21/10/2014, 16:11 Quote Post

Vitam

skoro się mylę to mi udowodnij zeskanuj albo zrób co chcesz (Jurand1908)

Dlaczego miałbym Ci cokolwiek udowadniać? Zadałeś pytanie, gdzie możesz znaleźć info o historii Maroko, odpowiedziałem. Co z tą wiadomością zrobisz to Twój problem. Naprawdę myślisz, że załamię się tym, że wzgardzisz moją pomocą?
elefant.gif
 
Post #27

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 21/10/2014, 16:32 Quote Post

QUOTE
ludzi od takich co interesują się historią, piszą prace na takie tematy, po ludzi którzy robią modyfikacje do gier a ja nie jestem pewny czy wszyscy z nich mają czas na czytanie publikacji które jak już wcześniej pisałem sprowadzają się do strasznych ogółów podwójny ból wydać pieniądze i niczego się nie dowiedzieć.

Rozwiązaniem jest zadawanie pytań o konkretne tytuły i czytanie tylko ich. Trochę rzeczy można znaleźć w bibliotekach, jeżeli mieszkasz w większym mieście.
QUOTE
bo spróbujcie wymienić mi jakąkolwiek jednostkę Maroko z XVII wieku albo podać link do takiej strony gdzie coś o nich znajdę

Problem polega na braku źródeł, jeżeli ich nie ma to nie ma i wiadomości. O wojskowości Maroka znajdziesz coś przy okazji bitwy Trzech Królów (tu coś będzie w Historii Maroka, pamiętam stamtąd mapkę bitwy, są też znane liczby dotyczące poszczególnych jednostek marokańskich w tej bitwie: http://www.militaryhistoryonline.com/medie...lypsethen.aspx# ) albo np. walk o Mazagan, ale to nie będzie akurat XVII wiek, choć nie podejrzewam, by armia się aż tak w tym okresie zmieniła. Jeżeli Ci bardzo zależy szukaj źródeł portugalskich w bibliotekach uniwersyteckich lub ich wydań na np. archive.org. Oczywiście problem jest taki, że to źródła przeciwników.

QUOTE
a moje pytanie o wojskach Czech w XVII wieku nie doczekało się odpowiedzi no sorry padła taka że ich nie było i daję rękę że jak zapytam czecha to z miejsca zacznie mi takie wymieniać, w sumie to samo myślą ludzie z zagranicy o Polsce pod zaborami skoro jej nie było to i żadnych formacji nie mogła mieć a chyba jednak trafili się nam yyy Kosynierzy.

Mam nadzieję, że nie dajesz tej ręki sobie uciąć, bo już byś jej nie miał wink.gif.
O Czechach można właściwie mówić tylko do bitwy pod Białą Górą.
Czesi nie posiadali w XVII w. żadnych jednostek typowych dla ich kultury. Owszem, byli w orbicie kultury zachodniej więc i posiadali jednostki typowe dla Zachodu. Oczywiście posługiwali się własnym językiem, więc na pospolite ruszenie mówili zemska hotovost, ot, i różnica wink.gif.
Chcesz poczytać o ich wojskowości - W. Biernacki, Biała Góra 1620.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
and00
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 364
Nr użytkownika: 85.651

Rafal Maj
Zawód: bezrobotny
 
 
post 22/10/2014, 19:04 Quote Post

QUOTE(Jurand1908 @ 20/10/2014, 9:52)

Wojska Tureckie w XVIIw.

Spahisi ... Zwani byli także timariotami, jako lennicy niewielkich posiadłości ziemskich zwanych "timar"... Do służby wojskowej w kampaniach sułtana powoływani byli przez sandżakbejów - lokalnych namiestników, ...

Spahisi stanowili ciężką jazdę, stacjonującą na europejskich granicach sułtanatu tureckiego ... Żołnierce poświęcone było całe ich życie. Byli swoistą kastą wojowników,
*


To w końcu byli powoływani na kampanie czy zawodowo stacjonowali i służyli na stałe?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 22/10/2014, 22:57 Quote Post

Mnie myli wzrok- czy ten temat jest o Czechach w XVII i XVIII wieku?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej