Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
22 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polski wywiad wojskowy w 1939 roku
     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 2/11/2015, 17:49 Quote Post

Zgodnie z zapowiedzią, choć z pewnym opóźnieniem, do pobrania wydanie z 2013 r.
https://www.academia.edu/4517286/Łukasz_Ula...onel_budżet_mob
Wydanie uzupełnione 2013 r. niebawem.
Uwaga generalna: recenzja Aleksandra Woźnego dotyczy wydania uzupełnionego 2013 r.
Wydanie 2013 r. powstało szybko, choć i tak zbyt późno, stąd też pewne wpadki, pomyłki w imionach się trafiają (Karol Szpądrowski, Stefan Grodzki). Przypisy (literatura) zredukowane do minimum. Miało spełnić pewną rolę. No i spełniło. I tyle w tym zakresie.

Wydanie uzupełnione 2013 r. to jedna trzecia tekstu więcej, sprawy uzupełnione i rozwinięte, dziesiątki nowych nazwisk etc.

Suma spraw w Wywiadzie Polski Niepodległej. Ale o tym - przy okazji. I niebawem.

Wydanie uzupełnione 2013 r. zostanie zamieszczone do końca tygodnia.
Plik już jest, tylko przepatrzeć muszę, czy jest to dokładnie to samo co w Bibliotece Narodowej i CAWiarence znajduje się.
Egz z CBW wyparował. Mam jednak podziękowanie za przekazanie publikacji do zbioru. Widać komuś bardzo na niej zależało wink.gif

Wydanie to otrzymali z listy i rozdzielnika znajomi i zainteresowani, a spectrum samo w sobie dość interesujące: od Daniela Koresia po Andrzeja Milczanowskiego, od Konrada Paduszka po Mariana Zacharskiego. Ponadto i Henryk Bułhak, Tomasz Gajownik, Paweł Libera, Woj Mazur, Zbigniew Nawrocki, Przemysław Olstowski, Aleksander Smoliński, Wojciech Skóra, Marek Świerczek, Mariusz Wołos, Wojciech Włodarkiewicz, Alex Woźny, Andrzej Wszendyrówny... I wielu, wielu innych.

Ze Wstępu Wojciecha Skóry i Pawła Skubisza do wywiadowczej nowości IPN:
http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/studi...-xx-wieku,-t.-2
"O tym, jak wiele jest jeszcze do zrobienia świadczy interesująca, rzucająca nowe światło na wiele zagadnień, lecz kontrowersyjna pod względem warsztatowym książka Łukasza Ulatowskiego".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 3/11/2015, 10:06 Quote Post

Podziękować! Kiedy będzie wydanie uzupełnione do nabycia, tudzież "Wywiad...". No i pytanie dla mnie kluczowe - czy autor (tudzież ktoś w branży) zajął się/zajmie się jakoś konkretniej kwestią naszych ponoć utraconych szyfrów/kodów na początku wojny, tudzież generalnie kwestią penetracji niemieckiej naszego WP? To co napisał A. Woźny o sprawie to akurat znam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 3/11/2015, 14:30 Quote Post

Wydanie 2013 uzupełnione do pobrania w całości. Książki w BN zostaną dla potomności wink.gif
https://www.academia.edu/5811725/Łukasz_Ula...onel_budżet_mob

Pierwszego cytowania dokonał Alex Woźny dosłownie kilka dni po otrzymaniu książki w 2013 r.
Ostatni bodaj "powołują się" na książkę Andrzej Krzak i Piotr Kołakowski w gorącej jeszcze pracy o Jerzym Sosnowskim.
http://demart.com.pl/product/1539,sprawa-m...ml#.Vji3XSi0TXc
(s. 66, przyp. 50). Forma odwołania dość "interesująca", bo nigdzie nie wspominają tytułu książki (brak jej także w bibliografii).
Dobre i tyle, bo mogliby przemilczeć. Jednak odwołań do samego Sosnowskiego, jak i jego sprawy, jest u mnie nieco więcej. Być może dysponując teraz pedeefem pozyskanym, jeśli nie osobiście, to w drodze poprzez "wiernego z Pruszcza", nieco więcej z niej wyniosą.

Wydanie 2013 uzupełnione sugeruję czytać posiadając i recenzję mej książki autorstwa Alexa Woźnego, jak i pracę Piotra Kołakowskiego o znanym wszystkim tytule.

Niebawem zamieszczę w oddzielnym pliku małą erratę (błędy zauważone w druku), którą i tak można chyba odszukać w temacie o Niezbrzyckim.

Proszę brać także pod uwagę, że książka powstała dwa lata temu. Od tego czasu jestem mądrzejszy o niemal tysiąc teczek i kilkaset tomów rozkazów najróżniejszych instytucji.

Z tego miejsca
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=96&t...t&sd=a&start=50
przywołuję opinie Alexa Woźnego i Przemysława Olstwskiego cytowane przez użytkownika asd12:

"Recenzent, Aleksander Woźny, podkreśla w kilku miejscach:

"Znając pracę archiwalną, jestem pod wrażeniem zgromadzenia przez autora wielkiej bazy źródłowo - merytorycznej, która powstała dzięki olbrzymiej pracowitości, samodyscyplinie i zawziętości badawczej"

"Faktografia, do której nie dotarli piszący na temat wywiadu i kontrwywiadu jest mocną stroną książki"

"Należy zauważyć i podkreślić z naciskiem, iż praca składa się rzeczywiście z książki w książce z racji rozbudowanych, często bardzo wartościowych i koniecznych - w świetle poruszanych spraw - przypisów, w których krytycznie odnosi się do minionych ustaleń"

"Raz jeszcze powtórzę, iż potęga faktograficzna dokumentacji przywoływanej czyni wrażenie"

Ponadto przytacza obszerny list Przemysława Olstowskiego, który wywód kończy:

"W sprawach Oddziału II SG jest w tej chwili najlepszą i najważniejszą w dotychczasowej literaturze przedmiotu""

Teraz tylko Wywiad Polski Niepodległej. I ten już, obiecuję, od pierwszego dnia swego bytu będzie w formie książki dostępnej dla wszystkich (zasobnych) czytelników.

Cóż, milej lektury smile.gif

QUOTE(Delwin @ 3/11/2015, 10:06)
Podziękować! Kiedy będzie wydanie uzupełnione do nabycia, tudzież "Wywiad...". No i pytanie dla mnie kluczowe - czy autor (tudzież ktoś w branży) zajął się/zajmie się jakoś konkretniej kwestią naszych ponoć utraconych szyfrów/kodów na początku wojny, tudzież generalnie kwestią penetracji niemieckiej naszego WP? To co napisał A. Woźny o sprawie to akurat znam.
*



Wywiad się robi. Pół roku? Nie więcej.

Adam Nogaj pisze dużo o stanie rozpoznania WP przez Niemców. Godne polecenia, choć lektura to mało budująca - zdrada była na samej górze.

O szyfrach/ kodach oczywiście Marian Zacharski.

Przy okazji: jak pierwsze wrażenia z lektury wydania 2013 uzupełnionego?

Ten post był edytowany przez dwójkarz: 3/11/2015, 14:43
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 3/11/2015, 23:16 Quote Post

Witam . Ja trochu z innej beczki , ale w sposób związany nieco z tematem. Zajmuję się partyzantką antykomunistyczną ( 1939 - 54) w pow. Augustow i Suwałki. Natknąłem się na parę nazwisk związanych z SRI - przyznać muszę ,ze z tej grupy wywodzi sie trzech czy czterech żołnierzy podziemia , którzy paskudnie zapisali się w historii ( współpraca z Sowietami i bezpieką itp.) Zastanawiam się czemu ludzie wyszkoleni i inteligentni mieli tak słaby kościec ( morale) - a może to tzw. racjonalizm był i pragmatyka działania?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 3/11/2015, 23:32 Quote Post

QUOTE
Przy okazji: jak pierwsze wrażenia z lektury wydania 2013 uzupełnionego?


Ten tego panie - ja się dopiero przez pierwszy rozdział przegryzam i usiłuję zrozumieć :-). Generalnie - zachwyt, choć to dziedzina mi generalnie słabo znana.

QUOTE
Adam Nogaj pisze dużo o stanie rozpoznania WP przez Niemców. Godne polecenia, choć lektura to mało budująca - zdrada była na samej górze.


Czy tylko tern artykuł z PHW z nr 3/2008 czy coś więcej?


QUOTE
O szyfrach/ kodach oczywiście Marian Zacharski.


W tej nowej książce to jest głównie o okresie wojennym po wrześniu (jeśli czegoś nie przegapiłem na szybko przerzucając w księgarni) a mnie interesuje ciut wcześniej...

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 4/11/2015, 6:02 Quote Post

QUOTE(Delwin @ 3/11/2015, 23:32)
QUOTE
Przy okazji: jak pierwsze wrażenia z lektury wydania 2013 uzupełnionego?


Ten tego panie - ja się dopiero przez pierwszy rozdział przegryzam i usiłuję zrozumieć :-). Generalnie - zachwyt, choć to dziedzina mi generalnie słabo znana.

QUOTE
Adam Nogaj pisze dużo o stanie rozpoznania WP przez Niemców. Godne polecenia, choć lektura to mało budująca - zdrada była na samej górze.


Czy tylko tern artykuł z PHW z nr 3/2008 czy coś więcej?

QUOTE
O szyfrach/ kodach oczywiście Marian Zacharski.


W tej nowej książce to jest głównie o okresie wojennym po wrześniu (jeśli czegoś nie przegapiłem na szybko przerzucając w księgarni) a mnie interesuje ciut wcześniej...
*



Za zachwyt dzięki rolleyes.gif

Noga publikował i w zbiorówce Kołakowskiego i Pepłońskiego Avalon, bodaj dwa lata temu, w materiałach pokonferencyjnych z eMOwa w zeszłym roku, teraz też chyba coś jest w tomie IPN. Odszukam. W każdym razie publikuje na bieżąco.

Ok. Odnajdę coś w tej sprawie.

Nb. wczoraj rekord pobrań z academii - ponad 200 kopii.

QUOTE(Bartłomiej Rychlewski @ 3/11/2015, 23:16)
Witam . Ja trochu z innej beczki , ale w sposób związany nieco z tematem. Zajmuję się partyzantką antykomunistyczną ( 1939 - 54) w pow. Augustow i Suwałki. Natknąłem się na parę nazwisk związanych z SRI - przyznać muszę ,ze z tej grupy wywodzi sie trzech czy czterech żołnierzy podziemia , którzy paskudnie zapisali się w historii ( współpraca z Sowietami i bezpieką itp.) Zastanawiam się czemu ludzie wyszkoleni i inteligentni mieli tak słaby kościec ( morale) - a może to tzw. racjonalizm był i pragmatyka działania?
*



Mimikra - jak mi kiedyś jeden z nich powiedział, czyli albo ktoś jest mendą, albo nie.

A do brzegu - czy są może poniżej:
SRI st. sierżant Józef Straka rejestrator
SRI st. sierżant Alfred Wiszniewski rejestrator
E st. wachmistrz Włodzimierz Prokopowicz refer E
DOK st. sierżant Edward Szpetkowski kier ag Ochr SRI
DOK plutonowy Antoni Leksiński kancel SRI
OII st. sierżant ss Stefan Mikuła – Mikulski kancel SRI
pracownicy cywilni
DOK II VII Jan Lebedowicz refer SRI
SRI II VIII Stanisław Dąbrowski refer SRI
DOK II VIII Irena Pęcherzewska maszynistka
SRI III VIII Adam Dobrowolski zast kier Ref Ochr
SRI III VIII Kazimierz Borzęcki refer SRI
SRI III VIII kontr Feliks Kępiński refer SRI
SRI III VIII kontr??? Włodzimierz Lechowicz refer SRI
E III IX Stanisław Abramowicz refer E
E III X Maria Ptaszyńska maszynistka
DOK III X Eugeniusz Sobański fotolabor
DOK III X Franciszek Trydulski refer
DOK III X Bronisław Garbaczewski refer
DOK nf X Wiktor Rudowski st. woźny
DOK nf X Władysław Sowiński woźny
DOK nf XI kontr Mieczysław Benza szofer
SRI nf XI kontr Szymon Sylwestrowicz szofer
pracownicy cywilni kontraktowi
OII II Henryk Pross refer
OII III Aleksander Kowalski refer
OII I Stanisław Nienałtowski refer
OII I Józef Łopaciński refer
OII III Wanda Kozłowska maszynistka
OII III Stefan Rachunek radiotel
OII III Edward Szulc refer
OII III Edmund Zajączkowski rediotel E
OII nf Bolesław Grudziński szofer
pracownicy cywilni opłacani z FD niezakontraktowani
OII III Leon Bątkowski refer
OII III Felicja Olszewska rejest
OII III Roman Michajłowski fotolab
OII II Zenon Bodzioch referer E
OII nf Jan Ostrowski szofer E
OII nf Włodzimierz Jagło woźny E
inni pracownicy biurowi opłacani z róźnych źródeł otrzymujący wynagrodzenie dodatkowe z FD
Fundusz Pracy III Jan Orłowski refer
FP III Alfreda Kuśmierska maszynistka
FP II Kazimierz Rokicki kanc
FP nf Aleksander Bobiński woźny
chorąży Władysław Kasprowicz ref opin osob wojsk
sierżant Stefan Hołowiecki ref KW
plutonowy Bronisław Zagórski szofer
plutonowy ss Jerzy Boruń kreślarz i pom arch
pracownicy cywilni MSWojsk
III VII Kazimierz Jobell ref Nar „bardzo wartościowy pracownik, ze uwagi na zajmowane stanowisko (zastępca starosty w Mołodecznie gr up VI) przed wstąpieniem do służby SRI, otrzymuje 164 zł”
III VIII Adam Tabisz kasowy, mat pers „zaangażowany specjlanie, poprzednio był sekretarzem w Komendzie Powiatowej PP w Stolinie”
III VIII Jan Flis kier Kanc
III VIII Feliks Karpowicz Eksp Centr Arch
III VIII Lucjan Ryziński ref Ochr
III VIII Stanisław Masewicz ref Nar Pl Wilno
III VIII Tadeusz Mańkowski kier Pl Suwałki
II IX Stanisław Gasparewicz kier kart
III IX Aleksander Burzanowski labor fot
nf XII Tadeusz Kleczkowski woźny
nf X Józef Hołdyński woźny Pl Wilno
nf X Edward Kruk szofer Pl Wilno
pracownicy kontraktowi FD
II Korneliusz Aleksiewicz kart będzie zwolniony z dniem 1 lipca
III Helena Kulesza maszyn
III Maria Ardziejewska maszyn
III Wacław Kęszycki radiotel
III Stanisław Zaremba pom ref KW
III Antoni Szatkowski kier Ag Pl Wilno
II Czesław Michalski ref KW Pl Wilno
III Wanda Antczakowa maszyn Pl Wilno
III Helena Zawadzka maszyn Pl Lida
III Władysław Piotrowski radiotel Pl Lida
pracownicy cywilni płacani z FD niezakontraktowani
II Stanisław Daszkiewicz kart
II Julian Czyżewski opinie osób cyw
II Bolesław Zawadzki pom ref KW
II Bronisława Pietkiewiczówna kier kanc Pl Wilno
III Witold Malcew ochr Pl Wilno
II Józef Staszałek labor Pl Wilno
III Jan Czesław Komorowski ref KW Pl Białystok
III Leon Pracki labor Pl Białystok
III Edward Ławczyński kan i labor Pl Lida
II Aleksy Bulmański kanc Pl Suwałki
brak kat Kazimiera Bogdanowicz utrzymanie czystości

Okazuje się, że tydzień temu na łamach Biblioteki "Przeglądu Bezpieczeństwa Wewnętrznego", czyli kolejnego trzeciego już tomu Kontrwywiadu II RP (1914), 1918-1945, (1948), co to Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i jej Centralny Ośrodek Szkolenia im. generała dywizji Stefana Roweckiego "Grota" w eMOwie wydał z materiałami z konferencji z 2014 r. Piotr Kołakowski był łaskaw, na całą stronę maczkiem, pozdrowić i mnie, a w tym kontekście i odnieść się do mojej książki. Cóż, nie pozostaje nic innego jak we wstępie do kolejnej własnej, wyrazić mu podziękowania za tego rodzaju "familiarne" zaczepki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 4/11/2015, 18:55 Quote Post

Tak na szybko taki osobnik :

Kowalski vel Kowalewski vel Kozłowski Jan ( prawdopodobnie żadne z nazwisk nie jest prawdziwe) ps. ,,Tokaj” ,,Zych” – informacji dotyczących daty i miejsca urodzenia brak. Brak informacji co do działalności w AK lub innych związkach i organizacjach niepodległościowych. Wszelkie wiadomości na jego temat pochodzą z relacji, bądź protokołów przesłuchań świadków. Autor podczas wieloletnich badań nie natknął się na żadne opracowania ,,resortowe” dotyczące ,,Zycha”, co dziwi mając na względzie jego stanowisko w obwodzie. Z zebranych informacji wynika, iż ,,Zych” był współpracownikiem lub pracownikiem przedwojennego polskiego kontrwywiadu (Samodzielny Referat Informacyjny przy Dowództwie Okręgu Korpusu nr. III w Grodnie ) i jako ,,wtyczka” zajmował się rozpracowaniem bliżej nieznanej komórki komunistycznej w Wilnie( miał doprowadzić do jej rozbicia i jako ,,spalony" został przeniesiony do Suwałk. Po zajęciu Suwałk przez Armię Czerwoną był członkiem ścisłego kierownictwa AK AKO i WiN. Mieszkał w Suwałkach z konkubiną Leśniakową, wraz z którą prowadził sklep lub piwiarnię, dysponował także mieszkaniem na bliskich przedmieściach Suwałk (Papiernia). Na terenie miasta był dość znaną osobą ( nawet funkcjonariusze M.O. wiedzieli, że jest ,,komendantem AK”). Wiosną 1946, mimo fali aresztowań przeprowadzonych przez UB na terenie obwodu i w samym mieście Suwałki, nadal mieszkał w swoim mieszkaniu. Jak wynika z relacji nosił się z zamiarem opuszczenia Suwalszczyzny i gromadził w tym celu środki pieniężne. W czerwcu 1946 razem z Komendantem Obwodu kpt. Stanisławem Malesińskim ( miał przy sobie pochodzący ze zrzutów alianckich pas zawierający dolary w banknotach i złocie) miał wyruszyć do Białegostoku celem nawiązania zerwanej łączności. Od tej pory ślad po nim zaginął, a wkrótce z Suwałk wyjechała także wspomniana Leśniakowa. Ciało ,,Tadeusza” zostało wygrzebane przez lisy nieopodal jego leśnego bunkra w okolicach wsi Płociczno gm. Kuków pow. Suwałki.

Ten post był edytowany przez Bartłomiej Rychlewski: 4/11/2015, 19:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 5/11/2015, 11:36 Quote Post

QUOTE
Odszukam. W każdym razie publikuje na bieżąco.


Będę wdzięczny - na razie wyśledziłem tylko, że coś miało być w "Kontrwywiad II RP (1914) 1918–1945 (1948), tom III," - jeśli to prawidłowy tytuł...

Przy okazji: w książce nic Dwójkarzu nie piszesz o podejrzeniach wobec Englichta. Nieaktualne czy czeka na publikację?

Ten post był edytowany przez Delwin: 5/11/2015, 13:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 5/11/2015, 13:12 Quote Post

Tom trzeci właśnie wyszedł. Chyba tylko od dostania w CBW i BN.

Englicht... Będzie...

Dziś wieczorem małe co nieco też. W kontekście trzeciego tomu z eMOwa.

https://www.academia.edu/17794166/Łukasz_Ul...mu_w_odpowiedzi

Statystyki z academii wyglądają w ten sposób. Taka ciekawostka.
Tu akurat widać pobranie materiału przez Artura Jendrzejewskiego z Pruszcza Gdańskiego, ucznia Andrzeja Pepłońskiego, który doktoryzował się pod kierunkiem Piotra Kołakowskiego.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Krzysztof Drozdowski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 112
Nr użytkownika: 84.334

Krzysztof Drozdowski
 
 
post 6/11/2015, 8:09 Quote Post

Czytałem. Zgrabnie napisane, tak, że będzie ciężko z tym polemizować. Wg. mnie K. dziwnym trafem tekstu "nie zauważy".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 6/11/2015, 8:57 Quote Post

Tekst wysłałem do niego bezpośrednio wraz z odnośnikiem, gdzie został zamieszczony. Pośrednictwo "wiernego z Pruszcza" nie było nawet konieczne.

Kołakowski pracuje teraz nad monografią Referatu "Zachód". Informację na ten temat przekazał mi swego czasu jego doktorant.
Wydaje się, że będzie to interesująca lektura. Przypuszczam jednak, że akt "Zachodu", Ekspozytur i placówek mam więcej od niego.
I to wpisane, opracowane, przemyślane, przygotowane...

Jak wiem podjął się także napisania monografii wywiadu Straży Granicznej.

Drobna ciekawostka - materiałówka placówki "C.6" (źródło "Rex").

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 28/11/2015, 12:27 Quote Post

Polski wywiad wojskowy w 1939 roku "żyje".
W najnowszym tomie, szóstym już z kolei, Wywiadu i kontrwywiadu wojskowego II RP pod redakcją Tadeusza Dubickiego, do książki odwołał się sam red i to kilkakrotnie, dwukrotnie Aleksander Woźny i raz Wojciech Włodarkiewicz.

Najdalej w lutym 2016 r. pojawi się:
Berlińska placówka wywiadowcza „In.3” (1926 – 1934). Oddział II i działalność majora Jerzego Sosnowskiego w Niemczech
w której przedstawię działalność majora Jerzego Sosnowskiego w Berlinie na tle możliwości Oddziału II na odcinku niemieckim w latach 1919 – 1939 oraz w świetle polskich analiz sztabowych wartości ewidencyjnych dokumentów Reichswehry „Organisationskriegsspiel”, „Umbau des Heeres”, „Organisation des neuen Friedensheeres” i studiów operacyjnych Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych w Warszawie.
Cała praca stanowić będzie pewnego rodzaju polemikę z książką Piotra Kołakowskiego i Andrzeja Krzaka, Sprawa majora Jerzego Sosnowskiego, której premiera miała miejsce nie tak dawno.
W Moskwie udało mi się odszukać szereg dokumentów nieznanych autorom wspomnianego dzieła, choćby:
nie znają szeregu szczątkowych i szczegółowych analiz "OK", jak i całego procesu weryfikacji danych przesłanych z Berlina,
„Umbau des Heeres” i „Organisation des neuen Friedensheeres” wspominają w jednym miejscu, tyle, że były, nie rozwijają tej kwestii, a były to dokumenty wprost potwierdzające zawartość A - Planu, mam kopie z oryginalnych klisz dostarczonych przez Sosnowskiego, dokumenty te, nieznane zupełnie dotychczas w historiografii, zostaną w całości zamieszczone jako załącznik (aneks) źródłowy do książki,
nie znają agentury "In.3" w Berlinie, mam numery, nazwiska, źródła (np. ag. 2109 Renate v. Natzmer [Isabella v. Tauscher] (źródło Nurek)),
pomijają szereg placówek funkcjonujących w Niemczech w czasie pobytu w Berlinie Sosnowskiego np. "O.7", "Z.5", "Z.6",
nie wspominają w partii wcześniejszej np "Horsmann" w Bremie czy też "E.8" w Berlinie,
nie podają nazwisk kierowników placówek, ograniczając się do podania ich nazw z wyjątkiem "Brzozy" i Birkenmayera, jednak w tym wypadku nie wspomnieli drugiego oficera przydzielonego do placówki, który następnie przejął jej kierownictwo,
nie rozwikłali zagadnienia dochodów Sosnowskiego w latach 1921 - 1924, element bardzo ważny przy ocenie przyjętej przez Oddział II maski...
No i etc itd.
W sieci niebawem zamieszczę porównanie rzeczywistej rozbudowy RW z programem zawartym w A - Plan. Dokument powstał w Referacie "Niemcy" w marcu 1935 r. i potwierdził - po raz kolejny - wiarygodność dokumentów dostarczonych przez Sosnowskiego. Materiału tego nie znają Kołakowski i Krzak.
https://www.academia.edu/19169993/Łukasz_Ul...ego_w_Niemczech

Nb. jaką maskę nosił porucznik Józef Gryf - Czajkowski? Małą, średnią, dużą, a może clowna? Wyjaśniam to w książce.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 16/12/2015, 21:37 Quote Post

Znalazłem jeszcze jednego współpracownika SRI z Suwalszczyzny - leśnik Stefan Polakowski z gm. Kadaryszki ( Rutka Tartak).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 25/12/2015, 7:48 Quote Post

OT
Osoby zainteresowane pozyskaniem nieodpłatnym egzemplarza książki, nie tylko o "Organisations - Kriegsspiel!", proszę o potwierdzenie adresów do 31 grudnia tego roku.

Ha i Steblik to jednak bajarz. Co innego podaje w artykule o Studium "Niemcy" z 1936 r., co innego pisał z ekipą w samym Studium "Niemcy" w 1936 r. Po latach odmawiał autentyczności "Organisations - Kriegsspiel!", gdy tymczasem w 1936 r. omawiając źródła stanowiące podstawę zleconej przez Stachiewicza pracy w linijce obok "O.K." jak byk stoi - „uznany za prawdopodobnie wiarygodny plan mob.".
Warto ponadto zwrócić uwagę, że Kołakowski z Krzakiem idąc za relacją Steblika podważają dotyczące Studium "Niemcy" ustalenia Aleksandra Woźnego z 2000 r. Szkoda, że Pan Aleksander nie napisał wówczas wprost o fakcie odkrycia w CAW i "O.K." i Studium "Niemcy", co w konsekwencji skłoniło go do uwypuklenia roli dokumentów "In.3" w pracach ekipy Leśniaka. Metryczki jednak nie kłamią - A. Woźny materiał ten poznał na dekadę przede mną, natomiast - sądząc z zawartości Sprawy Sosnowskiego - do dziś dokumentów tych nie odkryli w archiwum Kołakowski z Krzakiem.

No i może ciekawostka, by tzw naukowcy głowy sobie połamali:
„Herr Amirhanoff, der zuletzt im Berlin weilt, bittet mich, Ihnen folgendes mitzuteilen:
Herr Amirhanoff bestatigt, im Marz 1930 von Ihnen 1250 Zloty erhalten zu haben und zwar zur Bezahlung der nachfolgenden Rachnungen”
Richard Henschel do Józefa Gryfa – Czajkowskiego w miejscu, Berlin, 14 marca 1932 (Dr. Richard Henschel, Rechtsanwalt und Notar).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
dwójkarz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 603
Nr użytkownika: 79.149

Lukasz Ulatowski
 
 
post 27/12/2015, 17:14 Quote Post

A jako ciekawostka: stan org strategicznego wywiadu zachodniego w grudniu 1932 r.
placówka „Inga”
placówka „Prokop”
placówka „D.W.Z.”
ag. 506
ag. 2131
ag. „Richter”
ag. „Zeiger”
agentura 2126
ag. 2126
ag. 2127
ag. 2129
ag. 2142
placówka „Peglau”
placówka „Graff”
placówka „Aleksy”
placówka „In.3”
ag. 2105
ag. 2108
ag. 2110
agentura 2104
ag. 2104
ag. 2102
ag. 2103
ag. 2106
ag. 2107
ag. 2109
placówka „Ela”
placówka „Osk”
placówka „533”
placówka „Olaf”
ag. 2147
ag. „Adam”
ag. „Albert”
ag. „Alfred”
ag. „Exes”
ag. „Olek”
ag. „Ostap”
ag. „Pepi”
ag. „Rola”
placówka „Martel”
ag. „A”
ag. „I”
ag. „O”

Luminarze nauki polskiej, którymi są niewątpliwe autorzy sprawy pewnego majora, przyjęli, że niejaki czajkowski, postać kluczowa w układance, zjechał z terenu niemieckiego przed 6 kwietnia 1932 r.
Tymczasem meldunki składał on i w czerwcu tegoż roku, co widać na załączonym obrazku, który znajdzie pośród wielu zamieszczanych przeze mnie ilustracji.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

22 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej