Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dziwny element pm-u Suomi, zdjęcie z fińskiego muzeum

Nortalf

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 76.874

Maciej
Zawód: uczen Sokratesa

post 15/03/2019, 13:25 Quote Post

Hej
Jakiś czas temu byłem w fińskim muzeum wojskowym na wyspie Suomenlinna.
Zrobiłem zdjęcie, żeby zapytać o tę broń:
https://i.imgur.com/euAyL7I.jpg
Broń wygląda jak PPSZ albo Suomi ale co to za drewniany prostopadłościan w miejscu magazynka z korbką?

Ten post był edytowany przez Nortalf: 15/03/2019, 17:30

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

El_Slavco

V ranga
Nr użytkownika: 47.579

post 15/03/2019, 15:14 Quote Post

Sądząc po wyglądzie tej broni, to była ona ładowana chyba podobnie jak mausery. A en drewniany element służył chyba jako podpórka przy strzelaniu.

User is offline  PMMini Profile Post #2

Nortalf

III ranga

Maciej

post 15/03/2019, 15:49 Quote Post

QUOTE(El_Slavco @ 15/03/2019, 15:14)
Sądząc po wyglądzie tej broni, to była ona ładowana chyba podobnie jak mausery. A en drewniany element służył chyba jako podpórka przy strzelaniu.
*

Rzeczywiście, może być w ten sposób ładowany i podpórka mogłaby mieć wtedy sens. Ale do czego ta "korbka" wystająca se środka?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 15/03/2019, 16:46 Quote Post

QUOTE(El_Slavco @ 15/03/2019, 16:14)
*

Niewiele tu widzę, bo zdjęcie "rozwala mi ekran, ale jeśli chodzi Ci Slavko o ten, powiedzmy, wihajster z tyłu to jest to normalny element pm-u Suomi. Zerknij sobie choćby na zdjęcie z wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_masz...gmann_MP_18.JPG
Także ten pm powinien mieć jakiś magazynek. Drewniany element, biorąc pod uwagę, że jest dosyć skomplikowany z tego co widzę w budowie, nie wygląda mi na zwykłą podpórkę.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Nortalf

III ranga

Maciej

post 15/03/2019, 17:36 Quote Post

Niewiele tu widzę, bo zdjęcie "rozwala mi ekran,

Zmieniłem zdjęcie na link do niego.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

El_Slavco

V ranga
Nr użytkownika: 47.579

post 16/03/2019, 9:47 Quote Post

Może ta "korba" służyła do zmiany nachylenia "drewnianego elementu"? Np. żeby można było wygodniej trzymać przy strzelaniu z nietypowej pozycji (zza rogu, zza jakiejś przeszkody)?

User is offline  PMMini Profile Post #6

Pafnucy

II ranga
**
Nr użytkownika: 81.742

Robert
Stopień akademicki: mgr
Zawód: inzynier

post 16/03/2019, 12:45 Quote Post

Może ten drewniany element to jednak magazynek? Korba ma za zadanie napinać sprężynę magazynka. Taka konstrukcja ułatwia ładowanie magazynka. Naboje wkłada się do mgazynka z lużną sprężyną, bez użycia siły (a więc szybko), a potem napina się spręzynę korbą. To w ogóle wygląda na jakąś samoróbkę, lub prototyp.

User is offline  PMMini Profile Post #7

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post Dzisiaj, 10:16 Quote Post

QUOTE(Nortalf @ 15/03/2019, 18:36)
Niewiele tu widzę, bo zdjęcie "rozwala mi ekran,

Zmieniłem zdjęcie na link do niego.
*

Dzięki smile.gif.

QUOTE(El_Slavco @ 16/03/2019, 10:47)
Może ta "korba" służyła do zmiany nachylenia "drewnianego elementu"? Np. żeby można było wygodniej trzymać przy strzelaniu z nietypowej pozycji (zza rogu, zza jakiejś przeszkody)?
*

A jak wg Ciebie miała by działać ta korba w ramach zmiany nachylenia podpórki? Muszę przyznać, iż w ogóle nie mogę sobie tego wyobrazić przestrzennie. Na mój gust drewniany element jest przymocowany na stałe, więc co najwyżej wysuwać mógłby się dół, ale po co takie kombinacje?
Jak widzisz też problem zasilania amunicją bądź co bądź broni maszynowej? Gdzie znajduje się jej magazynek lub miejsce na niego?

Też byłbym za tym, iż to jakiś magazynek lub system ładowania go.

Generalnie warto aby zajrzał tutaj jakiś fachowiec od broni, np. Razorblade.
Zmienię nazwę tematu na trochę bardziej konkretny i przerzucę do działu II wojny, broń unikatowa.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post Dzisiaj, 12:47 Quote Post

Patrząc na korbę mam dziwne skojarzenia z pozytywką i nakręcaniem czegoś. Może sprężyny w magazynku? I właśnie drewniany element jest nim? Być może Finowie podczas wojny nie mieli dostatecznych surowców do produkcji i wykorzystali zastępczo drewno? A sama korba miała ułatwiać naciąganie sprężyny podczas ponownego ładowania magazynku? dry.gif dry.gif
Moja opinia jako kompletnego laika w broni strzeleckiej może być błędna, ale to pierwsze, co przychodzi mi do głowy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

Varyag

VI ranga
Nr użytkownika: 88.193

post Dzisiaj, 13:16 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 18/03/2019, 12:47)
Patrząc na korbę mam dziwne skojarzenia z pozytywką i nakręcaniem czegoś. Może sprężyny w magazynku? I właśnie drewniany element jest nim? Być może Finowie podczas wojny nie mieli dostatecznych surowców do produkcji i wykorzystali zastępczo drewno? A sama korba miała ułatwiać naciąganie sprężyny podczas ponownego ładowania magazynku?  dry.gif  dry.gif
Moja opinia jako kompletnego laika w broni strzeleckiej może być błędna, ale to pierwsze, co przychodzi mi do głowy.
*

A może to jest wersja forteczna,mocowana na stałe i zamiast zmieniać magazynki sypiesz amunicję "ile fabryka dała" i prujesz ogniem ciągłym? Chociaż forteczna modyfikacja Suomi wyglądała trochę inaczej - miała pistoletową rękojeść.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post Dzisiaj, 13:32 Quote Post

Nie wiem. Jak pisałem jestem zielony aż po czubki włosów jeżeli chodzi o broń strzelecką, a to było moje pierwsze skojarzenie, gdy patrzę na fotografię. Choć nie dają mi spokoju "śruby" tuż przy mocowaniu do broni.

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: Dzisiaj, 13:33

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

2 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
1 Zarejestrowanych: Speedy

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej