Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Estonia: likwidowanie sladow sowieckiego panowania
     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 27/04/2007, 22:23 Quote Post

Czy Estonczycy robia slusznie pozbywajac sie symboli sowieckiej okupacji i przenoszac je na cmentarze?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 28/04/2007, 0:03 Quote Post

MOżna spytać, co nam do tego co robią Estończycy ze zwłokami Rosjan?

Ja porzypomne jak to się zrobiło w Krakowie.

Pomnik i groby leżały w sąsiedztwie barbakianu na plantach. Od początku III RP była kwestia "by coś z tym zrobić". Jakoś było niezręcznie. Okazało się jednak, że sprwaę załatwił... wojewoda krakowski z nadania SLD - obecny prezydent Krakowa - Majchrowski. Zgodnie z polskimi przepisami miejsce grobów wojskowych jest na cmentarzu wojskowym, więc tam w uzgodnieniu z konsulatem rosyjskim, zostały przeniesioene. Bez specjalnego nagłaszania i bez żadnych protestów ze strony Moskwy.

Dziwię się, że tak zazwyczaj zrównoważenie Estończycy pozowlili sobie na sprawienie takiej przyjemności Putinowi, fundując sobie awanture z ofiarami w świetle jupiterów.
W stanie wojennym mówiło się - "Głupota albo prowokacja".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 28/04/2007, 0:45 Quote Post

Alez Panie Premierze.Chodzi o symbole!I wcale nie jest powiedziane, ze pod pomnikiem znajduja sie jakies zwloki!Sadze, ze Estonczycy uszanuja je, jezeli takowe sie tam znajduja!Jestem tego pewien.Z pewnoscia okaza im wiekszy szacunek, niz sowiecka ojczyzna, ktora nawet nie wydala im niesmiertelnikow.Idz na jakikolwiek cmentarz zolnierzy radzieckich i znajdz chocby jedno nazwisko, jedno imie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 28/04/2007, 1:15 Quote Post

ależ oczywiście, że chodzi o groby.
QUOTE
Estończycy przystąpili do prac nad ekshumacją szczątków kilkunastu żołnierzy radzieckich.


Sam słyszałem w Wiadomościach jak jeden z zapytanych przez reporterów przedstawił się jako "rimski-katolik" (sic ! w Estoni !) i jest oburzony profanacją.

To jest punkt obrazy i potępienia, bo pomników radzieckich usunięto już na całym świecie mase i trudno z tego powodu zrywac stosunki dyplomatyczne.

Putin przygotowuje morale narodu przed imperialną ofensywą. Jednym z elementów mieliśmy w związku z ekspozycja rosyjską w Oświęcimiu, teraz Estonia (kraje bałtyckie to wróg publiczny Rosji nr 1). Należy się czegoś spodziewać obrazę podstawowych wartości gdzieś na Zakaukaziu (stawiam na Gruzje).

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 28/04/2007, 1:27 Quote Post

Putek chyba podnosi swoja cene na rynku wewnetrznym wydaje mi sie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 28/04/2007, 6:50 Quote Post

Z tego co ja wczoraj słyszałem, to najwięcej emocji wzbudziło usuniecia pomnika "żołnierza radzieckiego" w Tallinie. Podczas starć z Policją zginęła 1 osoba, 44 zostały ranne a 300 trafiło do aresztów.
Niektórzy z rosyjskich polityków nawołują teraz do całkowitego zamrożenia stosunków dyplomatycznych z Estonią. Kreml ciągle zastanawia się nad swoim oficjalnym stanowiskiem. Prezydent Putin nie ukrywa jednak iż wydarzenia w Tallinie odbiją się na całości stosunków między Rosją a NATO.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 28/04/2007, 8:33 Quote Post

Akurat stosunki dyplomatyczne i ich zrywanie to majmniejszy problem. Pozwolę sobie na autocytat z innego forum:
"Ewentualne zerwanie stosunków dyplomatycznych przez Rosję niewiele zmieni, jeżeli nie pociągnie to za sobą zerwania stosunków konsularnych i/lub sankcji gospodarczych. Sprawy zagraniczne Estonia załatwi za pośrednictwem UE. Zresztą, jeśli chodzi o kwestie normalizacji stosunków zagranicznych to Rosja wciąż nie podpisała z tego co wiem pokoju z Japonią, i jakoś nikomu to nie przeszkadza, więc Estowie ani Rosjanie włosów sobie z głowy z powodu braku stosunków dyplomatycznych nie powyrywają."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 28/04/2007, 8:46 Quote Post

Oczywiście,że dobrze robią.Powinni jeszcze wysiedlić ze swojego kraju rosyjskich okupantów.Niech się wynoszą do Matuszki Rossiji,z Azji Środkowej i Kaukazu potrafili.Kraje nadbałtyckie mają potężny problem z obcymi kolonistami,piątą kolumną Moskwy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 28/04/2007, 9:52 Quote Post

QUOTE(NELSON @ 28/04/2007, 0:45)
Alez Panie Premierze.Chodzi o symbole!I wcale nie jest powiedziane, ze pod pomnikiem znajduja sie jakies zwloki!Sadze, ze Estonczycy uszanuja je, jezeli takowe sie tam znajduja!Jestem tego pewien.Z pewnoscia okaza im wiekszy szacunek, niz sowiecka ojczyzna, ktora nawet nie wydala im niesmiertelnikow.Idz na jakikolwiek cmentarz zolnierzy radzieckich i znajdz chocby jedno nazwisko, jedno imie...
*



Waść udaj się na Poznańską Cytadelę ,poczytaj ...i więcej nie pleć dyrdymałów.
Bez oporu toleruję nawet zacietrzewionych oponentów,dyletantów ....sad.gif

Pozdrawiam

Ps gdy pokazywałem to wycieczce Rosjan sami byli zaskoczeni wyglądem tego cmentarza smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 29/04/2007, 9:08 Quote Post

Piro.To o czym piszesz, wystawia tylko dobre swiadectwo Poznaniowi.Zauwaz jednak, ze Wielkopolska to nie ZSRR, ani nie Rosja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Quadrifoglio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 287
Nr użytkownika: 15.647

Zbyszek
 
 
post 29/04/2007, 16:10 Quote Post

QUOTE(NELSON @ 28/04/2007, 0:45)
Idz na jakikolwiek cmentarz zolnierzy radzieckich i znajdz chocby jedno nazwisko, jedno imie...
*



Tak się składa, że byłem na kilku i zawsze się znajdą jakieś groby z imionami, nazwiskami, fotografiami ...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 29/04/2007, 21:16 Quote Post

QUOTE(NELSON @ 29/04/2007, 9:08)
Piro.To o  czym piszesz, wystawia tylko dobre swiadectwo Poznaniowi.Zauwaz jednak, ze Wielkopolska to nie ZSRR, ani nie Rosja.
*



Pisałem,że nawet delegacja z Uniwersytetu Łomonosowa była zaskoczona- nad kwaterami miały kiedyś (i chyba dzisiaj też )patronat szkoły,było czysto,rocznicowo składano kwiaty,zapalano znicze...
Ktoś z moich Rosjan wspominał,że jak rodzina kogoś szukała,to znajdowano tylko "Bratskie"
Tym co leżą na stoku Cytadeli to się należy- oni walczyli i położyli głowy - za nas także...
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 30/04/2007, 8:35 Quote Post

Co nie oznacza, że w Poznaniu pozostawiono wszystko po staremu.
Na początku lat 90 - tych z głównego obelsiku znikneła czerwona gwiazda górująca nad miastem.

Należy też podkreślić, że poznańska cytadela choć położona niemal w sercu miasta, to jednak znajduje się nieco na jego uboczu. Zapewne gdyby cmentarz i monumetnaliny pomnik zostały wzniesiene np. na placu Adama Mickiewicza, już dawno groby zostałyby przeniesione, zaś obelisk podzieliłby los pomnika Bismarcka.


 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 30/04/2007, 10:00 Quote Post

Prezydent ogłosił, że solidaryzujemy się z Estonią - nareszcie jakaś mądra decyzja...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 30/04/2007, 11:54 Quote Post

Moze faktycznie troche przesadzilem z tymi grobami.Chociaz, jak widze nazwiska na mogilach , w kolejnosci alfabetycznej, to mam watpliwosci, czy to sa te same osoby...Wracajac do tematu.Nieoceniona "Komsomolskaja Prawda" oglosila Tallin "Nowym Stalingradem".Nie wyklucza rowniez secesji czesci Estonii.Nie moge dojsc, co chce ugrac Kreml?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej