Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

24 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Satanizm, czy jest szkodliwy ?

Świętosław

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 28.302

post 4/10/2011, 13:46 Quote Post

Więc ponawiam pytanie - o którym chcesz dyskutować? Bo, wybacz, ale brak odpowiedzi każe mi przypuszczać, że wolisz pozostawić sprawę niejasną, by dla wygody pisac raz o jednym raz o drugim.

Tylko że jedno ale, jeśli jakiś satanizm nie wyznaje szatana, i nie wyznaje boga, nie każe swoim wyznawcą być złym, więc jaki to satanizm ?
Dlatego że tak uważa kk ?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

pseudomiles

VII ranga
Nr użytkownika: 38.593

post 4/10/2011, 13:50 Quote Post

Świętosław, tak jak pewna grupa obrońców satanizmu, dziwnym trafem zakłada, że satanizm jest jedynie taką sobie filozofią, która nie wierzy w szatana, lub która nie wzywa do czynienia nieprawości, bo jest zła tylko z perspektywy chrześcijaństwa. W takim razie pytanie : co to za satanizm, który twierdzi, że jest "dobry" ? W każdym razie nie-zły. To po co nawiązania do złego ducha w nazwie tego "nurtu" ? Gdzie tu logika.

A, wiem. Satanizm jest zły, ale częścią tego zła jest kłamliwie utrzymywać, że to zło satanizmu to tylko uprzedzenia chrześcijan, co też jego obrońcy czynią. No, może i tak.

Pytanie co takiego złego jest w satanizmie można porównać do pytania co takiego hitlerowskiego jest w Hitlerze. Natomiast uwagę, że część satanistów nie wzywa wprost do szerzenia zła, można pokwitować, że i SA na samym początku w fazie formowania nie robiło zadym ulicznych (?), a wielu nazistów przecie nikogo nie zabiło, a nawet brzydziło się zabijaniem.

Porównanie do Adolfa celowe : tym, czym był on w polityce, jest satanizm w filozofii i religii, a nawet gorzej. Natomiast niektórym się wydaje, że satanizm to taka reklama osobistej wolności, którą trzeba pobronić przed zakusami kleru. A guzik.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

Świętosław

VI ranga

post 4/10/2011, 14:07 Quote Post

Taa, tylko że ja ciągle słyszę że satanizm jest zły, bo jest zły, ja bym chciał konkrety, dlaczego jest zły, z przypadkami złych czynów satanistów ?
Bo jak dla mnie hipokryzją jest mówienie o złym satanizmie, kiedy to kościół rozpoczął krucjaty, pochwalał zabijanie niewiernych, powołał inkwizycje, a ogólnie w ten czy inny sposób przyczynił się do bardzo dużej ilości zła.
A co spowodował satanizm ? rozpętał jakąś wojnę ? jego wyznawcy zabijali jakichś ludzi ?

o po co nawiązania do złego ducha w nazwie tego "nurtu" ? Gdzie tu logika.

Złego według chrześcijaństwa.

Natomiast uwagę, że część satanistów nie wzywa wprost do szerzenia zła, można pokwitować, że i SA na samym początku w fazie formowania nie robiło zadym ulicznych (?), a wielu nazistów przecie nikogo nie zabiło, a nawet brzydziło się zabijaniem.

Tylko że jedno, ale jeśli ktoś jest nazistą, ale nie łamie prawa, tylko odczuwać niechęć/nienawiść do żydów czy innych ras, to co mi do tego ?
Głupota nie jest podobno zakazana ?

CODE
Porównanie do Adolfa celowe : tym, czym był on w polityce, jest satanizm w filozofii i religii, a nawet gorzej. Natomiast niektórym się wydaje, że satanizm to taka reklama osobistej wolności, którą trzeba pobronić przed zakusami kleru. A guzik.

Ale satanizm jest tym czym Hitler ponieważ ?
Bo jak na razie kolega, przedstawia dużo własnych poglądów ale zero dowodów, argumentów na poparcie.

I na koniec żeby nie było, jestem ateistą, i satanizm jest dla mnie tak samo sensowny jak chrześcijaństwo czy jaka kolwiek inna religia, ale to o satanizmie cały czas słyszę jako to on jest zły, i jakim jest zagrożeniem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

lucyna beata

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik

post 4/10/2011, 14:08 Quote Post

Czy satanizm jest szkodliwy? Moim zdaniem tak w jednym aspekcie. Maltretowanie zwierząt, z tego co orientuję się jest praktykowane przez satanistów. Było kilka przypadków tego typu w kraju. Szczególnie dotyczy to młodych zwyrodnialców.
Dziwi mnie jedno. Zakładanie, że egocentryzm i hedonizm są cechą satanizmu. Jako egocentryczna hedonistka zdecydowanie protestuję.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 4/10/2011, 14:11

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

Coobeck

Moderator IV 2004 - IV 2014
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 696

post 4/10/2011, 14:22 Quote Post

Vitam

Tylko że jedno ale, jeśli jakiś satanizm nie wyznaje szatana, (Świętosław)

Nazwa "satanizm" pochodzi od tego, że sataniści wyznają szatana / Szatana, kropka. Zdanie które napisałeś ma tyle samo sensu co zdanie "tylko że jedno ale, jeśli jakiś widelec jest łyżką".

I po raz kolejny ponawiam pytanie: o czym Ty właściwie chcesz dyskutować? Zdefiniuj, co Ty rozumiesz pod pojęciem satanizm. Bo na razie coraz mocniej utwierdzam się w przeświadczeniu, że sam nie bardzo wiesz i nie chcesz niczego definiować, bo wolisz się poruszać w mętnej wodzie niejasności i uprawiać ekwilibrystykę erystyczną. Wybacz, ale na takie zabawy brak mi czasu.

Taa, tylko że ja ciągle słyszę że satanizm jest zły, bo jest zły, ja bym chciał konkrety, dlaczego jest zły, z przypadkami złych czynów satanistów ? (Świętosław)

Ty założyłeś ten wątek, więc Twój ruch pierwszy: konkrety: jak definiujesz satanizm? O czym mamy tu dyskutować?

Dziwi mnie jedno. Zakładanie, że egocentryzm i hedonizm są cechą satanizmu. Jako egocentryczna hedonistka zdecydowanie protestuję. (Lucyna Beata)

Tak jak chrześcijaństwo nie ma monopolu na miłość, tak i satanizm nie ma monopolu na hedonizm smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

Świętosław

VI ranga

post 4/10/2011, 14:42 Quote Post

Czy satanizm jest szkodliwy? Moim zdaniem tak w jednym aspekcie. Maltretowanie zwierząt, z tego co orientuję się jest praktykowane przez satanistów. Było kilka przypadków tego typu w kraju. Szczególnie dotyczy to młodych zwyrodnialców.

Ale właśnie nie, męczenie zwierząt jest przypisywane satanistom, mimo że ja nigdy nie widziałem dowodu na to, a wszystkie przypadki u nas o których ja słyszałem nie miały nic wspólnego z satanizmem, tylko z debilizmem i alkoholem.

Coobeck

I po raz kolejny ponawiam pytanie: o czym Ty właściwie chcesz dyskutować? Zdefiniuj, co Ty rozumiesz pod pojęciem satanizm. Bo na razie coraz mocniej utwierdzam się w przeświadczeniu, że sam nie bardzo wiesz i nie chcesz niczego definiować, bo wolisz się poruszać w mętnej wodzie niejasności i uprawiać ekwilibrystykę erystyczną. Wybacz, ale na takie zabawy brak mi czasu.

Właśnie mi o to chodzi, że dla mnie satanizm jest religią, wiarą, jak każda inna, a słuchanie metalu, hedonizm to nie jest satanizm, mimo że tak wielu użytkownik najwyraźniej uważa.
A nie definiowałem, bo założenie jest o satanizmie i jak dla mnie było zrozumiałem co mam na myśli.

CODE
Tak jak chrześcijaństwo nie ma monopolu na miłość, tak i satanizm nie ma monopolu na hedonizm smile.gif

Według wspomnianego już prze zemnie Dominikanina, właśnie jest, i o to też mi chodzi, dlaczego chrześcijanie wrzucają do worka satanizm wszystko co im się nie podoba ?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

Coobeck

post 4/10/2011, 15:09 Quote Post

Vitam

A nie definiowałem, bo założenie jest o satanizmie i jak dla mnie było zrozumiałem co mam na myśli. (Świętosław)

Dziękuję, ale nie będę kontynuował. Jako facet starej daty uważam, że dyskusja polega na wymianie poglądów i wzajemnej prezentacji argumentów. Ze zwykłej kultury osobistej i szacunku dla Adwersarzy wynika, że należy formułować myśli tak, by były zrozumiałe dla możliwie najszerszego kręgu odbiorców. Tutaj mamy... nie wiem dokładnie co. W tym czymś jedna ze Stron nie chce wyjaśniać o co jej chodzi - bo dla niej wszystko jasne co ma na myśli - a jednocześnie ciągle domaga się wyjaśnień od innych.
Proszę mi wybaczyć, ale w czymś tak kuriozalnym dalszego udziału brał nie będę.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

Baszybuzuk

VIII ranga
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT

post 4/10/2011, 15:52 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 4/10/2011, 15:09)
W tym czymś jedna ze Stron nie chce wyjaśniać o co jej chodzi - bo dla niej wszystko jasne co ma na myśli - a jednocześnie ciągle domaga się wyjaśnień od innych.

Widzę w tym swoistą emanację "filozoficznego" satanizmu - skoro JA wiem, o co mi chodzi, inni muszą to zrozumieć. Egocentryzm, na razie bez hedonizmu (i chyba bez słuchania metalu). wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #23

Ramond

Úlvur av Føroyar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier

post 4/10/2011, 17:01 Quote Post

W takim razie pytanie : co to za satanizm, który twierdzi, że jest "dobry" ? W każdym razie nie-zły. To po co nawiązania do złego ducha w nazwie tego "nurtu" ? Gdzie tu logika.

I beg to differ. Obie strony w tej dyskusji śmiało posługują się terminami "dobro" i "zło" bez ich definiowania - tak, jakby absolutne dobro i absolutne zło w ogóle istniały. Nawiązanie do "złego ducha" - a jest on zły, bo...? Skoro już przywołano Wikipedię, to zacytuję: Satanism is a group of religions that is composed of a diverse number of ideological and philosophical beliefs and social phenomena. Their shared feature include.. symbolic association with, admiration for the character of, and even veneration of Satan or similar rebellious, promethean, and liberating figures. "Buntowniczy", "prometejski" i "niosący wyzwolenie" jako synonimy słowa "zły"? Chyba trzeba popracować nad definicjami, bo taka dyskusja sensu nie ma.

User is offline  PMMini Profile Post #24

Baszybuzuk

VIII ranga
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT

post 4/10/2011, 18:18 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 4/10/2011, 17:01)
"Buntowniczy", "prometejski" i "niosący wyzwolenie" jako synonimy słowa "zły"? Chyba trzeba popracować nad definicjami, bo taka dyskusja sensu nie ma.

Ale przecież to totalne spłycenie odwołania do Szatana, skupiające się jedynie na buncie przeciw zastałemu porządkowi. Trzeba się przyjrzeć temu, od czego wyzwolenie niesie ten "filozoficzny" Szatan i jakie to zachowania uznawane są w tej "filozofii" za znak wyzwolenia.

Zostały tu już przywołane, co ciekawe jako pozytywne cechy, hedonizm i egocentryzm. Zostawiając na boku definicje dobra i zła, czy skłonny jesteś traktować pozytywnie postaci, która przejawia takie cechy, więcej, uznaje je za pożądane i filozoficznie "słuszne"?

User is offline  PMMini Profile Post #25

Coobeck

post 4/10/2011, 19:28 Quote Post

Vitam

Ramondzie, Ty nam tu proponujesz dyskusję filozoficzną z górnej półki pt "dlaczego dobro jest dobre a zło jest złe i czym jest dobro a czym jest zło" - a tymczasem Szanowny Założyciel wątku nie jest nawet w stanie zdefiniować tego, o czym chce z nami rozmawiać...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

Blake

VII ranga
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student

post 4/10/2011, 21:53 Quote Post

Ale złego według chrześcijaństwa
Złego według chrześcijańskiej metafizyki, czy, jakby powiedział niewierzący, mitologii. Bóg jest dobry, Szatan zły. A sataniści, z tego co się orientuję, dzielą się na tych, którzy wybierają "zło" (kultyści) i tych, którzy negują istnienie takie podziału, swoim symbolem czyniąc Szatana (filozofowie) - w naszej kulturze symbolu zła, dla nich także sprzeciwu wobec wprowadzania podziału dobro-zło; dobre jest to, co dobre dla mnie.

Musisz, Świętosławie, rozwinąć swój post wprowadzający. Tzn. o który satanizm ci chodzi i co rozumiesz przez "co w tym złego"? Czymże jest zło, jak to Ramond woła.

User is offline  PMMini Profile Post #27

lancelot

Żelazna pięść
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk

post 4/10/2011, 22:20 Quote Post

słuchaniem metalu jest dużym nieporozumieniem,
A co ma na wszystkich bogów słuchanie metalu do bycia satanistą? Czy to, że ja lubię posłuchać celtyckiego folku powoduje, że jestem wyznawcą druidyzmu? Po prostu utożsamianie muzyki ze skądinąd poważ religią jest zwyczajnie niepoważne.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

MGora78

V ranga
Nr użytkownika: 62.918

post 5/10/2011, 0:10 Quote Post

Satanizm, jak każda religia/idea w wykonaniu fanatycznym/skrajnym jest, nie tyle co zła czy dobra, ile nie powinna być akceptowalna we współczesnym świecie wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

lucyna beata

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik

post 5/10/2011, 6:01 Quote Post

Mnie zastanawia jedno: czy satanizm jako kult istnieje? Nie chodzi mi o odrzucenie zasad chrześcijańskich, słuchania dziwnej dla mnie muzyki, okultyzm, maltretowanie zwierząt (w tym przodują chrześcijanie), wolność seksualną, hedonizm i egocentryzm (to mnie naprawdę rozbawiło) ale o struktury kościelne. Nawet z naszej dyskusji wynika, że każdy z nas coś tam słyszał, każdy biorący udział w tej dyskusji nie ma argumentów przemawiających za owym kultem opartym na antywierze. "Czarna Biblia" hmm nie czytałam, wątpię abym po nią sięgnęła więc nie jestem w stanie wypowiedzieć się na jej temat. Czy satanizm czasami nie jest kolejną miejską legendą?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

24 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej