Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Papież "Piotr II", Dlaczego takiego jeszcze nie było ?

adam1234

Honneur et Patrie
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 35.030

post 19/10/2009, 16:47 Quote Post

Alfons - patron adwokatów biggrin.gif

A Lucyfer confused1.gif Też był taki święty.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

Marbrod

I ranga
*
Nr użytkownika: 57.902

Stopień akademicki: magister
Zawód: Pracownik

post 20/10/2009, 7:09 Quote Post

Oczywiście wiem co to sedekwantyzm i czytałem o tych "papieżach" co mają garstkę wiernych. Pisząc papieżu miałem na myśli Watykan i kolejnego biskupa Rzymu po Benedykcie XVI, a nie garstkę "nawiedzonych", o których mało kto słyszał. Zawsze znajdą się jacyś ludzie, którzy przybierając czyjeś imiona i tytuły myślą o tym, aby zwrócić na siebie uwagę lub zarobić.
To, że w jezyku polskim spolszcza się imiona to nie moja wina. Czy Mojżesz na pewno pisze się przez "ż"? Sprawdź w oryginale. My, Polacy spolszczamy takie imiona jak Judasz, Izajasz, Jeremiasz, Paweł, Łukasz itd.
Co do perwersji, to się nawet zgodzę.
Pozdr

User is offline  PMMini Profile Post #17

lukaszek33

III ranga
Nr użytkownika: 59.418

Michal Tyszecki
Zawód: ksiadz

post 24/10/2009, 4:48 Quote Post

Imię Piotr jest wiązane ze św. Piotrem Apostołem. Szacunek i autorytet pierwszego zwierzchnika Kościoła, nakazuje by inni papieże nie przybierali tego imienia. Piotr był jeden jednakże każdy papież jest uważany za następcę św. Piotra. Niezależnie zatem od jego imienia pontyfikalnego, Ojciec Święty będzie nazywany w Kościele następcą św. Piotra lub Piotrem naszych czasów.

User is offline  PMMini Profile Post #18

Marthinus

VIII ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog

post 28/10/2009, 19:28 Quote Post

QUOTE(Marbrod @ 19/10/2009, 12:58)
Myślę, że póki co żaden nowy papież się nie odważy przybrać imię Piotr. Na pewno nikt nie będzie chciał się nazwać Szymon, Jakub czy JAN PAWEŁ III. Pewne imiona mają swoje znaczenie i uwarunkowania. Czy w Polsce dobrze jest nadać dziecku imię Jezus? Imię to jest popularne w krajach latynoskich. A jakie skojarzenia ma imię Juda (JUDASZ). Z imion poza biblijnych - Alfons. Imię królów Portugalii i Aragonii, dziś ma jednoznaczne negatywne zabarwienie.
Sadzę, że nie będzie papieża Piotra II.
*

Mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego żaden nie zdecyduje się na Jana Pawła III bo wydaje mi się to dość osobliwą tezą.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

lukaszek33

III ranga

Michal Tyszecki

post 29/10/2009, 22:12 Quote Post

Każde z imion papieskich odnosi się do poprzednich pontyfikatów. Imię Jan Paweł III oznacza, że papież, który je przyjmie już na wstępie zdeklaruje się iż będzie chciał być na miarę Jana Pawła II.
To faktycznie może wielu zniechęcić do tych imienia, ponieważ zadanie z nim związane ,może okazać się być zbyt trudne do realizacji.

User is offline  PMMini Profile Post #20

Marbrod

I ranga
*
Nr użytkownika: 57.902

Zawód: Pracownik

post 30/10/2009, 10:00 Quote Post

Myślę, że lukaszek dobrze odpisał. Jeśli jakiś papież przyjąłby imię Jan Paweł III, to już na samym początku byłby porównywany do Jana Pawła II. Komentowano by ile państw odwiedził, ile dokumentów wydał, z iloma politykami się spotkał, gdzie jeździ na narty, ile sztuk napisał, czy stał w hokejowej bramce, jak często chodzi po górach itd. Taki papież byłby już na starcie pod ścianą. Jeśli przybierając takie imię nie dorównałby wizerunkowi jaki prezentował papież Jan Paweł II, to spotykał by się z nieustanną krytyką. Miałby po prostu trudniejszy start.
Imię Jan Paweł III nie jest zastrzeżone, ale uważam, że w najblizszej przyszłości nikt go nie wybierze.

User is offline  PMMini Profile Post #21

Anakin

Premier RP wg Historyków.org
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 1.334

post 30/10/2009, 10:44 Quote Post

no nie do końca. Odwołanie się do kolejnego imienia nie musi oznaczać, że jest to odwołanie do akurat tego ostatniego.

Jan Paweł II przyjął imie po swoim poprzedniku. Ale nie przejął jego działalność, bo wszak Jan Paweł I niewiele się napapieżył. Przejął za to idee łączenia dziedzictwa papieży Jana XXIII i Pawła VI.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

Marthinus

VIII ranga

Marcin

post 30/10/2009, 14:37 Quote Post

Anakin ma rację nie musi to oznaczać odwołania do ostatniego papieża noszącego to imię chociaż z reguły tak właśnie się dzieje(np Jan XXIII przyjął owe imię po ponad 600 latach przerwy a w dodatku w przeszłości znaczna część Janów nie zbyt dobrze zapisała się w historii papiestwa).
Nie zgadzam się natomiast z lukaszkiem oraz marbrodem.Przyjęcie imienia w tym wypadku Jana Pawła III stanowiło by zapewne jedynie odwołanie się do tradycji poprzednika oraz próbę kontynuacji jego linii doktrynalnej.Myślę że nikt zdroworozsądkowy nie powinien automatycznie porównywać osiągnięć czy charakterów gdyż mijałoby się to z celem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

lukaszek33

III ranga

Michal Tyszecki

post 31/10/2009, 12:57 Quote Post

Oczywiście ,że nie można wręcz nie wolno porównywać, jednakże skojarzenia nasuwają się same. I chociaż oficjalnie nikt by nie oczekiwał, że Jan Paweł III będzie taki sam jak Jan Paweł II to jednak, z lubością media czyniłyby takie odniesienia i porównania.
Jan Paweł III nie jest imieniem zastrzeżonym ale póki świat pamięta papieża Polaka , to wydaje mi się, że tak długo, w Kościele nie będzie odważnego papieża ,który by przyjął to imię.

User is offline  PMMini Profile Post #24

Marthinus

VIII ranga

Marcin

post 31/10/2009, 19:46 Quote Post

QUOTE(lukaszek33 @ 31/10/2009, 12:57)
Jan Paweł III nie jest imieniem zastrzeżonym ale póki świat pamięta papieża Polaka , to wydaje mi się, że tak długo, w Kościele nie będzie odważnego papieża ,który by przyjął to imię.
*

Są to oczywiście póki co rozważania czysto teoretyczne na które odpowiedź da czas.Powiem szczerze,że po śmierci Jana Pawła II wydawało mi się że nowy papież przybierze imię Jana Pawła III.Stało się inaczej.Czy obróci się to w jakąś czasową regułę zobaczymy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

lukaszek33

III ranga

Michal Tyszecki

post 1/11/2009, 6:02 Quote Post

W historii Kościoła nie było jeszcze sytuacji by trzej papieże z rzędu przyjmowali to samo imię.

User is offline  PMMini Profile Post #26

OverHaul

duc
Nr użytkownika: 15.760

post 1/11/2009, 9:32 Quote Post

QUOTE(lukaszek33 @ 1/11/2009, 6:02)
W historii Kościoła nie było jeszcze sytuacji by trzej papieże z rzędu przyjmowali to samo imię.
*

W związku z tym spekulowano, że Ratzinger przyjmie imię Karola... smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

Arbago

Fingrowianin
Nr użytkownika: 38.089

post 11/11/2009, 9:57 Quote Post

Imię Piotr nie jest przyjmowane przez papieży ze względu na szacunek dla pierwszego papieża. Poza tym prawdę napisał emigrant, że przyjęcie imienia Piotr przez jednego z papieży mogło by być odczytane jako przejaw megalomanii. Sprawę komplikuje też drugi papież Linus, który nie zmienił imienia, gdyby kolejny papież przyjął imię Piotra II kwestionowałby bycie papieżem (Piotrem) przez Linusa. Dlatego żaden z papieży nigdy nie przyjmie imienia Piotr II.

Co do papieży zmieniających imiona to oczywiście pierwszym z nich był Piotr, który wcześniej nazywał się Szymon. Kolejnym był Ewaryst, którego pontyfikat przypadał na lata 97 - 105. Ewaryst przed wyborem nosił imię Arystoteles. Ze stuprocentowo historycznych papieży pierwszym, który zmienił imię był Jan II (533-535), przed wyborem znany jako Merkury. Jako papież uznał, że nie może nosić imienia pogańskiego boga i przyjął imię Jana. Być może dlatego, że był on pierwszy imię Jan jest najpopularniejsze wśród papieży. Należy jednak pamiętać, że liczba przy imieniu Jana XXIII wcale nie oznacza, że było 23 papieży o imieniu Jan. Historia nigdy nie odnotowała Jana XX. Spowodowane było to pomyłką średniowiecznych kronikarzy kościelnych. Jednakże liczbę papieży Janów możemy zwiększyć do 23, jeżeli za papieża uznamy Jana (VIII) panującego w 844 roku. Wówczas Janem XX byłby Jan XIX (XX) Roman di Toscolo panujący w latach 1024 - 1032.

Tradycja związana ze zmianą imienia pochodzi dopiero z roku 844 kiedy to Piotr di Porca zmienił imię na Sergiusz II. Później każdy papież po nim zmieniał imię.
salvusek

Wkradł ci sie poważny błąd w to zdanie salvusek! Piotr Bucca Porci został papieżem w 1009 roku przybierając imię Sergiusza IV. Sergiusz II panujący w latach 844 - 847 przed wyborem także był Sergiuszem. Ostatnim z papieży, który nie zmienił imienia był Marceli II (Marcello Cervini), który był papieżem w 1555 roku. Ostatnim zaś z papieży, który nie miał żadnego numeru przy imieniu był papież Lando, którego pontyfikat przypadł na lata 913 - 914.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

maciur

III ranga
Nr użytkownika: 37.832

Ioannes Casimirus
Zawód: student

post 21/02/2010, 17:38 Quote Post

Czytałem gdzieś że Hadrian VI, jako pierwszy papież nowożytny również nie zmienił swojego imienia, i decyzja ta wzbudziła wiele kontrowersji wśród kardynałów. Dlaczego? Przecież wcześniej zdarzały się takie przypadki w historii Kościoła.

User is offline  PMMini Profile Post #29

reniasa

Nowicjusz
Nr użytkownika: 70.663

post 21/01/2011, 18:56 Quote Post

Właśnie jestem w trakcie czytania "Ewangelii według Szatana" Patricka Grahama, zacytuję fragment odnoszący się do przybrania imienia Piotra II:

"Petrus Secundus... Piotr II. To niesłychane
świętokradztwo bruka pamięć pierwszego papieża chrześcijaństwa. Toteż gdy twarz kardynała Camano pojawia się w świetle i gdy nowy papież wznosi ręce, wrzawa, jak witała słowa kamerlinga, nagle przeradza się w głuchą ciszę. Krzyki i brawa zamierają. Tylko gdzieniegdzie klaszcze jeszcze ktoś, kto nie wszystko usłyszał.
Papież ogarnia milczący tłum lodowatym spojrzeniem, a kamery liczących się telewizji ukazują całemu światu osłupienie pielgrzymów. Komentatorzy i znawcy problematyki kościelnej gubią się w dygresjach, nie pojmując przerażającego wyboru, jakiego dokonał papież, przyjmując to imię."

Powoli wyciągam wnioski, fragment wyjątkowo daje do myślenia. Jeżeli w obliczu przyjęcia imienia Piotra II cały tłum momentalnie skostniał - musi być w tym coś przerażającego i widocznie niegodnego.

User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej