Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bóg a zło: coś mi tu nie gra,

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 17/03/2020, 8:02 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 17/03/2020, 1:47)
CODE
Dobro będzie równoważyło zło, a zło dobro - koncepcja yin i yang (chrześcijański Bóg i Szatan).
CODE
Czemu nie przyjąć najprostszego rozwiązania, że wszechmoc Boga równoważy wszechmoc Szatana i czasami jedna bądź druga strona przeważa

Tyle, że to nie jest pogląd chrzescijański ani tym bardziej katolicki. Bóg i Szatan nie działają na zasadzie yin i yang, bo a Szatan to upadły anioł i nie ma mocy równej Bogu. Bóg jest poza czasem, zna "przebieg wydarzeń". Zobacz Objawienie Św. Jana, tam zło zostaje ostatecznie pokonane, ono liczy, że zwycięży a nie jest to możliwe. Toczy się walka o duszę człowieka i konkretni ludzie mogą pójść ścieżką zła ale na końcu czasów scenariusz jest tylko jeden.
*

Znam Apokalipsę, ale u jej założeń leży, myśl, że dobro zwycięża i tak naprawdę niedużymi nakładami sił. wink.gif Ma być to ostateczna walka o człowieka, bitwa rozstrzygająca.
Zaistniałaby i rozpowszechniła się religia, która głosi, że dobro i zło się równoważą? Nie sądzę. Jedna bądź druga strona musi przeważać nad tą drugą, a mimo to w chrześcijaństwie widzę pewną sprzeczność.
Skoro Bóg góruje nad Szatanem to, czemu nie zniszczył go, ale go wygnał? Czemu pozwolił mu się wkraść do raju? Nawet w NT postać Szatana jawi się jako istota potężna, która kusi Jezusa, a zgodnie z nauką katolicką jest on jedną z postaci Boga. Wracając do Apokalipsy. Skoro musi nadejść odpowiedni moment, czas, aby Bóg/dobro ostatecznie zatriumfowało to nie należy rozumieć tego, że aktualnie Szatan/zło są równie potężne jak przeciwstawna im siła?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #61

Arheim

VII ranga
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS

post 17/03/2020, 8:24 Quote Post

"wolna wola" ma zastosowanie w sytuacji działań intencjonalnych ludzi. Jak to połączysz z pandemiami gdzie postawa etyczna nie ma znaczenia (znów pomijając jakieś specyficzne przypadki)? No chyba, że pandemie uznasz za karę - rodzaj odpowiedzialności zbiorowej na przykład za złe - zdaniem Boga - prowadzenie się ludzkości. Bierzesz to pod uwagę?

Biorę.Bożą wolą są sumienie,przykazania i dar wolnej woli dla wszystkich, czyli wolnośc,żeby mozna bylo wybrać to co się chce.To że świat wybiera tak czy inaczej, Bóg dopuszcza, bo spotykają się przynajmniej dwie wolności i sumienia, zatem miłosierdzie musi być wybrane suwerennie bez przymusu.

Ten post był edytowany przez Arheim: 17/03/2020, 11:36

User is offline  PMMini Profile Post #62

szczypiorek

VIII ranga
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr

post 17/03/2020, 17:21 Quote Post

PKS

Nie prościej byłoby poszukać na katolickich stronach lub literaturze? Tutaj każdy ma swoją opinię, często uproszczoną lub nierozumiejącą nauki Kościoła.

Sorry, ale chyba po to jest forum, żeby zapoznawać się z wiedzą i opiniami innych. Wyguglować różne rzeczy zawsze mogę.

W każdym razie na razie wychodzi na to, że nawet niektórzy zadeklarowani i posiadający sporą wiedzę w temacie katolicy mogą mieć zgryz z pewnymi kwestiami, czy (inaczej to ujmując) deklaracjami. Na przykład sprawa zsyłania rozmaitych plag czy klęsk żywiołowych jako metody Bożej "dyskusji" z ludzkością. Może część wierzących kolegów ma tu problem etyczny stąd pewne lawirowanie. Bo jednak wiemy czym jest odpowiedzialność zbiorowa. Zwłaszcza na forum historycznym to powinno być jasne. A jakby nie kombinować to zsyłanie nieszczęść, które dotykają całych populacji w kategoriach etycznych jest czystym złem. Jako ateista/agnostyk próbuję zrozumieć jak osoby wierzące łączą dwa skrajne spojrzenia na etykę (bo zakładam, że niewielu jest tu fanów SS i tego typu formacji).

https://www.miesiecznikegzorcysta.pl/wiara-...589-dopust-bozy

Z "Egzorcystą" to hardkorowo pojechałeś wink.gif

---->>>

https://deon.pl/kosciol/komentarze/ostrozni...zorcysta,256668

Nie wiem, jak wiele zła wyrządziło czasopismo "Egzorcysta". Nie mam jednak najmniejszych wątpliwości, że powinniśmy poważnie dyskutować o zagrożeniach, które płyną z fascynacji tego typu wydawnictwami. Na szczęście biskupi też dostrzegają ten problem i zaczynają o tym głośno mówić.

Niemniej, z rzeczy użytecznych na potrzeby dyskusji, znalazłem tam np. ichnią typologię zła:

Zło występuje w bardzo wielu postaciach. Wylicza się co najmniej kilkanaście jego rodzajów, np.: zło metafizyczne (nicość, niebyt, pustka), kosmiczne (chaos), fizyczne (deformacja ciała, zaburzenie praw fizyki), biologiczne (śmierć, niedorozwój), antropologiczne (upośledzenie, choroba), socjalne (zniewolenie, ucisk, patologia, nędza), aksjologiczne (fałsz, brzydota, niesprawiedliwość), moralne (grzech, wina), religijne (ateizm, bałwochwalstwo, satanizm) czy zło technologiczne (psucie się maszyn, brak energii).

Tutaj przypomniał mi się post Miszy. Jakoś to znalazłem:

Czym się różni zło moralne od tego wyrządzanego przez choroby?

No więc tutaj twierdzą, że nie każdy pies to Burek. I właściwie zgadzam się z "Egzorcystą" (Auć!)

A z innych spraw to ten fragment ciekawy:

Wobec tej wielopostaciowości i różnorodności przejawów zła zarówno sama jego natura, jak i przyczyna występowania w świecie pozostają trudną do wyjaśnienia zagadką. Biblia i teologia chrześcijańska mówi o misterium iniquitatis – tajemnicy zła, tajemnicy nieprawości.

Przynajmniej w miarę zrozumiałe - "wiemy, że nic nie wiemy".

Tu poniżej to już natomiast mowa - trawa (oczywiście patrząc z perspektywy osoby niezaangażowanej uczuciowo w jakąkolwiek religię):

Tymczasem zgodny z wiarą chrześcijańską kierunek myślenia na temat obecności zła w świecie wskazuje m.in. „Katechizm Kościoła Katolickiego”. Na podobne do powyższych pytanie: Dlaczego jednak Bóg nie stworzył świata tak doskonałego, by żadne zło nie mogło w nim istnieć?, Katechizm odpowiada, że  swojej nieskończonej mocy Bóg zawsze mógłby stworzyć coś lepszego. Jednakże będąc samą Dobrocią, chciał w sposób wolny stworzyć świat „w drodze” do jego ostatecznej doskonałości. To stawanie się dopuszcza w zamyśle Bożym pojawianie się pewnych bytów, a zanikanie innych; dopuszcza obok tego, co najdoskonalsze, także to, co mniej doskonałe; obok budowania natury, również zniszczenia. Obok dobra fizycznego istnieje zatem także zło fizyczne tak długo, jak długo stworzenie nie osiągnie swojej doskonałości

P.S.

- Co to znaczy "być Dobrocią"?

- Co to jest >> wolny sposób stwarzania świata „w drodze” do jego ostatecznej doskonałości <<?

A to:

"Obok dobra fizycznego istnieje zatem także zło fizyczne tak długo, jak długo stworzenie nie osiągnie swojej doskonałości"

Co autor (Katechizmu?) ma na myśli pisząc o "osiągnięciu swojej doskonałości przez stworzenie"? I dlaczego wtedy zło fizyczne zaniknie? Skoro jest potrzebne (?) teraz to dlaczego w przyszłości będzie niepotrzebne?

P.S. Postaram się jeszcze wrócić do podlinkowanych artykułów bo jest tam jednak trochę ciekawych spraw.

User is offline  PMMini Profile Post #63

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 17/03/2020, 19:29 Quote Post

Zło występuje w bardzo wielu postaciach. Wylicza się co najmniej kilkanaście jego rodzajów, np.: zło metafizyczne (nicość, niebyt, pustka), kosmiczne (chaos), fizyczne (deformacja ciała, zaburzenie praw fizyki), biologiczne (śmierć, niedorozwój), antropologiczne (upośledzenie, choroba), socjalne (zniewolenie, ucisk, patologia, nędza), aksjologiczne (fałsz, brzydota, niesprawiedliwość), moralne (grzech, wina), religijne (ateizm, bałwochwalstwo, satanizm) czy zło technologiczne (psucie się maszyn, brak energii).

confused1.gif

SJP definiuje zło jako:

1. «to, co jest niezgodne z zasadami etyki»
2. «czyn, wydarzenie wyrządzające komuś krzywdę»
3. «brak szczęścia»
4. daw. «w wierzeniach ludowych: działania złej siły»

https://sjp.pwn.pl/sjp/zlo;2546410.html

Wyjaśnienie w odniesieniu do różnych religii - https://en.wikipedia.org/wiki/Evil

Jestem w stanie zrozumieć niektóre ujęcia zła, które zamieścił "Egzorcysta" o tyle z niektórymi mam problem. Np. - zaburzenie praw fizyki, brzydota (pojęcie subiektywne), śmierć, chaos, pustka, wina (uczucie wyrzutów sumienia jest złe?). Kategoria zła technologicznego kojarzy mi się z uniwersum Fundacji SCP i pewnym kościołem. Pzdr. dla kumatych wink.gif
Czy fałsz zawsze jest zły? Przecież znajdą się sytuację, w których prawda może sprowadzić na kogoś zło.

Czy czasopismo "Egzorcysta" opiera się na naukach KK? Jeżeli tak to ktoś potrafi wskazać, których?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #64

szczypiorek

VIII ranga
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr

post 17/03/2020, 20:25 Quote Post

Chochlik, my też jesteśmy wcieleniem zła. Ręka w rękę z satanistami wink.gif

religijne (ateizm, bałwochwalstwo, satanizm)

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 17/03/2020, 20:25

User is offline  PMMini Profile Post #65

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 17/03/2020, 21:32 Quote Post

Przypomniał mi się pewien kawał:

Ateista po śmierci trafił do piekła. Puka do bram, otwiera diabeł w gajerze od Armaniego, woń Hugo Bossa...
- Dzień dobry, zapraszam Pana, oprowadzę po naszym piekle. Tutaj są sypialnie, tu natryski, sauna, solarium, jakuzzi, można korzystać do woli.
Ateista zdziwiony, nie wie, o co chodzi.
Wchodzą do następnego pomieszczenia. Długi stół, najlepsze alkohole, fura żarcia, chętne dziwki się kręcą, ludzie balują... ateista czuje, że musi być jakiś hak.
Następne pomieszczenie - biblioteka ze wszystkimi książkami, jakie na świecie wydano, diabły pilnują ciszy, ludzie w skupieniu czytają. Ateista nie wie, o co chodzi.
Kolejny lokal - kotły, ludzie w smole się prażą, nieludzkie wycie, diabły widłami popychają tych, którzy chcą uciec. Ateista nie wytrzymał:
- Panie Diable, ale o co chodzi, tu impreza, tu czytelnia, a tu kotły, smoła...
- A nie, na tych niech pan nie zwraca uwagi, to katolicy, jak wymyślili, tak mają.

Sataniści, bałwochwalcy, samo zacne towarzystwo. wink.gif

Koniec z OT.

Z punktu widzenia religijnego ateizm to zło, bo pogląd nie uznaje istnienie bytów nadprzyrodzonych, a więc uderza w korzenie każdej religii. Więc jest to zrozumiałe i się nie czepiam, ale innych w ząbek nie potrafię pojąć, czemu zostały zaszeregowane. Wyeliminowanie części z nich stworzy idealnego człowieka, bez skaz i ułomności. Pachnie mi to trochę pewną ideologią, ale pewnie w zamyśle autora może miało być to nawiązanie do pierwszego człowieka - Adama i Ewy. Może z biegiem czasu człowiek stworzony przez Boga deewoluował, skoro Noe miał żyć 950 lat. Tylko, że to już inny temat.

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 17/03/2020, 21:32

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #66

dammy

VI ranga
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow

post 20/03/2020, 7:50 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 16/03/2020, 4:51)
Wolna wola wolną wolą. Grzech grzechem. Mam inne pytanie - jak to jest: wszechmocny i pełen miłości Bóg umyślił sobie stworzenie rozmaitych istot (w sumie - po co?). Następnie doświadcza je rozmaitymi chorobami. Możesz mi wytłumaczyć dlaczego na przykład ów dobry Bóg zaserwował nam to* :

Gdyby nie było zła transcendentnego nie byłoby chrześcijaństwa. Cała idea zbawienia na której się ono opiera straciła by sens. Jakby wyglądało by życie Jezusa i kuszenie go przez Szatana? Przypomnę, że po śmierci dusza człowieka wędruje w zaświaty, a te ciężko doświadczone dzieci nie przestały by istnieć. Ich nieśmiertelne dusze trafiły by do raju. I tam pozostaną już na wieczność.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #67

5 Strony « < 3 4 5 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej