Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historyczne spotkanie chrześcijaństwa i buddyzmu, Kiedy mogło dojść do takiego spotkania?

Kamilzon

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 96.017

Stopień akademicki: Technik
Zawód: Grafik

post 25/01/2020, 22:50 Quote Post

Witam. Od kilku dni nurtuje mnie jedno pytanie - kiedy doszło do historycznego, pierwszego spotkania tych obydwu religii i jakie skutki owe spotkanie wywołało.
Jak wiemy nauczania Buddy Siakjamuni zostały spisane dopiero 500 lat po jego śmierci, z baaaardzo dużą domieszką legend i innych dodatków rolleyes.gif . Jak wiemy też z kilku apokryfów Apostoł Tomasz dotarł do południowego wybrzeża Indii około 52 roku n.e.
W grę też wchodzi kościół wschodni rytu nestoriańskiego gdzie dotarł do Chin około 635 roku n.e.

Oglądając film dokumentalny o życiu Buddy jedna z legend opisująca ucieczkę Buddy z pałacu bardzo mi przypominała dzieje innego nauczyciela który żył jakieś 500 lat po Buddzie w Judei, niejakiego Jezusa z Nazaretu wink.gif
A mianowicie. Tekst opowiadania o uciecze Buddy
"4. (4) Tak zmagał się Książę ze swymi myślami do czasu gdy przyszedł na świat Rahula, jego jedyne dziecko. Książę miał wtedy dwadzieścia dziewięć lat. Postanowił opuścić pałac i szukać spokoju ducha, prowadząc życie bezdomnego żebraka. Tak też uczynił pewnej nocy: zabrał swego konia, śnieżnobiałego Kanthakę. Towarzyszył mu jego woźnica imieniem Czandaka.
Rozterki nie opuściły Księcia. Nawiedzały go demony pokus, mówiąc: „Byłoby lepiej, gdybyś wrócił do pałacu i poszukał innego rozwiązania. Wtedy cały świat należałby do ciebie”. Lecz Książę uciszał te głosy, gdyż wiedział, że nic w świecie nie mogłoby mu dać zadowolenia. Ogolił głowę i powędrował z żebraczą miską na południe."

A o to bardzo podobny tekst z Ewangelii Mateusza.
"
4,1 Wtedy Duch zaprowadził Jezusa na pustynię, aby go kusił diabeł.
.........
4,8 Znowu wziął go diabeł na bardzo wysoką górę i pokazał mu wszystkie królestwa świata oraz chwałę ich.
4,9 I rzekł mu: To wszystko dam ci, jeśli upadniesz i złożysz mi pokłon.
4,10 Wtedy rzekł mu Jezus: Idź precz, szatanie! Albowiem napisano: Panu Bogu swemu pokłon oddawać i tylko jemu służyć będziesz.
4,11 Wtedy opuścił go diabeł, a aniołowie przystąpili i służyli mu."

I tu nasuwa mi się pewna hipoteza. Czy buddyjscy mnisi spisując już dość mocno zniekształcone przez czas nauki i historię Buddy nie zapożyczyli pewnych wydarzeń od niejakich Chrześcijan którzy wierzyli w niejakiego Jezusa z Judei.

Historia zna podobne sytuację.

Z góry dziękuję za dyskusje. smile.gif

Ten post był edytowany przez Kamilzon: 25/01/2020, 22:51

User is offline  PMMini Profile Post #1

dammy

VI ranga
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow

post 25/01/2020, 23:14 Quote Post

Nie za bardzo gdyż kanoniczne palijskie dzieło buddyjskie Tipitaka powstało w latach 35-32 r. p.n.e. I w "Trójkoszu" mamy również nawiązania do życia Buddy. Chyba, że tekst, który przytoczyłeś jest oparty na jakiejś późniejszej wersji życiorysu Śakjamuniego. Ale to co zacytowałeś to wśród mieszkańców Indii nie było jakieś specjalnie dziwne.

Ten post był edytowany przez dammy: 25/01/2020, 23:23

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Kamilzon

Nowicjusz
Nr użytkownika: 96.017

Stopień akademicki: Technik
Zawód: Grafik

post 25/01/2020, 23:28 Quote Post

Tekst z ucieczką Buddy pochodzi z tej strony. https://mahajana.net/teksty/nauka_buddy/budda.html
Więc nie wiem czy ten tekst pochodzi z "kanonicznych" ksiag buddyjskich.
Natomiast na trop inspirowania się Biblijną historią Jezusa, naprowadziło mnie że w czasie dynamicznego rozwoju chrześcijaństwa religie konkurencyjne w basenie Morza Śródziemnego nieraz "zapożyczały" sobie różne historie z Bibli i je lekko modyfikowały.

User is offline  PMMini Profile Post #3

dammy

VI ranga
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow

post 25/01/2020, 23:59 Quote Post

Powiem szczerze, że w to nie wierzę. Motyw odejścia Śakjamuniego z pałacu znamy między innymi właśnie z Tipitaki. Różnić się mogą "szczegóły" pójścia w świat naszego bohatera.

CODE
Natomiast na trop inspirowania się Biblijną historią Jezusa, naprowadziło mnie że w czasie dynamicznego rozwoju chrześcijaństwa religie konkurencyjne w basenie Morza Śródziemnego nieraz "zapożyczały" sobie różne historie z Bibli i je lekko modyfikowały.

Oj, i mocno vice versa. Wystarczyć spojrzeć na mit o Pythonie, Latonie i Apollu.

Ten post był edytowany przez dammy: 26/01/2020, 0:01

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej