Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

9 Strony « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> O historyczności Jezusa raz jeszcze

Noobishh

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 105.064

post 29/08/2019, 22:03 Quote Post

Jak zaczynałem się interesować tematyką wczesnego chrześcijaństwa to przeszły mi przez uszy różne teorie o tym, że Jezus to nie postać historyczna, ale często brzmiały jak teorie spiskowe, że wymyślono go celowo w celach zwodniczych, nikt naprawdę w to nie wierzył, albo, że Jezus to kopia któregoś ze wcześneijszych Bóstw. Z czasem zacząłem się interesować gatunkiem ewangelii bo nawet większość badaczy jak Bart Ehrman, którzy akceptują historyczność Jezusa, zgadzają się, że autorzy byli wykształconymi pisarzami, którzy komponowali dzieła retoryczne i cała narracja to pewna opowieść literacka. Ehrman jednak uważa, że można z ewangelii wyciągnąć trochę danych historycznych stosując odpowiednie kryteria, ale one się nie sprawdzają. Różni badacze je stosują, a dochodzą do innych wniosków, to co dla jednego jest historią, dla drugiego jest fikcją literacką. Jest w ewangeliach sporo alegorii pisanych w celach teologicznych i przepisanych opowieści ze Starego Testamentu, jak sie z tym zapoznałem to trafiłem na badaczy jak Richard Carrier, który jako pierwszy zwrócił mi uwagę, że w autentycznych listach Pawła (pierwsze świadectwa o Jezusie, poprzedzają ewangelie) nie ma nic o Jezusie historycznym. Nic o Galileii, Piłacie, cudach, naukach, przypowieściach, uczniach. Pisze dużo o jego śmierci i zmartwychwstaniu, ale nie umieszcza tego ziemi. 20k słów, a nic o Jezusie, który chodził po ziemi, jego opis wygląda tak jakby opisywał postać mitologiczną. Paweł znał Jezusa z objawiń. To jest bardzo dziwne. Carrier argumentuje, że Paweł nie uważał Jezusa za postać historyczną, a jedynie niebiańską, która objawiła się w wizjach, a ewangelie to alegorie nawiązujące do listów Pawła. Nie jestem co do tego przekonany, ale jakoś nie mogę zignorować tego, że Paweł nie pisze nic o Jezusie historycznym.

Wyżej przewinął się wątek Flawiusza, polecam artykuł oparty o najświeższe opracowania, który według mnie jasno wskazuje, że Flawiusz nie napisał niczego o Jezusie. Link poniżej

Testimonium Flavianum - Czy Flawiusz napisał o Jezusie?

User is offline  PMMini Profile Post #121

Marlow Charles

III ranga
Nr użytkownika: 99.133

Marcin Basinski

post 29/08/2019, 22:38 Quote Post

QUOTE(Noobishh @ 29/08/2019, 22:03)

Czy ty jesteś autorem zalinkowanego artykułu?

User is offline  PMMini Profile Post #122

Quinque

IV ranga
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku

post 31/08/2019, 19:44 Quote Post

A jakie to ma znaczenie czy napisał czy nie? Bo nie rozumiem

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #123

9 Strony « < 7 8 9 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej