Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

41 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Celibat: dylemat kosciola katolickiego,

Mała Marika

Asinus Asinorum
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka

post 14/11/2004, 16:56 Quote Post

Zgadzam się z Rotharem. "Mniej emocji, więcej rzeczowych opinii."
Uspokójcie się trochę, i tyci pomyślcie, zanim coś powiedziecie i oskarżycie kogoś dry.gif

Pozdrawiam

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

sarna23

III ranga
Nr użytkownika: 1.981

post 14/11/2004, 22:04 Quote Post

zdecydowanie jestem na nie, choć jeśli jakieś śirry chcą walczyć z naturą proszę bardzo...
wiem z pewnych źródeł jak to sobie kler z tym radzi hehehehehe: pytanie: po co zakonnicy spiralka?

jest to zagranie nonsensowne i nie majace prawdziwego podłoża, przecież mamy sie rozmnażąć tak mawia bóg, a w dodatku tak nam każe natura!!! my chcemy i mamy zostawić jak najwiecej swych kopii bo w ten oto sposób zostajemy w pewnym stopniu nieśmiertelni...

pozatym jakby księża mieli żony to nie zajmowaliby się różnymi głupotami wink.gif swoją drogą co mi może brzęczeć taki mężczyzna co nie zna prawdziwego życia w zwiazku damsko-męskim? niewiele i większość wyniesione doświadczenie z domu. a uczą życia w rodzinie ludzi mających przystąpić do ślubu... chore to trochę jest

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

Łukasz

Nowicjusz
Nr użytkownika: 1.421

post 14/11/2004, 22:40 Quote Post

Oj aż mnie do pisania zmusiliście. Zdecydowanie nie popieram zniesienia celibatu. Powód jest banalny - księża (zakonnicy i zakonnice również) oddali swoje życie Bogu, a dokładniej Jezusowi, oddali mu swoje serca. Nie mogę sobie wyobrazić, by w chrzescijańskim świecie ktoś mógł, zachowując moralną poprawnośc, kochac dwie osoby. Bo tak - tu nie chodzi o to, o czym wy bezsensownie dyskutujecie, tu chodzi o miłośc. Celibat jest potwierdzeniem czystej miłości do Boga. Nie można jednocześnie żyć w "związku" z Jezusem i innym człowiekiem. Tu zaraz możecie mi zarzucić, ze mówię o Jezusie jako człowieku. Tak bo nam najłatwiej jest o nam mysleć jako o człowieku, łatwiej niż jako o Bogu, którym zawsze był. Kochajcie jedną dziewczynę (chłopaka) i zdradzajcie ją z inną (innym) -zniesienie celibatu było by początkiem zdrady. Zeby zrozumiec co on znaczy trzeba zrozumieć czym jes prawdziwe powołanie. A co do zwyrodnień księży - to przykro mi ale to co w większości mówicie świadczy jak na was wpływa propaganda prasy lewicowej i populistycznej - a takiej jest w polsce sporo. Nagłaśnianie problemów typu X Jankowski, to już było żałosne przez kilka miesięcy mówiono o tym jak by nie było ważniejszych spraw - robiło sie to nudne...Pisał bym dalej ale mi sie nie chce...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

Anakin

Premier RP wg Historyków.org
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 1.334

post 14/11/2004, 22:50 Quote Post

jestem przeciw zniesieniu celibatu w Kosciele Katolickim rytu rzymskiego, bo we wszystkich 14 rytach wschodnich bedacych w lacznosaci ze Stolica Apostolska celibat nie jest nakazem. To swiadczy, ze doktryna nie jest najwazniejsza

a jednak jestem przeciw znoszeniu. Uwazam ze krok taki bylby katastroficzny. Mowionu to o sredniowiecznych przyczynach dziedziczenia dobr. Dzis ekonomia tez jest wazna przyczyna.

Ksiadz z rodzina oddawalby sie parafianom mniej wiecej 1/3 co "wolny", a kosztowalby, w zaleznosci od sewj klasy i rosziny, 3 razy wiecej. Jakby nie liczyc, parafian ta sama "usluga" podrozalaby 10 krotnie.

Moze liczy bylyby inne, ale kierunek sluszny.

Ksiadz zonaty moze nadal osobiscie skromnie i do chorych jezdzic starym rowerem typu "ural", ale od jego zony i dzieci ascezy nikt nie moze zadac. Czemu zona czlowieka, badz co badz, z wyzszym wyksztalceniem, na kierowniczym stanowisku nie ma prawa do samochodu,, pieknego mieszkania, wakacji tu i tam, paru kompletu ubrac itd?
Czemu dzieci nie maja miec odpowiedniego wyksztalcenia?
To kosztuje, a placic beda parafiania.
A jesli nie beda (bo srednia skladka w Polsce wynosi 50 groszy od osoby) to i powolan nie bedzie.

Ksiadz z rodzina nie moze spedzac calego czasu przy oltarzu, konfesjonale, na katechezie, kolku rozancowym akcji katolickiej, rekolekcjach itd. Czemu nie mialby prawa do 40 dniowego tygodnia pracy. Jesli obliczymy obowiazkowa prace w niedziele ile zostanie dla wiernych?

Taka jest wlasnie sytuacja Cerkwi Prawoslawnej i stego powodu tak bardzo dzis boja sie katoliciej konkurencji. Po prostu wierni taniej maja usluga o lepszej jakosci.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

Aida

II ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Nr użytkownika: 1.320

Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk

post 14/11/2004, 23:34 Quote Post

Rothar, to prawda, zareagowałam emocjonalnie, ale furia to nie była i nie jest smile.gif Co najwyżej zdenerwowanie. Które zresztą szybko mi przeszło. Przepraszam Cię.

Rzeczywiście też, nie Ty stworzyłeś ankietę, przepraszam że tego nie sprawdziłam - wybacz. Mea culpa wink.gif

Kościół owszem, zaczerpnął z pogaństwa - np. kładzenie kwiatów na grobach, jajko na Wielkanoc itp. Natomiast Msza nie jest zastępstwem magii. Jest uobecnieniem osobowego Boga, Jezusa. Całe chrześcijaństwo, nie tylko katolicyzm, odcina się radykalnie od uprawiania magii, od okultyzmu, gdyż jest on bałwochwalstwem. Albo Jezus, albo magia, czyli wiara w siły nadprzyrodzone NIE mające nic wspólnego z Bogiem. A święci to nie jest chrześcijański odpowiednik bożków. Ale o tym szerzej, to może już nie tutaj.

O zachowaniu wstrzemięźliwości seksualnej pisze święty Paweł w pierwszym liście do Koryntian (7, 25nn). Co do Ewangelii, podał już Ciubus : Mt 19, 10-12.

Odcinasz się od religijnego spojrzenia na celibat, dobrze; ale w katolicyzmie właśnie chodzi o spojrzenie religijne, o duchowy sens celibatu. Poza tym, są również w Kościele Katolickim ludzie, którzy wybierają bezżenność i pozostają świeckimi. Pokochali Boga tak, że całe ich serce należy do Niego. I o to chodzi też u księży.

Ktoś tu napisał, że Bóg mówił, że mamy się rozmnażać. No dobra, ale gdyby przyjąć że główne zadanie życiowe człowieka polega na rozmnażaniu, to naprawdę niczym byśmy się nie różnili od zwierząt, które tylko jedzą i się rozmnażają (sic!). A my jesteśmy powołani do czegoś więcej. I może właśnie o tym świadczy celibat w tym zwiariowanym świecie......
Pozdrawiam.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

Necrotrup

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
Nr użytkownika: 1.208

post 14/11/2004, 23:50 Quote Post

Nie będąc chrześcijaninem uważam, że Kościół katolicki nie powinien rezygnować z celibatu, ani z żadnych innych "anachronizmów", jak ktoś wcześniej to nazwał. Kościół katolicki jest swego rodzaju strażnikiem europejskich tradycji. Jeśli z nich zrezygnuje, kto będzie je przechowywał? Jeśli Kościół katolicki zrezygnuje ze "średniowiecznych anachronizmów", czym będzie się różnił od wesołych związków wyznaniowych rodem z Hollywood? I tak zresztą, patrząc z mojego zewnętrznego punktu widzenia, kościół jest na krawędzi nadmiernej liberalizacji. Religia, która niczego nie wymaga od swych wyznawców, nie jest według mnie dobrym kierunkiem rozwoju. Wiara wymaga poświęcenia.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

Kytof

Kytof I Waza
Nr użytkownika: 27.423

post 20/01/2007, 1:07 Quote Post

Mam dość trudne pytanie. Dlaczego w Kościele obowiązuje ścisły celibat wśród księży?

User is offline  PMMini Profile Post #22

Anakin

post 20/01/2007, 1:17 Quote Post

gdyż nieścisły nie byłby celibatem. Co prawda są takie małżeństwa co to prawie nie są, albo tylko jedno myśli że jest, ale formalnie - jak z ciążą - nie można częściowo (ale można mieć rozdzielność majątkową !) sie żenić. rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

Kytof

Kytof I Waza
Nr użytkownika: 27.423

post 20/01/2007, 15:46 Quote Post

A czy ksiądz, który złamał śluby może przyjmować Komunię Św. itp.?

User is offline  PMMini Profile Post #24

bartek920

IV ranga
Nr użytkownika: 23.106

post 20/01/2007, 17:24 Quote Post

Wedle kanonów kościoła, jeśli szczerze żałuje, wyspowiada się, postanowi poprawę etc.- tak.

User is offline  PMMini Profile Post #25

swatek

Czekam na Króla
Nr użytkownika: 7.721

post 20/01/2007, 17:30 Quote Post

QUOTE(Kytof @ 20/01/2007, 15:46)
A czy ksiądz, który złamał śluby może przyjmować Komunię Św. itp.?

Powiem więcej, może nawet udzielać Komunii Św. nie tylko jak złamał celibat wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #26

Anakin

post 20/01/2007, 19:08 Quote Post

zaraz zaraz (to taka wielka bakteria)

złamanie celibatu oznacza wzięcie ślubu
nie jest to kwestia pepełnienia grzechu (który można wyznać i jest odpuszczony) lecz - jeśli pozostaje w związku - trwanie.
Nie sądze, podobnie jak osoby które wzieły ślub po rozwodzie - mogą przystępować do Komunii Świętej.

Dodam przy okazji tej "ścisłości", że w Kościołach Wschodnich będących w komunii ze Stalicą Apostolską (tzw. rytu wschodniego jak np. tzw. unici) celibat nie obowiązuje kler świecki. Wiąże osoby zakonne i hierarchów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

swatek

Czekam na Króla
Nr użytkownika: 7.721

post 20/01/2007, 19:40 Quote Post

celibat

1. «bezżenność duchownych w niektórych religiach»
2. «wstrzemięźliwość płciowa»

SJP

User is offline  PMMini Profile Post #28

messalina

Nowicjusz
Nr użytkownika: 20.012

post 20/01/2007, 21:32 Quote Post

'Kan. 277 - § 1. Duchowni obowiązani są zachować ze względu na Królestwo niebieskie doskonałą i wieczystą wstrzemięźliwość; i dlatego zobowiązani są do celibatu, który jest szczególnym darem Bożym, dzięki któremu święci szafarze mogą niepodzielnym sercem łatwiej złączyć się z Chrystusem a także swobodniej oddać się służbie Bogu i ludziom.'

wydaje sie ze clibat jest forma w ktorej praktykowana ma byc wstrzemiezliwosc czyli celibat=bezzennosc a wstrzemiezliwosc=abstynencja seksualna

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

jur

VII ranga
Nr użytkownika: 14.401

post 20/01/2007, 21:51 Quote Post

Do : messalina,20/01/2007, 21:32]
'Kan. 277 - § 1. Duchowni obowiązani są zachować ze względu na Królestwo niebieskie doskonałą i wieczystą wstrzemięźliwość; i dlatego zobowiązani są do celibatu, który jest szczególnym darem Bożym, dzięki któremu święci szafarze mogą niepodzielnym sercem łatwiej złączyć się z Chrystusem a także swobodniej oddać się służbie Bogu i ludziom.'

No to pięknie, tylko jak pogodzić ten kanon ze słowami św. Pawła, który w 1 liście do Tymoteusza ogłasza taką naukę, która zabrania się żenić, za naukę szatańską (4:1-4)?

wydaje sie ze clibat jest forma w ktorej praktykowana ma byc wstrzemiezliwosc czyli celibat=bezzenosc a wstrzemiezliwosc=abstynencja seksualna

Masz rację, z tym, że o ile z bezżennością nie ma większego problemu, to ze wstrzemięźliwością bywa różnie. smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

41 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej