Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Twórczość Andrzeja Michałka, Wyprawy krzyżowe & Słowianie
     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 2/04/2005, 15:23 Quote Post

QUOTE

Andrzej Michałek
Wyprawy krzyżowe. Normanowie


ISBN: 831109479-9
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2002
Miejsce wydania: Warszawa

user posted image



Co sądzicie o tym autorze i jego książkach ?
Ja przymierzam się do zakupu "Wyprawy Krzyżowe. Normani" ale słyszę, że w swoich książkach wypisuję straszne głupoty...

Ten post był edytowany przez Rothar: 20/09/2008, 9:57
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
agatstone
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 4.624

Stopień akademicki: Krzyzowiec
Zawód: Uczniak
 
 
post 2/04/2005, 17:49 Quote Post

Ja kupiłem W.K. Francuzi i sądzę, iż książka jest świetna są w niej wszystkie ważne i mniej ważne informacje. Ponadto jego książki mają także walory graficzne. ŁAtwiej można się przeniesć w tamte czasy. Nie wiem jak inni, ale ja bym kupił na twoim miesjcu tę ksiażkę.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 2/04/2005, 17:53 Quote Post

Owszem jest łatwa i przystępna - przeglądałem je w księgarniach, ale podobno jest tam wiele ( spotkałem się z opiniami,że ponad 90%...) nieścisłości
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Seba
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 7.388

Zawód: uczen
 
 
post 29/06/2005, 21:14 Quote Post

Spotykałem się z różnymi opniniami o jego książkach. Sam posiadam parę z jego książek z których jestem bardzo zadowolony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 29/06/2005, 21:21 Quote Post

Może cię zaszokuję, ale spójrz tutaj...
Jeśli szukasz potwierdzenia na forum to tu znajdziesz w poście nr. 5 jedną głupotę. Oczywiście sam, żadnej książki Michałka nie czytałem i wcale nie twierdzę, że tak jest, tylko opieram się na opiniach innych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 12/07/2005, 12:34 Quote Post

nic dodac nic ująć Michałek- tego powinno się zakazać biggrin.gif

a na poważnie to te które ja czytałem miały tylko miłe dla oka ilustracje CO NIE ZANCZY ŻE REALISTYCZNE!
szkoda słów ale ktoś to kupuje i uczy się tych głupot bo Michałek wydaje kolejne pozycje sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Hagi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 8.003

Stopień akademicki: Magister
 
 
post 22/07/2005, 11:46 Quote Post

Pozwolę się nie zgodzić z szanownym przedmówcą. Uważam, że książki Michałka to naprawdę kawał dobrej roboty. Facet często porusza się po gruncie, którego w Polsce nikt przed nim nie ważył się tknąć ze względu na skąpe źródła. Co do ilustracji, to sam wielokrotnie zaznaczał, że mają one charakter jedynie poglądowy, więc zarzuty ludzi pod adresem jego ilustarcji, że przedstawiają one jakieś krasnoludopodobne stwory są co najmniej nie na miejscu. Merytorycznie też nie mogę zarzucić niczego jego książkom. Namiętnie czytuję książki z serii Historyczne Bitwy, a Michałek nie pisze niczego co stałoby w jawnej sprzeczności z treściami zawartymi w odpowiednich tomach ze wzmiankowanej serii. Co do braku bibliografii w jego książkach - to też bzdura. Polecam wczytać się dokładnie w treść publikacji zanim podejmie się jej krytykę.
Reasumując - książki Michałka mają u mnie 9 punktów na 10 możliwych za merytoryczną wartość. Ma on jednak jako autor 1 bardzo wkurzającą cechę - i tu muszę się zgodzić z licznym gronem "krytykantów" jego twórczości - kolejne jego książki zawierają mnóstwo powtórzeń z tomów już wcześniej wydanych. A że do najtańszych nie należą to wkurza mnie już wydawanie np. 60 złotych na jego "nową" książkę po to, by przekonać się boleśnie, iż połowa tej "nowej" książki to kalka jego wcześniejszych dzieł.
Ostatnio jednak mile zaskoczył mnie "Etiopią", może więc zanosi się na lepsze? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 23/07/2005, 15:58 Quote Post

QUOTE
Co do braku bibliografii w jego książkach - to też bzdura. Polecam wczytać się dokładnie w treść publikacji zanim podejmie się jej krytykę.

Zarzut dotyczy braku przypisów co jest szczególnie istotne wobec wielu dość "rewolucyjnych" tez autora...a co do bibligrafii to w 2 pierwszych książkach jej nie ma.

QUOTE
Merytorycznie też nie mogę zarzucić niczego jego książkom. Namiętnie czytuję książki z serii Historyczne Bitwy, a Michałek nie pisze niczego co stałoby w jawnej sprzeczności z treściami zawartymi w odpowiednich tomach ze wzmiankowanej serii

U Michałka znajdziesz niestety istny galimatias - cześć treści jest oparta o sprawdzonych autorów, część o mniej wiarygodnych a wiele (jak się domyślam) jest tworem tego mitycznego sztabu "autorytetów wojskowych"..ale tak naprawdę weryfikacja tych dziwacznych interpretacji jest niemożliwa właśnie z powodu braku przypisów.

Przykłady ? Z tego co pamiętam z dwóch pierwszych publikacji:
- Hun ze strzemionami,
- "lwy" z greckim ogniem pod Heratem
- trzy tabory w bitwie pod Warną i ta spiskowa teoria o Wenecjanach przewożących wojska Murada.
- hełm z rogami (bojowy nie ceremonialny!) z opisem że takie występowały w wojskach skandynawskich do XIV wieku
- ilustracja oblężenia zamku w "Normanach" z obiema stronami walącymi do siebie z kusz i z rycerzem w hełmie garnkowym z podpisem, że to z IX wieku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 23/07/2005, 18:01 Quote Post

albo "wareski wojownik" i ilustracja wojownika któremu wychodzi słoma z butów ( dosłownie ), trzyma topór i ma hełm z rogami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 24/07/2005, 16:58 Quote Post

Zajrzałem jescze raz do tych pozycji..zapomniałem o najbardziej zabawnych kwestiach - wojownik szkocki z XIVwieku w kilcie i z tartanem (tu źródłem był chyba film Braveheart wink.gif)
..a o armii biznatyjskiej to niech się lepiej rozan wypowie - wspomnę tylko że w X/XI wieku nie było formacji zwanej clibanarii (byli kataphraktoi i klibanarioi - i wyglądali zdecydowanie inaczej niż to opisuje Michałek)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 5/08/2005, 1:11 Quote Post

nie wim czemu do lnków ale Michałka to ja bym nie tykał smile.gif w armiach tureckich jest CUDOWNY opis zdobycia Konstantynopola okazuje się że Runciman napisał same bzdury!!!


gdzieś u Michałka widziałem też szyki armi bizantyńskiej i okazuje się że bizantyńczycy walczyli inaczej niz piszą w swoich podręcznikach wojskowych i inaczej niż przekazują to kronikarze... ot tacy psotnisie smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 5/08/2005, 1:14 Quote Post

corvinus a widziałes bizantyńskiego jeźdzca?? był cały oblany ogniem greckim... pewnie chłopakowi było zimno biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 6/08/2005, 20:27 Quote Post

Filipie tutaj!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 7/08/2005, 14:50 Quote Post

QUOTE(Ponury Żniwiarz @ 6/08/2005, 21:27)
Filipie  tutaj!
*


ależ ja sam wypowiadałem się w tamtym temacie wink.gif
Zreszta ten byl pierwszy tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
pbhaal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 435
Nr użytkownika: 1.076

 
 
post 10/09/2005, 18:11 Quote Post

przeczytalem husytow i francuzow - wiele tez jest mooocno kontrowersyjnych, ale dla ogolnego pogladu na sprawy wojskowosci sredniowiecza warto przeczytac jedna-dwie publikacje (ressta to juz te same obrazko/opisy itd...). Tym bardziej ze wszyscy krytykuja a na rynku jak nie bylo tego typu pracy tak dalej nie ma (oprocz Michalka). (co nie zmienia faktu ze trzeba ostrznie odnosic sie do zawartych tam tez i weryfikowac jesli to mozliwe)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej