Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
33 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy miasta odbudowane to „dekoracja do filmu” ?
     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 15/01/2012, 16:12 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 15/01/2012, 14:10)
Świetna rekonstrukcja fasady oby takich więcej. ((pólnocna pierzeja Placu Teatralnego w Warszawie)
*


Jak czytam takie zachwyty, to ręce mi opadaja, jak koszmarnie zepsute gusta mozna miec, ze komus sie moze ten koszmarek podobać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Radek8484
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.036
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 15/01/2012, 16:22 Quote Post

Jak mozna nazywac zamek w Warszawie krolewskim? Co ten zamek (skad inad piekny) ma wspolnego z krolami? Czy mozna w ciagu kilku lat odbudowac to, co bylo budowane, upiekszane przez pokolenia?

Sala koncertowa (przed wojna)
user posted image

Sala koncertowa (po wojnie)
user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 15/01/2012, 16:29 Quote Post

Jak widać na wyżej załączonych obrazkach mało, to już nawet nie rekonstrukcja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 15/01/2012, 16:45 Quote Post

QUOTE(Radek8484 @ 15/01/2012, 0:57)
Czy macie rowniez takie odczucia wobec miast odbudowanych po wojnie (Wroclaw, Gdansk, Poznan, Warszawa ,itd.)? Jaki jest powod tego, ze miasto Krakow (czasami Torun czy Zamosc) jest uwazane za najpiekniejsze w Polsce? Dlaczego Lwow czy Krakow maja taka wspaniala atmosfere i klimat? Ile lat potrzeba, aby Gdansk, Wroclaw, WarWszawa czy Poznan nie byly tylko „dekoracja do filmu”?
*


Ja nie mam. Kwestia gustu i nic ponadto. Byłem niedawno ze znajomymi we Wrocławiu. Ratusz na Starym Mieście (jak i samo Stare Miasto) zrobił na mnie większe wrażenie niż Kraków z Sukiennicami i Kościołem Mariackim. Twoje pytanie "Ile lat potrzeba, aby Gdansk, Wroclaw, Warszawa czy Poznan nie byly tylko „dekoracja do filmu” jest na prawdę głupie, bo jest to zależne od indywidualnej opinii. Jeśli się nie mylę, to w świetle prawa budynek mający ponad 50 lat, z którym związane jest jakieś ważne wydarzenie - jest zabytkiem. Czyli np. czy się to komuś podoba czy nie, Pałac Kultury i Nauki jest zabytkiem... Osobiście nie mam nic przeciwko rekonstrukcją i - prawdę mówiąc - wolę rekonstrukcje od kupy gruzów. Zamek w Malborku jest przepiękny.

Inna sprawa, że nie podobają mi się wszelkie "dodatki" w postaci straganów z tandetnymi pamiątkami, które są nieodłączną częścią takich miejsc, jak np. Sukiennice czy teren wokół malborskiego zamku.

Ten post był edytowany przez master86: 15/01/2012, 19:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 15/01/2012, 18:53 Quote Post

Przed http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...olice(js)_1.jpg
Po http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm..._zachodnia3.JPG

1000 razy wolę po
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 15/01/2012, 19:13 Quote Post

QUOTE(master86 @ 15/01/2012, 17:45)
Jeśli się nie mylę, to w świetle prawa budynek mający ponad 50 lat, z którym związane jest jakieś ważne wydarzenie - jest zabytkiem. Czyli np., czy się to komuś podoba czy nie, Pała Kultury i Nauki jest zabytkiem...

wg ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami
zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową
Ponadto musi być wpisany do rejestru zabytków (jak od niedawna PKiN). Nie ma mowy o 50 latach.

Ten post był edytowany przez teemem: 15/01/2012, 19:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 15/01/2012, 19:23 Quote Post

@teemen
dlatego napisałem jeśli się nie mylę .... Dzięki za sprostowanie.

Ten post był edytowany przez master86: 15/01/2012, 19:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 15/01/2012, 19:45 Quote Post

Nie myli się kolega, kluczem jest owa miniona epoka. A zdefiniowana jest ona jako 50 lat dla obiektów techniki, którymi są i budynki. Dla obiektów ruchomych jest różnie od 50 do 150 lat.
Można rzecz jasna wpisywać i młodsze a tu wytrychem jest owo wydarzenie.
W efekcie budowle socrealistyczne powoli się wpisuje do rejestru.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 15/01/2012, 19:47 Quote Post

QUOTE(master86 @ 15/01/2012, 20:23)
jeśli się nie mylę ...[/i]. Dzięki za sprostowanie.

Ale mi też się kołacze jakieś 50 lat... Może coś było w przepisach celnych, może jakieś prawo zwyczajowe będące pozostałością starych przepisów? Takie cudaczki są stosowane w sprawach budowlanych, może w zabytkowych też; tyle ze ja się z nimi nie zetknąłem.
QUOTE
Czy macie rowniez takie odczucia wobec miast odbudowanych po wojnie (Wroclaw, Gdansk, Poznan, Warszawa ,itd.)? Jaki jest powod tego, ze miasto Krakow (czasami Torun czy Zamosc) jest uwazane za najpiekniejsze w Polsce? Dlaczego Lwow czy Krakow maja taka wspaniala atmosfere i klimat? Ile lat potrzeba, aby Gdansk, Wroclaw, Warszawa czy Poznan nie byly tylko „dekoracja do filmu”?

Ja mam. Wolę mieć do czynienia z oryginałem, a nie z podróbką. W Lublinie mogę pod tynkiem odkryć szesnastowieczną polichromię, w Warszawie nie.
Niemniej odbudowę warszawskiej Starówki uważam za uzasadnioną. Wtedy jeszcze istniała w ludzkiej pamięci, i to dość świeżej. Poza tym miasto to nie tylko budynki: jest jeszcze genius loci, i nie tylko. Pamiętam ze szkoły, że poważnym argumentem za odbudową Warszawy (zamiast pozostawienia trwałej ruiny) był fakt istnienia podziemnej infrastruktury.
Za to odbudowę zamku warszawskiego uważam za błąd. Wg mnie powinien powstać w tym miejscu obiekt o podobnym gabarycie i współczesnej architekturze. Tyle że pyskówki na temat ładny-paskudny trwałyby do dziś... to już może lepiej jak jest.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 15/01/2012, 19:52 Quote Post

To ja już podziękuję. Miano tam wcisnąć podobno pałac kultury by pokazać, że miejsce pałacu dla króla zajmuje pałac dla ludu.
Był też projekt umieszczenia tam siedziby władz państwowych w takiej szacie: http://eela1.blox.pl/resource/zamekszkic.jpg
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 15/01/2012, 20:13 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 15/01/2012, 20:52)
Był też projekt umieszczenia tam siedziby władz państwowych w takiej szacie: http://eela1.blox.pl/resource/zamekszkic.jpg
*


To jest albo zbrodnia urbanistyczna, albo brak profesjonalizmu autora projektu. Infantylnie narysowane.
Większą (gabarytowo) zbrodnię urbanistyczną zrealizowano w rejonie MDM, likwidując założenie placów gwiaździstych.
QUOTE
miniona epoka. A zdefiniowana jest ona jako 50 lat dla obiektów techniki, którymi są i budynki. Dla obiektów ruchomych jest różnie od 50 do 150 lat

W ustawie o ochronie zabytków wiek jest określony tylko dla potrzeb wywożenia zabytków za granicę (art. 51) lub ich restytucji (art. 64). Można wiedzieć skąd to wziąłeś?

Ten post był edytowany przez teemem: 15/01/2012, 20:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 15/01/2012, 21:24 Quote Post

"W Polsce każda budowla licząca więcej niż 50 lat podlega ochronie z urzędu. Tyle w teorii. W praktyce tylko nieruchomości figurujące w rejestrze zabytków chroni ustawa."


Wykładnia Mazowieckiego konserwatora zabytków:

OBEJMOWANIE ZABYTKÓW PRAWNĄ OCHRONĄ KONSERWATORSKĄ POPRZEZ WPIS ZABYTKU DO REJESTRU ZABYTKÓW

Definicję legalną zabytku zawiera art. 3 pkt. 1 ustawy. Mówi ona, iż zabytek to ruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.
Powyżej cytowana definicja zawiera nieostre pojęcie „wartości”. Na rozumienie, iż musi to być wartość szczególna (ponadprzeciętna) wskazuje konieczność przedłożenia interesu społecznego nad - prawnie równorzędny - interes strony. Ustawa nie normuje również w sposób wystarczający pojęcia „minionej epoki”, którą potocznie wydaje się być wszystko co wydarzyło się przed naszym urodzeniem, a ściślej urodzeniem najstarszego żyjącego człowieka. Pomocna w tym przypadku jest definicja encyklopedyczna „epoki” mówiąca np., iż terminem tym określa się „okres obejmujący pewne stadium procesu dziejowego, związany z panowaniem określonych stosunków politycznych, gospodarczych, społecznych lub kulturalnych” (Encyklopedia Powszechna, 1995). Zatem obecnie mamy możliwość uznania za zabytek obiekty powstałe do okresu socrealizmu włącznie, ustalając potencjalnie „rejestrowy” wiek dla zabytku na nie mniej niż 50 lat dla obiektu techniki i 50 - 150 lat dla zabytków ruchomych"

Trochę powycinałem ze środka.

Ten post był edytowany przez Realchief: 15/01/2012, 21:26
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 15/01/2012, 22:11 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 15/01/2012, 22:24)
Wykładnia Mazowieckiego konserwatora zabytków:
*


Dzięki.
Współczuję mazowieckiemu (i nie tylko) konserwatorowi, że musi tego rodzaju elaboraty tworzyć. Pewnie nachodzą go wyszczekani prawnicy deweloperów, którzy potrafią podważyć każdy termin, choćby tak oczywisty jak "miniona epoka". Moim zdaniem strzelił sobie w stopę podając konkretną cyfrę (choć sprytnie napisał tylko o "możliwości"). Będzie teraz miał problem z obiektami 40-letnimi. Na jego miejscu skupiłbym się raczej na wpisywaniu maksymalnej liczby obiektów, choćby dwudziestoletnich, do rejestru - ale mi łatwo pisać, ja nie muszę lawirować pomiędzy biznesem a interesem społecznym. A póki co, wykładnia mazowieckiego KZ mnie nie dotyczy. Konserwatorzy w moim regionie mają własne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 15/01/2012, 22:41 Quote Post

To, że w Polsce każda budowla licząca więcej niż 50 lat podlega ochronie z urzędu obowiązuje na terenie całego kraju. I zapewne stąd się wzięło to powszechne przekonanie o 50 latach. Jednak dopiero wpisanie do rejestru daje tak naprawdę ochronę prawną.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 16/01/2012, 8:05 Quote Post

QUOTE

I tego własnie nie ogarniam. Jak facet chciał postawic sobie zameczek, to niech sobie stawia. Tylko czemu musiał na oryginalnych ruinach? Mógł sobie postawic na innej górce na surowym korzeniu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

33 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej