Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Śmigłowiec na obecnym polu walki, Przyszłość i użyteczność
     
KapitanCzacki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 73.376

Zawód: Murzyn
 
 
post 28/04/2012, 21:01 Quote Post

Witam,

Jak oceniacie rolę i przyszłość śmigłowców bojowych? Mnie zawsze to zastanawiało: Śmigłowiec jest przecież bardzo łatwy do zniszczenia (w porównaniu do samolotu myśliwskiego, czy nowoczesnego czołgu), nawet przez partyzantów - a i z żadnym systemem przeciwlotniczym nie ma szans - a do tego drogi. Nie potrafię sobie wyobrazić wojny między dwoma państwami o zbliżonym potencjale, gdzie śmigłowiec ma jakiekolwiek zastosowanie...

Nie mam jednak większej wiedzy na ten temat, więc mam nadzieję że jakiś ekspert się wypowie smile.gif

Ten post był edytowany przez KapitanCzacki: 28/04/2012, 21:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.556
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 28/04/2012, 21:46 Quote Post

Hej
QUOTE(KapitanCzacki @ 28/04/2012, 21:01)
Jak oceniacie rolę i przyszłość śmigłowców bojowych? Mnie zawsze to zastanawiało: Śmigłowiec jest przecież bardzo łatwy do zniszczenia


Nooo nie powiedziałbym. Znaczy łatwy czy trudny to są zawsze pojęcia względne; niemniej śmigłowiec szturmowy nie jest łatwym celem. Może latać na ekstremalnie małej wysokości, gwałtownie manewrować, w krótkim czasie rozpędzając się jak wyścigówka formuły 1 lub zatrzymując w miejscu. Dysponuje zaawansowanymi przyrządami obserwacyjnymi, dziennymi i nocnymi, jak i silnym uzbrojeniem. Oczywiście że może zostać zniszczony, nie ma rzeczy niezniszczalnych; i sam także może niszczyć różne cele ze straszliwą skutecznością.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.999
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 28/04/2012, 22:14 Quote Post

Śmigłowiec nie jest wcale łatwy do zniszczenia.

Co do wojny państw z podobnymi potencjałami - raczej dawno takiej nie było. Poza tym, odpowiednie systemy przeciwlotnicze nie mogą być wszędzie - traktuj śmigłowiec (w tym i drony) jako współczesny odpowiednik kawalerzysty (bliskie rozpoznanie, wsparcie piechoty działającej na tyłach wroga, opóźnianie, pościg) i masz jego rolę we współczesnym konflikcie. Dodatkowo masz jeszcze niebanalną rolę ewakuacyjną i łącznikową. W sumie - bardzo uniwersalne narzędzie do szybkiego reagowania tam, gdzie trzeba - i to nie tylko w czasie wojny.

Samolot jest w porównaniu do śmigłowca ma znacznie większe wymagania co do zaplecza, nie jest tak skuteczny w operacjach desantowych (tylko w jedną stronę) i jest znacznie bardziej kosztowny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 29/04/2012, 6:54 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 28/04/2012, 23:14)
traktuj śmigłowiec (w tym i drony) jako współczesny odpowiednik kawalerzysty (bliskie rozpoznanie, wsparcie piechoty działającej na tyłach wroga, opóźnianie, pościg) i masz jego rolę we współczesnym konflikcie.
*



A samoloty pionowego startu? Słynny np. Harrier pozbawiony śmigła i tym samym trudniejszy do zestrzelenia a funkcje bojowe znaczniejsze. Dużo lepszy funkcjonalnie "kawalerzysta". Aczkolwiek przyznaje ze funkcje zaplecza, transpostowe niepodzielnie bedą należeć do śmigłowców, przynajmniej czas jakiś jeszcze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
pawel76
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.144
Nr użytkownika: 51.860

 
 
post 29/04/2012, 6:55 Quote Post

Witam
Że o zadaniach transportowych nie wspomnę.
W misjach rozpoznawczych a i coraz częsciej bojowych zamienie stosuję się drony.
Inna sprawa to to że śmigłowce ewoluują np V-22 Osprey.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 29/04/2012, 7:00 Quote Post

QUOTE(pawel76 @ 29/04/2012, 7:55)
Witam
Że o zadaniach transportowych nie wspomnę.
W misjach rozpoznawczych a i coraz częsciej bojowych zamienie stosuję się drony.
Inna sprawa to to że śmigłowce ewoluują np V-22 Osprey.
*



No ale to raczej VTOL a nie śmigłowiec w znaczeniu helikopter. Ewoluował z lotnictwa samolotowego, chociaż kiedyś wszystkie samoloty były śmigłowcami zatem trzeba by doprecyzować temat, ja założyłem że jego autorowi chodziło o helikoptery.

Ten post był edytowany przez Dagome: 29/04/2012, 7:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.556
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 29/04/2012, 8:37 Quote Post

Hej
QUOTE(Dagome @ 29/04/2012, 6:54)
A samoloty pionowego startu? Słynny np. Harrier pozbawiony śmigła i tym samym trudniejszy do zestrzelenia a funkcje bojowe znaczniejsze. Dużo lepszy funkcjonalnie "kawalerzysta".
*



No nie, właśnie nie. Myśliwiec VTOL ma tylko jedną z zalet śmigłowca, możliwość pionowego startu/lądowania a więc łatwość operowania z przygodnych lotnisk. Natomiast lot z małą prędkością i zawis jest dla niego bardzo uciążliwy, sterowność jest w tej fazie bardzo słaba, praktycznie ogranicza się to do fazy startu i lądowania. A tak to lata toto normalnie, jak samolot, z prędkością kilkuset km/h.

W praktyce zresztą Harriery zwykle nie wykonują pionowego startu - zużywa to wiele paliwa, a udźwig samolotu jest wtedy ograniczony. Najczęściej wykonywany jest start skrócony, z klasycznego rozbiegu tylko dosyć krótkiego właśnie, rzędu <100 m. Samolot korzysta wtedy zarówno z ciągu przekręconych o pewien kąt dysz, jak i normalnej siły nośnej skrzydeł, a więc jego udźwig rośnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 30/04/2012, 20:44 Quote Post

QUOTE(Speedy @ 29/04/2012, 9:37)
Hej
QUOTE(Dagome @ 29/04/2012, 6:54)
A samoloty pionowego startu? Słynny np. Harrier pozbawiony śmigła i tym samym trudniejszy do zestrzelenia a funkcje bojowe znaczniejsze. Dużo lepszy funkcjonalnie "kawalerzysta".
*



No nie, właśnie nie. Myśliwiec VTOL ma tylko jedną z zalet śmigłowca, możliwość pionowego startu/lądowania a więc łatwość operowania z przygodnych lotnisk. Natomiast lot z małą prędkością i zawis jest dla niego bardzo uciążliwy, sterowność jest w tej fazie bardzo słaba, praktycznie ogranicza się to do fazy startu i lądowania. A tak to lata toto normalnie, jak samolot, z prędkością kilkuset km/h.

W praktyce zresztą Harriery zwykle nie wykonują pionowego startu - zużywa to wiele paliwa, a udźwig samolotu jest wtedy ograniczony. Najczęściej wykonywany jest start skrócony, z klasycznego rozbiegu tylko dosyć krótkiego właśnie, rzędu <100 m. Samolot korzysta wtedy zarówno z ciągu przekręconych o pewien kąt dysz, jak i normalnej siły nośnej skrzydeł, a więc jego udźwig rośnie.
*



Dziękuję za wyjaśnienie, ale mam wrażenie że opisujesz stan rozwoju VTOLi na przełomie 60/70 lat ub. wieku. Masz może wieści o aktualnym stanie ich rozwoju? Byłbym rad prtzeczytać bo jakoś skąpo w internecie n aten temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.556
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 30/04/2012, 20:57 Quote Post

Hej
QUOTE(Dagome @ 30/04/2012, 20:44)
Dziękuję za wyjaśnienie, ale mam wrażenie że opisujesz stan rozwoju VTOLi na przełomie 60/70 lat ub. wieku.


Owszem, lecz pod tym względem, który poruszyłem, nic się nie zmieniło. Zbudowane po tym okresie prototypy jak i maszyny seryjne nadal funkcjonują jak normalne samoloty, tyle że z możliwością pionowego lub skróconego startu i lądowania. Wyjątkiem jest V-22 Osprey, który ma wszystkie możliwości śmigłowca. Nie doczekał się on jednak na razie jakiejś wersji bojowej, choć od dawna są takie plany.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 2/05/2012, 16:38 Quote Post

Nie wiem na ile to prawda, ale chyba w któejś nTW czytałem, że pionowy start robiony na lotniskowcu dość często potrafi zmasakrować pokład startowy, a gro startów to nie pionowe, a skrócone.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 2/05/2012, 17:09 Quote Post

Witam!
QUOTE(1234 @ 2/05/2012, 17:38)
Nie wiem na ile to prawda, ale chyba w któejś nTW czytałem, że pionowy start robiony na lotniskowcu dość często potrafi zmasakrować pokład startowy, a gro startów to nie pionowe, a skrócone.
*


Lotniskowiec może nie być do tego przystosowany-nie wiem tego kompletnie, niemniej okrętami typowymi dla pionowzlotów są Waspy-na CV jednak gazy z silników działają inaczej, stąd mogą spełniać inne, zapewne mniej rygorystyczne, normy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 2/05/2012, 23:28 Quote Post

QUOTE(KapitanCzacki @ 28/04/2012, 22:01)
Witam,

Jak oceniacie rolę i przyszłość śmigłowców bojowych? Mnie zawsze to zastanawiało: Śmigłowiec jest przecież bardzo łatwy do zniszczenia (w porównaniu do samolotu myśliwskiego, czy nowoczesnego czołgu)

*



Nie uważam się za eksperta od śmigłowców bojowych, ale nie uważam, że śmigłowce są łatwe do zniszczenia. Po pierwsze śmigłowce szturmowe posiadają opancerzenie. Po drugie śmigłowiec ma duże możliwości manewrowania w powietrzu. Po trzecie śmigłowiec nie porusza się jeżdżąc po powierzchni ziemi jak czołg, a zatem nie można go zniszczyć przy użyciu miny przeciwpancernej lub przydrożnej bomby zdalnie zdetonowanej. Jak wiadomo są to obecnie ulubione metody walki partyzantów. Po czwarte śmigłowce wielokrotnie wykazały swoją przydatność w walce np. podczas wojny sowiecko-afgańskiej. Sowieckie MI-24 (opancerzone i potężnie uzbrojone) bardzo wdawały się we znaki afgańskim bojownikom. Mudżahedini nazywali go "diabelski rydwan". Po piąte śmigłowce są bardzo skuteczną bronią do zwalczania celów naziemnych w tym właśnie czołgów.

Ten post był edytowany przez Cartaphilus: 2/05/2012, 23:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 3/05/2012, 10:03 Quote Post

QUOTE(Cartaphilus @ 3/05/2012, 0:28)
Po trzecie śmigłowiec nie porusza się jeżdżąc po powierzchni ziemi jak czołg, a zatem nie można go zniszczyć przy użyciu miny przeciwpancernej lub przydrożnej bomby zdalnie zdetonowanej.
*


Można tongue.gif Istnieje takie dziwo, jak mina przeciwśmigłowcowa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 3/05/2012, 10:21 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 3/05/2012, 11:03)
QUOTE(Cartaphilus @ 3/05/2012, 0:28)
Po trzecie śmigłowiec nie porusza się jeżdżąc po powierzchni ziemi jak czołg, a zatem nie można go zniszczyć przy użyciu miny przeciwpancernej lub przydrożnej bomby zdalnie zdetonowanej.
*


Można tongue.gif Istnieje takie dziwo, jak mina przeciwśmigłowcowa.
*



OK. Trompie. O czymś takim dotychczas nie słyszałem, aczkolwiek mimo wszystko jest to broń dużo bardziej zaawansowana i na pewno droższa niż zwykła mina przeciwpancerna lub zdalnie odpalana przydrożna bomba.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 3/05/2012, 13:07 Quote Post

QUOTE(Cartaphilus @ 3/05/2012, 11:21)
OK. Trompie. O czymś takim dotychczas nie słyszałem, aczkolwiek mimo wszystko jest to broń dużo bardziej zaawansowana i na pewno droższa niż zwykła mina przeciwpancerna lub zdalnie odpalana przydrożna bomba.
*


Oczywiście, że tak. Powiedziałbym nawet, że to taki autonomiczny system plot bardzo krótkiego zasięgu-ale i tak chyba wychodzi taniej, niż angażowanie środków plot standardowych, do tego łatwe toto do ukrycia i dla partyzantów w sam raz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej