Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mickiewicz a powst. listopadowe
     
P.V. Maro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 3.504

 
 
post 15/02/2005, 22:29 Quote Post

TEMAT WYDZIELONY Z "DOWÓDCY POWSTANIA LISTOPADOWEGO"
(przyp.Rothar)


Aha, bo przypadkiem jakby niedaleko tematu jesteśmy...
Co myślicie na temat "plotki", bo obecnie inaczej tego nazwać nie można, że jakoby Mickiewicz miałby być KOLABORANTEM?? Nie znam żadnych źródeł to potwierdzających? Dlatego pytam czy ktoś może zna jakieś "knigi", które coś o tym mówią ??

PS. Jeśliby to miała być prawda to rodzi się natychmiast wątpliwość czy "Konrad Wallenrod" nie miałby być jakby "wybieleniem" osoby samego Mickiewicza... Ale bez dowodów to czysta spekulacja...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 16/02/2005, 0:48 Quote Post

Nie znam "żadnych dowodów" świadczących o kolaboracji Mickiewicza z kimkolwiek. Wiem jedno, podczas jednej wycieczki do muzeum w Kórniku, dowiedziałem się, o pewnej teorii, że naszemu wieszczowi nie bardzo się chciało pchać do powstania. Oficjalna teoria głosi, że nie mógł się przedostać przez granicę ponieważ Prusacy wprowadzili tak ścisłą kwarantannę. Ale prawdą również jest to, że sporo broni przeciekało mimo wszystko do Królestwa z Prus. Więc mozliwość przedostania się do Królestwa stniała. No cóż znane z urody Wielkopolanki musiały go skutecznie zniechęcić do realizacji desperackiej decyzji walki za ojczyznę. rolleyes.gif Może jest trochę racji w tym, że utwory typu Reduta Ordona to rodzaj ekspiacji, za to że niezbyt chwalebnie zachował się wtedy gdy Polacy walczyli o wolność.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 16/02/2005, 11:45 Quote Post

Z tą historią z przedostawaniem się przez granicę to i tak mało powiedziane. Ciekawsze jest zwlekanie wieszcza z podróżą na Wielkopolskę. Wieść o powstaniu doszła go dość szybko w Rzymie. W Poznaniu Mickiewicz był dopiero 13 sierpnia. Czemu tak długo zwlekał z podróżą?

Nie mam zamiaru wysnuwać daleko idących hipotez, bo oskarżanie dla wielu świętości jaką jest wieszcz i jego miłość do Polski już po jego śmierci nie ma sensu. W każdym razie zasłaniał się na początku brakiem funduszy na podróż. Chyba nie potrzeba żadnych komentarzy.

Co zaś do Maro. "Konrad Wallenrod" w żadnym wypadku nie może być wybielaniem Mickiewicza, bo ta powieść poetycka powstała już w latach 1825-27, a więc przed całym powstaniem. Zresztą sam związek między Mickiewiczem a Wallenrodem jest dosyć naciągany i raczej wątpliwy. Mickiewicz to co najwyżej Halban z tego utworu.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 17/02/2005, 22:19 Quote Post

No cóż duszy marsa na pewno nie posiadał. Trudno wymagać aby był mistrzem w każdej dziedzinie. Początkowo pewnie miał mocne postanowienie o wzięciu udziału w walce. Ale zapewnie doniesienia z Polski ostudziły zapędy młodego wieszcza.
Zdaje mi sie, że nieobecość w Polsce nic z ostrości widzenia wydarzeń politycznych mu nie ujeła. Pomimo braku osobistych doświadczeń, dystansu i faktu, że rany wśród emigrantów wśród których się obracał były świerze, prawidłowo ocenił Polaków ( III cz. Dziadów) a także stosunkowo wiernie wydarzenia wojenne (Reduta Ordona). Obie przeszły do kanonu. W końcu to inscenizacja Dziadów stała się kanwą wydarzeń 1968.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 18/02/2005, 18:14 Quote Post

Coś musiał mieć ten grafoman na sumieniu skoro
1 Dostał leganie paszport
2 Pracował jakiś czas w centrali wywiadu
3 Jego kochankami w Odessie były agentki carskie
4 Miał niewiadomo skąd pieniądze na podróże po Europie
5 Bawił się w jakieś masońsko mistyczno wywiadowcze gierki razem z niejakim Towiańskim
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 18/02/2005, 20:59 Quote Post

QUOTE
1 Dostał leganie paszport
No cóż to chyba raczej nie dowód, że był agentem, bo w ten sposób należałoby potraktować wszystkich wyjeżdzających legalnie z Rosji.
QUOTE
2 Pracował jakiś czas w centrali wywiadu
Hmmmm pierwsze słyszę, może parę faktów potwierdzających tę sensacyjną wiadomość.
QUOTE
3 Jego kochankami w Odessie były agentki carskie
Raczej to oznacza, że znajdował sie w kręgu zainteresowań wywiadu rosyjskiego. Obecność agentek świadczy o tym że był na tyle niebezpieczny, że chciano trzymać kogoś blisko niego aby mieć pewne informacje o nim i jego otaczeniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 19/02/2005, 11:38 Quote Post

Prostą jest sprawą że więźniowie i byli działacze polityczni nie dostawali paszportu i pieniędzy od rządu okupanckiego za to że wyjechali za granice i szerzyli patriotyzm. Został zwerbowany przez swoje kochany mało tego w Paryżu mieszkał w jednym pokoju z żoną i dziećmi a w drugim pokoju mieszkała kochanaka ze swoimi dziećmi! Hyh Co do potwierdzenia wystarczy przeczytać dowlną biorafię Adasia z czasów zanim wyjechał z kraju i rozpoczął na dobre wydawanie i życie emigracyjne. Tak z okresu od aresztowania do wyjazdu co tedy robił bardzo się mało o tym mówi i w szkołach i poza nimi. A warto poczytać. Nie został jak inni na sybir wysłany a dano mu PRACĘ aby UCZYŁ tylko że daleko od domu... i jeszcze oto czono agentkami widać miano z nim szerokie plany częściowo zrealizowane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 19/02/2005, 12:55 Quote Post

Co do kwestii czy Mickiewicz był agentem, i jeśli był czy istnieją na to dowody. Ponad 10lat temu tygodnik "NIE" Jerzego Urbana wydrukował lojalkę Mickiewicza, którą ten jakoby podpisał podczas pobytu w Rosji. Czy to ta lojalka była prawdziwa... nie mam pojęcia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Pao
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 3.881

 
 
post 19/02/2005, 14:26 Quote Post

Z tego co wiem Mickiewicz zatrzymał się w Wielkopolsce, nie tylko, bo powstanie zbliżało się ku końcowi. Ponoć miał romans z mężatą ziemianką w jakimś dworze, ale nie jestem pewna w jakim (jak się dowiem - czyli prawdopodobnie we wtorek, to powiem, co to był za dwór). W sumie na korzyść tej teorii przemawiałby fakt, że przebywał tam aż do wiosny 1832 r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 19/02/2005, 15:43 Quote Post

QUOTE
Ponoć miał romans z mężatą ziemianką w jakimś dworze, ale nie jestem pewna w jakim

Czy nie chodzi czasem o Śmiełów?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Herme$
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 1.858

Zawód: student
 
 
post 19/02/2005, 16:13 Quote Post

QUOTE
Ponad 10lat temu tygodnik "NIE" Jerzego Urbana wydrukował lojalkę Mickiewicza, którą ten jakoby podpisał podczas pobytu w Rosji. Czy to ta lojalka była prawdziwa... nie mam pojęcia.

Pierwsze wydanie "Konrada Wallenroda" było poprzedzone pełną lojalizmu przedmową autora, oczywiście po to, aby zmylić carską cenzurę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Pao
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 3.881

 
 
post 19/02/2005, 20:13 Quote Post

Być może Śmiełowie. Jednak bywał również u Skórzeskich i Gorzeńskich. Niestety dostęp do bardzo dokładnej biografii będę miała dopiero we wtorek. Jednak prawdopodobnie przez to nie dotarł - bo w sumie dla chcącego nic trudnego wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
wolaj
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 37.267

Wolski krzysztof
Zawód: uczeñ
 
 
post 28/11/2007, 11:38 Quote Post

Nie uważam aby Mickiewicz był pozytywną postacią w historii polski, szanuje jego dzieła, jednak gdy zaczął zajmować się polityką, jego pozycja w moich oczach spadła. Należał podobno do sekty, i był chory psychocznie confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 28/11/2007, 15:16 Quote Post

QUOTE
Należał podobno do sekty, i był chory psychocznie confused1.gif


Hm, pierwsze słyszę, skąd ta wiadomość?
Zastanawiam się jak można obrzygać tak naszych wieszczów. I nie chodzi mi tutaj o to, że - jak Mickiewicz - woleli przebywać z kobietami czy nie śpieszyło mi się do walki, ale oskarżanie o chorobę psychiczną jest mocno naciągane. Ja słyszałem plotkę, że Słowacki był pedofilem, ciekawe co wymyślą na Krasińskiego? wink.gif
Agent rosyjski? Raczej nie, należenie do elity intelektualnej całej Rosji to jeszcze nie bycie agentem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 28/11/2007, 15:50 Quote Post

QUOTE(wolaj @ 28/11/2007, 11:38)
Należał podobno do sekty, i był chory psychocznie confused1.gif
*



Dodaj może jeszcze, iż był: Żydem, masonem i cyklistą, co? dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej