Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Uzbrojnie wojsk Księstwa Mazowieckiego
     
Hellvard
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 82.063

 
 
post 3/08/2014, 19:40 Quote Post

Witam, szukam informacji na temat uzbrojenia wojów z Mazowsza. Czytałem o wpływie litewskiego stylu wojowania na mazowszan, na ile ich rynsztunek odbiegał od tego posiadanego przez wojaków z Małopolski, czy Śląska? Chodzi mi o okres od panowania Henryka Brodatego, po powiedzmy, 2 połowę XV wieku. Jeżeli macie jakieś ryciny czy zdjęcia rekonstrukcji, to się nie krępujcie, osobiście za dużo tego nie znalazłem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Hellvard
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 82.063

 
 
post 5/08/2014, 17:20 Quote Post

Żadnych pomysłów? Nikt nic nie wie na ten temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Hellvard
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 82.063

 
 
post 8/08/2014, 23:59 Quote Post

Ponad 300 wyświetleń i zero odpowiedzi? Na innym forum przy 100 wyświetleniach dostałem 10 odpowiedzi smile.gif Może chociaż odpowiecie mi, czym różniły się w XIII wieku chorągwie ziemskie i rodowe? Czy w ogóle istniał w XIII wieku taki podział? Jeżeli tak, to jakie były różnice między tymi chorągwiami? Chodzi mi przede wszystkim o wyposażenie, czy ziemska była gorzej uzbrojona od rodowej? Mniej liczna? Możecie zaproponować jakąś literaturę traktującą o tym temacie?

Ten post był edytowany przez Hellvard: 9/08/2014, 9:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Oliphaunt
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 319
Nr użytkownika: 55.960

Filip Or³owski
Zawód: nauczyciel
 
 
post 9/08/2014, 12:19 Quote Post

Po pierwsze o jakim okresie piszesz? Bo inaczej będzie w XII-XIII wieku inaczej w XV wieku.
Cechą Mazowsza była kwestia względnego ubóstwa i zacofania, choć może to ostatnie to nie konieczne najlepsze określenie. Brak dużych miast, poza Płockiem i do jakiegoś stopnia później Warszawą, duże obszary leśne, słaba trakcja lądowa, to nie sprzyjało rozwojowi ciężkozbrojnego rycerstwa.
Z drugiej strony książęta tacy jak Janusz poprzez intensywną akcję osadniczą, lokacje miast (np. Ciechanów) starali się zmienić ten stan. Bogate rycerstwo i szlachta, zapewne były jednak uzbrojone tak samo jak ich odpowiednicy na ziemiach polskich. Natomiast masy drobnego rycerstwa, raczej w stylu litewsko-ruskim, bo było taniej.
Ale samego mnie ciekawi, czy są jakiekolwiek studia nad wojskowością mazowiecką.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Hellvard
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 82.063

 
 
post 10/08/2014, 22:58 Quote Post

Pytałem o XIII wiek, przecież wyraźnie to napisałem.
Znalazłem grafikę z Osprey'a przedstawiającą mazowieckiego szlachcica z połowy XIV user posted image (oczywiście to ten pośrodku)

Ten post był edytowany przez Hellvard: 10/08/2014, 22:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 10/08/2014, 23:31 Quote Post

Istnieje taka pozycja:

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwme...3f-a9652136ba80

Porusza zdaje się niektóre znane zagadnienia 'mazurskiego stylu', jak te lameli/zbrojniki, pawęzki itd.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Pielgrzym
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 30.075

Andrzej Pietrachowicz
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: inzynier budownictwa
 
 
post 11/08/2014, 9:25 Quote Post

Jakie chorągwie i ile ich było w XV wieku to opisuje Długosz w swojej kronice, a ładne przerysy i trochę więcej opisu tych chorągwi, w tym także uzbrojenia i ubioru, znajdziesz w ilustrowanym opracowaniu tejże przez Andrzeja Kleina i Piotra Nowakowskiego "Banderia apud Grunwald". O specyfice Mazowsza też tam jest.

Akurat cały zakres czasowy, o który pytasz, jest dość zróżnicowany. Na początku XIII wieku, za Konrada Mazowieckiego, Mazowsze było niewiele zacofane w stosunku do Małopolski, Śląska i Wielkopolski. Raczej powiedziałbym: nieco bardziej tradycyjne tylko. W pewnym stopniu wpływy wschodnie zaczęły się od mariażu Konrada z Agafią, z którą przybyło do stolicy (Czerska) wielu mieszkańców Rusi (pochówki z tego okresu wskazują na obecność wpływów rusko-bizantyjskich) i otworzyło drogę intensywnej wymiany handlowej na wschód. W tym samym czasie krucjaty bałtyckie organizowane przeciw Prusom przed osadzeniem Krzyżaków na tym pograniczu powodowały jednak, że w pierwszej połowie XIII wieku przeciągały tędy wyprawy rycerstwa śląskiego i wielkopolskiego, uzbrojonego na najnowocześniejszą modłę, z którymi ramię w ramię walczyli poddani Konrada, a sama ziemia była bogata i ludna. Przełomem okazała się połowa XIII wieku, kiedy pojawił się napór Ordy tataro-mongolskiej. Nie chodzi nawet o bezpośrednie najazdy, bo te uderzyły bardziej w ziemie Lubelską, Krakowską i Śląsk. Gorzej, że pod naciskiem Ordy ludy bałtyjskie (Prusowie) i Litwini zwiększyli swój napór na zachód i południe, pod wpływem czego ziemie północnego i wschodniego Mazowsza (kasztelanie położone dalej od linii Wisły) mimo sprowadzania i zakładania zakonów rycerskich dla obrony granic, stopniowo całkowicie opustoszały, do tego stopnia że nie znamy nawet jaką nazwę nosiły niektóre z głónych miast tego pogranicza przed exodusem. W kolejnych dekadach osadnictwo zaczęło tam powracać, ale potrwało to bardzo długo zanim gęstość zaludnienia i zagospodarowanie ziem osiągnęło poprzedni poziom, a poza tym było to osadnictwo w bardzo dużym procencie prawosławne, ruskie. Wraz z tymi osadnikami dotarły tu jeszcze silniejsze wpływy wschodnie a nawet islamskie (bo dzisiejszy tradycyjny strój ruski od czasu zhołdowania przez Ordę pozostaje pod wyraźnym wpływem tataro-mongolskim). W XIV wieku Mazowsze było więc już i trwale bardziej zacofane (skutek ponownej kolonizacji od zera, poza tym nie docierały tu wpływy niemieckie, które szybko adaptowano na Śląsku i w Małopolsce), i bardziej orientalne w swojej specyfice, w zakresie uzbrojenia charakteryzujące się wykorzystaniem np. pancerzy płytkowych, łuku refleksyjnego, otwartych hełmów. Najazdy pruskie ustały ale niestety zastąpiły je ataki ze strony Rusi (część ziem o przewadze osadnictwa ruskiego została Mazowszu odebrana przez ruskich kniaziów), wojny z Zakonem Krzyżackim i rajdy tym razem litewskie, tak że ziemie te wciąż były pustoszone. Dopiero po unii z Litwą Mazowsze znalazło się bliżej geograficznego centrum Polski i przestało być aż tak narażone, jednak nie weszło ono w skład Polski Jagiellonów, przez cały okres ich panowania pozostawało parą odrębnych, piastowskich księstewek, pozostając w coraz większym zapóźnieniu cywilizacyjnym w stosunku do Korony Polskiej. To jest oczywiście obraz uproszczony, ale pokazuje stopniowe narastanie zacofania i cezurę połowy XIII wieku, na które chciałem zwrócić uwagę.

Ten post był edytowany przez Pielgrzym: 11/08/2014, 9:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej