Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Do Rzeczy Numer Specjalny 04/2015, Bitwy Tytanów. Żołnierz polski w boju.
     
Shaun
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 356
Nr użytkownika: 95.088

 
 
post 23/09/2015, 17:56 Quote Post

Niedawno wyszedł
user posted image
Spis treści
user posted image
cena 7,95zł, stron 74

Po przeglądaniu stwierdzam, iż ten numer warto kupić dla swoich dzieci, wnuków i dalszej młodszej rodziny. Za dość niewielką cenę (pewnie później będzie do zdobycia w taniej-prasie) dostajemy skrótowy opis 14 bitew żołnierza polskiego na frontach II WŚ. Opis zwięzły jak na kilka stron- mamy nazwy jednostek, straty, trochę danych liczbowych. Wada -brak mapek i braku wzmianki o LWP confused1.gif . Świetnym dodatkiem są rysunki pana Szyszki (tego od okładek serii HB) -świetnie wykonane z ciekawymi pozami (próbkę mamy na okładce), sztuk 30. Jak dla mnie -w sam raz na rozpoczęcie przygody z historią polskiego oręża w II WŚ dla osób chcących dopiero zaczynać poszerzanie swojej wiedzy.
Artykuły na podstawie poprzednich serii dodatków z Rzeczpospolitej.
Dodatkowo wywiad z historykiem Zbigniewem Siemaszką -żołnierz Andersa oraz omówienie nowoczesnego uzbrojenia WP z IX 1939.


W sumie nie wiem, do którego działu to dać...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sapiens
 

Samiec reakcjonista
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 19.098

Zawód: Inspektor
 
 
post 24/09/2015, 13:01 Quote Post

Czy to są przedruki starych dodatków do Rzeczypospolitej? Bo rysunki Pana Szyszki widzę są te same. Pan Rosalak to jeden z redaktorów Mówią Wieki który we wspomnianych dodatkach do gazety pisał wstępy? W takim razie podziękuje, po pierwsze dodatki z Rzepy wszystkie zebrałem i uważam je za bardzo fajne, a wstępy do nich myślę czy aby nie powyrywać przez te ciągłe laurki dla jedynego bratniego narodu amerykańskiego i związku sojalistycznych republik europejskich rolleyes.gif

Co do LWP, przecież to były polskojęzyczne oddziały armii czerwonej! Nie to co Legiony Piłsudskiego które jak przystało na prawdziwe wojsko "polskie" wspólnie z niemieckojęzycznymi Kaiserami bili Moskali rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Sapiens: 24/09/2015, 13:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Shaun
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 356
Nr użytkownika: 95.088

 
 
post 24/09/2015, 13:26 Quote Post

QUOTE(Sapiens @ 24/09/2015, 14:01)
Czy to są przedruki starych dodatków do Rzeczypospolitej? Bo rysunki Pana Szyszki widzę są te same. Pan Rosalak to jeden z redaktorów Mówią Wieki który we wspomnianych dodatkach do gazety pisał wstępy? W takim razie podziękuje, po pierwsze dodatki z Rzepy wszystkie zebrałem i uważam je za bardzo fajne, a wstępy do nich myślę czy aby nie powyrywać przez te ciągłe laurki dla jedynego bratniego narodu amerykańskiego i związku sojalistycznych republik europejskich  rolleyes.gif

Co do LWP, przecież to były polskojęzyczne oddziały armii czerwonej! Nie to co Legiony Piłsudskiego które jak przystało na prawdziwe wojsko "polskie" wspólnie z niemieckojęzycznymi Kaiserami bili Moskali  rolleyes.gif
*


Przedruki nie, każdy dodatek Rzeczpospolitej poświęcony danej bitwie miał po kilkanaście stron i różnych autorów (znani i lubiani np. Bohun, Nieuważny, Kubiak, Wawer) plus mapy. I tylko jedna strona była autorstwa p. Rosolaka -wstępniak.
Tu z kolei na każdą bitwę mamy tylko 3str. Każda autorstwa Rosolaka. Zakładam więc, że jest to po prostu duże streszczenie wspomnianych dodatków -nawet mamy taki tekst iż w przygotowaniu publikacji pomogły wspomniane dodatki.
Jeśli masz tamtą kolekcję, to myślę że tej nie warto. Ewentualnie by w jednym numerze mieć wiele bardzo dobrych rysunków Szyszki.

Co do LWP niestety mamy teraz przegięcie w drugą stronę, podobnie jak kiedyś z Andersem i innymi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej