Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
23 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy Grupa Wyszehradzka jest potrzebna?, O Grupie Wyszehradzkiej - wczoraj, dziś
 
Czy "Grupa Wyszehradzka" jest potrzebna?
Tak [ 91 ]  [69.47%]
Nie [ 30 ]  [22.90%]
Nie wiem [ 6 ]  [4.58%]
A co to? [ 4 ]  [3.05%]
Suma głosów: 131
Goście nie mogą głosować 
     
siristru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 8.592

 
 
post 11/09/2005, 13:01 Quote Post

Pragnę podyskutować o roli, i przyszłości Grupy Wyszehradzkiej. Być może temat "grupy" jest Wam znany lecz by uczynić naszą dyskusję bardziej merytorycznie poprawnę oto kilka źródeł:

Źródło nr 1
Źródło nr 2
Źródło nr 3

Jako niepoprawny panslawista marzy mi się by Grupa Wyszehradzka zajęła ważną rolę w strukturach Unii Europejskiej - stworzyła wzajemnie wspierającą się Ligę Słowiańską - opowiadała się za współpracą krajów słowiańskiech i wpierała ich ewentualne dążenia do wstąpienia do Unii E. Jak by nie patrzeć w GW jest tylko jedno państwo niesłowiańskie: Węgry lecz Słowianom przyjazne. czy warto rozszerzyć działalność GW? czy może mieć ona realną siłę ekonomiczną i polityczną - wszak większość krajów i ludzi w Europie to kraje i narody słowiańskie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
pbhaal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 435
Nr użytkownika: 1.076

 
 
post 11/09/2005, 14:51 Quote Post

potrzebna ;] musi byc jakas grupa gdzie Polska bedzie liderem :-)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Dimitri
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 8.728

 
 
post 12/09/2005, 6:46 Quote Post

Grupa Wyszehradzka miala z pewnoscia sens przed naszym wejsciem do UE. Dzieki niej nasze zabiegi diplomatyczne okazaly sie bardziej skuteczne. Sama grupa pomogla rowniez w pewnym stopniu wejsc do Unii Slowacji. O czym nalezy jednak pamietac to to, ze miedzy koncem obecengo roku a rokiem 2007 zajda istotne zmiany w Europie - zwlaszcza w Niemczech i Francji, gdzie cala scena polityczna prawdopodobnie ulegnie zmianie. Ta zmiana moze okazac sie bardziej korzystna dla Polski, jednak nie dla pozostalych czlonkow tej grupy! Co wiecej, przy ewentualnym powstaniu osi Berlin-Londyn, nasza przynaleznosc do grupy Wyszehradzkiej moze okazac sie klopotliwa a nawet niewskazana. Nie oznacza to w zadnym wypadku zaniechania wspolpracy gospodarczej z Slowacja, Czechami czy Wegrami, jednak dalsza integracja polityczna w obecnym ukladzie nie ma racji bytu. Polska jest krajem jeszcze niewykrystalizowanym politycznie - proces ten dopiero sie zaczal! Nasz wklad w polityke zagraniczna po naszym wejsciu do UE budzi wiele watpliwosci (Irak, Ukraina), przede wszystkim jesli chodzi o nasze wplywy czy to w Waszyngtonie czy tez Brukseli.
Konczac, wydaje mi sie, ze przynaleznosc, tworzenie lub utrzymywanie roznych ugrupowan politycznych wewnatrz wiekszego bloku polityczno-ekonomicznego jakim jest UE jest objawem skostnialej mentalnosci politykow-dyplomatow z XIX wieku. Zachodnie kraje UE tez tutaj nie sa bez winy. Realizm plityczny, jaki wciaz dominuje w UE, czesto ja paralizuje, prowadzac do spowolnienia rozwoju gospodarczego (patrz: tzw. agenda lizbonska, 2012). Polska jeszcze nie ma swej funkcji wewnatrz UE; jak na razie jest duzym terytorialnie krajem, jednak ani to ani nassze polozenie geograficzne (strategiczne?) nie bedzie mialo wiekszego znaczenia w obecnym swiecie zdominowanym przez technologie IT.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 16/09/2015, 13:24 Quote Post

Minęło lat dziesięć od powyższego postu i możemy ocenić jego trafność... tongue.gif

Proponuję wznowić dyskusję nad tą polityczną inicjatywą zastapioną de facto przez kelneryzm Tuska i jego PO.

Tutaj zas coś aktualnego:
http://telewizjarepublika.pl/czechy-i-slow...kera,23732.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 22/09/2015, 11:45 Quote Post

Afera z unijnym (czyli przede wszystkim niemieckim) dyktatem w kwestii nachodźców pokazuje, że Grupa Wyszehradzka jest ABSOLUTNIE NIEZBĘDNA.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 22/09/2015, 11:56 Quote Post

Jako państwa istniejące w regionie Europy zwanym środkowoeuropejskim,mające wspólne tradycję,historię i doświadczenia powinniśmy pilnować ,lub tworzyć wspólne stanowiska dotyczące Europy,wspólnoty europejskiej której jesteśmy członkami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Jagdterier
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 95.609

Zawód: historyk/mysliwy
 
 
post 22/09/2015, 12:17 Quote Post

Czy niezbędna? Cóż, skoro już ta obecność w UE jest faktem, to im więcej oddzielnych struktur sojuszniczych, tym zdrowiej. Odwołując się do wpisu sprzed dekady, wink.gif niestety obecnie mamy patologiczną sytuację, gdzie państwo najbardziej predysponowane do przewodnictwa w takim związku, stanowi tegoż najsłabsze ogniwo polityczne, w efekcie czego ciężar nieformalnego przywództwa muszą brać na siebie Węgry, kraj nie najbogatszy w rzeczonym układzie i o generalnie niewielkim potencjale, co samo w sobie jest sytuacją nienaturalną. Wreszcie, z winy PO w ostatnich latach Polska zupełnie zaniedbała stosunki z pozostałymi członkami grupy wyszehradzkiej, tak że przed obecnym kryzysem migracyjnym wspólnota ta wręcz zamarła, a w jej miejsce szybko pojawiła się szkodliwa dla nas perspektywa trójkąta austerlitzkiego.

Fala przemieszczeń ludności to tymczasem zupełnie nowe zagrożenie dla regionu i w tym kontekście nie powinno być wątpliwości, że dziś współpraca w ramach Wyszehradu stała się koniecznością. Tyle że, aby liczyć na sukces tej inicjatywy, w Polsce musi się zmienić rząd na inny niż ograniczający się do posłusznego wypełniania poleceń swoich przełożonych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 22/09/2015, 12:38 Quote Post

Tylko czy następny rząd ,składający się z innej partii lub formacji politycznej,nie zamieni sobie tylko ,,pana'',którego wolę będzie wykonywać,wbrew swoim przedwyborczym zapowiedzią i interesom kraju i społeczeństwa?.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Jagdterier
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 95.609

Zawód: historyk/mysliwy
 
 
post 22/09/2015, 13:02 Quote Post

QUOTE(arturus.miłośnik historii @ 22/09/2015, 12:38)
Tylko czy następny rząd ,składający się z innej partii lub formacji politycznej,nie zamieni sobie tylko ,,pana'',którego wolę będzie wykonywać,wbrew swoim przedwyborczym zapowiedzią i interesom kraju i społeczeństwa?.
*


Jestem przekonany, że tak właśnie się stanie (wiadomo nb., że ,,nowy pan będzie dla nas lepszy od obecnego"), przy czym uważam za wielce prawdopodobne, iż nie ma on nic przeciwko grupie wyszehradzkiej, a jeśli już, to odwrotnie, może na nią spoglądać przychylnym okiem.

Ten post był edytowany przez Jagdterier: 22/09/2015, 13:03
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Pertynaks2
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 97.973

 
 
post 22/09/2015, 14:59 Quote Post

Sytuacja z Rosją pokazała,że jakakolwiek solidarność tych krajów nie istnieje,a jeśli nawet to między Węgrami,Czechami i Słowakami. Nam bliżej dziś do Niemiec,polityka proniemiecka Tuska też zrobiła swoje,ale bardzo się z tego cieszę,jedynie w sprawie uchodźców trochę się przybliżyliśmy z Grupą Wyszehradzką,ale my de facto i tak mówimy że przyjmiemy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 22/09/2015, 15:26 Quote Post

QUOTE(Pertynaks2 @ 22/09/2015, 14:59)
Sytuacja z Rosją pokazała,że jakakolwiek solidarność tych krajów nie istnieje,a jeśli nawet to między Węgrami,Czechami i Słowakami. Nam bliżej dziś do Niemiec,polityka proniemiecka Tuska też zrobiła swoje,ale bardzo się z tego cieszę,jedynie w sprawie uchodźców trochę się przybliżyliśmy z Grupą Wyszehradzką,ale my de facto i tak mówimy że przyjmiemy.
*


Nigdy Wam nie przyszło na myśl, że to Polska nie ma racji? Może doktryna Gierdoycia jest błędna, nie mówiąc już kontynuacji polityki jagiellońskiej. Może to widzimy swój interes odmiennie. Pozostałe kraje Grupy mówiły prawie jednym głosem w sprawie Ukrainy. I jak okazało się, to oni mieli rację, a nie polscy politycy. Ukraina dogaduje się z Rosją, Polacy są z rozmów pokojowych wyeliminowani, ot staliśmy się bez mała pośmiewiskiem Europy vide wystąpienie prezydenta Dudy i odpowiedź prezydenta Poroszenki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Pertynaks2
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 97.973

 
 
post 22/09/2015, 15:33 Quote Post

QUOTE(lucyna beata @ 22/09/2015, 15:26)
QUOTE(Pertynaks2 @ 22/09/2015, 14:59)
Sytuacja z Rosją pokazała,że jakakolwiek solidarność tych krajów nie istnieje,a jeśli nawet to między Węgrami,Czechami i Słowakami. Nam bliżej dziś do Niemiec,polityka proniemiecka Tuska też zrobiła swoje,ale bardzo się z tego cieszę,jedynie w sprawie uchodźców trochę się przybliżyliśmy z Grupą Wyszehradzką,ale my de facto i tak mówimy że przyjmiemy.
*


Nigdy Wam nie przyszło na myśl, że to Polska nie ma racji? Może doktryna Gierdoycia jest błędna, nie mówiąc już kontynuacji polityki jagiellońskiej. Może to widzimy swój interes odmiennie. Pozostałe kraje Grupy mówiły prawie jednym głosem w sprawie Ukrainy. I jak okazało się, to oni mieli rację, a nie polscy politycy. Ukraina dogaduje się z Rosją, Polacy są z rozmów pokojowych wyeliminowani, ot staliśmy się bez mała pośmiewiskiem Europy vide wystąpienie prezydenta Dudy i odpowiedź prezydenta Poroszenki
*


Trzeba znaleźć różnica między wymachiwaniem szabelką a lizaniem się do Putina szczególnie gdy są na niego nałożone sankcje europejskie. Ukraina straciła już Krym,w w Doniecku dopiero teraz rozejm wszedł w życie. Tak,masz racje pozostałe kraje zachowywały się tak samo w kwestii Ukrainy,my po prostu tam w obecnej sytuacji nie pasujemy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 22/09/2015, 15:34 Quote Post

Niegdyś popełniłem taki temat :
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=122232&hl=

i pojechałem po Grupie Wyszehradzkiej, jak pijany "rusek" po lodzie, myliłem się, a byłem głupi, nie doceniłem naszych braci Węgrów, Czechow, a Słowaków, Oni stają twardo w czasie kryzysu islamskiego najazdu, to polski rzad skrewił ... to Kopaczowa ich zdradziła, i nas ....
Czesi, Węgrzy, Słowacy, mają mądrość której nam brakuje, byle do wyborów ....
QUOTE
a byłem głupi

Bardzo głupi
QUOTE
potrzebna ;] musi byc jakas grupa gdzie Polska bedzie liderem

Hungaria winna być liderem, ma elity.

Ten post był edytowany przez lancaster: 22/09/2015, 15:39
 
Post #13

     
Pertynaks2
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 97.973

 
 
post 22/09/2015, 15:39 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 22/09/2015, 15:34)
Niegdyś popełniłem taki temat :
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=122232&hl=

i pojechałem po Grupie Wyszehradzkiej, jak pijany "rusek" po lodzie, myliłem się, a byłem głupi, nie doceniłem naszych braci Węgrów, Czechow, a Słowaków, Oni stają  twardo w czasie kryzysu islamskiego najazdu,  to polski rzad skrewił ... to Kopaczowa ich zdradziła, i nas ....
Czesi, Węgrzy, Słowacy, mają mądrość której nam brakuje, byle do wyborów ....
QUOTE
a byłem głupi

Bardzo głupi
*


W polityce zagranicznej nie ma "przyjaciół" ani "braci". Tak też jestem niezadowolony troszkę z Kopacz ale na szczęście ostatecznie przyjmie uchodźców bez gadania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 22/09/2015, 15:40 Quote Post

QUOTE(Pertynaks2 @ 22/09/2015, 15:39)
QUOTE(lancaster @ 22/09/2015, 15:34)
Niegdyś popełniłem taki temat :
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=122232&hl=

i pojechałem po Grupie Wyszehradzkiej, jak pijany "rusek" po lodzie, myliłem się, a byłem głupi, nie doceniłem naszych braci Węgrów, Czechow, a Słowaków, Oni stają  twardo w czasie kryzysu islamskiego najazdu,  to polski rzad skrewił ... to Kopaczowa ich zdradziła, i nas ....
Czesi, Węgrzy, Słowacy, mają mądrość której nam brakuje, byle do wyborów ....
QUOTE
a byłem głupi

Bardzo głupi
*


W polityce zagranicznej nie ma "przyjaciół" ani "braci". Tak też jestem niezadowolony troszkę z Kopacz ale na szczęście ostatecznie przyjmie uchodźców bez gadania.
*


Na czyje szczęście ?
 
Post #15

23 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej