Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Identyfikacja ceramiki
     
majster klepka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 104.348

 
 
post 5/01/2019, 22:03 Quote Post

Dobry wieczór użytkownikom forum. Założyłem chwilę temu konto, bo od dłuższego czasu nie mogę samodzielnie (za pomocą internetu) zidentyfikować kawałków ceramiki, które znalazłem z 10 lat temu w pomorskiem, na placu budowy. Do dzisiaj żałuję, że tego nigdzie nie zgłosiłem i będzie mi to ciążyć na umyśle, ale już za późno na naprawę błędów. O ile dobrze pamiętam to oba zostały znalezione na tej samej budowie.

Pod pierwszym linkiem są fotki rzeczy, która wyglądała mi od początku jak ucho od naczynia, tylko nie pasowało mi skręcenie w dwóch płaszczyznach, a nie jak to bywa zazwyczaj przy uchwytach, w jednej. Na focie 2 i 4 widać zagłębienie, które wygląda jak zrobione celowo przed wypalaniem, przynajmniej moje amatorskie oko tak to ocenia. Podobnie na 2, po prawej stronie sa dodatkowe dwa zagłębienia.

Pod drugim linkiem natomiast to już ciekawsza sprawa, grubość około 6mm, wymiar jak na zdjęciach. Wzór się trochę mieni pod światło jakby miał resztki szkliwa. Powierzchnia czystej gliny w pojedynczych punktach też się mieni, ale nie wiem czy to nie czasem resztki tego, co odpadło z miejsc barwionych. Otwór symetryczny, o równoległych ściankach. Struktura z tyłu chyba wskazuje na wykonanie na kole (zgaduję oczywiście, bo się nie znam kompletnie).

Najgorzej, że nigdzie w googlach nie znalazłem normalnych zdjęć z malowanymi wzorami na ceramice, żebym mógł przypasować do jakiejkolwiek epoki:x

Ktoś jest w stanie powiedzieć coś więcej o tych fantach?

https://imgur.com/a/NMrwZLw
https://imgur.com/a/gm9AvxI
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej