Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Uczestnik bitwy pod Wiedniem.
     
Gopher
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 81.025

 
 
post 27/03/2019, 15:25 Quote Post

Mam pytanie. Przeglądając internet znalazłem dwa teksty, które mnie zafrapowały.

W pracy "Wieniec: pismo zbiorowe ofiarowane S.Jachowiczowi" znalazłem takie zdanie:
"Pomiędzy poległymi w bitwie pod Wiedniem dnia 12 Września 1683 byli Mądrzejowski , Urbański, Matczyński, Zbąski młody Stanisław Potocki"
Podobnie w dziełku "Dniestrzanka: zbiór artykułów wierszem i proza ku zabawie i nauce"
"Śmiercią bohaterów polegli: Mądrzejowski, sławny z męztwa pod Chocimem, którego Goyer nieustraszonym nazywa (...)"

W "Histoire de Jean Sobieski" Coyera faktycznie jest taki passus "Un Brigadier de Cavalerie, l’impétueux Mondréoski,ne confent point à les voir vivre. Il fe jette à la nage, fuivide fa brigade. Une balle vient le frapper au milieu du fleuve,& le laiffe fans connoiffance. On le remene au point d’où il étoit parti pour ne perdre la vie que dix ans après dans une bataille encore plus éclatante."

Francuskiego niestety nie znam. Zrozumiałem jedynie, że "brigadier Mondréoski" brał udział w bitwie pod Chocimiem i zginął 10 lat później w jeszcze sławniejszej bitwie.

Nigdzie indziej nie udało mi się znaleźć żadnej wzmianki tym Mądrzejowskim.
Czy któryś z kolegów mógłby mi pomóc ustalić, czy faktycznie osoba o tym nazwisku istniała i zginęła pod Wiedniem?

Mam też taką teorię, że doszło pomyłki w odczytaniu źle zapisanego przez Coyera nazwiska i chodzi tu w rzeczywistości o Andrzeja Modrzewskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 27/03/2019, 16:43 Quote Post

Wydaje mi się, że jest tak jak napisałeś, tzn. Francuzi przekręcili nazwisko i tak to utrwalono w literaturze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Zbyszek Hundert
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 358
Nr użytkownika: 74.497

Zbyszek Hundert
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 11/03/2020, 9:08 Quote Post

QUOTE(Gopher @ 27/03/2019, 16:25)
Mam pytanie. Przeglądając internet znalazłem dwa teksty, które mnie zafrapowały.

W pracy "Wieniec: pismo zbiorowe ofiarowane S.Jachowiczowi" znalazłem takie zdanie:
"Pomiędzy poległymi w bitwie pod Wiedniem dnia 12 Września 1683 byli Mądrzejowski , Urbański, Matczyński, Zbąski młody Stanisław Potocki"
Podobnie w dziełku "Dniestrzanka: zbiór artykułów wierszem i proza ku zabawie i nauce"
"Śmiercią bohaterów polegli: Mądrzejowski, sławny z męztwa pod Chocimem, którego Goyer nieustraszonym nazywa (...)"

W  "Histoire de Jean Sobieski" Coyera faktycznie jest taki passus "Un Brigadier de Cavalerie, l’impétueux Mondréoski,ne confent point à les voir vivre. Il fe jette à la nage, fuivide fa brigade. Une balle vient le frapper au milieu du fleuve,& le laiffe fans connoiffance. On le remene au point d’où il étoit parti pour ne perdre la vie que dix ans après dans une bataille encore plus éclatante."

Francuskiego niestety nie znam. Zrozumiałem jedynie, że "brigadier Mondréoski" brał udział w bitwie pod Chocimiem i zginął 10 lat później w jeszcze sławniejszej bitwie.


Nigdzie indziej nie udało mi się znaleźć żadnej wzmianki tym Mądrzejowskim.
Czy któryś z kolegów mógłby mi pomóc ustalić, czy faktycznie osoba o tym nazwisku istniała i zginęła pod Wiedniem?

Mam też taką teorię, że doszło pomyłki w odczytaniu źle zapisanego przez Coyera nazwiska i chodzi tu w rzeczywistości o Andrzeja Modrzewskiego.
*



Widzę wątek ma już rok - ale dopiero teraz zobaczyłem. Chodzi tu o Andrzeja Modrzewskiego, vel Modrzejowskiego, podskarbiego nadwornego koronnego, który zginął pod Wiedniem, podczas próbnej szarży chorągwi królewicza Aleksandra. Ogólnie znana postać. Oficer z bliskiego kręgu króla Jana III, regimentarz i uczestnik misji dyplomatycznych
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej