Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Branka, lista
     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 9/03/2009, 22:13 Quote Post

Salvete,

Moze sie juz pytalem,... ale powtorze pytanie:
Czy ktos kiedykolwiek widzial opracowana liste branki? Czy gdzies jest w literaturze cytowana? Czy tylko byla na Warszawe i okolice czy tez na cale Krolestwo Polskie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 10/03/2009, 1:27 Quote Post

Branka była imienna, ale czy lista się dochowała do naszych czasów to nie jestem pewnien. Projekt branki zakładał, że do wojka brani będą ludzie "wskazani imiennie przez policję". Jednocześnie wydany poufny okólnik rządowy określał niedwuznacznie, że rekruci "wskazani byc winni przede wszystkim spośród ludności nie mającej stałego zatrudnienia, bezobowiązkowej, a obok tego niekorzystnie notowanej podczas ostatnich ruchów". Branka objąc miała około 10 tysięcy osób. Zrozumiałe więc jest, że dotyczyła nie tylko Warszawy, ale także innych miast Kongresówki. W samej Warszawie zakładano ściągnąc kontyngent w liczbie 2500 osób.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 12/03/2009, 21:49 Quote Post

Dzieki za odpowiedz, hmmm podajesz cytaty, ale skad one sa?
Poza tym, jesli mialo to byc 10 tysiecy to ile wtedy ludnosci miala Warszawa? Jesli ze stolicy mieli sciagnac 2.5 tysiaca, jakie inne jeszcze miejscowosci brano pod uwage? Pytam sie, poniewaz moj prapradziadek akurat w 1863 r. liczyl 22 wiosen i zalapal sie do grypy Wawra. Prapradziadek mieszkal w Suwalkach, stad moje zainteresowane : jakie inne miejscowosci byly brane pod uwage? Pytalem w AP Suwalki- ale nic nie wiedza. Czego ewentualnie szukac ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 12/03/2009, 22:00 Quote Post

Cytaty pochodzą z zeszytu Powstanie Styczniowe S. Kieniewiecza z serii Dzieje Narodu i Państwa Polskiego. Ten sam autor napisał też grubą "cegłę" pt. Powstanie Styczniowe oraz drugą pt. Warszawa w Powstaniu Styczniowym. Spróbuj tam poszukać. Obie ksiązki miały kilka wydań więc powinny byc dostępne po bibliotekach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 12/03/2009, 22:25 Quote Post

Wielkie dzieki za podpowiedz.
:-)
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
mardw
 

Unregistered

 
 
post 13/03/2009, 13:00 Quote Post

W syntezach Kieniewicza są tylko niewielkie informacje na temat branki, może kilka zdań. Nie spotkałem się w literaturze z dokładnie opisaną branką ale warto szukać dalej.
 
Post #6

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 14/03/2009, 17:46 Quote Post

Otoz to drogi Mardwie,

Wszyscy tylko wspominaja, ze miala byc i niby kto tam mial byc etc.
No coz popytam sie jeszcze w lokalnych archiwach. Jak by co to dam znac. Dlatego bede szukac dalej...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 14/03/2010, 20:38 Quote Post

Czytałem w "Dwóch Drogach" Pawła Jasienicy, że branka była tak wymyślona, aby do wojska rosyjskiego wcielić polski "element podejrzany" politycznie. Zatem wymierzona była w działaczy konspiracyjnych. Chodziło o to, aby ludzi podejrzanych o konspiracje wcielić do wojska, które stacjonowałoby w głębi cesarstwa i mieć z nimi "święty spokój".
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 17/03/2010, 22:36 Quote Post

Salve Cartaphilusie,

No dobrze, wiemy, ze chodzilo o elelement podejrzany. Ale czy dochowaly sie gdzies listy tych podejrzanych co mieli byc wcieleni.
Czy gdzies czytales, ze ktos mial, widzial owa liste?

Pozdrawiam
Gandalf de Grey
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
mardw
 

Unregistered

 
 
post 18/03/2010, 13:27 Quote Post

Od marca 2009 nikt nie widział i zapewne nie zobaczy.
 
Post #10

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 18/03/2010, 14:21 Quote Post

Alez drogi Mardwie,

Nie mow za wszystkich, bo sie kiedys mozesz zdziwic.
To raz, a dwa, nigdy nie mow nigdy...
:-)
Moze juz dosc wymiany prztyczkow w nos?
Znam Twoja opinie, ale nie jestes alfa i omega, wiec niech czas dalej leci, a noz widelec cos sie pokaze?
Z optymizmem i pozdrowianiami dla Ciebie :-)

Gandalf de Grey
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 18/03/2010, 20:32 Quote Post

QUOTE(Gandalf de Grey @ 17/03/2010, 22:36)
Salve Cartaphilusie,

No dobrze, wiemy, ze chodzilo o elelement podejrzany. Ale czy dochowaly sie gdzies listy tych podejrzanych co mieli byc wcieleni.
Czy gdzies czytales, ze ktos mial, widzial owa liste?

Pozdrawiam
Gandalf de Grey
*



Wiem, że branka była "dziełem" Aleksandra Wielopolskiego, który był negatywnie nastawiony po polskich konspiratorów. Niestety nie wiem nic konkretnego na temat tych list podejrzanych osób.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
mardw
 

Unregistered

 
 
post 19/03/2010, 10:15 Quote Post

Podejrzewam, że gdyby taka lista znajdowała się w archiwach polskich już od 40 lat byłaby opublikowana. Jeśli jest w rosyjskich to nikt sie nie pokusi o jej znalezienie i publikację. Rosjanie - po co to nie ich problem, Polacy - po co nikt tego nie kupi.
 
Post #13

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 19/03/2010, 10:45 Quote Post

Mysle drogi Mardwie, ze Polacy by to opublikowali i sadze, ze taka lista byla by nawet ciekawa. Przeciez jakis czas temu opublikowali liste zeslanych na Syberie.
Ale poki co nikt nic nie widzial. Jestem optymista i mysle, ze w archiwach rosyjskich powinna byc. No coz, moze im wysle takie pytanie? Ale z doswiadczenia wiem, ze odpowiadaja beszczelnie takowo niet..., ale poki co nie stac mnie na osobista wycieczke do Moskwy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 30/03/2010, 22:09 Quote Post

Salvete,

A moze ta cala branka to czysty mit? Moze Wielopolski puscil plotke, ze taka lista jest sporzadzona i udala sie kolejna prowokacja rosyjska jak w 1794 r. No bo jak inaczej tlumaczyc, ze nawet historycy w czasie trwania II RP do niej nie dotarli? A\albo w latach 60 XX wieku, kiedy to wspolnie opracowywano z Moskalami tomy na temat historii powstania styczniowego. No przeciez jesli juz to w Moskwie by sie mogla zachowac ,skoro wiele innych dokumntow sie zachowalo?
Pytalem sie w AGAD ale odpowiedzili mi, ze listy poborow do wojska z 1863 nie zachowaly sie. Ale branka to chyba byla specjalna lista (jesli byla rzecz jasna) jakby lista dodatkowa, do tej normalnej.

Pozdrawiam,
Gandalf de Grey
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej