Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zmiany w formach i rodzajach walk zbrojnych.,
     
Kynikos
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.235
Nr użytkownika: 74.159

 
 
post 26/09/2011, 14:02 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 23/09/2011, 16:41)
Rycerze mieli się stawić nie tylko konno, ale również zbrojno i LUDNO. To ostatnie oznacza, że przyprowadzał ze sobą żołnierzy, którzy siłą rzeczy nie byli rycerzami w sensie obowiązku lennego. A oprócz tego były jeszcze siły złożone z mieszczan, wolnych posiadaczy ziemskich, chłopów...


Ech, a mnie się utrwalił taki obrazek z Sienkiewicza, że mieszczanie podczas wojny ogarnięci byli paniką i nie mieli żadnego pojęcia o rzemiośle wojennym. I jeszcze podobny obrazek z książki "Infuły i szyszaki", gdzie protestanci i chłopi, buntujący się przeciwko władzy szlachty, skapitulowali i pozwolili na egzekucje swoich przywódców, gdy tylko zobaczyli karną ekspedycję szlachty.

Na marginesie: przed chwilą poczułem się jak nieszczęsny pikinier, bo galopował na mnie spłoszony koń, a ja nawet nie miałem żadnej piki. Koń chyba przestrzaszył się psa, którego wyprowadzałem na spacer, ale zamiast uciekać, właśnie zaszarżował na nas. Na szczęście niedaleko było drzewo, więc razem psem stanęliśmy za pniem, a koniowi nie chciało się nas gonić dookoła drzewa i zawrócił smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/09/2011, 16:48 Quote Post

QUOTE
Ech, a mnie się utrwalił taki obrazek z Sienkiewicza, że mieszczanie podczas wojny ogarnięci byli paniką i nie mieli żadnego pojęcia o rzemiośle wojennym. I jeszcze podobny obrazek z książki "Infuły i szyszaki", gdzie protestanci i chłopi, buntujący się przeciwko władzy szlachty, skapitulowali i pozwolili na egzekucje swoich przywódców, gdy tylko zobaczyli karną ekspedycję szlachty.

Na gruncie polskim polecam hasło "wyprawa z dóbr i miast". Na gruncie europejskim, polecam hasła "Courtrai 1302" albo "genueńscy kusznicy" smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 26/09/2011, 20:27 Quote Post

Dołozył bym jeszcze angielskich łuczników i szwajcarskich pikinierów. A w naszej wczesnonowożytnej kawalerii jeszcze lepszy bałagan, były chorągwie strzelcze, kopijnicze i husarskie...

Ten post był edytowany przez lancelot: 26/09/2011, 21:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 27/09/2011, 16:13 Quote Post

QUOTE
Dołozył bym jeszcze angielskich łuczników i szwajcarskich pikinierów.

Zwłaszcza tych pierwszych trudno uznać za przykład mieszczan.
QUOTE
A w naszej wczesnonowożytnej kawalerii jeszcze lepszy bałagan, były chorągwie strzelcze, kopijnicze i husarskie...

A co to ma do mieszczan?
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 28/09/2011, 7:34 Quote Post

Tyle samo, ile pisanie o formacjach średniowiecznych w dziale nowożytność, ja piszę zasadniczo o plebejskich formacjach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej