Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ulicze - w poszukiwaniu prawdy, Lokalizacja, grodziska, kultura, dzieje
     
Rayoken
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 261
Nr użytkownika: 38.793

Damian
Stopień akademicki: mgr biologii
Zawód: pszczelarz
 
 
post 17/11/2013, 22:34 Quote Post

Chciałbym szacownych kolegów odpytać dziś z Uliczów, jeśli wolno. Dłubie sobie taki mały projekt na boku i głodny jestem informacji o tychże. Generalnie na pierwsze danie zaserwowałbym temat lokalizacji plemienia w jego nazwijmy to pierwotnym zasięgu (czyli sprzed migracji zachodniej z X w.). W literaturze przedmiotu mamy nieco bałaganu. Generalnie z nazwy kroniki przywołują jeden tylko ośrodek - Peresechen (aczkolwiek Geograf Bawarski podaje też niewiarygodną liczbę ponad 318 grodów, jakimi rzekomo dysponowali Ulicze), który rzekomo wytrzymał 3-letnie (938-940) oblężenie Waregów Kijowskich Swenelda (ja tam jednak myślę, że nie tyle ono trwało 3 lata, co każdego roku było oblegane i w trzecim z kolei padło łupem najeźdzcy). Jedni widzą ów Peresechen tak nieco na zachód od Dniestru, gdzie po dziś dzień istnieje nieduża miejscowość o zaskakująco podobnej nazwie (i tak też lokuje się go na mapach, chociażby tej z Pierwszych wieków historii Rusi - Rybakowa), inni - i ja bym się do tej wersji przychylał, w miejscu obecnego Dnipropetrovska, gdzie doszukano się pozostałości sporego grodziska Słowiańskiego /z wczesnego średniowiecza/ o ponadregionalnym znaczeniu (ślady sporej wymiany handlowej). Prócz tego doszukałem się informacji o odnalezieniu kilku grodów Uliczów w ciągu rzeki Tiasmin, co potwierdza wersję o naddnieprzańskim położeniu Uliczów. I teraz meritum mojego zapytania - czy dysponuje ktoś jakimiś sensownymi opracowaniami tematu? Ponieważ źródła pisane są więcej niż skąpe, celuję swym zapytaniem w archeologię. Nie widział więc ktoś może jakiś dobrych opracowań archeologii Uliczów? Zdaję sobię sprawę, iż w języku Lachów próżno będzie szukać, ale wielki brat Google chętnie przetłumaczy teksty rosyjskie i ukraińskie. Pomożecie?

Tak na marginesie mam też nadzieję, iż archeologia pomoże mi rozgryźć twardy orzech sąsiedztwa Madziarsko-Uliczowego. Czy archeologia poświadcza jakąś widzialną granice pomiędzy oboma żywiołami, czy też może obozowiska Etelkozu Madziarów (których pozostałością byłyby kurhany?) wnikały w obszar będący nijako pod kontrolą, czy też może lepiej użyć terminu - pod wpływem gospodarczo-kulturowym grodzisk Uliczów? Czy archeologia poświadcza może działania zbrojne w obrębie tego, zdaje się trudnego, sąsiedztwa poprzez znaleziska madziarskich militariów w obrębie warstwy pogożeliska Uliczowych grodów? Choć drogą dedukcji dochodzę do wniosku iż ów sąsiedztwo niekoniecznie musiało być usiane madziarskimi grotami, bowiem skoro Ulicze żyli ponoć w zgodzie z Chazarami i w wielkiej niezgodzie z Rusami, zaś nie przypominam sobie by Madziarzy biorąc pod swe skrzydła Kabarów opuszczali Kaganat Chazarski przy akompaniamencie wojennej melodii... Wróg mego wroga jest moim wrogiem, przyjaciel mojego przyjaciela jest mi przyjacielem. Czy nie było to przypadkiem tak, że wybitnie agresywni i ekspansywni Rusowie jednoczyli swych sąsiadów w jedną anty-ruską koalicję? Wiemy że Ulicze żyli w zgodzie z Tywercami i razem odpierali Ruską nawałę.

Zapraszam do dyskusji i rzecz jasna zachęcam do podsyłania namiarów na archeologię Uliczów.

Ten post był edytowany przez Rayoken: 17/11/2013, 22:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 19/11/2013, 18:05 Quote Post

Witaj!
Niewiele w tym tematów archeologicznych, ale sporo nietuzinkowych i prawie niedostępnych dla polskiego czytelnika informacji historycznych o interesującym Cię plemieniu.... H. Paszkiewicz, "Początki Rusi". Pozycja bardzo trudno dostępna sad.gif

Jeśli jednak jesteś zainteresowany to daj znać ...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Rayoken
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 261
Nr użytkownika: 38.793

Damian
Stopień akademicki: mgr biologii
Zawód: pszczelarz
 
 
post 19/11/2013, 22:55 Quote Post

QUOTE
Witaj!
Niewiele w tym tematów archeologicznych, ale sporo nietuzinkowych i prawie niedostępnych dla polskiego czytelnika informacji historycznych o interesującym Cię plemieniu.... H. Paszkiewicz, "Początki Rusi". Pozycja bardzo trudno dostępna sad.gif

To że trudno dostępna - to wiem, bo poluje na allegro. Kilka razy się pojawiła, ale w cenie zaporowej...

QUOTE
Jeśli jednak jesteś zainteresowany to daj znać ...

Daję znać smile.gif

Ale na pewno Rosjanie i Ukraińcy mają temat Uliczów ogarnięty, w końcu ich (oraz Tywerców) bytność na tych ziemiach daje podstawę twierdzenia iż step międzyrzecza Dunaj-Dniepr jest rdzennie Ruski i im - jako spadkobiercom Rusów - przynależny wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej