Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Średniowiecze - ciemne wieki, Czy słusznie ?
 
Jak bys określił/ła średniowiecze
Ciemne wieki [ 18 ]  [16.51%]
Światłe wieki [ 51 ]  [46.79%]
Światłe wieki, aczkolwiek jekko zaciemnione(czyt. trudno powiedzieć) [ 40 ]  [36.70%]
Suma głosów: 109
Goście nie mogą głosować 
     
chesterfield
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 2.375

 
 
post 26/04/2005, 16:39 Quote Post

Na pewno nie były ciemne kulturalnie. To okres ksztrałtowania się europejskiej tożsamości.. teocentryzm..
to jedna z moich ulubionych epok
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 27/04/2005, 8:13 Quote Post

ciemności po upadku cywilizacji rzymskiej były sprawą obiektywną. Jej przezwyciężenie jest dokonaniem właśnie średniowiecza. To była omen-nomen benedyktyńska praca.

Nie wiem czy siłą umysłowości można porónywac z jakąkolwiek inną. Uniwersytety to tylko małe zobrazowanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
ppola
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 5.130

Zawód: student
 
 
post 29/04/2005, 23:00 Quote Post

Nie tylko umyslowosc. smile.gif Interesuje sie architektura i ostatnio wpadlo mi w rece monumentalne dzielo o gotyku. Zawsze jako takie pojecie o nim mialam ale wreszcie naogladalam sie swietnie zrobonych obrazkow. Powiem szczerze ze malo sie nimi nie zachlysnelam. Szczeka mi tak opadla ze dobrze ze niedaleko byl stol to miala gdzie sie zatrzymac wink.gif Byly tam zdjecia najrozniejszych zabytkow. Cudowne zdjecia St. Chapell (?)i innych koronkowych dziel chyba jednak kieruja mnie ku rozswietleniu tych ciemnych wiekow smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 30/04/2005, 13:11 Quote Post

Wszystko to piękne ale gotyk to ledwie końcówka średniowiecza. Z drugiej strony ducento- czyli czas kiedy gotyk znajduje się w swojej najbardziej twórczej fazie- to już początki renesansu we Włoszech.

@ Anakin

QUOTE
ciemności po upadku cywilizacji rzymskiej były sprawą obiektywną.


Wybaczy Pan- mimo że staram się, nie mogę zrozumieć w czym miałby się przejawiać obiektywizm tej "ciemności" ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Friia
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 1.487

 
 
post 30/04/2005, 13:24 Quote Post

Ja też zdecydowanie jestem za tym, że średniowiecze nie było żadnymi "ciemnymi wiekami". Nie zaprzeczam jednak, że we wczesnym okresie nastąpił regres w gospodarce, który powodował też upadek kulturalny - to właśnie ten obiektywizm, o który pyta Rado.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Tacin
 

Spamer!
***
Grupa: Banita
Postów: 116
Nr użytkownika: 5.306

Zawód: uczen
 
 
post 30/04/2005, 13:24 Quote Post

Nie ulega watpliwoci, ze budowac to oni umieli.
Ale chwila, co tu sie dzieje? Czyzby wiekszosc byla za tym, ze to sa swiatle wieki?
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
sir.pablo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 5.707

Zawód: uczen
 
 
post 1/05/2005, 19:18 Quote Post

Moim zdaniem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
sir.pablo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 5.707

Zawód: uczen
 
 
post 1/05/2005, 19:27 Quote Post

Moim zdaniem średniowiecze było najciekawsze ze wszystkich epok. Najwięcej się działo . Tylko , że w miastach nie bardzo było z kanalizacją . To znaczy wogóle jej nie było , a przecież rzymianie mieli systemy nawadniające i kanalizacyjne itp. Ale budownictwo w średnowieczu stało na najwyższym poziomie . rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 1/05/2005, 19:31 Quote Post

QUOTE(Tacin @ Apr 30 2005, 02:24 PM)
Czyzby wiekszosc byla za tym, ze to sa swiatle wieki?
*



Skądże znowu. Każda epoka jest na swój sposób światła jak i ciemna nie możliwe jest to w stuprocentach do stwierdzenia jak było naprawdę. Moim zdaniem jednostronna ocena tego okresu utrzymująca sie przez długi czas była wynikiem chęci nadania wielkości epokom późniejszym choć i także wcześniejszym. Jak dla mnie to niemógłbym stwierdzić, że był to okres światły bo 1. był zbyt długi, niejednorodny 2. za mało mamy na jego temat informacji żeby oceniać go zdecydowanie po jednej stronie. Z drugiej jednak ręki niemożna mówić, że była to epoka totalnie ciemnogrodzka ponieważ 1. była zbyt długa, niejednorodna 2. za mało mamy na jej temat informacji żeby oceniać ją zdecydowanie po jednej stronie. I tak to się ma, chyba, że przestaniemy być historykami a staniemy się matematykami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 1/05/2005, 22:30 Quote Post

QUOTE
Ale budownictwo w średnowieczu stało na najwyższym poziomie .


Na wysokim- z pewnością ale nie na nienajwyższym. Pod względem konstrukcji było to stosowanie jednej, jedynej metody, na dodatek "na czuja", bez umiejętności przewidzenia efektów przed rozpoczęciem pracy, czego skutki bywały opłakane. Bardziej skomplikowane konstrukcje jak jednorodne przekrycie większej przestrzeni czy choćby kopuły pozostawały poza zasięgiem średniowiecznych konstruktorów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Lisqa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 5.431

Zawód: Uczennica
 
 
post 2/05/2005, 19:49 Quote Post

Trochę to dziwnie oceniać 1000letnią epokę. Ale malarstwo - miód smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 2/05/2005, 19:59 Quote Post

Zaznaczyłem trudno powiedzieć, bo dla mnie temat bez sensu. Są jasne i ciemne strony jak we wszystkim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
sir.pablo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 5.707

Zawód: uczen
 
 
post 3/05/2005, 11:41 Quote Post

No jasne, ale średniowiecze moim zdaniem było epoką w której się najwięcej działo
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Edward Wyznawca
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 5.687

Zawód: uczen
 
 
post 3/05/2005, 13:38 Quote Post

Nie rozumiem znajdujących się tu opinii. Przecież średniowiecze było epoką ogromnego cofnięcia się w sensie politycznym , społecznym , kulturalnym. Do każdego z nich coś napisze

1.Politycznie - upadek (prócz Bizancjum) systemu zbiurokratyzowanych i uporządkowanych państw. Powrót do organizacji plemiennej, wodzostwa.

2.Społecznie - upadek miast ,rzemiosła. Powrót na wieś , porzucenie osiągnięć starożytnych. Powrót do nowoczesnego myślenia dopiero od XIII XIV w. (Włochy)

3.Kulturalny - upadek kultury starożytnej , tryumf wiary katolickiej nieuznającej ich osiągnięć ale tworzącej własną kulturę. Ogólny spadek znaczenia sztuki w życiu mieszkańców Europy

Opinie poniższe wyrażam jedynie o Europie. Średniowiecze było złotym okresem kultury arabskiej i wschodnioazjatyckiej , i te państwa wyłączam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 3/05/2005, 16:13 Quote Post

No i znowu następny, który myśli, że państwa średniowieczne były bezwątpienia kontynuacją starożytnego Rzymu ale z tej kontynuacji się nie wywiązały. Dalczego? Ponieważ tymi kontynuacjami nie były, choć niektóre się być starały. Zresztą Rzym też zaczynał od plemion i starszyzny. Niemożna oskarżać np. Państwa Gnieźnieńskiego w takim sensie, że już wszystko zostało wymyślone a tu taki Mieszko i tak robi wszystko od początku i ma gdzieś tradycję i wiedzę starożytnych; poprostu rozwój państwa przebiegał "zdrowo"; wszystkie etapy po koleii. Kultura i dorobek starożytnych miał może mniejszy wpływ na ludzi średniowiecza niż w innych epokach ale z tego powodu odrazu nie można twierdzić, że wszystko co starożytne zostało w średniowieczu zapomniane; choćby w takim "Vita Karoli" Einharda mamy niektóre frazy wyciągnięte wprost ze Swetoniusza; a zresztą co tu owijać w bawełne; czyżbyś uważał, że łacina została zapomniana, że nie miała najmniejszego wpływu na kulturę średniowiecznych? chyba, że uważasz, że nie należy ona do osiągnięć starożytnych; jest takim produktem ubocznym. Na koniec; Ja myślałem, że średniowiecze było przedewszystkim w Europie i pod kątem tego kontynentu rozmawiamy chyba, że mówimy ogólnie o świecie tego okresu.

P.S. Nie spodziewałbym się tak ostrych słów od króla Edwarda Wyznawcy smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej