Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kontruderzenie pod Kleszczelami, Bitwa pod Kleszczelami
     
NowyJA
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 74.224

Andrzej Januszczyk
Stopień akademicki: magister
Zawód: pracownik naukowy
 
 
post 3/10/2011, 10:56 Quote Post

W nocy z 22 na 23 lipca 1944 roku w momencie gdy Rosjanie zdobyli przyczółek na Bugu pod Mężeninem, na pozycje 65 Armii Batowa w rejonie Kleszczel nastąpiło zbieżne uderzenie sił skoncentrowanych w rejonie Wysokolitowska (Wysokie Litwskie)między innymi dywizji SS "Viking" i Bielska Podlaskiego (4 Dywizja Pancerna - Petzela. Czy wiecie może gdzie oprócz pamiętników Batowa można znaleźć jeszcze jakieś dane dotyczące tej bitwy??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
michalst
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 22.347

Zawód: programista
 
 
post 3/10/2011, 13:19 Quote Post

Robert Wróblewski "Dywizja 'Wiking" w Polsce. Tom I"
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
zabs82
 

GOC 9th Australian Infantry Divsion.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 895
Nr użytkownika: 19.979

 
 
post 3/10/2011, 19:18 Quote Post

Tak, Robert Wróblewski będzie tu zdecydowanie pomocny. W jego artykule Od Baranowicz do Gdańska - Kronika I batalionu (Panter) 35. pułku pancernego 4. DPanc. ( Militaria XXw. - zeszyt numer 17 znajdziemy troszeczkę informacji). I tak:

22 lipca I/35.PzRgt(kpt. Grohe). zostaje włączony do grupy pancernej Christern( 35.PzRgt., I/12.PzGrenRgt., II/103.PzArtRgt., 3/79.PzPioAbt.) na południowych przedmieściach Bielska Podlaskiego. 23 lipca grupa pancerna wykonała interesujący Cię kontratak przez Krasną Wieś na Kleszczele. Od wschodu ugrupowanie uderzeniowe osłaniała 4. kompania Panter. Do godziny 16 Kleszczele zostały zdobyte i nawiązano kontakt z d-cą I/5.SS-PzRgt.(z 5.SS-PzDiv Wiking). Wieczorem grupa pancerna powróciła do Bielska Podlaskiego.

Niestety nie posiadam wszystkich numerów Militariów XX wieku, więc jest możliwe, że pan Robert opisał dokładniej temat w ramach całej 4. DPanc.

PS. Jak coś mam jeszcze artykuł dotyczący stanu wszystkich jednostek pancernych 2. AOK na lato 1944.

EDIT.

Tyle znalazłem o 5.SS-PzDiv Wiking - Link

Niestety tego artykułu nie posiadam.

Ten post był edytowany przez zabs82: 3/10/2011, 19:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
NowyJA
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 74.224

Andrzej Januszczyk
Stopień akademicki: magister
Zawód: pracownik naukowy
 
 
post 9/10/2011, 10:01 Quote Post

Dzięki wielkie za info. Książkę już zamówiłem, posty z linku też przejrzałem. Mam nadzieję że uda mi się z obu stron opsać to dokładnie.
QUOTE]23 lipca grupa pancerna wykonała interesujący Cię kontratak przez Krasną Wieś na Kleszczele. Od wschodu ugrupowanie uderzeniowe osłaniała 4. kompania Panter. Do godziny 16 Kleszczele zostały zdobyte i nawiązano kontakt z d-cą I/5.SS-PzRgt.(z 5.SS-PzDiv Wiking). Wieczorem grupa pancerna powróciła do Bielska Podlaskiego
Znalazłem te dane i troszkę nie zgadza się to z tym co ustaliłem, bo zgodnie z tym co mówią ludzie to pamiętający to uderzenie poszło zdecydowanie dalej na południe. Ale mam nadzieję że uda mi się to wyjaśnić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej