Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rozwój marynarki w okresie międzywojennym
     
Hubi535
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 103.782

Hubert Grodzki
Zawód: "Historyk"
 
 
post 13/08/2018, 23:36 Quote Post

Witam, interesują mnie pozycje dotyczące rozwoju marynarek wymienionych państw w Międzywojniu mogą być to prace omawiające temat całościowo lub też konkretne floty.
-Niemcy
-Francja
-Włochy
-Japonia
-USA
-ZSRR
-UK
-Chiny
Książki najlepiej w języku angielskim ale mogą być też po polsku


Ten post był edytowany przez Hubi535: 14/08/2018, 0:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 16/08/2018, 7:47 Quote Post

Zajmuję się okresem sprzed 1914 roku, więc wiele tu nie pomogę. Ale jeżeli chodzi o polską literaturę, to podstawą jest książka J. Dyskanta "Konflikty i zbrojenia morskie 1918-1939". Jeżeli chodzi o duże okręty artyleryjskie, to pomocne mogą być książki T. Klimczyka "Historia pancernika" (znana i dobra rzecz) i mało znana książka M. Chodnickiego "Amerykańskie ciężkie okręty artyleryjskie na tle konstrukcji innych państw" (rzecz mniej znana, wydana nakładem autora - ale warta przeczytania - patrz fow.pl - sporo tam "technikaliów" niezbędnych do zrozumienia pewnych kwestii). Jeżeli ktoś chce się zajmować historią wojskowości morskiej to obowiązkowo powinien też posiadać stosowne do okresu który go interesuje, wydanie Conweya All the World's Fighting Ships - tu dotyczące okresu 1922-1946 (rzecz też znana - ne ma tam rewelacji ale trzeba to mieć - jest to wykaz prawie wszystkich jednostek poprzedzony krótką charakterystyką polityki morskiej danego państwa).
Jest też trochę monografii poszczególnych marynarek z tego okresu lub wykazów okrętów (np. Silverstone'a "The Navy of the World War II, 1922-1947" - dotyczy marynarki amerykańskiej). Jeżeli zaś chodzi o kwestie polityczne związane ze zbrojeniami morskimi, to polecam "Spory o władanie morzem. Polityczno-dyplomatyczne aspekty zbrojeń morskich w okresie międzywojennym 1919-1939" Wojciecha Rojka (rzecz niszowa, choć chyba jakiś czas temu wydał tę książkę Napoleon V). Sprawy stricto wojskowe są tam potraktowane zdecydowanie po macoszemu (ktoś kto się na to nastawia będzie zawiedziony) ale kwestie dyplomatyczne są omówione bardzo dobrze i bardzo dokładnie, łącznie z konferencją waszyngtońską i wszystkimi innymi - a to w tym okresie jest bardzo istotne.
No i należałoby sobie pokompletować roczniki flot, przede wszystkim Brassey'a, Janesa i Weyersa.
To tak na początek. Ale jak wspomniałem, tym okresem się nie zajmuję więc pomocny mogę być tak średnio.

Ten post był edytowany przez Napoleon7: 16/08/2018, 7:49
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 16/08/2018, 8:04 Quote Post

Odnośnie Japonii:
https://www.amazon.co.uk/Kaigun-Strategy-Te...1/dp/1848321597

Nie ma lepszej pracy anglojęzycznej. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 16/08/2018, 10:10 Quote Post

CODE
Nie ma lepszej pracy anglojęzycznej.

Prawda. Bardzo dobra rzecz. Zapomniałem o niej, bo korzystałem tylko z fragmentów początkowych do 1914 roku (i zapomniałem sobie, że przecież książka w swej zasadniczej części dotyczy okresu międzywojennego i II wojny). Również mogę ją polecić.

Dodam jeszcze, że bardzo dobrą rzeczą dotyczącą RN jest O. Parkesa "British Battleships.". Rzecz niby o pancernikach/okrętach liniowych (capital ships) ale bardzo dużo jest tam także o polityce morskiej W. Brytanii, kwestiach technicznych i zbrojeniach, nawet trochę jest też o innych marynarkach.

Ten post był edytowany przez Napoleon7: 16/08/2018, 10:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Hubi535
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 103.782

Hubert Grodzki
Zawód: "Historyk"
 
 
post 16/08/2018, 10:54 Quote Post

Kaigun właśnie skończyłem czytać, świetna rzecz.Są może tego typu książki dotyczące innych marynarek? O ile o USA,UK i Francji a nawet ZSRR conieco znalazłem to Regia Marina i Kriegsmarine jakby nie doczekały się nawet ogólnego opracowania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej