Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwy z największą ilością zdobytych dział.
     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 9/02/2016, 19:37 Quote Post

Jakieś propozycje?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 9/02/2016, 19:43 Quote Post

W sensie normalne bitwy w polu?

Chickamauga 1863 - podobnież 51.

 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 9/02/2016, 20:19 Quote Post

Tak, najlepiej tradycyjne bitwy i te działa, które na stałe zmieniły właściciela, ale wszelkie oblężenia (np. Vicksburg) też mogą być.

Chickamauga z pewnością powinna być w czołówce, ale czy rzeczywiście aż 51 dział zmieniło właściciela? Może wiesz, które konkretnie baterie potraciły działa i w jakich ilościach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 9/02/2016, 22:16 Quote Post

Podobnież rekordem jest to starcie: http://www.bencaudill.com/documents_msc/jo...jonesville.html , wspomniane tutaj (post nr 90): http://www.historycy.org/index.php?showtopic=124593&st=75 przez Kiziora.

Niestety, aż tak dokładnej wiedzy nie mam, a wiedzę opieram na artykule Stonewalla (podlinkowany temat, od postu nr 87) oraz książce p. Rychtera (ale ten podaje 36-39).
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Kizior
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 94.156

Michal
Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: automatyk
 
 
post 10/02/2016, 14:59 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 9/02/2016, 22:16)
Podobnież rekordem jest to starcie: http://www.bencaudill.com/documents_msc/jo...jonesville.html , wspomniane tutaj (post nr 90): http://www.historycy.org/index.php?showtopic=124593&st=75 przez Kiziora.



Hah, właśnie zapomniałem o tym poście, a miałem sprawę wyjaśnić.

O tej bitwie dowiedziałem się na polskim forum tematycznym, i tak w ciemno to przyjąłem - linku który podałeś nie znałem wówczas.
Jednak po głębszym zastanowieniu wydawało mi się podejrzane, że w tak małym starciu mogła paść tak ogromna zdobycz w postaci artylerii.
Pytając o ten fakt na kilku amerykańskich forach dotyczących wojny secesyjnej, sprawa się wyjaśniła.

Te 400 dział, to po prostu ręczna broń palna - w tekście o bitwie użyto słowa "guns", zamiast częstszego "rifles" czy "muskets".
Kolega więc wspominając o tym, błędnie przetłumaczył sobie, że to były działa.

The cold but exuberant rebel soldiers captured almost 400 guns and other needed supplies. Also an additional three pieces of artillery and 27 support wagons were now in the Confederate arsenal

Dział więc zdobyto 3 sztuki... rolleyes.gif
Ot, Wojtczakowe tłumaczenie i tyle.

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 10/02/2016, 20:37 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 9/02/2016, 23:16)
Niestety, aż tak dokładnej wiedzy nie mam, a wiedzę opieram na artykule Stonewalla (podlinkowany temat, od postu nr 87) oraz książce p. Rychtera (ale ten podaje 36-39).
*


Heh smile.gif nie myślałem, że jeszcze kiedykolwiek to napiszę, ale muszę przyznać, że całkowicie zgadzam się z tym co Stonewall napisał:

QUOTE(Stoney)
Odnośnie liczby zdobytych dział w jakiejkolwiek bitwie trzeba się zastanowić nad tym, co ona tak naprawdę oznacza. Czy „zdobyte” to także odbite „własne”? Kto te dział liczył i w jaki sposób? Czy niektórych dział nie liczono podwójnie, potrójnie itp.? Jeśli w akcji zdobycia 5 dział uczestniczyli żołnierze dwóch pułków, to czy w raporcie dowódcy każdego z nich nie znajdzie się po 5 dział? Jeśli zsumujemy dane z takich raportów, to dowiadujemy się, że dział zdobyto „10”. Czy była przeprowadzana potem inwentaryzacja, weryfikująca dane z raportów? Piszę o tym tylko po to, aby zwrócić uwagę na to, że wszelkie dane liczbowe nie jest łatwo ocenić.


Od jakiegoś czasu studiuję mocno bitwę pod Murfreesboro (Stone's River), która niewykluczone, że posiada palmę pierwszeństwa co do ilości zdobytych dział przez rebeliantów - niewykluczone, bo jak zaczynasz porównywać raporty i zagłębiać się w szczegóły to często trudno się doliczyć naprawdę pewnych liczb. Ostatnio zupełnie mnie rozłożyło, jak trzy różne brygady raportowały zdobycie tych samych 6 dział i każda z nich zarzekała się, że to jej żołnierze unicestwili obsługę dział smile.gif W ten sposób z 6 dział zrobiło się 18... Ale nic, liczę dalej i jak się doliczę to napiszę coś więcej o zdobyczach w tej bitwie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 11/02/2016, 18:53 Quote Post

Jeżeli chodzi o Stone's River (Murfreesboro) to w załączeniu raport przygotowany przez szefa artylerii w sztabie generała Rosecransa, który określa straty wszystkich baterii artylerii wojsk Unii w tej bitwie. Liczba zdobytych przez nieprzyjaciela dział jest określona na 28 i to w zasadzie pokrywa się z moimi wyliczeniami, choć mam jeszcze kilka znaków zapytania. Z drugiej stronie niebieskie wojska były w stanie zdobyć 3 działa konfederatów.

No to teraz czekam czy ktoś jest w stanie udokumentować większe zdobycze wojsk CSA niż wspomniane 28 dział.


Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
profes79
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 34.316

 
 
post 6/03/2016, 13:02 Quote Post

Jeśli chodzi o Cedar Creek, McPherson podaje, że Konfederaci zdobyli rano 18 dział a w popołudniowym kontrataku Unia odbiła je i zdobyła 23 kolejne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 7/03/2016, 19:38 Quote Post

No cóż... można więc rzec, że obrona Unii się zagapiła i na chwilę te działa straciła...

Swoją drogą ciekawe gdzie jankesi zagarnęli najwięcej dział - może Chattanooga, gdzie zdobycze z reguły podawane są w liczbie 40 dział.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 7/12/2016, 21:01 Quote Post

Wracając do tematu:
- dla CSA to chyba jednak Chickamauga będzie numerem 1 - udało mi się naliczyć 34 działa przez nich zdobyte, ale najbardziej prawdopodobną liczbą podobno jest 36,
- dla USA kolejnym poważnym kandydatem oprócz wspomnianej Chattanoogi jest bitwa pod Nashville w 1864 roku - coś około 64 zdobytych dział podczas samej bitwy oraz odwrotu resztek szarej armii z Tennessee.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej