Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Leszek Biały i piwo
     
woodsman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 80.227

Andrzej Borowiec
 
 
post 25/11/2012, 20:37 Quote Post

Wikipedia w haśle Historia piwa podaje, że: "Książę Leszek Biały (1187–1227) tłumaczył się papieżowi z nieobecności w wyprawie krzyżowej brakiem piwa w Ziemi Świętej. Argumentacja ta musiała przekonać Innocentego III – jednego z najwybitniejszych papieży średniowiecza – gdyż udzielił mu on w końcu dyspensy od udziału w krucjatach."

Ta sama informacja podawana jest na wielu stronach internetowych ale niestety nigdzie nie znalazlem konkretnej referencji do źródła. Czy ktoś się orientuje jakie jest pierwotne żródło tej historii? Nie mam dostępu do biblioteki i muszę polegać na tym co istnieje na internecie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 25/11/2012, 20:42 Quote Post

"W Palestynie piwa nie ma i żyć przeto tam nie można" - ten cytat Leszka Białego można znaleźć m.in. w "Poczcie władców Polski" Tomasza Bibera i Macieja Leszczyńskiego z 1996. Nie wiem, gdzie to wcześniej było cytowane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
woodsman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 80.227

Andrzej Borowiec
 
 
post 25/11/2012, 20:55 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 25/11/2012, 12:42)
"W Palestynie piwa nie ma i żyć przeto tam nie można" - ten cytat Leszka Białego można znaleźć m.in. w "Poczcie władców Polski" Tomasza Bibera i Macieja Leszczyńskiego z 1996. Nie wiem, gdzie to wcześniej było cytowane.
*



Dziękuję za odpowiedź. Zdaję sobie sprawę, że jest to dość trywialny fakt (jeśli jest to istotnie fakt), i że być może autorzy nie poczuwają się do obowiązku podawania pełnych referencji co do żródła, nie mniej nie daje mi to spokoju, podobnie jak muzyczka grajaca w głowie, której się nie można pozbyć cały dzień smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 25/11/2012, 21:00 Quote Post

QUOTE(woodsman @ 25/11/2012, 20:55)
QUOTE(Ambioryks @ 25/11/2012, 12:42)
"W Palestynie piwa nie ma i żyć przeto tam nie można" - ten cytat Leszka Białego można znaleźć m.in. w "Poczcie władców Polski" Tomasza Bibera i Macieja Leszczyńskiego z 1996. Nie wiem, gdzie to wcześniej było cytowane.
*



Dziękuję za odpowiedź. Zdaję sobie sprawę, że jest to dość trywialny fakt (jeśli jest to istotnie fakt), i że być może autorzy nie poczuwają się do obowiązku podawania pełnych referencji co do żródła, nie mniej nie daje mi to spokoju, podobnie jak muzyczka grajaca w głowie, której się nie można pozbyć cały dzień smile.gif
*



A wiesz co, poszukam skąd to jest. Nawet jeśli ciężko z biografistyką Leszka. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 25/11/2012, 21:29 Quote Post

QUOTE(woodsman @ 25/11/2012, 21:37)
Argumentacja ta musiała przekonać Innocentego III – jednego z najwybitniejszych papieży średniowiecza – gdyż udzielił mu on w końcu dyspensy od udziału w krucjatach.

Wyrwane z kontekstu zdanie potrafi sporo namieszać. Argumentacja była nieco inna.
Henryk Samsonowicz w szkicu o LB w "Poczcie królów i książąt Polski" pisze tak:
(…) złożył Leszek ślub, że weźmie udział w przygotowywanej wówczas wyprawie krzyżowej. W 1218 roku rozpoczął jednak starania o zwolnienie z obowiązku jazdy do Syrii, proponując papieżowi inne rozwiązanie. Zamiast do Ziemi Świętej, gdzie trudno mu będzie jechać, bo nie znają tam piwa, stałego składnika jego stołu, jak tłumaczył papieżowi – zorganizować miał wyprawę do pogańskich Prus. Tu następuje najciekawsza i najoryginalniejsza propozycja. Należy zorganizować handel między Polską a Prusami poprzez reglamentację wywozu najbardziej poszukiwanych produktów – żelaza, soli i broni. W tym celu należy założyć – już na zdobytym terytorium pruskim – miasto, które będzie głównym dystrybutorem tych towarów. Przybywający po nie Prusowie będą mogli stopniowo nauczyć się wiary chrześcijańskiej. Trudno ocenić obecnie stopień realności tego planu, wydaje się jednak, że pomysł pokojowej, gospodarczej i kulturalnej ekspansji zasługuje na uwagę i że jego realizacja mogłaby przynieść efekty odmienne od tych, które miały miejsce w wyniku późniejszych wypraw krzyżackich.
Niestety, jak przedmówcy, nie wiem z jakiego źródła korzystał prof. HS. Ponieważ, jak sądzę, forumowi mediewiści szybko ten problem rozwiążą, może by tak pogadać o ostatnim zdaniu zacytowanego fragmentu? Zarówno w kontekście średniowiecza, jak i PRL; gdy ten szkic powstawał, świeże było wspomnienie Adenauera w płaszczu z czarnym krzyżem...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
woodsman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 80.227

Andrzej Borowiec
 
 
post 25/11/2012, 21:59 Quote Post

Na google books znalazłem cytat z Encyklopedii staropolskiej ilustrowanej - Tom 4 - Strona 29: "Leszek Biały nie mógł dopełnić ślubu krucjaty w obawie, że mu w gorących krajach piwa zabraknie (St. Smolki „Mieszko Stary i jego wiek", str. 38)"

Niestety snippet ze Smółki nie podaje dalszych źródeł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 25/11/2012, 22:09 Quote Post

A tak w ogóle, to dlaczego w Palestynie nie było piwa? Nie warzono go tam i nie pito? Z tego, co wiem, to już w starożytnym Egipcie piwo, obok chleba, stanowiło podstawę diety większości mieszkańców. Czyżby w sąsiedniej Palestynie było inaczej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
woodsman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 80.227

Andrzej Borowiec
 
 
post 25/11/2012, 22:16 Quote Post

Google books jest nieocenione:

"Dzieje obyczajów w dawnej Polsce: wiek XVI-XVIII - Volume 2 - Page 469":

QUOTE
„Leszek Biały tłumaczy się papieżowi, iż nie może wziąć udziału w wyprawie krzyżowej z powodu "zmienionego w naturę" przyzwyczajenia picia miodu i piwa, których w Palestynie nie ma, zwykłej zaś wody pić nie może (pisze o tym Długosz).


Pisze o tym Długosz... ciekawe czy całego Długosza też wskanowali smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 25/11/2012, 22:18 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 25/11/2012, 22:09)
A tak w ogóle, to dlaczego w Palestynie nie było piwa? Nie warzono go tam i nie pito? Z tego, co wiem, to już w starożytnym Egipcie piwo, obok chleba, stanowiło podstawę diety większości mieszkańców. Czyżby w sąsiedniej Palestynie było inaczej?
*



A czy Islam nie zabraniał już wtedy picia piwa i alkoholu w ogóle?

 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
woodsman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 80.227

Andrzej Borowiec
 
 
post 25/11/2012, 22:27 Quote Post

QUOTE(Ambioryks @ 25/11/2012, 14:09)
A tak w ogóle, to dlaczego w Palestynie nie było piwa? Nie warzono go tam i nie pito? Z tego, co wiem, to już w starożytnym Egipcie piwo, obok chleba, stanowiło podstawę diety większości mieszkańców. Czyżby w sąsiedniej Palestynie było inaczej?
*



Dzięki smile.gif Teraz mnie będzie męczyło czy usprawiedliwienie Leszeka Białego było uzasadnione...
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 25/11/2012, 22:32 Quote Post

W Palestynie w XIII w. żyli nie tylko muzułmanie, ale również żydzi i chrześcijanie, którzy piwo pić mogli. To ziemia kupiecka, gdzie przebywali kupcy różnych wyznań i narodowości.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 25/11/2012, 22:41 Quote Post

A może Leszek myślał że tam piwa nie ma?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
woodsman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 80.227

Andrzej Borowiec
 
 
post 25/11/2012, 22:58 Quote Post

Jan Długosz nic nie pisze na temat Lezka Białego i piwa w 5 księdze "Roczników, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego".
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
maciur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 210
Nr użytkownika: 37.832

Ioannes Casimirus
Zawód: student
 
 
post 25/11/2012, 23:15 Quote Post

O ile wiem papież Innocenty III umarł w 1216 roku, więc Leszek Biały nie mógł starać się o zwolnienie z krucjaty u niego w 1218...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Barnim I Dobry
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 79.743

Zawód: uczen
 
 
post 26/11/2012, 8:25 Quote Post

Zdecydowanie nie mógł być to Innocenty III a raczej Honoriusz III który był jego następcą .
QUOTE
Na apel papieża Honoriusza III o wyruszenie na krucjatę do Ziemi Świętej, Leszek Biały miał odpowiedzieć w liście: Złożony chorobą, popłynąć do Ziemi Świętej nie mogę, zwłaszcza iż z powodu przypadłości w naturę ciała wymierzonej, ani wina, ani prostej wody pić nie mogę, przyzwyczajonym tylko piwo względnie miód pić.


Ten post był edytowany przez Barnim I Dobry: 26/11/2012, 8:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej