Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
18 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powody porażki USA
     
TOMU1990
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 57.287

 
 
post 9/07/2009, 8:21 Quote Post

Czy nie uważacie ,że Wietnamczycy ,są sami sobie winni porażki USA w Wietnamie.Nie mówie tu nawet o mieszkańcach Północnego Wietnamu ,którzy dostępu do propagandy USA zbytnio nie mieli ,ale o mieszkańcach południa ,którzy masowo wspierali Vietcong kładąc tym samym Amerykanom kłody pod nogi.Przecież Vietcong istniał głównie dzięki ludności ,która była do niego pozytywnie nastawiona.Rozumiem ,że można nie lubić Amerykanów i mieć im za złe czyny ,które tam popełniali(głównie z powodu poparcia ludności dla Vietcongu),ale przecież były to lata 60/70 więc ludzie wiedzieli ,jak egzystuje społeczeństwo w krajach które znajdowały się w strefie wpływów ZSRR oraz w nim samym ,a jak w USA i "Zachodnim Świecie".Ostatecznie USA przegrało ,a Wietnam stał się kolejnym państwem socjalistycznym i jest nim do dziś.Czy podzielacie moją opinię i czy uważacie ,że Wietnam mógł by być dzisiaj gdyby nie mentalność ludności "azjatyckim tygrysem" ,tak jak Korea Południowa?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 9/07/2009, 9:26 Quote Post

QUOTE("TOMU1989")
Czy nie uważacie, że Wietnamczycy ,są sami sobie winni porażki USA w Wietnamie

Czy mógłbyś to zdanie sformułować poprawnie po polsku? Bo zawiera co najmniej dwa słowa, które powodują, że nie ma ono sensu.

QUOTE
ale przecież były to lata 60/70 więc ludzie wiedzieli ,jak egzystuje społeczeństwo w krajach które znajdowały się w strefie wpływów ZSRR oraz w nim samym


Jacy "ludzie"? Mieszkańcy "zachodu"? A niby skąd?
Dla wyjaśnienia - wtedy ine było Internetu ani swobodnego przepływu informacji, zaś przekazy np. telewizyjne z "bloku wschodniego" podlegały całkowitej kontroli odpowiednich organów tych państw...
 
Post #2

     
TOMU1990
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 57.287

 
 
post 9/07/2009, 9:33 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 9/07/2009, 9:26)
QUOTE("TOMU1989")
Czy nie uważacie, że Wietnamczycy ,są sami sobie winni porażki USA w Wietnamie

Czy mógłbyś to zdanie sformułować poprawnie po polsku? Bo zawiera co najmniej dwa słowa, które powodują, że nie ma ono sensu.
*


Czy nie uważacie, że Wietnamczycy są winni porażki USA w Wietnamie?

Trochę rzeczywiście niezrozumiale wyszło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 9/07/2009, 9:48 Quote Post

Rozumowanie w kategorii "winy" też jest pozbawione sensu - w sytuacji konfliktu zbrojnego takiego jak Wietnam mowa o "winie" jest cokolwiek ryzykowna.
IMHO "wina" spada wyłącznie na Amerykanów, bo poleźli tam, gdzie nie chciano nie tylko ich, ale w ogóle jakichkolwiek "obcych" wszelkiej maści - Chińczyków (od czasów ich zwierzchności nad Wietnamem), Francuzów (wiadomo), wreszcie Amerykanów (zastąpili Francuzów...).
Natomiats można powiedzieć, że Wietnamczycy w istotnym stopniu przyczynili się do amerykańskiej porażki w tej wojnie.
 
Post #4

     
TOMU1990
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 57.287

 
 
post 9/07/2009, 10:15 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 9/07/2009, 9:48)
Rozumowanie w kategorii "winy" też jest pozbawione sensu - w sytuacji konfliktu zbrojnego takiego jak Wietnam mowa o "winie" jest cokolwiek ryzykowna.
IMHO "wina" spada wyłącznie na Amerykanów, bo poleźli tam, gdzie nie chciano nie tylko ich, ale w ogóle jakichkolwiek "obcych" wszelkiej maści - Chińczyków (od czasów ich zwierzchności nad Wietnamem), Francuzów (wiadomo), wreszcie Amerykanów (zastąpili Francuzów...).
Natomiats można powiedzieć, że Wietnamczycy w istotnym stopniu przyczynili się do amerykańskiej porażki w tej wojnie.
*


Dziwi mnie droga jaką podążyli Wietnamczycy.Wybrali oni ideologię socjalistyczną ,która już oddziaływała negatywnie na państwa w ,których obowiązywała ,a Europa Zachodnia i Japonia rozwijały się wtedy dzięki pomocy jaką udzieliła im USA po II WŚ.Może Korea Południowa nie jest idealnym porównaniem ,ale tam gdyby nie USA to południe tego kraju było by dzisiaj pogrążone w bagnie dyktatury komunistycznej,izolacji,głodu i biedy.Jednak jest dzisiaj nowoczesnym krajem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 9/07/2009, 10:49 Quote Post

W Pd Wietnamie był paskudny reżim. Co w tym dziwnego, że się Wietnamczycy przeciw niemu buntowali. Polacy tez sie buntowali przeciw swemu reżimowi. USA ten rezim wspierało, bo widziało w tym swój interes. Ani rezim Pd Wietnamu nie potrafił opanować kraju, ani wyewoluować w postać, która by Wietnamczycy uznali, ani Amerykanie nie potrafili przekoań Wietnamczyków do rezimu z Sajgonu, ani do siebie.
Polityka władz pd Wietanmu, jego wojska i policji oraz USA powodowała, że kolejny ogranięty rozpaczą wiesniak w piżamce porzucał swoje poletko ryżowe i wstepował do Viet Congu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 9/07/2009, 12:01 Quote Post

Tak było do czasu, choć oczywiście dużo za długo. Amerykanie zbyt późno zrozumieli, że trzeba zmusić Sajgon do reformy rolnej i innych zmian. Gdy w końcu zmusili, postawa chłopstwa znacznie się zmieniła. Sęk w tym, że wtedy było już za późno, bo wojna była już przegrana na polu propagandowym. A to - jak wiemy - okazało się decydujące.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 9/07/2009, 15:12 Quote Post

QUOTE(balum @ 9/07/2009, 11:49)
W Pd Wietnamie był paskudny reżim.


Oczywiście. W pd Wietnamie był reżim polegający na wyzyskiwaniu robotników i chłopów przez określone koła imperialistyczne i wysługujących się kolonistom kolaborantów. W przeciwieństwie do północy, gdzie była demokracja ludowa i rządy robotników i chłopów, których wspomagał postępowy odłam inteligencji pracującej miast i wsi. Koronnym dowodem na wyższość społeczno-ekonomiczną północy nad południem był fakt, że na północy zlikwidowano prostytucję (z prostytutkami, rzecz jasna...) sleep.gif wink.gif


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 9/07/2009, 19:29 Quote Post

Prawdę mówiąc nawet się cieszę, że Amerykanie dostali tam po czterech literach ( mimo, że jestem antykomunistom).

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 9/07/2009, 19:40 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 9/07/2009, 20:29)
Prawdę mówiąc nawet się cieszę, że Amerykanie dostali tam po czterech literach ( mimo, że jestem antykomunistom).

Pozdrawiam!
*



confused1.gif Jestem antykomunistą i cieszę się, że strona antykomunistyczna dostała po 4 literach w tej wojnie...

Z logiką na ty...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 9/07/2009, 19:58 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 9/07/2009, 20:40)
QUOTE(Gronostaj @ 9/07/2009, 20:29)
Prawdę mówiąc nawet się cieszę, że Amerykanie dostali tam po czterech literach ( mimo, że jestem antykomunistom).

Pozdrawiam!
*



confused1.gif Jestem antykomunistą i cieszę się, że strona antykomunistyczna dostała po 4 literach w tej wojnie...
*


Czy ja wiem.
QUOTE(emigrant @ 9/07/2009, 20:40)
Z logiką na ty...
*


Pisałem trochę z przymrużeniem oka i wiem, że może to się wydać troszkę nielogiczne, ale z racji, że ja, także oprócz komunistów, nie lubię Amerykanów, to troszeczkę cieszę się z tego, że Wietnamczycy z Północy troszkę utarli im nosa.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 9/07/2009, 21:07 Quote Post

W sumie to była wojna, którą Amerykanie mogli wygrać, gdyby prowadzili ją inteligentnie i stosownie do okoliczności, ewentualnie której w ogóle by nie było, gdyby za Kennedy'ego sobie Wientam odpuścili i wcale się tam nie angażowali - wtedy najprawdopodobniej Wujek Ho dokonałby zjednoczenia kraju bez jakiegoś większego oporu ze strony ówczesnych władz sajgońskich i od jakiegoś 1965 roku (najpóźniej) Wientam spokojnie by sobie egzystował na uboczu dwóch wrogich bloków, nikomu specjalnie nie wadząc.
Bo tak naprawdę to jakie znaczenie miało to, czy Wietnam będzie komunistyczny?
 
Post #12

     
TOMU1990
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 57.287

 
 
post 9/07/2009, 21:49 Quote Post


[quote]ale przecież były to lata 60/70 więc ludzie wiedzieli ,jak egzystuje społeczeństwo w krajach które znajdowały się w strefie wpływów ZSRR oraz w nim samym[/quote]

Jacy "ludzie"? Mieszkańcy "zachodu"? A niby skąd?
Dla wyjaśnienia - wtedy ine było Internetu ani swobodnego przepływu informacji, zaś przekazy np. telewizyjne z "bloku wschodniego" podlegały całkowitej kontroli odpowiednich organów tych państw...
*

[/quote]

Mając na myśli "ludzi" chodziło mi o mieszkańców południa ,którzy przecież nie byli odcięci od informacji ze świata tak ,jak ich rodacy z północy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
nguyen_van_su
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 5.910

Nguyễn Vãn Sử
 
 
post 9/07/2009, 22:39 Quote Post

QUOTE(TOMU1990 @ 9/07/2009, 8:21)
ale przecież były to lata 60/70 więc ludzie wiedzieli ,jak egzystuje społeczeństwo w krajach które znajdowały się w strefie wpływów ZSRR oraz w nim samym ,a jak w USA i "Zachodnim Świecie".


No to proszę rozwijać tę myśl i nam powiedz co takiego ten południowy Wietnamczyk mógł u siebie wziąć za lepsze od tego co jest na Północy w latach 1960-1970? Że reforma rolna i ofiary? A co się stało ze zwolennikami Viet Minh'u pod rządami Diem'a?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
TOMU1990
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 57.287

 
 
post 9/07/2009, 22:55 Quote Post

QUOTE(nguyen_van_su @ 9/07/2009, 22:39)
QUOTE(TOMU1990 @ 9/07/2009, 8:21)
ale przecież były to lata 60/70 więc ludzie wiedzieli ,jak egzystuje społeczeństwo w krajach które znajdowały się w strefie wpływów ZSRR oraz w nim samym ,a jak w USA i "Zachodnim Świecie".


No to proszę rozwijać tę myśl i nam powiedz co takiego ten południowy Wietnamczyk mógł u siebie wziąć za lepsze od tego co jest na Północy w latach 1960-1970? Że reforma rolna i ofiary? A co się stało ze zwolennikami Viet Minh'u pod rządami Diem'a?
*


Mi raczej chodzi o myślenie przyszłościowe Wietnamczyków nie o to co było wtedy ,bo rzeczywiście nie było wielkich różnic między północą a południem.Tak ,jak pisałem wcześniej można było już na przełomie lat 60/70 zobaczyć ,która pomoc jest lepsza USA czy ZSRR.W Europie gdyby jakiś kraj demokracji ludowej dostał taką szanse ,jak Wietnam napewno by ją wykorzystał i wyzwolił się z pod jarzma ZSRR.Uważam ,że Wietnam zmarnował szansę na lepszą przyszłość.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

18 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej