Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jahwe a bóstwa Kaananu
     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 18/10/2012, 8:29 Quote Post

Zróżnicowanie imion-funkcji na pewno mogło być charakterystyczne dla judaizmu, bo ostatecznie islam przejął ten zwyczaj, a nawet go usystematyzował.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 763
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 18/10/2012, 9:32 Quote Post

Przeczytałem ten link ale i tak zostaja dwa imiona - Jahwe i Elohim/El.

Cała reszta to omówienia typu Nasz Pasterz, Najwyższy, Baranek Boży, mozna to na upartego uznać za imiona ale "nierozbieralne" są chyba jednak tylko YHWH i El/Elohim.
Jeżeli przyjmiemy że El to z kananejskeigo Bóg to zostaje YHWH.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
bartxxl
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 44.653

Zawód: student
 
 
post 20/10/2012, 9:20 Quote Post

Choć wiele wątków w tej dyskusji dawno wymarło, to chciałbym zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
1. Jaka małżonka? Sekina to przymiot Boga i tyle (a pojawia się na koncepcja już w ST).
2. Szabat wywodzi się od rdzenia czasownikowego "sz b t" i o znacza tyle co przestać pracować, nie ma żadnego połączenia z planetami, ani gwiazdami.
3. YHWH nie jest rodzaju żeńskiego.
4. Egipt zdecydowanie dobrze? No litości!
5. Łączenie fragmentów z najróżniejszych części Biblii i najróżniejszych okresów chronologicznych, to jak zostało wspomniane raczej zabawa intelektualna. Wiele postów pozostaje tutaj przy pokazaniu podobieństw, a jak mawia mój Prof. to najtrudniejsza rzecz w tym wszystkim to niezbicie dowieźć zależności.

Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 20/10/2012, 16:54 Quote Post

QUOTE
2. Szabat wywodzi się od rdzenia czasownikowego "sz b t" i o znacza tyle co przestać pracować, nie ma żadnego połączenia z planetami, ani gwiazdami.

Ten argument jest nieco chybiony. Dlatego że słowo "szabat" niekoniecznie pochodzi od rdzenia, a po prostu czasownik może być budowany na rdzeniu wyjętym ze słowa "szabat". Gdybanie w tym względzie przypomina dyskusję o tym, czy pierwsza była kura, czy jajo. Przy czym zwracam uwagę, iż w językach semickich z reguły za źródło uważa się rzeczownik "odczasownikowy", a nie czasownik oparty o rdzeń.

Ten post był edytowany przez Ryszard Lwie Serce: 20/10/2012, 16:57
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
bartxxl
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 44.653

Zawód: student
 
 
post 21/10/2012, 12:08 Quote Post

Ten argument mnie się wydaje chybiony, gdyż szabat wywodzi się od rdzenia starszego, znanego w akadyjskim szabatum - zaprzestać (HALOT, s.v. szbt; etc.).

Co do tego, czy z reguły rdzenie wywodzą się od czasowników, czy rzeczowników, to również zdania są podzielone.

Nie mniej jednak wydaje się pewnym, że SZABAT pochodzi od czasownikowego rdzenia, który jest starszy o wiele niż wierzenia hebrajskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 21/10/2012, 17:28 Quote Post

QUOTE
Ten argument mnie się wydaje chybiony, gdyż szabat wywodzi się od rdzenia starszego, znanego w akadyjskim szabatum - zaprzestać (HALOT, s.v. szbt; etc.).

Aż tak głębokiej znajomości językoznawczej nie posiadam. Jeśli faktycznie analogiczne słowa znajdują się już w językach protosemickich, to faktycznie o dyfuzji kulturowej ciężko mówić. Swoją drogą ciekawe skąd autor porównania Saturna do Szabatu zaczerpnął tę teorię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 23/10/2012, 19:27 Quote Post

Tak ino się wetnę. El to przede wszystkim semickie bóstwo lunarne zwane też Sin, w Mezopotamii zaś Anu (wpływ sumeryjski). Stąd też mamy półksiężyc w islamie. Co ciekawe po egipsku księżyc to Jah, więc może tym tropem..
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
bartxxl
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 44.653

Zawód: student
 
 
post 23/10/2012, 21:48 Quote Post

Sin - księżyc ok, ale połączenie Ela z Sinem? Prosiłbym o jakieś źródła, bo nie kojarzę czegoś takiego.
Co do księżyca w Islamie, to kiedyś na wykładzie o tym słyszałem, skąd się to wzięło. Nie jestem pewien, czy od stąd, ale nie upieram się. Dlatego dla rozwinięcia mej wiedzy prosiłbym również o źródło, a przynajmniej rozwinięcie wątku, tak abym pojął.
Co do księżyca w egipskim. Nie znam się, ale istotnie ciekawa sprawa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Grant
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 874
Nr użytkownika: 14.756

Zawód: Student
 
 
post 23/10/2012, 22:04 Quote Post

Również pierwszy raz słyszę o utożsamieniu Ela z Sinem. Wprawdzie w Izraelu istniało święto nowiu, wiązać je jednak należy raczej ogólnie ze stosowaniem kalendarza księżycowego, brak w religii izraelskiej akcentów lunarnych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/10/2012, 13:39 Quote Post

Chyba się za bardzo pospieszyłem. Widziałem takie utożsamienie jeśli chodzi o preislamską Arabię, ale źródła nie wspomnę, a poszukiwania w necie dały mi ino jakieś dziwne stronki jakichś jedynie słusznych chrześcijan. Teza wydała mi się interesująca, w związku z kultem Sina w znanych z Genesis Ur i Harranie, tudzież występowania tam motywu półksiężyca z gwiazdą. Tylko gdzie to widziałem..
CODE
Co do księżyca w egipskim. Nie znam się, ale istotnie ciekawa sprawa.

Występuje w takich imionach jak Jahmose (władca hyksoski), które znaczy "księżyc się rodzi". Człon Mose to to samo co stary znajomy Mojżesz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
acentaur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 42.153

Andrzej Wawrzun
Stopień akademicki: mgr
Zawód: chemik
 
 
post 16/11/2012, 14:00 Quote Post

Podczas "niewoli" w Babilonii, cos ok 600 p.n.e Izraelici zapalali miloscia do bostwa tam znanego, nazywajacego sie Jahwe.To byl lokalny bog, glownie zajmowal sie pustynia i piorunami. Wiec z kraina Kanaan nie mial on wiele
wspolnego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Uezka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 76.105

Stopień akademicki: Laik
Zawód: Nie historyk
 
 
post 17/11/2012, 14:18 Quote Post

QUOTE
Rozmawiałem ostatnio z hebraistką mówiącą, że nazwa El jest wcześniejszego pochodzenia niż Jachwe.

Czy to znaczy, że do pewnego momentu Bóg Hebrajczyków czczony był pod imieniem El a później go przemianowano? Kiedy miało to nastąpić?
Czy też oba te imiona funkcjonowały przez jakiś czas równocześnie?
Jak rozumieć słowa, że tradycja jahwistyczna jest starsza od elohistycznej, jeśli imię El jest tym wcześniejszym? Ktoś przybliży?
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 17/11/2012, 22:08 Quote Post

Uezka
CODE
Jak rozumieć słowa, że tradycja jahwistyczna jest starsza od elohistycznej, jeśli imię El jest tym wcześniejszym? Ktoś przybliży?

Zwyczajnie, teksty jahwistyczne są starsze od elohistycznych. Natomiast bóg o imieniu El jest znany na bliskim wschodzie od głębokiej epoki brązu (już w Ugarit), gdy nikt jeszcze ani o Jahwe, ani o Izraelitach nie słyszał.

acentaur
CODE
Podczas "niewoli" w Babilonii, cos ok 600 p.n.e Izraelici zapalali miloscia do bostwa tam znanego, nazywajacego sie Jahwe.To byl lokalny bog, glownie zajmowal sie pustynia i piorunami. Wiec z kraina Kanaan nie mial on wiele
wspolnego.

Źródełko poproszę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Uezka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 76.105

Stopień akademicki: Laik
Zawód: Nie historyk
 
 
post 19/11/2012, 17:36 Quote Post

QUOTE(kmat @ 17/11/2012, 22:08)
Zwyczajnie, teksty jahwistyczne są starsze od elohistycznych. Natomiast bóg o imieniu El jest znany na bliskim wschodzie od głębokiej epoki brązu (już w Ugarit), gdy nikt jeszcze ani o Jahwe, ani o Izraelitach nie słyszał.


Będę drążyć: to kiedy ludzkość i naród Izraela o Jahwe "usłyszeli"? Z tego, co mi wiadomo Patriarchowie byli czcicielami właśnie El.

Kiedy Izraelici istnieli już jako naród, uznawali oba imiona za synonimy czy odwrotnie?

Kto był Bogiem Samarytan?
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 19/11/2012, 17:56 Quote Post

CODE
Będę drążyć: to kiedy ludzkość i naród Izraela o Jahwe "usłyszeli"?

A tego to nikt nie wie z braku źródeł. Nie jestem pewien czy Jahwe nie pojawiał się na jakichś stelach sprzed niewoli babilońskiej, ale głowy nie dam.
CODE
Z tego, co mi wiadomo Patriarchowie byli czcicielami właśnie El.

Zdanie zawiera milczące założenie, że patriarchowie w ogóle istnieli, co jest kiepsko weryfikowalne smile.gif Niemniej epoka brązu to faktycznie okres gdy El był nieźle poświadczony.
CODE
Kiedy Izraelici istnieli już jako naród, uznawali oba imiona za synonimy czy odwrotnie?

Brak źródeł do tak wczesnego okresu.
CODE
Kto był Bogiem Samarytan?

Czemu był, przecież oni ciągle istnieją.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej