Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Naissus AD 269, Wątpliwości
     
szpyrkac
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 13.108

Kacper
Zawód: Licealista
 
 
post 4/08/2007, 21:29 Quote Post

Ostatnio szukałem informacji o tej bitwie stoczonej z Gotami i wygranej przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Dowiedziałem sie, że niewiadomo czy ona wogóle miała miejsce confused1.gif
Jeżeli dojdziemy do tego, że była, to co zadecydowało o wygranej cesarza liczebność wojsk, dogodność terenu może oddziały pomocnicze confused1.gif

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szpyrkac
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 13.108

Kacper
Zawód: Licealista
 
 
post 21/08/2007, 17:29 Quote Post

Dobra już nie trzeba mi żadnych informacji apropo tej bitwy bo znalazłem tongue.gif wyczytałem że jazda dalmacka odegrała w zwycięskiej strategii Klaudiusza II kluczową rolę i chciałbym sie dowiedzieć jak wyglądała ta jednostka. ciężkozbrojna czy może lekko. Informacje, mile widziane ilustracje smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 7/09/2007, 8:37 Quote Post

Jazda z Dalmacji nie różniła się zasadniczo od innych jednostek rzymskiej kawalerii w wojskach północnych stacjonujących wzdłuż Renu i Dunaju. Tu jeździec z czasów tej bitwy.
user posted image
A tak wyglądała jazda naddunajska w IV wieku.
user posted image
A to koń z tego okresu.
user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
szpyrkac
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 13.108

Kacper
Zawód: Licealista
 
 
post 7/09/2007, 21:31 Quote Post

Dzięki wielkie, czyli to raczej była ciężka kawaleria ?? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 8/09/2007, 17:51 Quote Post

Nazwał bym ją raczej średniozbrojną. Szczególnie w IV wieku. W porównaniu z katafraktami rzymskimi i perskimi byli dość lekko uzbrojeni choć jazdą lekka nazwać ich nie sposób.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
szpyrkac
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 13.108

Kacper
Zawód: Licealista
 
 
post 8/09/2007, 21:29 Quote Post

W jednej z książek wyczytałem, że to właśnie jazda dalmacka odegrała główną rolę w tej bitwie a w innej że legiony w początkowej fazie bitwy zaczęły sie cofać pod przewagą liczebną Gotów i wtedy na ich tyły natarły oddziały specjalnie na ten cel przygotowane. Czyli w tych oddziałach mam wypatrywać właśnie oddziałów konnicy dalmackiej ?? Bo tego nie napisali tam dosłownie więc tylko siętego domyślam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 30/09/2007, 7:59 Quote Post

QUOTE(szpyrkac @ 8/09/2007, 22:29)
W jednej z książek wyczytałem, że to właśnie jazda dalmacka odegrała główną rolę w tej bitwie a w innej że legiony w początkowej fazie bitwy zaczęły sie cofać pod przewagą liczebną Gotów i wtedy na ich tyły natarły oddziały specjalnie na ten cel przygotowane. Czyli w tych oddziałach mam wypatrywać właśnie oddziałów konnicy dalmackiej ?? Bo tego nie napisali tam dosłownie więc tylko siętego domyślam.
*



Ale ok! Piszesz cały czas, że "w jednej książce czytałem", napisz wreszcie jaka to książka bo sam jestem ciekawy. Ja np. znam dobrą książkę, która jest biografią Klaudiusza II Gockiego. Jest to pozycja Tadeusza Kotuli z 1994 r. Czy ktoś zna jeszcze jakąś inną książkę o tym władcy, (pomijam Poczet Krawczuka)? Albo lepiej, czy w Bellonie ukazała się książka o bitwie pod Naissus? Pozdro.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
szpyrkac
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 13.108

Kacper
Zawód: Licealista
 
 
post 2/10/2007, 17:31 Quote Post

T. Kotula "Aurelian i Zenobia", M.Jaczynowska "Historia Starożytnego Rzymu"(tylko powierzchowne informacje)

E. Gibbon "Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego" (Przebieg bitwy)

No znać książkę Kotuli o klaudiuszu II to ja znam ale tylko ze słyszenia. Kompletnie nie wiem gdzie jej szukać. Jakbyś wiedział gdzie mógłbym zdobyć tę książkę o której wspominałeś (T.Kotula "Cesarz Klaudiusz II i "Bellum Gothicum" lat 269-270 ") to daj znać smile.gif.Z Historycznych bitew z Bellony to nie ma takiej pozycji. Jedynie w "Adrianopol 378, Rzeka Frigidus 394" Daniela Gazdy jest drobna wzmianka (śmieszne kilka linijek ale w sumie nie o tym ta książka biggrin.gif rolleyes.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/10/2007, 20:35 Quote Post

Wejdź sobie na stronkę KARO i wklep sobie Tadeusza Kotulę jako autora i będziesz wiedział gdzie są jego książki. Oto link do KARO:

http://karo.umk.pl/Karo/

Co do Gibbona to znam go.
Znalazłem też dobra książkę Kotuli akurat pasującą pod nasz temat. "Kto wygrał bitwę z Gotami pod Naissus: Cesarz Galien w 268 r czy Cesarz Klaudiusz II w 269?" wydanie poznańskie z 1994 r.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
szpyrkac
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 13.108

Kacper
Zawód: Licealista
 
 
post 3/10/2007, 14:53 Quote Post

I co tam w niej pisze bo aż mnie ciary z ciekawości po placach szaleją biggrin.gif Bo właśnie nie wiadomo czy przypadkiem nieprzychylny Galienowi senat nie przypisał tego zwycięstwa Klaudiuszowi II, ale szczerze jestem za opcją że to ten drugi z wyżej wymienionych ją wygrał. Dzięki za stronkę smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/10/2007, 21:55 Quote Post

Tego to Ci jeszcze nie powiem, bo właśnie ją zamówiłem w bibliotece i jutro odbieram. wink.gif Zreszta pożycz ją sobie sam i przeczytaj. sleep.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 6/10/2007, 15:46 Quote Post

W książce Kotuli,a w zasadzie broszurce, niedawno zmarły uczony dowodzi, że bitwę pod Naissos wygrał Klaudiusz II. Z ta argumentacją trudno się zgodzić. Teza Andreasa Alfoldiego, którą próbuje obalić jest zdecydowanie bardziej przekonująca - mianowicie bitwę wygrał Galien w roku 268! Tak też Ziółkowski w Historii Rzymu podaje.
Książeczka Kotuli jest ciekawa ma aż 18 stron A5, więc raczej nie będzie problemu z przebrnięciem przez nią... powodzenia... może Was przekona, mnie nie przekonał ani trochę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
szpyrkac
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 13.108

Kacper
Zawód: Licealista
 
 
post 7/10/2007, 14:27 Quote Post

Vapnataku ja mieszkam w mieście małym i nie mam dostępu do takich pozycji. smile.gif Brawo, nareszcie ktoś zrozumiał o co mi chodziło z założeniem tego tematu. Nareszcie ktoś wyraził sie w tej kwestii! Ikswonarab możesz powiedzieć co Cie przekonało w tezie Andreasa Alfoldiego że tej bitwy nie było?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Amingus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 246
Nr użytkownika: 39.202

 
 
post 12/01/2008, 18:45 Quote Post

Ikswonarab napisał:
QUOTE
Książeczka Kotuli jest ciekawa ma aż 18 stron A5, więc raczej nie będzie problemu z przebrnięciem przez nią...

Masz na myśli książkę pt. "Klaudiusz II Gocki i bellum Gothicum lat 269-270", Wrocław 1994? Dziwne, bo moja kserokopia ma 130 stron. Może zgubiłeś gdzieś resztę kartek? smile.gif No, chyba że akurat ja jestem w posiadaniu specjalnej, rozszerzonej wersji "deluxe". smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
szpyrkac
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 13.108

Kacper
Zawód: Licealista
 
 
post 12/01/2008, 20:07 Quote Post

Nie, chodzi o "Kto wygrał bitwę z Gotami pod Naissus : cesarz Galien w 268 r. czy cesarz Klaudiusz II w 269 r.?." autorstwa T. Kotuli, ale w Twoich kserówkach smile.gif na pewno jest mnóstwo ciekawych informacji na temat tej bitwy. Mógłbyś sie podzielić jakimś opisem tego starcia albo przynajmniej wypisać pozycje bibliograficzne, źródła. Do niczego nie doszliśmy, a temat zamarł ... smile.gif
Z góry dzięki i pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej