Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Interwencja amerykańska w Somalii
     
Adrian Mole
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 6.519

Zawód: Kibic
 
 
post 11/12/2005, 15:35 Quote Post

chciałbym aby szanowni forumowicze pomogli mi w zgłębieniu tematu Interwencji w Somalii. Czy rzeczywiście było tak jak pokazał to film "Helikopter w ogniu"?? Ilu amerykanów zginęło i czy to prawda że ciało jednego z zabitych obywateli USA było swojego rodzaju "trofeum" i rebelianci włóczyli je po ulicach. Był bym bardzo szcześliwy jeśli jakies linki i ewentualnie foto sie znalazły w odpowiedziach.
Pozdro
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 11/12/2005, 17:32 Quote Post

Z tego co wiem, "Black Hawk Down" jest filmem paradokumentalnym, z godną podziwu pieczołowitością odtwarzającym przedstawiane wydarzenia.

Dla mnie interwencja w Somalii jest najlepszym przykładem tego, jak złowrogą siła są we współczesnym świecie media. Pokazały PRAWDĘ. Krwawe zdjęcia z Mogadiszu. Efekt? Wielki raban, panika "opinii publicznej", krzyki o "amerykańskim imperialiźmie" i Jankesach "mordującyh dzieci". Łzy rozpaczy nad losem amerykańskich chłopców.
W rezultacie Clinton wycofał Marines z Mogadziszu. A krwawe walki frakcji, zbrodnie i głód do dziś zbierają w Somalii straszne żniwo. A gdy zaczęło się w Ruandzie, Amerykanie nie odażyli się desantować tam swoich żołnierzy. Bali się nie tyle powtórki z Somalii, co powtórki "wokółsomalijskiego rabanu".

Cudownie. Brylantowo. Niech żyją wolne media, niech dalej pokazują prawdę. Cóż z tego, że rezultatem może być śmierć miliona ludzi??
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 11/12/2005, 17:39 Quote Post

Wygooglaj hasła "Przywrócić nadzieję", "Restore hope", Somalia - znajdziesz sporo linków.
Co do tego "trofeum" - faktycznie tak było. Pamiętam jak wstrząsnął mną w TV widok ciał amerykańskich żołnierzy (w tym przypadku chodziło o pilotów helikoptera) bezczeszczonych przez dziki tłum bambusów. W tym szalonym "tańcu" nad zwłokami brały udział nawet dzieci. Pamiętam też, że polska ekipa TV (chyba W.Milewicza) straciła jedyną kamerę - zabrali ją somalijscy "rebelianci" gen. Aidida.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 16/12/2005, 18:19 Quote Post

QUOTE(Radek17Lipiny @ 11/12/2005, 16:35)
chciałbym aby szanowni forumowicze pomogli mi w zgłębieniu tematu Interwencji w Somalii. Czy rzeczywiście było tak jak pokazał to film "Helikopter w ogniu"??

Film (oglądany prze ze mnie dość dawno) oddaje realizm operacji "Hotel Olimpic", sytuacji w Mogadiszu a nie ukazuje całości interwencji międzynarodowej interwencji.
Jako że wcześniej przeczytałem parę razy "Somalię 92-95" Piotra Kucharskiego z serii Największe Bitwy XX wieku wyd. Altair, czekałem kiedy w filmie pojawi się coś na temat "błękitnych hełmów" i pojawia się: pod koniec filmu.
Większość filmu to tylko "american boys", którzy w kontyngencie ONZ nie byli najliczniejsi. W sierpniu 93 kontyngent liczył 20 854 i najliczniejszej reprezentowany był przez Pakistańczyków 4718, Amerykanów 3881, Włochów - 2442, Marokańczyków - 1340, Francuzów -1089 i dwadzieścia parę innych narodowości.
QUOTE(Radek17Lipiny @ 11/12/2005, 16:35)
Ilu amerykanów zginęło i czy to prawda że ciało jednego z zabitych obywateli USA było swojego rodzaju "trofeum" i rebelianci włóczyli je po ulicach.

Starty wojsk ONZtu wyniosły 17 zabitych, 77 rannych, jeden zaginiony, jeden wzięty do niewoli.
QUOTE(Ironside @ 11/12/2005, 18:32)
W rezultacie Clinton wycofał Marines z Mogadziszu.

Wycofał 2500 ale w połowie grudnia 93, tylko że po wydarzeniach przedstawionych w "Helikopterze w Ogniu" Pentagon przysłał dodatkowy kontygent 3700 marines, 1930 piechoty, 76 czołgów i transporterów, 4 AC-130 Gunship(wcześniej wycofali je w sierpniu 93), 4 Cobry, 75 komandosów z Delty. Amerykanie mieli wtedy 8100 żołnierzy.
Ostatni Amerykanie (3 000) wycofali się pod koniec marca 94.
Do Somalii przybyli (1 400) tylko raz jeszcze podczas operacji "Zjednoczona tarcza" koniec lutego -poczatek marca 95, kiedy z Włochami (400) osłaniali ewakuację "błękitnych hełmów".
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
janekbossko
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 52.938

 
 
post 19/01/2009, 18:33 Quote Post

Witam!

to moj pierwszy post i juz "odkopuje trupa" wink.gif
mam nadzieje ze nie będzie to moj pierwszy i ostatni kontakt z forum ale juz na samym poczatku mam prośb...
Zajmuje się z racji tego ze w tym roku będę sie bronił (licencjat) sytuacja w Somalii a dokadnie interwencja Onz w tym regionie. Oczywiscie samo zagadnienie jest kluczowe ale rowniez historia tego państwa w XX wieku warta jest opracowania.

Probuje znalezc jakies pozycje ale z kiepskim rezultatem niestety sad.gif
Czy ma ktos moze literaturę z tym związaną?
Chodzi mi o tytuły i autorów ksiązek którymi warto się zainteresować...
Jedyne co udalo mi sie znalezc opisujące konflikt 92-95 jest książka "Somalię 92-95" Piotra Kucharskiego z serii Największe Bitwy XX wieku. Niestety ta pozycja jest juz niedostępna...

Licze na mała pomoc...

Adam
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
lucam
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 739
Nr użytkownika: 33.018

Stopień akademicki: -
 
 
post 21/01/2009, 19:09 Quote Post

W "Interwencja humanitarna w świetle prawa międzynarodowego" A. Mężykowskiej, jest na ten temat około 4-5 stron opisujących konflikt bardziej pod względem prawnym, chociaż przebieg jest skrótowo nakreślony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Nurglitch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.474
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk
 
 
post 21/01/2009, 20:04 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 11/12/2005, 15:32)
Dla mnie interwencja w Somalii jest najlepszym przykładem tego, jak złowrogą siła są we współczesnym świecie media. Pokazały PRAWDĘ. Krwawe zdjęcia z Mogadiszu. Efekt? Wielki raban, panika "opinii publicznej", krzyki o "amerykańskim imperialiźmie" i Jankesach "mordującyh dzieci".


Od tego postu minęły ponad trzy lata. Ciekaw jestem czy dalej tak uważasz smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 22/01/2009, 0:48 Quote Post

Czy to nie jest aby pytanie z podtekstem o treści "czy w ciągu tych trzech lat dorosłeś oraz nabrałeś wiedzy i doświadczenia życiowego"? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Nurglitch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.474
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk
 
 
post 22/01/2009, 8:24 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 21/01/2009, 22:48)
Czy to nie jest aby pytanie z podtekstem o treści "czy w ciągu tych trzech lat dorosłeś oraz nabrałeś wiedzy i doświadczenia życiowego"? wink.gif


Trochę tak. Mogłeś trafić na inne źródła wiedzy - na przykład przeczytać BHD. Książka jest bardzo zrównoważona, nie przedstawia tego konfliktu w tak skrajnie jednostronny sposób jak robi to film.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
wilk156
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 41.564

Mateusz Miska
Zawód: Uczen
 
 
post 22/01/2009, 21:00 Quote Post

Witam!

Gdy mówimy już o literaturze dotyczącej Operacji Humanitarnej ONZ w Somalii w latach 1992-1995 to osobiście polecam książkę pt. „Gotowość bojowa” – Tom Clancy. W niniejszej książce autor opisuje biografię Generała Piechoty Morskiej Tony’iego Zinni, w latach 90-tych głównodowodzącego CENTCOM-u. W książce opisana jest historia tego Oficera Marine, min. Słuzba w Wietnamie, przydział do Centrum Szkoleniowego Piechoty Morskiej w Quantico, lecz co najważniejsze jest rozdział poświęcony Somalii.

Rozdział 5 na który autor książki poświęcił aż ponad 60 stron opisuje historię „Operacji Restore Hope” (bo taką nazwę nosiła pierwsza faza interwencji ONZ w tym kraju, a stricte Korpusu Piechoty Morskiej i Armii Stanów Zjednoczonych). W rozdziale poruszana jest również kwestia Operacji Unitaf-u I i II oraz Operacja Zjednoczona Tarcza. Przeglądałem wiele artykułów dotyczących Interwencji ONZ i Armii Amerykańskiej w Somalii i uważam że w książce „Gotowość bojowa” Tom’a Clancy’iego opisuje te wydarzenia najdokładniej. Duży wpływ na szczegóły opracowania ma fakt że Gen. Zinni był autorem Operacji „Restore Hope” choć jego wkład jest często obniżany trzeba pamiętać że był jednym z nielicznych wyższych oficerów w I MEF, który miał wiedze jak prowadzić operacje humanitarne. Rozdział opisuje wiele aspektów interwencji od: planów operacji, założeń politycznych, stosunków międzynarodowych, kwestii gospodarczej i geopolitycznej oraz historycznej Somalii, politykę przywódców Somalijskich frakcji politycznych, metody działania Korpusu i Armii Amerykańskiej, przebieg rozmów i konferencji, założenia i cele ONZ i ich rola, wpływ organizacji pozarządowych i mediów. Słowem wszystko co dotyczy Somalii w pierwszej połowie lat 90tych i jej historii od koloni brytyjskiej aż po rok 1995.

Jeżeli chcesz dobrze napisać swoją pracę musisz oprzeć się o informację zawarte w tej książce (tak jak mówię nie znalazłem innego lepszego opracowania). Osobiście wykorzystuję informację w wyżej wymienionej książce w przypadku rekonstrukcji działań Korpusu Marines w Operacji „Restore Hope”.

Jeżeli nie uda ci się zdobyć tej książki służę pomocą i mogę zeskanować cały rozdział 5 i wysłać na maila lub serwer.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 22/01/2009, 21:30 Quote Post

QUOTE(Nurglitch)
Trochę tak.(...)

Przede wszystkim nie jestem już skory do wygłaszania tak emocjonalnych i radykalnych sądów wink.gif A co do wiedzy, to powiększyłem ją głównie za sprawą niektórych postów na historykach.org.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 19/05/2009, 10:03 Quote Post

Z 10 maja 2009 roku:

"W starciach rywalizujących ze sobą grup islamistów w Somalii w ciągu ostatnich trzech dni zginęło co najmniej 65 osób, a ponad 190 zostało rannych - poinformowały źródła szpitalne i świadkowie.
Co najmniej 15 osób zginęło, a 10 zostało rannych w niedzielę w ataku moździerzowym na meczet w Mogadiszu.
Rząd prezydenta Szejka Szarifa Szejka Ahmeda wciąż walczy z narastającą rebelią w kraju.
Największym wyzwaniem dla somalijskiego rządu są radykalni islamiści, przede wszystkim milicja al-Szabab, kontrolująca znaczne obszary Somalii i uznawana przez USA za organizację terrorystyczną, mającą powiązania z Al-Kaidą.
- Zabiliśmy niezliczoną liczbę bojowników rządowych i umiarkowanych islamistów. Ich zwłoki leżą na ulicach - powiedział wysoki przedstawiciel al-Szabab, Szejk Mohamed Ibrahim Bilal. - Teraz północ Mogadiszu jest pod naszą kontrolą - dodał."
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
rahshi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 62.556

 
 
post 23/03/2010, 23:58 Quote Post

witam chciałbym napisać mgr o interwencji ONZ w Somalii i jakby ktoś mógł by podać książki, artykuły i wszystko z czego mógłbym skorzystać pisząc prace na ten temat z góry dziękuje
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 24/03/2010, 0:31 Quote Post

Piotr Kucharski "Somalia 1992-1995" (seria "Największe bitwy XX wieku" Altair 1998)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
wilk156
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 41.564

Mateusz Miska
Zawód: Uczen
 
 
post 6/05/2010, 10:28 Quote Post

"Gotowość bojowa" - Tom Clancy, książka dotyczy biografii Gen. USMC Anthony Zinni, ale cały rozdział 6 poświęcony jest Interwencji USA i ONZ w Somali. Osobiście uważam że po książkę Clancy'ego warto sięgnąć dopiero na końcu ponieważ wnioski w niej zawarte posłużą z pewnością jako podsumowanie, zakończenie pracy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej