Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pomyłka czy ignorancja? "Polskie SS" - zwrot użyty, w kanadyjskiej książce Fligh and Freedom
     
El Muerte
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 745
Nr użytkownika: 66.246

Stopień akademicki: magister
 
 
post 12/02/2016, 20:30 Quote Post

Ksiazki sam nie czytalem, ale zamieszczam oficjalne przeprosiny autorek.
Autorki pracuja na uniwersytecie w Toronto-Kanada.
Nikt tam nie czyta rekopisu przed wydaniem? I jedna z autorek to podobno jest nawet profesorem na uniwersytecie (kontraktowym-Adjunct?).
Przepraszaja ze w ksiazce, na stronie 178 uzyli zwrotu "Polskie SS" co bylo wedlug nich bledem gramatycznym.
Tytul ksiazki i link do strony:
Flight and freedom
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Kizior
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 94.156

Michal
Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: automatyk
 
 
post 12/02/2016, 21:32 Quote Post

QUOTE(El Muerte @ 12/02/2016, 20:30)
Ksiazki sam nie czytalem, ale zamieszczam oficjalne przeprosiny autorek.
Autorki pracuja na uniwersytecie w Toronto-Kanada.
Nikt tam nie czyta rekopisu przed wydaniem? I jedna z autorek to podobno jest nawet profesorem na uniwersytecie (kontraktowym-Adjunct?).
Przepraszaja ze w ksiazce, na stronie 178 uzyli zwrotu "Polskie SS" co bylo wedlug nich bledem gramatycznym.

Nie wiem, jak to funkcjonuje w USA, ale tam chyba, każdy może sobie bez problemu być profesorem, na jakiejś prywatnej uczelni i głosić głupoty...
Czytałem już o tym, iż Hitler musiał napaść na Polskę, bo zabiliśmy 60 tys. Niemców na Pomorzu Gdańskim, o tym, że NKWD to polska służba, o tym, że Niemcy budowali obozy zagłady w Polsce, bo Polacy ich o to prosili, celem pozbycia się Żydów, a ostatnio nawet pan Luca Cagnani z Włoch zaszczycił nas w swojej książce, historią, jak to Polacy gwałcili Włoszki pod Monte Cassino.

Skąd się to bierze, to ciężko mi powiedzieć, ale na błędy gramatyczne nie da się wszystkiego zwalić. rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez wysoki: 12/02/2016, 22:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 12/02/2016, 21:37 Quote Post

Jest to wiadomość mało znana:
Niemcy nie brali do SS nawet polskich folksdojczów. Widocznie uznali, że zarażeni są oni "wirusem polskości" i żadnych porządnych esesmanów z nich nie będzie.
Oczywiście mogły być jakieś pojedyncze wyjątki potwierdzające tą regułę...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 12/02/2016, 22:57 Quote Post

QUOTE(mata2010 @ 12/02/2016, 22:37)
Jest to wiadomość mało znana:
Niemcy nie brali do SS nawet polskich folksdojczów. Widocznie uznali, że zarażeni są oni "wirusem polskości" i żadnych porządnych esesmanów z nich nie będzie.
Oczywiście mogły być jakieś pojedyncze wyjątki potwierdzające tą regułę...
*


Faktycznie wiadomość mało znana, bo bardziej znana jest ta z przykładami, że jednak brali wink.gif.
Słyszałeś np. o takiej jednostce: https://pl.wikipedia.org/wiki/Goralische_Waffen_SS_Legion ?



 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 12/02/2016, 23:07 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 12/02/2016, 22:57)
QUOTE(mata2010 @ 12/02/2016, 22:37)
Jest to wiadomość mało znana:
Niemcy nie brali do SS nawet polskich folksdojczów. Widocznie uznali, że zarażeni są oni "wirusem polskości" i żadnych porządnych esesmanów z nich nie będzie.
Oczywiście mogły być jakieś pojedyncze wyjątki potwierdzające tą regułę...
*


Faktycznie wiadomość mało znana, bo bardziej znana jest ta z przykładami, że jednak brali wink.gif.
Słyszałeś np. o takiej jednostce: https://pl.wikipedia.org/wiki/Goralische_Waffen_SS_Legion ?
*


Sprawa Goralenvolk jest powszechnie znana. Do dzisiaj komentowana w Zakopanem. Z "tej samej beczki" są Ślązacy i Kaszubi. Poza tym ogromna ilość Polaków (czystych) brała udział w Wojnie (czasami wykazując nawet bohaterstwo) w szeregach Wehrmachtu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 12/02/2016, 23:13 Quote Post

QUOTE(mata2010 @ 13/02/2016, 0:07)
QUOTE(wysoki @ 12/02/2016, 22:57)
QUOTE(mata2010 @ 12/02/2016, 22:37)
Jest to wiadomość mało znana:
Niemcy nie brali do SS nawet polskich folksdojczów. Widocznie uznali, że zarażeni są oni "wirusem polskości" i żadnych porządnych esesmanów z nich nie będzie.
Oczywiście mogły być jakieś pojedyncze wyjątki potwierdzające tą regułę...
*


Faktycznie wiadomość mało znana, bo bardziej znana jest ta z przykładami, że jednak brali wink.gif.
Słyszałeś np. o takiej jednostce: https://pl.wikipedia.org/wiki/Goralische_Waffen_SS_Legion ?
*


Sprawa Goralenvolk jest powszechnie znana. Do dzisiaj komentowana w Zakopanem. Z "tej samej beczki" są Ślązacy i Kaszubi. Poza tym ogromna ilość Polaków (czystych) brała udział w Wojnie (czasami wykazując nawet bohaterstwo) w szeregach Wehrmachtu.
*


No właśnie sprawa tego, że SS przyjmowało do służby polskich folksdojczów i chciało ich mieć jak najwięcej jest dużo bardziej znana od informacji, że ich nie chciało przyjmować.
A skoro są przede wszystkim przykłady, to myślę, że odważnie można zaryzykować stwierdzenie, iż teza
QUOTE
Niemcy nie brali do SS nawet polskich folksdojczów. Widocznie uznali, że zarażeni są oni "wirusem polskości" i żadnych porządnych esesmanów z nich nie będzie.
jest nieprawdziwa wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 13/02/2016, 0:09 Quote Post

Przygotuj dane potwierdzające Twoją tezę, a ja przygotuję "podparcie" mojej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 13/02/2016, 17:43 Quote Post

QUOTE(mata2010 @ 13/02/2016, 1:09)
Przygotuj dane potwierdzające Twoją tezę, a ja przygotuję "podparcie" mojej.
*


Jak widzę czytałeś post wyżej i o przykładowo jednostce górali słyszałeś, to co tu mam udowadniać?

Chęć utworzenia całej jednostki to nie są w oczywisty sposób
QUOTE
jakieś pojedyncze wyjątki potwierdzające tą regułę
wiadomo też, że przyjmowano, ba! powoływano do SS osoby z polskich ziem włączonych do Rzeszy.

Dlatego raczej z chęcią ja się zapoznam z jakimś dokumentem mówiącym o zakazie robienia tego i wysłucham Twoich argumentów, że coś takiego jak Goralische Freiwilligen Waffen SS Legion powstało wbrew zasadom o których piszesz.


Jako zaś uzupełnienie dla przypomnienia znanych faktów dodam choćby coś takiego:
QUOTE
Sporządzony 4 sierpnia 1944 r. przez oficera polskiej 1 Dywizji Pancernej "Komunikat Informacyjny nr 3 za czas 031800 do 041800". Pod pozycją nr 12 widoczny zapis: "Dywizje SS mają pewien procent Ukraińców, Czechów i Polaków. 1 SS i 12 SS należą do tej grupy".

http://www.wehrmacht-polacy.pl/album_ss.html

Podobno nawet
QUOTE
Dotyczyło to również Polaków z przyznaną III grupą volkslisty

http://www.wehrmacht-polacy.pl/wcielenia_waffen.html

więc co tu mówić o I?


 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 13/02/2016, 18:01 Quote Post

Nie ma śladu, po żadnym polskim SS, Waffen SS, czy innym rodzaju takowej służby, to fantazje, kłamstwo, i tyla, kto sadzi inaczej czekam na oficjalne dokumenty .................
 
Post #9

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 13/02/2016, 19:04 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 13/02/2016, 19:01)
Nie ma śladu, po żadnym polskim SS, Waffen SS, czy innym rodzaju takowej służby, to fantazje, kłamstwo, i tyla, kto sadzi inaczej czekam na oficjalne dokumenty .................
*


Masz Lancasterze informację w pierwszym poście, że autorki tego stwierdzenia już za nie przepraszają.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 13/02/2016, 19:38 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 13/02/2016, 19:04)
QUOTE(lancaster @ 13/02/2016, 19:01)
Nie ma śladu, po żadnym polskim SS, Waffen SS, czy innym rodzaju takowej służby, to fantazje, kłamstwo, i tyla, kto sadzi inaczej czekam na oficjalne dokumenty .................
*


Masz Lancasterze informację w pierwszym poście, że autorki tego stwierdzenia już za nie przepraszają.
*


Szanowny Wysoki ma ku mojej wiadomości :
QUOTE
oficjalne dokumenty .................

Jeśli tak to proszę, o numer archiwaliów, sygnaturę, ect.
Co do reszty powtórzę :
QUOTE
to fantazje, kłamstwo, i tyla,

 
Post #11

     
Kizior
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 94.156

Michal
Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: automatyk
 
 
post 13/02/2016, 22:04 Quote Post

To jest bardzo typowe dla tego forum, wszyscy wykształceni, każdy ma dokumenty, książki, źródła - a jak się przeczyta te 200 stron dyskusji na jakiś temat, to człowiek jest mądrzejszym o setki książek, nazwisk, prac naukowych, a nadal się nie doczeka konkretnej odpowiedzi na pytanie w tytule...
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 14/02/2016, 10:34 Quote Post

QUOTE(Kizior @ 13/02/2016, 22:04)
To jest bardzo typowe dla tego forum, wszyscy wykształceni, każdy ma dokumenty, książki, źródła - a jak się przeczyta te 200 stron dyskusji na jakiś temat, to człowiek jest mądrzejszym o setki książek, nazwisk, prac naukowych, a nadal się nie doczeka konkretnej odpowiedzi na pytanie w tytule...
*



O to, to... Tylko "udowodnij", "podaj źródła", "autorów", "strony"... biggrin.gif Usilne próby "unaukowienia" dyskusji na tym - co by nie było - zwykłym forum internetowym, prowadzą do śmieszności i absurdów wink.gif Każdy śpi na książkach, ma pod ręką archiwalia, sygnatury i prace naukowe z najbardziej wąskiego nawet zagadnienia, tylko po to, aby coś udowodnić dyskutantowi w internecie wink.gif

Ten post był edytowany przez master86: 14/02/2016, 10:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/02/2016, 13:05 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 13/02/2016, 20:38)
QUOTE(wysoki @ 13/02/2016, 19:04)
QUOTE(lancaster @ 13/02/2016, 19:01)
Nie ma śladu, po żadnym polskim SS, Waffen SS, czy innym rodzaju takowej służby, to fantazje, kłamstwo, i tyla, kto sadzi inaczej czekam na oficjalne dokumenty .................
*


Masz Lancasterze informację w pierwszym poście, że autorki tego stwierdzenia już za nie przepraszają.
*


Szanowny Wysoki ma ku mojej wiadomości :
QUOTE
oficjalne dokumenty .................

Jeśli tak to proszę, o numer archiwaliów, sygnaturę, ect.
Co do reszty powtórzę :
QUOTE
to fantazje, kłamstwo, i tyla,

*


Szanowny Lancastrze, już napisałem, mogę co najwyżej powtórzyć.
Autorki podały błędną informację używając sformułowania "polskie SS". Już za nie przeprosiły.

Jak mam Ci to jaśniej wyłożyć?
Jest to dla nas sprawa tak oczywista (że nie było nigdy "polskiego SS"), że nie ma nawet o czym tu dyskutować poza zastanawianiem się dlaczego autorki tak napisały, jak napisały.


Natomiast jest pytanie o co Ci chodzi z tymi dokumentami?
Że przepraszam uważasz, iż ja twierdzę, że było jakieś "polskie SS" smile.gif?
Nie, ja odniosłem się do wypowiedzi Maty, że podobnież SS nie przyjmowało folksdojczów z Polski. Zacytuję, bo chyba nie czytałeś i stąd brak wiedzy o czym jest tu w ogóle dyskusja:
QUOTE
Niemcy nie brali do SS nawet polskich folksdojczów.

Ja podałem dowody, że brali i czekam aż Mata udowodni, iż jednak nie brali albo robili to z naruszeniem jakichś obowiązujących przepisów.

Jeśli Szanowny Lancasterze chciałbyś się włączyć do tej dyskusji, to zapraszam.
SS przyjmowało folksdojczów z terenów Polski czy nie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 14/02/2016, 16:13 Quote Post

Ja twierdziłem, że nie było żadnych zwartych jednostek SS składających się z folksdojczów pochodzących z ziem etnicznie polskich.
Jeszcze do sprawy się odniosę później.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej